Bye, bye, Ostrava R1

http://radiacja.blogspot.com/2011/11/bye-bye-ostrava.html
znalezione na: http://www.panoramio.com/photo/15430233

Cyfryzacja telewizji naziemnej na Czechach idzie pełną parą. Na bieżący miesiąc zaplanowano dwie ostatnie transze wyłączeń: 11.11 (dziś) i na 30.11, dobijające analog na Czechach.Z przeznaczonym "do odstrzału" nadajnikiem telewizji analogowej na kanale R1 emitującym w Ostrawie program TV Nova zapoznałem się i polubiłem w 2008r., gdy zacząłem używać odbiornika wielopasmowego AOR. Ostrawski sygnał służył jako "beacon" - stale obecny na skali, którego fluktuacje świadczyły o zmianach propagacji troposferycznej w okolicach 50MHz. Na byle metalowym patyku wbitym jako antena odbierałem nośną wizji 49,76 MHz (100kW), a na dipolu pętlowym nad dachem też fonię na 56,25 MHz (40kw). Pomimo 320 kilometrów odległości, coś stałego, na czym można polegać.
Był on też głównym celem DXowym z Czech dla większości Europy podczas letniej propagacji jonosferycznej. Nadszedł niestety jego koniec....

Rozstanie
Czatowałem na wyłączenie nadajnika z zamiarem uwiecznienia ostatnich chwil jego emisji i sugerując się datą, nagrywałem już dzień wcześniej, o północy z 10 na 11 listopada. Nadajnik wyłączono jednak 24 godziny później - po północy z 11 na 12 listopada, kiedy również byłem przygotowany.
Do ostatniej chwili nadawano zwykły program Nova TV; na filmie słychać jednak pisk: Odbiornik ustawiłem na 49,759 MHz z modulacją SSB (USB), dlatego sygnał nośnej telewizyjnej, nadawanej w AM, jest w USB słyszany jako pisk.
Grafikę do nagrania stanowi tzw. wykres wodospadowy, w tym przypadku czytany od dołu do góry, zarejestrowany w ostatnich chwilach emisji R1 z Ostrawy. Gruba pionowa krecha to właśnie nośna. Równoległe do niej linie, to tzw. "sidebands", sąsiadujące co 50 Herców.
W ramach ciekawostki - tuż przed północą, nad trasą do nadajnika przelatywał samolot, od którego odbijał się sygnał, co jest widoczne jako dodatkowa linia ukośnie przecinająca wykres nośnej (efekt Dopplera).

12 listopada, minutę po północy stukilowatowy nadajnik czeskiej telewizji Nova na kanale 1 (R1) o częstotliwości wizji 49,76 (offset 8p) został bezpowrotnie wyłączony. Nikt już więcej nie odbierze jego sygnału, czy to podczas otwarcia Sporadic-E, czy -jak ja, troposferycznie. To se ne navrati.
Było bardzo pożyteczne mieć taką Ostrawę zawsze pod ręką, która niezawodnie wskazywała jak wygląda propagacja w dolnym paśmie TV i na której można było stroić własne konstrukcje antenowe na niskie pasma. Ten honor został po sobotniej nocy oddany nieco słabszemu, ale również stałemu sygnałowi TV na R1 z Mińska 49,75 (offset: 0). Nashle, Ostrava!


Prave Poslouchame/Pocuvame posledni pul minuty vysilace 'TV Nova' Ostrava/Hostalkovice na VHF kanalu R1. Vysilac bol vypnuty 12-11-2011 v 0:01. Signal Ostravskeho R1 cez kolik dekad prijimany nejen na Slezsku, a daky dalniho sireni "Sporadic E" aj v cele Evrope. Tento posledni prijem som pocuval v Polsku, ve vzdalenosti 320km od vysilace - prijimac: skaner AOR s naladenym 49,76 v modulace SSB (teda AM carrier je pocuvatelny ako ton). (Sorry for my Czech mixed with Slovak)

---

We are listening to the last half minute of R1 analogue transmitter in Ostrava, Czech Republic. The transmitter was switched off at 0:01 on Nov, 12th 2011. Nova TV transmission on R1 was familiar to many DXers across Europe, as it used to be received in many other countries during Sporadic E openings. I recorded it in Poland, where I was receiving it constantly via tropospheric enhancement 320km away. Receiver: AOR 8600 scanner tuned to the video carrier in SSB mode (that allows to hear an AM carrier as a loud tone).

TV Nova
Ostrava Host'alkovice
VHF-1 channel 1 (R1)
video carrier 49,75 (+offset 8p = 49,761 MHz)
audio carrier 56,25 (56,261)
power/ vykon: 100kW (video/obraz), 40kw (audio/zvuk)

No comments :

Post a Comment