Francuska telewizja, francuskie kanały TV - jak odbierać? (poradnik)

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/francuskie-kanay-tv-jak-odbierac.htmlDoskonałą pomocą w nauce języka francuskiego jest możliwość korzystania z mediów w tym języku - tych samych źródeł informacji i rozrywki z których korzystają sami Francuzi. 
Nauka języka z telewizji i radia pozwoli lepiej zrozumieć się z mieszkańcami tego kraju; sprawimy również lepsze wrażenie w rozmowach odnosząc się do aktualnych informacji, czy rozmawiać o serialach, filmach i widowiskach popularnych nad Loarą, Sekwaną i Rodanem. 
Oto przewodnik po satelitarnym, bezpłatnym odbiorze programów i kanałów telewizji francuskiej.

Na początek: które kanały oglądają mieszkańcy Francji?


Cztery największe kanały cieszące się największą oglądalnością to tzw, "grandes chaines" - dwie stacje publiczne i dwie komercyjne:
TF1 - najpopularniejszy kanał komercyjny - seriale, rozrywka, informacje (dawniej kanał publiczny)
M6 - seriale, filmy, magazyny lifestyle, reality
France 2 - ogólny, wiodący program tv publicznej (dawną "jedynkę" sprywatyzowano)
France 3 - magazyny i seriale, programy regionalne (24 warianty)

Pozostałe kanały telewizji publicznej:
France 4 - seriale, filmy i rozrywka
France 5 - magazyny talk-show, poradnikowe, zdrowie, wiedza, nauka i przyroda
France O - seriale, rozrywka, produkcje stacji tv we francuskich terytoriach zamorskich
arte - kanał o kulturze i sztuce, tworzony wspólnie z niemiecką tv publiczną (dwujęzyczny)
France 24 - trzy stacje informacyjne: w języku francuskim, angielskim i arabskim
TV5Monde - najlepsze programy telewizji francuskiej, szwajcarskiej, belgijskiej i kanadyjskiej

Pozostałe kanały komercyjne, dostępne bez opłat (w tzw. TNT, naziemnej telewizji cyfrowej):
Canal+ - płatna stacja telewizyjna "premium": ma obszerne niekodowane talk-show i programy własne
W9 - siostrzany kanał M6 prezentujący filmy animowane, seriale, muzykę i programy rozrywkowe
komercyjne stacje informacyjne: BFM, i>Tele
komercyjne stacje filmowo/seriolowo/rozrywkowe: D8, TMC, NT1, NRJ12, D17
Gulli - kanał dla dzieci
kanały HD w naziemnej telewizji cyfrowej TNT:
TF1, M6, France2, arte, HD1, L'Equipe21, 6ter, Cherie, RMC Decouverte, Numero23

Program złapanych francuskich stacji tv znajdziemy na stronie La grille TV.Francja - które satelity?

HotBird 13E
Zaczynamy od najpopularniejszego satelity w Polsce, na którego anteny mają zwrócone abonenci platform cyfrowych w naszym kraju.
Mając tu ustawioną antenę znajdziemy tylko pięć wartościowych kanałów w języku francuskim: TV5Monde (2x), France24, arte, BFM i euronews. Ich pełne parametry są wyszczególnione pod linkiem. (Do odbioru niektórych z nich wymagany jest nowszy sprzęt DVB-S2/MPEG4/HD).
TV5Monde nadaje w dwóch wersjach, bardzo często z różnymi ramówkami co czyni go dwiema odrębnymi stacjami. Na kanale TV5Monde Europe dla wygody widzów często nadawane są napisy w wielu europejskich językach - kiedyś były także polskie. Nie wiem jak jest obecnie - korzystam albo z tłumaczeń na angielski albo niemiecki.
Kolejny ważny kanał, francusko-niemiecki arte dostępny jest w HD!
- Te dwie stacje spośród francuskich są najlepiej znane w Polsce. I choć są baaaaaardzo wartościowe, w moim artykule stanowią dopiero początek poszukiwań źródeł języka francuskiego na satelitach.


TV5Monde i arte - najbardziej znane francuskojęzyczne kanały w Polsce


Pod względem stacji francuskich, na HotBirdzie zawsze "coś" było - pytanie tylko, czy wszystko czego oczekujemy? Warto ten bardzo skromny zbiór uzupełnić, dokładając konwertery "zezujące".


Astra 19,2E
Od HotBirda na 13E, w naszym kraju często zezuje się do satelity Astra na 19,2E, gdzie podstawowym celem są najczęściej kanały niemieckie. Ale jednocześnie to też dobry sposób na dodanie kilku ciekawych stacji francuskich. Oprócz dublujących się z HotBirda kanałów arte, TV5, euronews, France 24, tylko tu odbierzemy dodatkowo informacyjne kanały i>Tele, BFM Business, LCP i rozrywkowy D17. Ale to nie wszystko....
Moim zdaniem, w języku francuskim na Astrze najciekawsze są niekodowane okna francuskiego Canal+.
W przeciwieństwie do niekodowanych bloków na polskim Canal+, tu trwają one nawet po kilka godzin i zawierają bardzo ciekawe programy rozrywkowe, talk-show, satyryczne i informacyjne. Można je oglądać codziennie rano i wczesnym wieczorem, w weekendy też w południe.
Kiedy w C+FR trafimy niekodowany program, należy też sprawdzić inną stację - Canal+ Decale ("poprzestawiany") i Canal+Sport, w których godziny emisji niekodowanej często pokrywają się z okienkami FTA w stacji-matce.

Na Astrze warto przejrzeć też zawartość transpondera 12363V 27500 - mówi, gra i śpiewa tu aż 40 francuskich stacji radiowych wszelkiej maści. Zupełnie jak w paryskim eterze!
Dużo wartościowych audycji ma publiczne radio - France Inter, Info, Culture, Musiqe, FIP, LeMouv'
Bardzo pomocne dla "złapania" języka są też stacje informacyjno-publicystyczne: RTL, Europe1, BFM, Radio Courtoisie. Reszta to komercyjne stacje muzyczne o których warto pamiętać że bez względu na styl muzyczny nadają do 50% utworów francuskich artystów. Wyróżnia się spośród nich Rire&Chansons nadające skecze, fragmenty kabaretów, scenki humorystyczne i dowcipy między piosenkami.

W ramach ciekawostki: Astra na 19E zapewnia też odbiór chińskiego kanału po francusku - CCTV-F, który w swojej ofercie ma co prawda wiele ciekawych programów, ale poświęconych nie Francji a Krajowi Środka. Seriale i filmy na CCTV-Francais nadawane są po chińsku z napisami francuskimi.
Pełna lista kanałów na Astrze dostępna jest pod tym linkiem, zaś lista francuskich stacji radiowych tu.Eutelsat 5 West A  
(daw. Atlantic Bird 3) -pozycja obowiązkowa!-
I tu dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa...
Bo tak naprawdę podstawową pozycją satelitarną we Francji z telewizją wolną od abonamentu była i jest od wielu lat pozycja 5West z satelitą Eutelsat. Największym skarbem 5W są niekodowane kanały publicznej France Televisions na transponderze 11591V, SR 20000 - France2, France3, France5, France-O i LCP.
Na France2 wszystkie pozycje programowe emitowane są z napisami dla niesłyszących - przydatnych też dla nas, uczących się języka. France3 i 5 mają również wiele audycji z napisami.Co jeszcze odbierzemy na Eutelsacie 5W? Parę stacji regionalnych - Vosges TV, TV8 Mont Blanc, katolicki KTO, i serialowo-filmowy kanał TMC.
Uzupełnieniem tego jest mnóstwo stacji radiowych - wielkość oferty jest niesamowita, podobna do oferty z Astry, a dodatkowo obejmuje aż 45 regionalnych stacji France Bleu - sieci francuskich publicznych stacji regionalnych z interesującymi audycjami i muzyką (w ciągu dnia każda nadaje osobny program! Niestety wieczorem i nocą na większości stacji FB słychać to samo).
Warunki odbioru Eutelsata na 5W są bardzo sprzyjające - satelita emituje silny sygnał, odbierany z maksymalną jakością nawet na bardzo małych antenach typu 50-60cm. Śmiało można więc kierować tu nawet małe czasze. Sygnału najlepiej szukać na transponderze 11519V SR 20000. Są na nim umieszczone programy France Televisions.


Eutelsat 9E (ex. Eurobird9)
Jeżeli pozycja 5W jest bazą z francuskimi stacjami tv publicznej, to 9E jest takową ze stacjami komercyjnymi. W przekazie niekodowanym nadają stąd największe takie kanały z Francji: TF1, M6, W9, NT1, 6ter (i TMC) Przy czyn nie są one przeznaczone dla Francji, lecz dla francuskojęzycznej części ...Szwajcarii. Na szczęście, ich ramówki pozostają identyczne jak w oryginałach, a jedyną różnicę stanowią bloki reklamowe kierowane do szwajcarskich widzów.
Część kanałów francuskojęzycznego pakietu nadawana jest tylko wysokiej rozdzielczości: TF1 i 6ter; kanał M6 występuje zarówno HD jak i SD (standardowej rozdzielczości), a pozostałe - tylko w SD, przy czym W9 w SD/MPEG4. A ponieważ wszystkie zostały umieszczone na transponderze DVB-S2, można je odbierać na tunerach DVB-S2/HD/MPEG4.
Pozycja Eutelsata 9A wymaga anteny 70cm ustawionej centralnie właśnie na nią, lub większej 90cm+ jeżeli chcemy zezować od innej pozycji, np. od HotBirda. Zezowanie od "polskiego" 13E do 9E jest jeszcze prostsze niż do5W, ale możliwe tylko na dużych antenach o średnicy 90cm. Konwertery HotBirda i Eutelsata 9E przylegają do siebie, 9E od strony wschodniej.

 
Przegląd kanałów w tym języku można w zasadzie zawęzić do tych czterech opisanych pozycji satelitarnych. Są owszem inne, po których błądzą France 24, euronews, TV5, czy też stacje innych krajów francuskojęzycznych, np. niektórych afrykańskich. Są to pojedyncze kanały na jedną pozycję, dlatego nie poświęcam im wielkiej uwagi.Instalacja SAT
Ustawiając antenę na satelity Astra 19E, Eutelsat 9E i Eutelsat 5W uzyskamy niemal kompletny bukiet kanałów naziemnej tv francuskiej - niekodowanych i bezpłatnych.

Odbiór francuskich popularnych kanałów TV.
Wprawnemu instalatorowi powiedzie się poprawne zainstalowanie 4 konwerterów dla równoczesnego odbioru 19E, 13E, 9E i 5W na jednej antenie o średnicy 80-90cm (oczywiście z przełącznikiem Diseqc 4x1). Możemy jednocześnie oglądać kanały polskie z platform na 13E i atrakcyjne niekodowane stacje francuskie. To idealne rozwiązanie odbioru wszystkich francuskich kanałów FTA.


Na mniejszych antenach, typu 70cm, nie zmieści się 9E, chyba że jesteśmy zdecydowani zrezygnować z HotBirda (jest na nim najmniej oryginalnych francuskich kanałów, ale na jego opuszczenie nie mogą pozwolić sobie abonenci platform, które z 13E nadają).

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie osobnej anteny 80-90cm na równoczesny odbiór pozycji 9E (francuskie stacje komercyjne) + 5W (kanały francuskiej telewizji publicznej) z dwóch zezujących konwerterów.Jeżeli ktoś jest bardzo ciekaw prawdziwej francuskiej telewizji, a nie może pozwolić sobie na zmianę pozycji od 13E (polskie platformy), może próbować zezować do Eutelsata 5W. Choć to duże oddalenie od ogniska anteny, dzięki bardzo silnemu sygnałowi z 5W, powinno udać się złapać publiczne stacje francuskiej TV. Trudniej natomiast może być z umocowaniem zezującego konwertera tak daleko od centralnego ogniska. Smykałka majsterkowicza, doświadczenie instalatora i pomysłowość będą na pewno pomocne.
Mi udało się nawet zezowanie do 5W na antenie ustawionej centralnie na Astrę 19,2E (czasza o średnicy 70cm! To aż 25 stopni różnicy!

Zanim jednak wykonamy i umocujemy mocowanie, warto upewnić się, w którym miejscu przed czaszą anteny wypada ognisko sygnału Eutelsata 5W. Ja namierzyłem je ustawiając w tunerze częstotliwość 11591 z polaryzacją V (pionową) i prędkością SR 20000 i "machając" konwerterem z podłączonym kablem przez lustrem anteny. Oczywiście centralny konwerter już ustawiony wcześniej na 13E.
Konwerter zezujący trzymamy po wschodniej stronie - celowo nie mówię lewej lub prawej, bo względnie różnie można to sobie tłumaczyć. Wschód! -Ponieważ jest zawsze po jednej stronie. -Powoli, cierpliwie, należy wypróbować różne odległości. W końcu wpadnie. Kiedy namierzymy ognisko 5W, można przygotować obejmę i wysięgnik. Po przykręceniu do wysięgnika poprawiamy konwerter dla uzyskania najwyższego wskaźnika jakości (Quality).

Kable od dwóch konwerterów podłączamy do przełącznika Diseqc (popularnie zwany "dajsek"). Od niego jeden kabel prowadzimy do odbiornika, patrząc na oznaczenia na jego obudowie - podłączenie jest banalnie proste.


Odbiorniki FTA
Z doświadczenia wiem, że większość dekoderów polskich platform jest dostosowana do odbioru z dodatkowego, zezującego konwertera, jednak najczęściej jest to gotowa lista z dodatkowymi programami z Astry 19E (np. Trwam, niemiecki RTL). W większości brak jest wsparcia dla innych satelitów, w tym niestety brak też dla 5W. Wszystkie dekodery nc+ niestety mają to ograniczenie. Niektóre dekodery Cyfry i Polsatu mają możliwość ręcznego dopisania transpondera (11591 V SR 20000).
Pełną wolność dają za to tanie satelitarne odbiorniki telewizji niekodowanej - FTA (Free to air). Najtańsze takie tunery kosztują tylko 50 zł. Marki są przeróżne, więc nie trzeba polecać konkretnego. Możemy na nich dodawać dowolne satelity i częstotliwości w dowolnej konfiguracji. Jeżeli zdecydujemy się na droższy sprzęt - własny tuner HD, warto pomyśleć o uzyskaniu odbioru najpopularniejszych francuskich stacji komercyjnych TF1 i M6 w wysokiej rozdzielczości obrazu z pozycji Eutelsat 9E.

TNT SAT i FRANSAT
Kompletna oferta TNT - La television numerique terrestre, francuskiej NTC, zwierająca też dodatkowe popularne kanały jak France4, NRJ12, Gulli, i kanały HD, jest oferowana na 19,2E przez TNT SAT, a na 5W przez Fransat. Obydwie działają na podobnych warunkach - usługa jest bezpłatna - bez comiesięcznych opłat, ale wymaga zakupu karty kodowej i dedykowanego dekodera.
W Polsce nikt nie zajmuje się ich sprzedażą. Można poprosić kogoś znajomego z Francji by dokonał tam zakupu tunera z kartą (będzie oczywiście działał w Polsce, podłączony do odpowiednio ustawionej anteny).
Tunery Fransat z kartą i karty TNT SAT można kupić też prze Internet w popularnym na zachodzie serwisie Ebay.
Szczerze powiedziawszy, mając do wyboru instalację jednej dodatkowej anteny dla pozycji 19E + 9E + 5W (z zezującymi konwerterami), którą można podłączyć do dowolnego tunera DVB-S2 a z drugiej strony zakup zestawu TNT SAT lub Fransat za minimum 100 Euro --- wybrałbym jednak to pierwsze.O tym właśnie był mój artykuł:)

oferta Fransat HD
Program złapanych francuskich stacji tv znajdziemy na stronie La grille TV.

2 comments :

  1. Dobra robota! Dodam tylko, ze mozna kupic sama karte TNTSAT (okolo 25EURO wazna 4 lata).

    ReplyDelete
  2. super artylul, dzieki Tobie od miesiaca odbieram telewizje francuska!!!

    ReplyDelete