Rosyjska telewizja, rosyjskie kanały TV - jak odbierać? (poradnik)

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/rosyjska-telewizja-rosyjskie-kanay-tv.htmlZ poniższego artykułu dowiecie się, jak wiele niekodowanych kanałów telewizyjnych w języku rosyjskim można w Polsce w prosty sposób odbierać z satelity.
Jest wiele powodów, by zainteresować się odbiorem rosyjskiej telewizji - najważniejszy to łączność językowa, informacyjna i kulturowa z największym krajem świata. Mieszkając poza Rosją, styczność z mediami jest niezbędna, by podtrzymać biegłość oraz rozszerzać zasób słownictwa. Można w ten sposób też zacząć naukę języka. Rozumiejąc pojedyncze słowa, następnie zdania i całe wypowiedzi, możemy przekonać się, że spojrzenie na życie i świat jest u Rosjan dosyć charakterystyczne i może różnić się o tego, co nam dotychczas o Rosji opowiadano, lub jak ją sobie wyobrażaliśmy.
Analizując najbardziej ekonomiczne warianty odbioru rosyjskiej tv, podzieliłem artykuł na 3 części: 

W pierwszej opisałem, jakie niekodowane rosyjskojęzyczne kanały oferuje pozycja 13E - najczęściej ustawiana w Polsce. 
W drugiej podpowiadam, jak spróbować odbioru oryginalnych rosyjskich kanałów federalnych ze sputników na wschodzie orbity. 
W trzeciej przejrzymy zawartość satelitów w pobliżu HotBirda - prostsze w odbiorze kanały, lecz nie rosyjskie, a ukraińskie. 
W dwóch ostatnich należy przygotować niestandardową instalację, ale i to - jak się przekonacie, nie jest trudnym zadaniem, a dającym satysfakcję, że oglądamy telewizję równocześnie z widzami w Federacji Rosyjskiej:)
 Aktualizacja: luty 2018!

HotBird 13E
Na początek wariant najprostszy.
Najpopularniejsza w Polsce pozycja satelitarna z satelitami - Eutelsat HotBird na 13E, z której swoją ofertę transmitują polskie platformy (Cyfrowy Polsat, nc+ (ex. Cyfra)/TnK), jest jednocześnie pozycją z dużą liczbą rosyjskojęzycznych niekodowanych stacji TV.
Proponowane w tym miejscu rozwiązanie będzie dla wielu w zupełności wystarczające. Natomiast tych spośród Was, którzy przećwiczyli już odbiór rosyjskiej telewizji na 13E i są zainteresowani czymś więcej, zapraszam do przewinięcia do drugiej części artykułu.Główne rosyjskie stacje TV na HotBirdzie to wersje międzynarodowe naziemnych stacji telewizyjnych z Rosji, skierowane do zagranicy. Od swoich moskiewskich pierwowzorów różnią się brakiem zagranicznych filmów i seriali, transmisji sportowych oraz innych programów na licencji (i oczywiście brakiem reklam kierowanych do widzów w Federacji Rosyjskiej). Choć nie dadzą więc możliwości zapoznania się z rosyjskim dubbingiem "Dr. House'a", czy obejrzenia rosyjskiej wersji Milionerów, w zamian oferują obszerniejszą liczbę własnych audycji. Taką samą praktykę spotykamy zresztą także wśród polskich stacji TV przeznaczonych dla zagranicy (jak np. TV Polonia, jako kanał TVP dla widzów w Europie). Głównymi adresatami rosyjskich kanałów na 13E jest rosyjska diaspora w Niemczech, a także widzowie na Ukrainie i w krajach nadbałtyckich, gdzie do niedawna rosyjska telewizja była retransmitowana w kablówkach i naziemnie, lecz ich przekaz ze względu na sankcje został zakończony.

Vremya - wieczorny dziennik na Pierwym Kanale
Stacja kryjąca się pod nazwą 1TVRUS Europe to europejska wersja największego rosyjskiego kanału telewizyjnego - "Kanału Pierwszego" (Первый канал, Pervyj Kanal), mającego korzenie w Centralnej Telewizji ZSRR, Центральное телевидение, późniejszym ORT Ostankino. Pierwyj Kanał ma zasięg ludnościowy na poziomie 99% - ponad 140 milionów widzów, co imponuje, biorąc pod uwagę powierzchnię kraju. Podobnie ogromny zasięg ma drugi najważniejszy dla Rosjan program:  Rassija-1 (Россия-1), znany a dawniej jako RTR (РТР).
-Tak, ze względu na nietypową strukturę mediów państwowych, Rosja ma niejako dwie "jedynki". Międzynarodowa wersja kanału Rossija dla widzów za granicą nadawana jest pod nazwą RTR Planeta.

Oferta Pierwego Kanału i RTR Planeta na satelicie HotBird 13E stanowią odzwierciedlenie, tego, co pod guzikami "1" i "2" na pilocie mogą oglądać widzowie w Moskwie, Petersburgu, Czelabińsku czy Władywostoku. Jak przystało na największe kanały, są to audycje uniwersalne - informacyjne, talk-show, magazyny tematyczne, publicystyka, jak również filmy i seriale. Z obu "jedynek", najchętniej wybieram 1TVRUS Europe mający bardziej nowoczesny charakter oraz więcej audycji rozrywkowych i humorystycznych. RTR kojarzy mi się z telewizją z czasów ZSRR, choć zdarzają się na nim ciekawe propozycje. Ramówki obu kanałów, szczególnie 1TVRUS Europe w sporej części pokrywają się z moskiewskimi, jeśli chodzi o produkcję własną i programy informacyjne. Czasami audycje są przesunięte godzinowo, by dopasować ich emisje do środkowoeuropejskiej strefy czasowej.

Również rosyjscy nadawcy komercyjni w niedawnym czasie uznali za konieczność dotarcia do rosyjskiej diaspory w Europie. Od paru lat dwa najpopularniejsze w Rosji kanały rozrywkowe oferują wersje swojego programu dla widzów poza Rosją: STS International (СТС) i TNT (ТНТ). W ostatnim czasie przybył też NTV Mir (НТВ-Мир) - międzynarodowa mutacja trzeciej największej sieci federalnej - NTV (НТВ - HTB).
Ze względu na atrakcyjną zawartość programową początkowo było planowane zakodowanie STS i TNT, ale na szczęście postawiono na objęcie jak największej liczby widzów pozostawiając je FTA (w przekazie nieszyfrowanym). Niektóre audycje na tych dwóch kanałach czasami zadziwiają naiwnością i dosadnym humorem - nie każdemu mogą się spodobać, ale ostatecznie nie do przecenienia jest wkład dialogów z seriali kanału TNT dla nauki potocznego rosyjskiego i slangu:)
NTV z serialami kryminalnymi i magazynami sensacyjnymi ma dosyć "mroczny" charakter. Ale to także jedno z obliczy Rosji...


Dostępny na 13E kanał informacyjny Rossija24 (Россия24), wywodzący się z rodziny kanałów RTR, jest na HotBirdzie retransmitowany w takiej samej postaci, jak oryginalnie w Rosji - realizuje on politykę informacyjną tamtejszej współczesnej władzy. Jego alternatywą na 13E jest nadawana z USA, 100% po rosyjsku stacja Nastoyashee Vremya (Настоящее Время, ID: Current Times). Jako zbalansowany kanał informacyjny środka można uznać międzynarodowy Euronews, którego rosyjska wersja jest od niedawna samodzielnym programem na 13E.

Pozostałe kanały po rosyjsku na HotBirdzie to istny misz-masz i szczerze mówiąc, rzadko do nich zaglądam.
W stacjach 8Kanał (Восьмой Канал), Novyj Mir (Новый Мир), TV Rus znajdziemy sporo dawnych filmów, ale niestety też długie bloki telezakupów.
Muzycznie na 13E Rosję reprezentuje Shanson TV (Шансон ТВ), kanał z pieśniami estradowymi i typowo rosyjskimi oldies, zaś współczesnej muzyki pop i dance z Federacji Rosyjskiej można posłuchać dzięki kanałowi Music Box RU. Od razu zaznaczam, że nie są to najwybitniejsze kanały muzyczne ze wschodu i dla lepszych warto zajrzeć na inne satelity.
Osobna grupa rosyjskojęzycznych kanałów na 13E to stacje religijne: Sojuz (Союз) - prawosławny, inne chrześcijańskie: CNL, TBN Russia, Life TV, czy muzułmański Koran Heddayah.

Ponieważ język rosyjski jest używany nie tylko w Rosji, na HotBirdzie 13E spotkamy go też na stacjach z innych krajów, np. na kanale Belarus 24 (Беларусь 24), którego nazwa niech nie będzie myląca - nie jest wyłącznie informacyjny, zobaczymy na nim też białoruskie seriale i programy rozrywkowe. Sporo ciekawych programów dokumentalnych i filmów fabularnych po rosyjsku oferuje azerski kanał CBC, a informacje - kazachski Kazakh TV (Khabar). Dla osób znających też język angielski, a chcących być na bieżąco z rosyjskim punktem widzenia wydarzeń, zarówno w Federacji jak i na świecie, ofertę informacyjną może wzbogacić kanał Russia Today. Po angielsku nadawany jest też ciekawy kanał z filmami dokumentalnymi RT Doc.

Podsumowując: Jeden, dwa, trzy.... mocno ponad 20 kanałów po rosyjsku można odbierać z jednej anteny ustawionej na HotBirda na 13E, skąd odbieramy też jednocześnie polskie kanały.

Parametry najważniejszych rosyjskich kanałów na HotBirdzie:
czest. 11034 MHz, polaryzacja V, SR 27500 - RTR, STS, TNT, NTV, Rossiya24
częst. 12597 MHz, polaryzacja V, SR 27500 - Pierwyj Kanał
Flysat: Aktualne parametry wszystkich niekodowanych kanałów TV na 13E (w tym rosyjskich)


Rosyjskie kanały na platformach cyfrowych - Cyfrowy Polsat, nc+
Większość przedstawionych powyżej rosyjskich stacji TV z HotBirda jest dostępna na dekoderach platform cyfrowych w Polsce za pośrednictwem tej samej anteny co do odbioru polskich kanałów. W związku z tym, że nie są kodowane, można je odnaleźć są we wszystkich pakietach, także podstawowych. Jak wszystkie stacje zagraniczne, rosyjskie znajdują się na "wysokich numerach" na listach kanałów.

Czasami zdarza się, że zagraniczne kanały FTA, tak samo też i rosyjskie, zmieniają swoje parametry, a w tej sytuacji - niestety, widzowie-abonenci platform cyfrowych zdani są na reakcję operatora, aż ten zaktualizuje parametry na dekoderach. Nierzadko oznacza to dłuższą rozłąkę z ulubionym kanałem, o ile nie będzie możliwe ustawienie go samodzielnie wyszukiwaniem ręcznym.

Pełną niezależność odbioru rosyjskich kanałów z Hotbirda 13E i innych satelitów dają samodzielne tunery satelitarne FTA (zwane niesłusznie dekoderami, przecież Free-To-Air = kanały niekodowane). Tunery te są dosyć tanie (nawet poniżej 100zł), dzięki czemu koszt kompletnej instalacji wraz z anteną i kablami można zamknąć w niewielkiej sumie, jako jednorazowy wydatek. Nie ma abonamentu. W tym przypadku minusami (nie dla każdego) jest fakt, że samodzielna instalacja wymaga chociaż odrobiny wiedzy z dziedziny TV-SAT, i że tunery FTA nie dają możliwości odbioru kodowanych polskich kanałów.

W niedawnym czasie Pierwyj Kanał, najważniejszy rosyjski kanał na HB-13E, przeszedł do emisji w standardzie MPEG4, co spowodowało utratę jego obrazu na odbiornikach cyfrowych TV-SAT starszej generacji (MPEG2). Jest to o tyle ciekawe, że rosyjskie kanały dotychczas raczej pozostawały w tyle przy wprowadzaniu najnowszych rozwiązań i systemów transmisji - audycje w formacie obrazu 16:9 dopiero zaczęły upowszechniać się na kanałach z Rosji, a o ewentualnym niekodowanym HD nie ma jeszcze mowy.
Tymczasowo, Pierwyj Kanał pod nazwą "1TV RUS Romania", nadawany na tej samej częstotliwości, co 1TVRUS Europa, powrócił na starsze odbiorniki MPEG2. Oba kanały emitują równolegle taki sam program. Widać jednak wolę nadawcy do przejścia na tańszy dla niego sposób transmisji, czyli MPEG4.

Czy rosyjskojęzyczne kanały z HotBirda i "okolic" są oglądane w samej Rosji?
-I tak, i nie. Jak zaznaczyłem na wstępie, Pierwyj Kanał, RTR Planeta, NTV Mir, STS oraz TNT to wersje zagraniczne kanałów federalnych. Z 13E kierowane są do rosyjskojęzycznych telewidzów w całej Europie, w szczególności na terenie Niemiec, na co wskazują emitowane na nich reklamy - (m.in. zabronione w Rosji reklamy wódki - tak, tak, jest taki zakaz) i bloki teleshoppingowe. Za emisję tych kanałów nie są odpowiedzialne moskiewskie stacje, a europejskie przedsiębiorstwa, które nabyły licencję na ich retransmisję (1TVEurope i RTR Planeta, Russkij Bestseller, 8 Kanal). Kwestie formalne nie są istotne dla widza, lecz wspominam o nich, gdyż niektóre elementy programu (reklamy), bywają zaskakujące nawet jak na rosyjską telewizję.
Mimo wielu równolegle nadawanych audycji, kanały te są też uboższe względem swoich "oryginałów". Rossiya24 i Euronews to bardzo ciekawe kanały, ale typowo informacyjne i nie każdego będą interesować. Poziom merytoryczny pozostałych kanałów - religijnych, telezakupowych i muzycznych na dłuższą metę może okazać się niesatysfakcjonujący. Dlatego pojawia się chęć sięgnięcia po pełnoformatowe kanały, do których dostęp mają sami Rosjanie - tematycznych, z filmami, serialami, reality-show, kreskówkami, magazynami - własne i międzynarodowymi (z rosyjskim dubbingiem), czy nawet lokalnymi reklamami. Warto w tym celu zainstalować chociaż jedną dodatkową antenę do odbioru oryginalnych rosyjskich kanałów tv ze sputników daleko na wschód od HotBirda i Astry.


Satelity na wschodzie i telewizja prosto z Rosji

Więcej oryginalnych rosyjskich kanałów oferują pozycje satelitarne we wschodniej części nieba. Zyskujemy stąd mnóstwo dodatkowych, popularnych w Federacji Rosyjskiej stacji telewizyjnych.

Wspomniałem już, że Pierwyj, Rossija1, STS i TNT należą do najchętniej oglądanych stacji, o najszerszym zasięgu - a jakie są pozostałe? Oto lista i tematyka największych kanałów z RU:

Pierwyj Kanał (Первый канал) - magazyny, rozrywka, talk-showy, informacje, filmy, seriale
Rossija1 (Россия 1) - seriale, informacje, programy regionalne, filmy, rozrywka, kabaret
NTW (НТВ) - magazyny i seriale policyjne oraz kryminalne, show-biznes, informacje, filmy
STS (СТС) - rozrywka, filmy i seriale własne i amerykańskie, humor (+programy stacji lokalnych)
TNT (ТНТ) - seriale i show komediowe, reality show, stand up, rozrywka (+programy stacji lokalnych)
REN (РенТВ) - pseudonaukowe, teorie spiskowe, alternatywna historia (+programy stacji lokalnych)
MatchTV - ex.Rossija2 (Россия 2) - głównie sport, ale też filmy, seriale i programy dla męskiej widowni
Rossija24 (Россия 24) - informacyjny, publicystyczny
5Kanał (5 канал Петербург) - kanał ogólny produkowany w Petersburgu (+programy stacji lokalnych)
TV-Centr (ТВ Центр) - kanał ogólny z Moskwy, filmy, talkshow, informacje (+programy stacji lokalnych)
Rossiya-K (Kultura) Россия К  - tematyka kulturalna i artystyczna, programy i filmy archiwalne
Pyatnica (Пятница!) - rozrywkowy, reality-show, seriale, filmy
Domasznyj (Домашний) - kobiecy, seriale, filmy, audycje poradnikowe (+programy stacji lokalnych) 
Karusel (Карусель) - dziecięcy, edukacyjny, filmy i seriale dla dzieci, animowane i fabularne
TV3 (ТВ-3) - filmy sensacyjne, detektywistyczne, fantastyka, science-fiction
"Yu" (Ю) - rozrywkowy, dla dziewcząt, programy reality show, moda
Zvezda (Звезда) - programy patriotyczne, tematyka militarna i wojenna, filmy z czasów sowieckich
TNT4 (ТНТ-4) - wybór programów głównej TNT, skierowanych do żeńskiej części widowni
Che (Че), dawniej Perec (Перец) - dla mężczyzn, filmy, śmieszne wideo z Internetu, humor i rozrywka
2x2 - filmy animowane i seriale dla dorosłych (Futurama, Simpsonowie, South Park, Griffiny)
OTR (ОТР) - nowo powstała publiczna telewizja obywatelska, kładąca nacisk na informacje z regionów 
Moskva24 (Москва24) - całodobowy kanał informacyjny o rosyjskiej stolicy
THB (TNV - "Novy Vek", ТНВ Татарстан Новый Век ) - pierwszy kanał Republiki Tatarstanu
Mir (Мир) - kanał ukazujący życie w krajach ex. ZSRR (współczesnej WNP), serwisy informacyjne
Muz TV, RU TV - najlepsze rosyjskie kanały muzyczne z aktualnymi przebojami pop
Dożd' - Телеканал Дождь (TV Rain) - bardzo dobry kanał informacyjno-publicystyczny, opozycyjny

W Rosji rozwija się także sieć naziemnej telewizji cyfrowej - w systemie DVB-T2 MPEG4. W każdym z dwóch ogólnokrajowych multipleksów jest po 10 kanałów. Oto ich skład:
MUX1: 1Kanal, Rossiya1, MatchTV, Rossiya24, Rossiya-K, NTV, Karusel, 5Kanal, TVC, OTR
MUX2: STS, TNT, REN, Pyatnitsa!, TV3, Muz TV, Domashnij, Zvezda, Mir, Spas.

Oprócz powyższych, w Rosji funkcją setki stacji miejskich, lokalnych i regionalnych kanałów naziemnych (tzw. "efirnych"), które można podzielić na dwa rodzaje - emitujące w całości swój własny program oraz stacje dzielące czas antenowy z partnerami z Moskwy. Partnerami są te stacje, przy których na pierwszej powyższej liście jest dopisek "+programy stacji lokalnych" - czyli typowo STS, REN, TNT, TVCentr, 5Kanał i inne. Często telewizyjne partnerstwo z programem z Moskwy jest nieuniknione, by stacja lokalna mogła w ogóle funkcjonować. Czasami tworzone są w ten sposób absurdalne hybrydy - np. syberyjski kanał informacyjny TVS dzielący czas z kanałem Domasznyj dla gospodyń domowych (...są one w rezultacie najlepiej poinformowane o regionie). Sporo małych, lokalnych kanałów można również znaleźć przeglądając właśnie pozycje satelitarne na wschodzie.

Transmisja satelitarna od ponad 40lat pozwala dotrzeć moskiewskiej telewizji do najodleglejszych zakątków największego kraju świata, dlatego wiele głównych kanałów TV w Rosji dla naziemnej retransmisji tradycyjnie pozostaje niekodowana na satelicie. Także część Europy na tym korzysta...


Rosyjskie kanały FTA (niekodowane) z satelity - w skrócie:

Pierwyj Kanał - federalna/moskiewska - niedostępna, wer. dla WNP (SNG) - słaby sygnał na 53E
Pierwyj Kanał Europa - na HotBirdzie 13E (1TVRUS Europe w MPEG4, "Romania" w MPEG2)
Rossiya1 - wersja federalna/moskiewska - niedostępna
RTR Planeta (wer międzynarodowa Rossiya1) na HotBirdzie 13E, osobna wer. dla Mołdawii na 5E
NTW - wer. europejska (NTV Mir) na 13E oraz 31E, federalna - 75E (ABS2), słaby sygnał z 55E i 90E
STS - wersja międzynarodowa na HotBirdzie 13E oraz 31E (inna niż na 13E), federalna - niedostępna
TNT - wersja oryginalna (moskiewska, federalna) na 75E (ABS), słaby sygnał na 55E, i 90E  
TNT - wersja europejska na HotBirdzie 13E oraz 31E (inna niż na 13E!)
REN - wer. moskiewska: słaby sygnał na 55E, 90E (Yamal), międzynarodowa na 31E (Astra5)
Match! - słaby sygnał na 90E
Rossija24 - 13E (HotBird)
5Kanał - słaby sygnał na 90E, "pasmo C" (53E, 40E)
TV-Centr - wersja międzynarodowa na 31E (Astra5), emisja na 5E zakończona 01.2018!
Rossiya-K (Kultura) - słaby sygnał na 90E, pasmo C (53E, 40E)
Pyatnica - 75E (ABS2), słaby sygnał na 55E, pasmo C (49E)
"Yu" (U-TV) - 75E (ABS2), słaby sygnał na 55E i 90E (Yamal)
Zvezda 75E (ABS2), słaby sygnał na 85E (Intelsat/Horizons), pasmo C (49E)
Domashniy - wersja federalna/moskiewska - niedostępna; międzynarodowa na 31E (Astra5)
Karusel - 9E (Eutelsat), 56E (Express - polaryzacja kołowa)
TNT4 - 75E (ABS2)
Che - wersja federalna/moskiewska - niedostępna, wersja "Perec Internationalna 31E (Astra5)
TV3 - 75E (ABS2), słaby sygnał na 55E
2x2 - 75E (ABS2)
OTR - aktualnie brak możliwości odbioru, tylko "pasmo C"
Moskva24 - 75E (ABS2)
Muz TV - słaby sygnał na 85E;  
RU TV 75E (ABS2)
Dożd' - Телеканал Дождь (TV Rain) - kiedyś FTA z 5E i 90E, aktualnie kodowany i płatny (www)


Rosyjski sputnik na "dalekim wschodzie": 75E (ABS-2)
ident z logo kanału TNT
Jak widać w powyższym zestawieniu, wiele oryginalnych kanałów nadaje z satelity ABS-2.
Na jego pozycję, 75E, powróciła korona głównej pozycji satelitarnej na niebie z najbogatszą i najciekawszą ofertą kanałów z Rosji (na krótko przejął ja azerski satelita na 46E - Azerspace, ale emisja rosyjskich paczek została na nim zakończona).
Dodatkowo, w ostatnim czasie na pojawiało się tu wiele nowych niekodowanych kanałów, w tym sporo tematycznych. Najciekawszymi stacjami telewizyjnymi na ABS-2 są:
NTV, TNT, TNT4, "Yu", Zvezda, Pyatnica, 2x2, TV3 oraz szereg niszowych i  tematycznych, np:   
RU TV (dobra stacja muzyczna ze współczesnym rosyjskim pop'em), RBK TV - biznesowy, Moskva24, Moskva Doverie, 360 Podmoskovie - lokalne kanały stolicy i okolicy,  TNV Planeta - kanał z Tatarstanu, Mir, Mir24, Vmestie RF - kanały informacyjne Wspólnoty Niepodległych Państw (ex. ZSRR), LDPR Live, Krasnaya Linia, - informacyjne i publicystyczne partii komunistycznych, i jeszcze wiele innych stacji tv. Dodatkowo, jest też sporo kanałów radiowych, a nadająca stąd platforma MTS czasami promocyjnie odkodowuje swoje kanały telewizyjne.
->Pełna lista kanałów na 75ESatelita ABS-2 na 75E wisi dosyć nisko nad południowo-wschodnim horyzontem i w niektórych lokalizacjach dostęp do tej części nieba jest przesłonięty budynkami lub drzewem. Planując instalację na tę pozycję, warto wybrać wyżej ulokowane miejsce zawieszenia anteny - np. na dachu. W większości przypadków, 75E jest już "widoczna" z takich miejsc. Minimalna średnica anteny od 90 cm, a większa pozwoli też na odbiór w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Charakterystyczne dla tak odległych pozycji satelitarnych jest to, że ze względu na wymagany kąt pochylenia czaszy, antena offsetowa zdaje się niemal "patrzeć w dół". Nie zapominajmy też o "skręceniu" konwertera w obejmie.
Zdjęcie obok przedstawia gotową instalację anteny 90cm na 75E w Polsce.

Rosyjski SAT-DXing
Jeszcze dalej na wschód stacjonują kolejne "sputniki" z rosyjską ofertą - Intelsat/Horizons (85E) i Yamal (90E). Warto sprawdzić, czy w naszej lokalizacji będą dostępne - zwłaszcza 90E, który ofertą programową bije opisany powyżej ABS-2 na 75E. Pochylenie anteny do 90E będzie jeszcze większe, niż widoczne na zdjęciu powyżej dla 75E.
Ogólnie jednak, pomimo dosyć silnego sygnału - osiągalnego na antenach 90-120cm, odbiór jest dosyć trudny. Sygnał z nisko umieszczonych na niebie satelitów wykazuje duże wahania nawet przy dobrej, stabilnej pogodzie, spowodowane zmiennym tłumieniem w atmosferze, przez którą przebija się pod ostrym kątem (ciekawe zjawisko). Z wielu lokalizacji - np. na zachodzie Polski i w miejscach z zasłoniętym wschodnim horyzontem użyteczny odbiór będzie niemożliwy, lub zdecydowanie poza umiejętnościami początkujących adeptów TV-SAT. Z ciekawości warto zapoznać się z listami kanałów na satelitach Yamal i Horizons, i może zlecić instalację profesjonaliście.


Na wschód od HotBirda i Astry - 
rosyjskie satelity na: 31,5E, 36E, 55E

Sputniki na "bliższym wschodzie" nie imponują może tak bogatym wyborem rosyjskich kanałów FTA, jak na satelitach zwieszonych jeszcze dalej na wschodzie (75E i 90E), ale mają swoje bardzo silne atuty - m.in. to, że ich instalację można połączyć z bardziej europejskimi i oswojonymi pozycjami jak 13E (HotBird) i 19E (Astra1).

31,5E (Astra 5B)
Zacznę od tej, nieodległej, ale dotychczas bardzo mało popularnej i nieznanej powszechnie pozycji satelitarnej. W Polsce często "zezuje" się po niekodowane zagraniczne kanały telewizyjne do "niemieckiej" na Astry 19E; osoby nieco zorientowane na satelitarnej orbicie wiedzą też, że dwa razy dalej od Hotbirda jest też "angielska Astra", na 28E. A jeszcze mniej instalatorów wie, że zaraz za nią, na 31,5E odnajdziemy Astrę5, na której przybywają kolejne atrakcyjne rosyjskie kanały telewizyjne. Jest ich już dosyć sporo - widać je w moim zestawieniu powyżej, zaznaczone na niebiesko - tak, jak tytuł tego rozdziału. Czy pozycja 31,5E zyska miano "rosyjskiej Astry"? Są na to spore szanse...

Nietypowa pozycja jest źródłem czterech całkowicie unikalnych, rosyjskich kanałów tematycznych: REN TV, Perec, Domashnyj i TV Centr. Trzy dalsze kanały FTA z 31E  znane są już z HotBirda: NTV, TNT i STS - ale czy to na pewno ich duble?
Wszystkie wymienione kanały są międzynarodowymi wersjami oryginalnych stacji federalnych, kierowanymi do zagranicy, retransmitowanymi  m.in. w sieciach kablowych krajów WNP. Na ich bazie przygotowywane są lokalizowane mutacje rosyjskich kanałów - np. REN Baltija w Estonii.
REN International (logo z "odwróconą 4-ką") to licencjonowana dla międzynarodowej widowni wersja kanału REN TV, należącego do czołówki najchętniej oglądanych kanałów federalnych w Rosji. Prezentuje magazyny sensacyjne, wojskowe, dotyczące teorii spiskowych, pseudonaukowe, do tego programy informacyjne.  
Perec (logo z czerwoną papryczką chilli) jest kanałem adresowanym do mężczyzn, ze śmiesznymi nagraniami video z internetu czy kultowymi "Drogowymi wojnami" o wypadkach i przygodach na drodze. Jego moskiewski pierwowzór nazywa się "Cze". Kiedyś był "Percem", ale zmieniono branding; a papryczkowa marka pozostała tylko w wersji international.
Domashniy to stacja z programem dla kobiet - o modzie, zakupach, miłości i gwiazdach show-busienssu, a TV Centr to kanał uniwersalny z programami informacyjnymi, serialami własnej produkcji i starszymi filmami.
Co ciekawe - choć TNT i STS na 31E to również "międzynarodówki", nadają inny program niż ich imienniki dostępne na 13E. De facto stanowią więc kolejne dwie osobne stacje. NTV Mir jest natomiast tym samym przekazem, co na HotBirdzie.
Czy przybędą kolejne? Spośród kanałów federalnych, swoje międzynarodowe wersje dla SNG mają jeszcze: Piatnica oraz Karusel. A może pojawi się tu Pierwyj Kanał dla SNG (aktualnie na 53E)?

Wszystkie kanały, oprócz TNT, który nadaje na innej częstotliwości, dostępne są z jednego transpondera. Odbiór sygnału Astry5 na 31,5 E w Polsce jest bardzo łatwy (rozmiary anten od 60 cm na wschodzie do 90 cm na zachodzie kraju). Dla jednej paczki rosyjskich kanałów, dobrze i ekonomicznie jest połączyć odbiór 31E z którąś z sąsiednich pozycji - najlepiej "zezując" do 36E (rosyjskie radio) lub 28E (angielskie i egzotyczne kanały). Ostatnio testowałem nawet równoczesny odbiór 31E i 28E z jednego konwertera zezującego od Astry 19E na antenie 70cm. Odbiór udał się, lecz zauważyłem, że niektóre częstotliwości na obu satelitach się zakłócają (konwerter ustawiony pomiędzy nimi - na 29E/30E) - na szczęście nie niosą one interesujących nas programów.
Link: Parametry odbioru rosyjskich kanałów "international" - REN TV, Perca i Domashniego z 31E (Flysat)


36E (Eutelsat/Express) 
Nadają stąd dwie największe rosyjskie platformy Trikolor i NTV Plus, mające łącznie ponad 12mln abonentów. Niestety, kodują one większość swojej oferty i nie znajdziemy tu prawie w ogóle kanałów telewizyjnych FTA, ale..
Prawdziwym bogactwem pozycji 36E jest jednak pakiet 20 niekodowanych stacji radiowych, a wśród popularne i często cytowane przez media na całym świecie, informacyjno-publicystyczne Echo Moskwy (Эхо Москвы) - jeden z ostatnich bastionów obiektywnego dziennikarstwa (na ile to możliwe) w Rosji. Oprócz Echa, usłyszymy tu też m.in. Yumor FM, Avtoradio, Radio Wania, Russkoje Radio, Comedy Radio, Business FM, Radio Komsomolskaja Pravda, DFM, Maximum, Energy.
Od kilku miesięcy mam zaparkowaną antenę na tej pozycji i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z wyboru rosyjskich rozgłośni. Szybki i bogaty wybór przyciskiem pilota, w połączeniu z doskonałą jakością dźwięku, bije na głowę słuchanie rosyjskiego radia przez Internet. Szczególnie polecam wymienione powyżej kanały radiowe.
Spośród nielicznych kanałów telewizyjnych FTA, warto zwrócić uwagę na kanał TNV (THB) - Tatarstan Novy Vek - główne medium telewizyjne z Republiki Tatarstan, oprócz rosyjskiego, nadawany w nieco egzotycznym języku tatarskim. Znajdziemy tu także dwa kanały filmowe (!) o nazwie "TV-TV" oraz moskiewską wersję znanego z HotBirda programu 8Kanal.
Lista rosyjskich kanałów FTA na 36E.

W Polsce nie ma problemów z odbiorem pozycji 36E - umożliwią to nam anteny już od 60 cm na wschodzie do 90 cm na zachodzie kraju, ale - wyposażone w specjalny konwerter do odbioru tzw. polaryzacji kołowej. Na wschodzie Polski, na większej antenie niż 60cm mogą udać się próby odbioru tego satelity zwykłym konwerterem, ale uzyskany sygnał będzie jedynie fragmentem tego, co zapewnić może odpowiedni konwerter - kołowy. Po szczegółowe informacje o co chodzi z tymi konwerterami i jak w praktyce wygląda odbiór 36E w Polsce, zapraszam do osobnego artykułu na blogu.

Abonament rosyjskich platform?
- Powodzenie z odbiorem 36E może zaowocować takim właśnie pomysłem. Trzeba jednak zaznaczyć, że importowanie do Polski sprzętu (dekodera z kartą) z Rosji może okazać się trudne logistyczne i/lub kosztowne. Bez abonamentu i doładowywania karty, Trikolor oferuje tylko kanały z pierwszego rosyjskiego multipleksu cyfrowego (czyli 10 państwowych stacji plus TNT i STS - dane za 2015 rok). Ekonomiczniej więc jest zakupić 2-3 czasze i je właściwie poustawiać, zbierając kanały z różnych opisanych w tym poście pozycji. Mniejszym kosztem tworzymy sobie w ten sposób ofertę, która przebija to, co mogą zaproponować rosyjskie platformy.


53E (Express) 
Kiedyś była to całkiem wartościowa pozycja z niezłym wyborem kanałów rozrywkowych. Aktualnie można stąd pooglądać jedynie Pierwyj Kanał w wydaniu dla krajów SNG - byłych republik radzieckich: Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu. Na jego bazie tworzony jest także PBK dla republik bałtyckich (Pierwyj Bałtijskij Kanał).
Jest to bogatsze wydanie Pierwego, niż to obecne na HotBirdzie. Z tego, co pamiętam, 1TVRUS SNG ma przesunięcie czasowe +3h względem Moskwy.
Parametry odbioru 1TV RUS SNG na 53E  Zalecane anteny: 90cm+, lepszy odbiór na wschodzie Polski.


55E (Yamal-402)
Sąsiedni sputnik, choć posiadający nieco liczniejszą ofertę, ma większe wymagania odnośnie wielkości anten. To, co z niego odbierzemy zależy od naszej lokalizacji na terenie Polski i średnicy czaszy.
Szczególnie uprzywilejowany jest wschód/północny-wschód, gdzie anteny o śr 100 cm powinny łapać paczkę popularnych kanałów komercyjnych TNT, NTV, REN, Pyatnica i TV3 z przesunięciami czasowymi (w sumie 9 kanałów), przeznaczonych do retransmisji w różnych strefach czasowych Federacji Rosyjskiej.
Mniejsze anteny w większości Polski złapią transponder z młodzieżowym kanałem TV "Yu" oraz pakiet rosyjskich stacji radiowych, w składzie bardzo podobnym do 36E, więc jeżeli nie uda się próba z 36E, rosyjskie radio z lepszym sygnałem można złapać też stąd.
Pełna lista kanałów z Yamala na 55E (najsilniejsza wiązka "Northern", zaś słabiutka u nas "Russian").


Nieco obok, a 56E pracuje satelita Expres, podobnie jak 36E wykorzystujący polaryzację kołową. Na antenach 80cm i odpowiednim konwerterze można z niego odbierać m.in. dziecięcy kanał Karusel i podróżniczy RTG - Russian Travel Guide, muzyczny Bridge TV oraz dwa kanały z Krymu - Pierwyj Krimskij i Krim-24.
Link do parametrów technicznych - Odbiór w Polsce tylko z wiązki "Wide"!

Wszystkie opisane pozycje satelitarne - 31E, 36E, 55E, 56E, 75E (małe co-nieco również na 60E - a kto wie, czy nie pojawia się kolejne) można połączyć też jedną anteną, instalując ją na obrotnicy.Na zachód od Hotbirda 13E - po rosyjsku z Ukrainy

Po wrażeniach na wschodniej części orbity wracamy w swojskie okolice satelitarnego nieba. Zwiedzimy tu kilka łatwych do odbioru satelitów w sąsiedztwie "polskiego" 13E. Nie będzie wymagana ani dodatkowa, ani duża antena. Nie nie rezygnując z odbioru polskich kanałów, do talerza wycelowanego już na HotBirda 13E można doinstalować konwertery "zezujące" poszerzające możliwości odbioru o sąsiednie satelity.

"Zezowanie" to dosyć rozpowszechniona w Polsce metoda zwiększania liczby odbieranych kanałów o sąsiednie pozycje satelitarne na jednej czaszy, bez konieczności instalacji dodatkowej anteny i bez konieczności przestawiania obecnie używanej. Najczęściej z Polski "zezuje się" do pobliskiej Astry 19E, gdzie głównym celem są kanały niemieckie, mało kto jednak wie, że dodatkowy konwerter zainstalować też z drugiej strony i uzyskać odbiór z innej Astry - 4A na pozycji 5E.
 ukraińskie kanały telewizyjne z największym udziałem programów w języku rosyjskim

Astra4A (pozycja 5E) ex. "Sirius"
Pozycja 5E w pamięci weteranów TV-SAT utrwaliła się jako Sirius i nietypowy mix północno-wschodnioeuropejski. Nie ma tu co prawda stricte rosyjskich stacji telewizyjnych, za to bardzo liczne ukraińskie kanały mają w repertuarze bardzo dużo programów własnych w języku rosyjskim oraz wyprodukowanych przez rosyjskich nadawców! W pryzmacie niedawnych wydarzeń politycznych można spodziewać się ich stopniowego spadku, póki co jest ich wciąż dosyć sporo.
Emitowane na nich seriale, filmy i audycje w języku rosyjskim nie są dubbingowane na ukraiński, a puszczane w oryginale. Towarzyszą im niekiedy napisy ekranowe w języku ukraińskim, ale rozmiarem dosyć małe i nie powinny przeszkadzać.
Dawnego "Siriusa" upodobała sobie największa ukraińska grupa medialna z głównym kanałem Inter (logo IHTEP) i swoimi kanałami tematycznymi: NTN (HTH), K1 i K2, Mega, Zoom, Piksel, Enter Film.
Na 5E znajdziemy również pakiet konkurencyjnego nadawcy - 1+1, zawierający jego dalsze kanały: 2+2, PlusPlus, TET.
Szczególną uwagę należy zwrócić na paczkę zawierającą bardzo wartościowe kanały dokumentalne i tematyczne Trofey, Terra, Nauka, Fauna. Wraz z mniejszymi kanałami - informacyjnymi (jak chętnie oglądane przez Ukraińców 5-Kanał i Espresso), muzycznymi, regionalnymi, niszowymi i tematycznymi, na 5E jest blisko 50 niekodowanych kanałów TV z Ukrainy!

Ważnym transporterem jest również mini-pakiet z kanałami dla Mołdawii. Nadawany jest w nim program RTR Moldova z "podwójnym logo" i o podobnym charakterze co RTR Planeta z HotBirda. Różni się jednak wyraźnie i moim zdaniem jest ciekawszy od RTR z 13E - a to ze względu na brak starych, sowieckich filmów. W ich miejsce nadawane powtórki aktualnych seriali i talk-show'ów produkowanych dla kanału Rossiya-1 (=oryginalnej wersji  RTR nadawane jw Rosji), dające możliwość zapoznania się z nimi o różnej porze, osobom nie oglądającym telewizji non-stop. Filmy i seriale rosyjskie są opatrzone napisami dla widzów w Mołdawii, czyli w języku rumuńskim. Na kanale są również nadawane lokalne reklamy. Stacja ma też swój własny program poranny.

Astra na 5E daje też możliwość zapoznania się z innymi sąsiadami i ich językami: Litwą (LRT Lituanica) i Białorusią (kanał Biełsat, de facto nadawany z Polski na Białoruś, nieco w j. rosyjskim).
Link: Pełna lista na 4,8E/5E ex. Sirius, Astra 4A i SES5 (Flysat)


Amos (4W)
Dodatkowe kanały dla ukraińskich widzów z programami w języku rosyjskim odnajdziemy na pozycji 4W, na której stacjonuje satelita Amos. Największe i najpopularniejsze (a dla nas ważne, że z udziałem rosyjskojęzycznych pozycji programowych) to: Novyj Kanal, STB, ICTV, OCE.
Ważną kategorię tworzą kanały muzyczne z teledyskami gwiazd śpiewających po rosyjsku - najciekawsze z nich to M1 oraz M2. Ten drugi wyświetla na ekranie teksty piosenek (jak "karaoke")!
Niektóre duże kanały na Amosie są zdublowane z 5E (Inter, NTN), po to by zatrzymać widzów tylko na tym satelicie. Liczba wszystkich to około 40 niekodowanych stacji TV. Na kanałach UA:Krym oraz UA:Donbas można zobaczyć, co telewizja ukraińska oferuje widzom w rejonach ogarniętych konfliktem separatystycznym.
Pełna lista kanałów na Amosie 4W
 
Instalacja multifeed na 5E i 4W
Większość ukraińskich odbiorców instaluje zez łączący odbiór 5E i 4W. Obie pozycje mają bardzo silne sygnały i dają się odbierać nawet na bardzo małych czaszach również w Polsce.
Pomimo, że obie wymienione pozycje mają oznaczenie różnych stron świata: na wschodzie (E -> 5E - Astra4A) i zachodzie (W -> 4W - Amos), w rzeczywistości dzieli je mała odległość na niebie, bo tylko 9 stopni (niewiele więcej niż Hotbirda i "niemiecką" Astrę). Łatwo można z nich stworzyć parę i odbierać je jedną czaszą z konwerterami "zezującymi".
Jak już wspomniałem, ze względu na ich niewielkie oddalenie od Hotbirda 13E, do 5E można śmiało zezować - tak samo jak do niemieckiej Astry, tyle tylko, że z drugiej strony wysięgnika.
Do pozycji 4W również można "zezować" dodatkowym konwerterem od 13E (mi się udało!), trudniej jest jednak zamocować zezujący konwerter w tak znacznym oddaleniu od głównego konwertera. Większość osób ustawiających Amosa decyduje się jednak na osobną antenę. Może być nawet bardzo mała - 60 cm wystarczy z zapasem!
Konwerter Hotbirda instalujemy w ognisku - centralnie, a dwa pozostałe od strony wschodniej - tak jak przedstawia to poniższa grafika (widok "z zewnątrz" na antenę). Zez na Amosa z anteny ustawionej na 13E (Hotbird) - konwerter na Amosa instalujemy od wschodu (widok grafiki to widok na lustro czaszy z "zewnątrz"). Bardzo często taką instalację 13E+5E+4W spotyka się na Ukrainie - tyle tylko że z 5E (4,8E) ustawionym w centrum, z Hotbirdem i Amosem po bokach.


9E (Eutelsat)
Między HotBirdem, a "ukraińską" Astrą 5E, na pozycji 9E umieszczony jest mało popularny satelita Eutelsat 9B. Znajdziemy na nim trzy perełki - kanały tematyczne: podróżniczo-krajoznawczy RTG TV - Russian Travel Guide (z rosyjską i angielską wersją językową!), dziecięcy Karusel, oraz... rosyjskojęzyczny kanał z Chin - CCTV Russkij.
Może warto dla nich zainstalować dodatkowy konwerter?
Satelita będzie do złapania na "zezie", jeżeli do odbioru 13E korzystamy z w miarę dużej anteny, np. 90cm. Na mniejszych nie powiedzie się to ze względu na ciasnotę - sygnał i tak jest silny.A na koniec...
Wszystkim, którzy dotarli do końca artykułu bardzo dziękuję za wytrwałość i determinację. Dla tych czytelników: Bonus!
W internecie jest całe mnóstwo stron internetowych dających możliwość oglądania dziesiątek kanałów rosyjskiej telewizji na ekranie komputera - bez dekodera, kabli i anten (aczkolwiek z w miarę szybkim łączem). Oprócz telewizji w "piramom efire", czyli na żywo, niektóre witryny udostępniają nagrania wszystkich audycji wyemitowanych wcześniej danego dnia i poprzednich dni, a czasami nawet roku wstecz!
Wystarczy do Google wpisać jedną z poniższych fraz:
Бесплатное ТВ 
онлайн тв бесплатно 
Смотреть русские каналы онлайн бесплатно
смотреть популярные русскоязычные телеканалы
Смотреть онлайн ТВ каналы прямой эфирWnimanie!

Musimy sobie coś wyjaśnić. Ten przewodnik powstał z myślą o podnoszeniu kwalifikacji językowych za pośrednictwem oglądania rosyjskiej telewizji. Zupełnie odrębną sprawą jest kurs polityczny i merytoryczny telewizji wschodnich Słowian, który nie każdemu musi odpowiadać. W mojej ocenie, rosyjska telewizja, poza bezcenną możliwością poduczenia się języka rosyjskiego, niestety nie proponuje zbyt wiele wartościowego programu (ale to coraz częstsza bolączka niemal wszystkich kanałów komercyjnych, z różnych krajów, nie tylko z Rosji). 

Na tym nasz artykuł na tym się kończy. Haraszowo prijoma! Da swidania!

4 comments :

Anonymous said...

Politycznie i merytorycznie nasza telewizja jest znacznie lepsza od waszej polskiej.... tylko trzeba bardziej bezstronnie sie jej przyjrzec.....

KijJ7 said...

Kawał dobrej Roboty, dzięki.

Karol Karol said...

Szacun!! Spasiba

Babcia Jagoda said...

Bardzo mi to pomogło tylko nie wiem czy sobie poradzę z wyszukiwaniem mam 73 lata i TV polsat. Już ktoś mi troszkę pomógł i podesłał nr kanałów ,ale nie wszystkie. Jeżeli ktoś może mi pomóc będę wdzięczna.Babcia Jagoda