Francuska telewizja, francuskie kanały TV - jak odbierać? (poradnik)

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/francuskie-kanay-tv-jak-odbierac.htmlDoskonałą pomocą w nauce języka francuskiego jest możliwość korzystania z tych samych źródeł informacji i rozrywki z których korzystają Francuzi. Lepiej będziemy też rozumieć się z mieszkańcami tego kraju jak również sprawimy lepsze wrażenie odnosząc się do aktualnych informacji z różnych dziedzin, czy rozmawiać o serialach, filmach i widowiskach popularnych nad Loarą, Sekwaną i Rodanem. Oto przewodnik po satelitarnym, bezpłatnym odbiorze programów i kanałów telewizji francuskiej.


Na początek: które kanały oglądają mieszkańcy Francji?


Cztery największe kanały cieszące się największą oglądalnością to tzw, "grandes chaines" - dwie stacje publiczne i dwie komercyjne:
TF1 - najpopularniejszy kanał komercyjny - seriale, rozrywka, informacje (dawniej kanał publiczny)
M6 - seriale, filmy, magazyny lifestyle, reality
France 2 - ogólny, wiodący program tv publicznej (dawną "jedynkę" sprywatyzowano)
France 3 - magazyny i seriale, programy regionalne (24 warianty)

Pozostałe kanały telewizji publicznej:
France 4 - seriale, filmy i rozrywka
France 5 - magazyny talk-show, poradnikowe, zdrowie, wiedza, nauka i przyroda
France O - seriale, rozrywka, produkcje stacji tv we francuskich terytoriach zamorskich
arte - kanał o kulturze i sztuce, tworzony wspólnie z niemiecką tv publiczną (dwujęzyczny)
France 24 - trzy stacje informacyjne: w języku francuskim, angielskim i arabskim
TV5Monde - najlepsze programy telewizji francuskiej, szwajcarskiej, belgijskiej i kanadyjskiej

Pozostałe kanały komercyjne, dostępne bez opłat (w tzw. TNT, naziemnej telewizji cyfrowej):
Canal+ - płatna stacja telewizyjna "premium": ma obszerne niekodowane talk-show i programy własne
W9 - siostrzany kanał M6 prezentujący filmy animowane, seriale, muzykę i programy rozrywkowe
komercyjne stacje informacyjne: BFM, i>Tele
komercyjne stacje filmowo/seriolowo/rozrywkowe: D8, TMC, NT1, NRJ12, D17
Gulli - kanał dla dzieci
kanały HD w naziemnej telewizji cyfrowej TNT:
TF1, M6, France2, arte, HD1, L'Equipe21, 6ter, Cherie, RMC Decouverte, Numero23

Program złapanych francuskich stacji tv znajdziemy na stronie La grille TV.Francja - które satelity?

HotBird 13E
Zaczynamy od najpopularniejszego satelity w Polsce, na którego anteny mają zwrócone wszyscy abonenci platform cyfrowych w naszym kraju.
Pod względem stacji francuskich, na HotBirdzie zawsze "coś" było - pytanie tylko, czy wszystko czego oczekujemy? Mając tu ustawioną antenę znajdziemy dosłownie pięć wartościowych kanałów w języku francuskim: TV5Monde (2x), France24, arte, BFM i euronews. Do odbioru niektórych z nich wymagany jest nowszy sprzęt (DVB-S2/MPEG4/HD). Pełne parametry są wyszczególnione pod linkiem.
Warto ten bardzo skromny zbiór uzupełnić, dokładając konwertery "zezujące".
Astra 19,2E
Od HotBirda na 13E, w naszym kraju często "zezuje się" do satelity Astra na 19,2E, gdzie podstawowym celem na tej pozycji są najczęściej kanały niemieckie. Ale to też dobry sposób na dodanie kilku ciekawych stacji francuskich. Oprócz dublujących się z HotBirda kanałów arte, TV5, euronews, France 24, tylko tu odbierzemy dodatkowo informacyjne kanały i>Tele, D17, BFM Business i LCP. Ale to nie wszystko....
Moim zdaniem, w języku francuskim na Astrze najciekawsze są niekodowane okna francuskiego Canal+. Stacja powstała we Francji w 1984r. i należała do tzw. czwartej sieci naziemnej, dlatego musiała pokazywać część swojego programu bez kodowania. Można go oglądać codziennie rano i wczesnym wieczorem, w weekendy też w południe; w przeciwieństwie do niekodowanych bloków na polskim Canal+, na francuskim trwają one nawet po kilka godzin i zawierają bardzo ciekawe programy rozrywkowe, talk-show, satyryczne i informacyjne.
Na Astrze warto przejrzeć też zawartość transpondera 11568V 22000 - mówi, gra i śpiewa tu aż 40 francuskich stacji radiowych wszelkiej maści. Zupełnie jak w paryskim eterze!
W ramach ciekawostki: Astra na 19E zapewnia też odbiór chińskiego kanału po francusku - CCTV-F, który w swojej ofercie ma co prawda wiele programów dokumentalnych, ale poświęconych nie Francji, a Krajowi Środka. Seriale i filmy na CCTV-Francais nadawane są po chińsku z napisami francuskimi.
Pełna lista kanałów na Astrze dostępna jest pod tym linkiem, zaś lista francuskich stacji radiowych tu.Eutelsat 5 West A  
(ex. Atlantic Bird 3) -pozycja obowiązkowa!-
Tak naprawdę podstawową pozycją satelitarną we Francji dla telewizji wolnej od abonamentu była i jest od wielu lat pozycja 5West z satelitą Eutelsat. Największym skarbem tej pozycji są niekodowane kanały telewizji publicznej France Televisions. Na transponderze 11591V, SR 20000 nadawane są France2, France3, France5, France O i parlamentarny LCP. Na France2 wszystkie pozycje programowe emitowane są z napisami dla niesłyszących - przydatnych też dla nas, uczących się języka.
Co jeszcze odbierzemy na 5W? Kilka telewizyjnych stacji regionalnych - Vosges TV, TV8 Mont Blanc, Dici TV, katolicki KTO, filmowy kanał TMC (Tele Monte Carlo).
Do tego mnóstwo stacji radiowych - wielkość oferty jest niesamowita, podobna do oferty z Astry, a dodatkowo obejmuje aż 45 regionalnych stacji France Bleu i 20 RCF.
Warunki odbioru Eutelsata na 5W są bardzo sprzyjające - satelita emituje silny sygnał, odbierany z maksymalną jakością nawet na bardzo małych antenach typu 50-60cm. Śmiało można więc kierować tu tanie, małe czasze. Sygnału najlepiej szukać na transponderze 11519V SR 20000. Są na nim umieszczony programy France Televisions.Eutelsat 9E (ex. Eurobird9)
Jeżeli pozycja 5W jest bazą z francuskimi stacjami tv publicznej, to 9E jest bazą z prywatnymi kanałami tv.
Nadają stąd w przekazie niekodowanym aż 3 największe we Francji stacje komercyjne: M6, TF1 oraz W9. Są one przeznaczone do odbioru nie we Francji, lecz we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Na szczęście, ramówki komercyjnych stacji są identyczne jak we Francji i przeważnie szwajcarskie w nich są tylko reklamy (centy we frankach zamiast euro :))
TF1 i M6 nadają w wersjach SD i HD, a W9 w SD/MPEG4; a ponieważ wszystkie zostały umieszczone na transponderze DVB-S2, można je odbierać na tunerach DVB-S2/HD/MPEG4.
Pozycja Eutelsata 9A wymaga anteny 70cm ustawionej centralnie właśnie na nią, lub większej 90cm+ jeżeli chcemy zezować od innej pozycji, np. od HotBirda.
Przegląd kanałów w tym języku można w zasadzie zawęzić do tych czterech opisanych pozycji satelitarnych. Są owszem inne, po których błądzą France 24, euronews, TV5, czy też stacje innych krajów francuskojęzycznych, np. niektórych afrykańskich. Są to pojedyncze kanały na jedną pozycję, dlatego nie poświęcam im wielkiej uwagi.Instalacja SAT

Odbiór francuskich popularnych kanałów TV.
Wprawnemu instalatorowi powiedzie się poprawne zainstalowanie 4 konwerterów dla równoczesnego odbioru 19E, 13E, 9E i 5W na jednej antenie o średnicy 80-90cm (oczywiście z przełącznikiem Diseqc 4x1). Możemy jednocześnie oglądać kanały polskie z platform na 13E i atrakcyjne niekodowane stacje francuskie.
To idealne rozwiązanie odbioru wszystkich francuskich kanałów FTA. Na mniejszych antenach, typu 70cm, nie zmieści się 9E, chyba że jesteśmy zdecydowani zrezygnować z HotBirda (jest na nim najmniej oryginalnych francuskich kanałów, ale na jego opuszczenie nie mogą pozwolić sobie abonenci platform, które z 13E nadają).

Jako bardzo dobre rozwiązanie uważam ustawienie osobnej anteny 80-90cm na równoczesny odbiór pozycji 9E (francuskie stacje komercyjne) + 5W (kanały francuskiej telewizji publicznej) z dwóch zezujących konwerterów.Jeżeli ktoś jest bardzo ciekaw prawdziwej francuskiej telewizji, a nie może pozwolić sobie na zmianę poycji od 13E (polskie platformy), może próbować zezować do Eutelsata 5W. Choć to duże oddalenie od ogniska anteny, dzięki bardzo silnemu sygnałowi z 5W, powinno udać się złapać publiczne stacje francuskiej TV. Trudno może być będzie umocować konwerter tak daleko od ogniska z centralnym konwerterem - to wynika przede wszystkim z faktu, że nie produkuje się szyn na tak duże rozstawy zeza i czasami trzeba ją wykonać samemu. Smykałka majsterkowicza, doświadczenie instalatora i pomysłowość będą na pewno pomocne.
Mi udało się nawet zezowanie do 5W na antenie ustawionej centralnie na Astrę 19,2E (czasza o średnicy 70cm! To aż 25 stopni różnicy!

Zanim jednak wykonamy i umocujemy szynę, warto upewnić się, w którym miejscu przed czaszą anteny wypada ognisko sygnału Eutelsata 5W. Ja namierzyłem go ustawiając w tunerze częstotliwość 11591 z polaryzacją V (pionową) i prędkością SR 20000 i "machając" konwerterem z podłączonym kablem przez lustrem anteny. Oczywiście centralny konwerter już ustawiony wcześniej na 13E.
Konwerter zezujący trzymamy po wschodniej stronie - celowo nie mówię lewej lub prawej, bo względnie różnie można to sobie tłumaczyć. Wschód! -Ponieważ jest zawsze po jednej stronie - koniec i kropka! Powoli, cierpliwie, spokojnie i delikatnie należy wypróbować różne odległości. W końcu wpadnie. Kiedy namierzymy ognisko 5W, można przygotować obejmę i wysięgnik. Po przykręceniu do wysięgnika poprawiamy konwerter dla uzyskania najwyższego wskaźnika jakości (Quality).

Kable od dwóch konwerterów podłączamy do przełącznika Diseqc (popularnie zwany "dajsek"). Od niego jeden kabel prowadzimy do odbiornika, patrząc na oznaczenia na jego obudowie - podłączenie jest banalnie proste.


Odbiorniki FTA
Z doświadczenia wiem, że większość dekoderów polskich platform jest dostosowana do odbioru z dodatkowego, zezującego konwertera, jednak najczęściej jest to gotowa lista z dodatkowymi programami z Astry 19E (np. Trwam, PRO7, Bayerisches Fernsehen). W większości brak jest wsparcia dla innych satelitów, w tym niestety brak też dla 5W.
Wszystkie dekodery nc+ niestety mają to ograniczenie. Niektóre dekodery Cyfry i Polsatu mają możliwość ręcznego dopisania transpondera (11591 V SR 20000).
Pełną wolność dają za to tanie satelitarne odbiorniki telewizji niekodowanej - FTA (Free to air). Najtańsze takie tunery kosztują tylko 50 zł. Marki są przeróżne, więc nie trzeba polecać konkretnego. Możemy na nich dodawać dowolne satelity i częstotliwości w dowolnej konfiguracji. Jeżeli zdecydujemy się na droższy sprzęt - własny tuner HD, warto pomyśleć o uzyskaniu odbioru najpopularniejszych francuskich stacji komercyjnych TF1 i M6 w wysokiej rozdzielczości obrazu z pozycji Eutelsat 9E. Zezowanie do 9E od 13E jest jeszcze prostsze, ale możliwe tylko na dużych antenach o średnicy 90cm. Konwertery HotBirda i Eutelsata 9E przylegają do siebie, 9E od strony wschodniej.

TNT SAT i FRANSAT
Kompletna oferta TNT - La television numerique terrestre, francuskiej NTC, zwierająca też dodatkowe popularne kanały jak France4, NRJ12, NT1, Gulli, D17, okna Canal Plus i kanały HD, jest oferowana na 19,2E przez TNT SAT, a na 5W przez Fransat. Obydwie działają na podobnych warunkach - usługa jest bezpłatna - bez comiesięcznych opłat, ale wymaga zakupu karty kodowej i dedykowanego dekodera.
W Polsce nikt nie zajmuje się ich sprzedażą. Można poprosić kogoś znajomego z Francji by dokonał tam zakupu tunera z kartą (będzie oczywiście działał w Polsce, podłączony do odpowiednio ustawionej anteny).
Tunery Fransat z kartą i karty TNT SAT można kupić też prze Internet w popularnym na zachodzie serwisie Ebay.

oferta Fransat HD


Szczerze powiedziawszy, mając do wyboru instalację jednej dodatkowej anteny dla pozycji 19E + 9E + 5W (z zezującymi konwerterami), którą można podłączyć do dowolnego tunera DVB-S2 a z drugiej strony zakup zestawu TNT SAT lub Fransat za minimum 100 Euro wybrałbym jednak to pierwsze.

Program złapanych francuskich stacji tv znajdziemy na stronie La grille TV.

2 comments :

  1. Dobra robota! Dodam tylko, ze mozna kupic sama karte TNTSAT (okolo 25EURO wazna 4 lata).

    ReplyDelete
  2. super artylul, dzieki Tobie od miesiaca odbieram telewizje francuska!!!

    ReplyDelete