Rosyjskie stacje radiowe z 36E

http://radiacja.blogspot.com/2011/10/rosyjskie-stacje-radiowe-z-36e.html 


Artykuł ten oryginalnie powstał w październiku 2011, gdy na satelicie Eutelsat 26E włączono niekodowany pakiet 25 stacji radiowych, jednak rosyjskie radio satelicie Eutelsat na 36E ma kilka bardzo ciekawych epizodów (2006, 2011 i 2015).
- Najważniejsze, że jeden z nich trwa nadal!  :) Aktualizacja 2017!Pozycja satelitarna 36E nie jest prawie w ogóle kojarzona w Polsce. Oprócz dosyć ograniczonego zasięgu (bardzo silny sygnał na wschodzie Polski i szybki spadek w kierunku naszych zachodnich granic), ma ona także pewne wymagania techniczne - emisje w polaryzacji kołowej oraz kanały SCPC (jeden kanał na częstotliwość). Nikt też nie miał dotychczas dobrego powodu, by zaglądać na 36E - rosyjskie platformy kodują niemal wszystkie swoje kanały telewizyjne.

W przeszłości było tu przynajmniej czego posłuchać - w 2006 zwykłym konwerterem liniowym łapałem tu bardzo liczny pakiet rosyjskich stacji radiowych ("NetService", późniejszy ConnectoTV), który zachwycił mnie jakością i repertuarem - muzyczne kanały z tanecznym Radiem Record na czele zrobił na mnie piorunujące wrażenie i na zawsze odczarował spotykane w Polsce i nieco pogardliwe określenie "ruskie radio". I to właśnie był pierwszy radiowy epizod na 36E. Wówczas stacjonował tu Eutelsat W4. Dla mnie trwał on jednak tylko 1,5 miesiąca, ponieważ 1.08.2006 przeniesiono ten atrakcyjny pakiet daleeeeeeeko na wschód - na Intelsata 60E. Jako świeżo upieczony entuzjasta rosyjskiego radia z satelity, zadbałem w późniejszych miesiącach o dostęp do niego zakupując kolejną, większą antenę. Ale 60E nie jest oczywiście bohaterką tego posta.


Jesienią 2011, gdy po wieloletniej przerwie radio w tak samo licznym, ale niemal zupełnie innym składzie wróciło na Eutelsata 36E, skusiłem się na powrót do tej pozycji - emisję przejął wówczas Eutelsat W7.
Nie zniechęciło mnie początkowe niepowodzenie z konwerterem liniowym i zakupiłem specjalny konwerter kołowy, by złapać sygnał. Udało się - w dodatku z sygnałem na full!
Można śmiało powiedzieć, że poprzez satelitę odbierałem większość stacji, do których dostęp na UKF-FM mają moskwicze. Stacje radiowe od publicznego Radia Rossii po komercyjne DFM, o tematyce ogólnej, informacyjne, jedna kulturalna, kilka młodzieżówek, retro z muzyką zagraniczną i retro z rosyjską, "umcy-umcy" i kojącym chilloutem:
Radio Rossii, Radio Rossii Kultura, Vesti FM, Radio Mayak, YuFM, Keks FM, RU FM, Best FM, Rock FM, DFM, Hit FM, Evropa Plus, Maximum, Russkoje Radio, Nashe Radio, Shanson, Retro FM, Dorożnoje Radio, Radio 7, Monte Carlo, Russkaya Sluzhba Novostey, Radio Mir, Radio Ultra, Radio Komsomolskaya Pravda, Radio Roks, Svezhee Radio.

Większość z nich dopiero teraz stała się dostępna drogą satelitarną, a najbardziej nietypową wśród nich było Keks FM (Na 89,9 w Moskwie i 91,1 w Petersburgu). O ile Radio Record z pakietu z 2006r. zrobiło rosyjskiej radiofonii bardzo dobrą opinię, Keks-FM przeciwnie: mógłby z powodzeniem utrwalić jej wszystkie dawne stereotypy. A to dlatego, że keksowy repertuar skupił się na zwariowanych latach 90-tych ("diewienostych") - usłyszeć w nim można wszelakie disco rusajno, dance i eurodance. Pamiętam, ze świeżo po tym jak ustawiłem 36E, leciało na nim m.in. MoDo "Eins Zwei Polizei". Keks FM ze swoim stylem muzycznym jest bardzo charakterystyczna, ale również pośród wielu rosyjskich stacji stanowi wyjątek.
To, że rosyjska piosenka pop jest od lat na przyzwoitym poziomie słychać na dostępnym w pakiecie radiu Ru.FM. Lajnerem stacji jest zabawne hasło doskonale to ilustrujące: "Russkie nie znaczit kabackie" (To że rosyjskie, nie znaczy że jak z karczmy). Całkiem przyjemnie się słucha. Na Ru.FM natrafiłem na kawałek ze słowami "pojediem w Polshu (..) nie smotria na znaki":)
Przeciwwagę dla energetycznych rozgłośni stanowi jedna jedyna stacja z muzyką relaksacyjną/chillout - Relax FM, która całkiem nieźle radzi sobie ze swoim zadaniem oraz radio mówione - Uruchomiony zestaw stacji na 36E jest idealny by podnosić swoje umiejętności językowe - zamierzałem częściej słuchać Radia Rossii, Majaka, Radio Rossii Kultura, Vesti FM i Echo Moskwy.

Niestety, zgodnie z zapowiedziami, lecz wbrew nadziejom zakodowano cały pakiet rosyjskich stacji radiowych z 11919L, - odbiór jest możliwy tylko na odbiornikach TricolorTV. Pozostało zaledwie kilka rozgłośni na innych częstotliwościach: Avtoradio, Yumor FM, NRJ Moskva, Relax FM, Romantika, Detskoe Radio i (legendarne) "Echo Moskwy". ... Niby zawsze to coś, ale strata aż 25 sztuk była bardzo dotkliwa. Ponownie moja antena satelitarna opuściła kołowe 36E, i odpłynęła dalej na wschód.


Do trzech razy sztuka?
Na przełomie 2015 i 2016 na 36E zaczął wzrastać nowy pakiet. Póki co, jest najtrwalszym multipleksem radiowym (nie licząc obecnych tu od dekady pojedynczych: Avtoradia, Exha Moskwy i Yumor FM) i aktualnie liczy 19 rozgłośni radiowych:
Yumor FM, Radio dla dvoih, R.Romantika, Avtoradio, R.Vanya, NRJ, DFM, Russkoje Radio, Hit FM, Maximum, Biznes FM, Militseyskaya Volna, Comedy Radio, R.Komsomolskaya Pravda, Relax FM, Echo Moskvy, R. Mir, Love Radio, R.Shanson.
Najchętniej słucham Maxmium (rock i alternatywa), Yumor FM (pop i skecze humorystyczne) oraz publicystyczne Echo Moskwy (jeden z ostatnich bastionów obiektywnego dziennikarstwa, na ile to możliwe w Rosji).
Od kilku miesięcy mam więc ponownie zaparkowaną antenę na tej pozycji i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z wyboru rosyjskich rozgłośni (brakuje jedynie Silver Rain, ale mam nadzieję, że kiedyś dołączy do paczki). Szybki i bogaty wybór przyciskiem pilota w połączeniu z doskonałą jakością audio biją na głowę słuchanie rosyjskiego radia przez Internet.


Jakość audio
Ano właśnie - czy to w 2006-ym, 2011-ym, czy teraz, doskonała jakość dźwięku była od zawsze cechą wszystkich rosyjskich stacji radiowych z 36E (i 60E), bez względu na tematykę i profil. Przekaz satelitarny stanowi dosył do nadajników naziemnych w Rosji, musi więc oferować nieskazitelne, studyjne parametry.
Jak sprawdzałem na podglądzie spektrum, wszystkie stacje mają audio przewyższające przekaz naziemny FM - tj. pasmo akustyczne powyżej 16 kHz i do 19-20kHz w szczytowych momentach! Dodatkowo są bardzo dynamiczne i "naturalnie" brzmiące, choć tu szczegóły zależą już od stacji.
Nawet jeżeli nie jesteśmy fanami rosyjskiej radiofonii (choć zapewniam, że zmienicie zdanie po odwiedzeniu 36E), to przynajmniej audiofilska jakość może być przekonującym powodem, by zajechać anteną na Eutelsata vel. Expressa na 36E.

No comments :

Post a Comment