Rosyjska telewizja, rosyjskie kanały TV - jak odbierać? (poradnik)

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/rosyjska-telewizja-rosyjskie-kanay-tv.htmlhttp://radiacja.blogspot.com/2012/04/rosyjska-telewizja-rosyjskie-kanay-tv.htmlZ poniższego artykułu dowiecie się, jak wiele kanałów telewizyjnych w języku rosyjskim można w Polsce odbierać z satelity.
Jest wiele powodów, by zainteresować się odbiorem rosyjskiej telewizji - najważniejszy to łączność językowa, informacyjna i kulturowa z największym krajem świata. Jeżeli uczymy się języka, styczność z mediami jest niezbędna, by podtrzymać biegłość i rozszerzać zasób słownictwa. Gdy będziemy rozumieć słowa, następnie zdania i całe wypowiedzi, możemy przekonać się, że spojrzenie na życie i świat jest u Rosjan dosyć charakterystyczne i może różnić się o tego, co nam dotychczas o Rosji opowiadano, lub jak ją sobie wyobrażaliśmy.
Analizując najbardziej ekonomiczne warianty odbioru rosyjskiej tv, podzieliłem artykuł na 3 części:
W pierwszej opisałem, jakie niekodowane rosyjskojęzyczne kanały oferuje pozycja 13E - najczęściej ustawiana w Polsce. 
W drugiej podpowiadam, jak spróbować odbioru oryginalnych rosyjskich kanałów federalnych ze sputników na wschodzie orbity. 
W trzeciej przejrzymy zawartość satelitów w pobliżu HotBirda - prostsze w odbiorze kanały, lecz oryginalnie nie rosyjskie, a ukraińskie. 
W dwóch ostatnich należy przygotować niestandardową instalację, ale i to - jak się przekonacie, nie jest trudnym zadaniem, a dającym satysfakcję, że oglądamy telewizję równocześnie z widzami w Federacji Rosyjskiej:)
 Aktualizacja: 2017!

HotBird 13E
Na początek wariant najprostszy.
Najpopularniejsza w Polsce pozycja satelitarna z satelitami HotBird na 13E, z której swoją ofertę transmitują polskie platformy (Cyfrowy Polsat, nc+ (ex. Cyfra)/TnK), jest jednocześnie pozycją z dużą liczbą rosyjskojęzycznych niekodowanych stacji TV.
Dlatego sądzę, że proponowane w tym miejscu rozwiązanie będzie dla wielu w zupełności wystarczające. Natomiast tych spośród Was, którzy w praktyce przećwiczyli już odbiór rosyjskiej telewizji na 13E i są zainteresowani czymś więcej, zapraszam do przewinięcia do drugiej części artykułu.Główne rosyjskie stacje TV na HotBirdzie to wersje międzynarodowe naziemnych stacji telewizyjnych z Rosji, skierowane do zagranicy. Od swoich moskiewskich pierwowzorów różnią się brakiem zagranicznych filmów i seriali, transmisji sportowych oraz innych programów na licencji (i oczywiście brakiem reklam kierowanych do widzów w Federacji Rosyjskiej). Więc choć nie dadzą możliwości zapoznania się z rosyjskim dubbingiem "Dr. House'a", czy obejrzenia rosyjskiej wersji Milionerów, dają w zamian obszerniejszą ofertę własnych audycji. Taką samą praktykę spotykamy zresztą również wśród polskich stacji TV przeznaczonych dla zagranicy (jak np. TV Polonia dla widzów w Europie). Głównymi adresatami rosyjskich kanałów na 13E jest rosyjska diaspora w Niemczech, o czym można przekonać się z reklam na nich nadawanych.

Vremya - wieczorny dziennik na Pierwym Kanale
Stacja kryjąca się pod nazwą 1TVRUS Europe to wersja największego rosyjskiego kanału telewizyjnego - "Kanału Pierwszego" (Первый канал, Pervyj Kanal), mający korzenie w telewizji ZSRR, Центральное телевидение, późniejszym ORT Ostankino. Pierwyj Kanał ma zasięg ludnościowy na poziomie 99% - ponad 140 milionów widzów, co imponuje biorąc pod uwagę powierzchnię kraju. Podobnie ogromny zasięg ma drugi najważniejszy dla Rosjan program:  Rassija-1 (Россия-1), znany a dawniej jako RTR (РТР).
-Tak, ze względu na nietypową strukturę mediów państwowych, Rosja ma niejako dwie "jedynki". Międzynarodowa wersja kanału Rassija dla widzów za granicą nadawana jest pod nazwą RTR Planeta.


Ramówki obu kanałów, szczególnie 1TVRUS Europe w sporej części pokrywają się z moskiewskimi, jeśli chodzi o produkcję własną i programy informacyjne. Czasami audycje są przesunięte godzinowo, by dopasować ich emisje do środkowoeuropejskiej strefy czasowej.
Oferta Pierwego Kanału i RTR Planeta na satelicie HotBird 13E stanowią odzwierciedlenie, tego, co pod guzikami "1" i "2" na pilocie mogą oglądać widzowie w Moskwie, Petersburgu, Czelabińsku czy Władywostoku. Jak przystało na największe kanały, są to audycje uniwersalne - informacyjne, talk-show, magazyny tematyczne, publicystyka, jak również filmy i seriale. Z obu "jedynek", ja najchętniej wybieram 1TVRUS Europe mający bardziej "nowoczesny" charakter oraz więcej audycji rozrywkowych i humorystystycznych. RTR kojarzy mi się z telewizją z czasów ZSRR, choć zdarzają się na nim ciekawe propozycje.

Również rosyjscy nadawcy komercyjni w niedawnym czasie uznali za konieczność dotarcia do rosyjskiej diaspory w Europie. Od paru lat dwa najpopularniejsze w Rosji kanały rozrywkowe oferują wersje swojego programu dla widzów poza Rosją: STS International (СТС) i TNT (ТНТ). W ostatnim czasie przybył też NTV Mir (НТВ-Мир) - międzynarodowa mutacja trzeciej największej sieci federalnej - NTV (НТВ - HTB).
Ze względu na atrakcyjną zawartość programową początkowo było planowane zakodowanie STS i TNT, ale na szczęście postawiono na objęcie jak największej liczby widzów pozostawiając je FTA (w przekazie nieszyfrowanym). Niektóre audycje na tych dwóch kanałach czasami zadziwiają naiwnością i dosadnym humorem - nie każdemu mogą się spodobać, ale ostatecznie nie do przecenienia jest wkład dialogów z seriali kanału TNT dla nauki potocznego rosyjskiego i slangu:)
NTV z serialami kryminalnymi i magazynami sensacyjnymi ma dosyć "mroczny" charakter. Ale to też Rosja...


Dostępny na 13E kanał informacyjny Rossija24 (Россия24), wywodzący się z rodziny kanałów RTR, to natomiast w całości ten sam kanał, jaki nadawany jest w Rosji, realizujący politykę informacyjną tamtejszej współczesnej władzy. Jego alternatywną jest nowy kanał informacyjny na 13E, nadawany z USA, 100% po rosyjsku - Nastoyashee Vremya (Настоящее Время, ID: Current Times). Jako zbalansowany kanał informacyjny "środka" można uznać Euronews, który rosyjską ścieżkę dźwiękową emituje pośród 13 innych wersji językowych.

Cenną nowością na 13E jest kanał Russkij Bestseller (Русский Бестселлер) z najpopularniejszymi i najwybitniejszymi rosyjskimi serialami i filmami o bardzo zróżnicowanej tematyce - od historycznych, poprzez komediowe po kryminalne.
Na HotBirdzie po rosyjsku nadają też inne, mniejsze stacje: 8Kanał (Восьмой Канал), Novyj Mir (Новый Мир), 24-TV, R1, TV Rus, na których znajdziemy sporo dawnych filmów, ale niestety też długie bloki telesprzedaży.
Osobna grupa rosyjskojęzycznych kanałów na 13E to stacje religijne: Sojuz (Союз) - prawosławny, inne chrześcijańskie: CNL, TBN Russia, Life TV, religijny dla dzieci Ulybka Rebionka (Улыбка Ребёнка, "Uśmiech Dziecka"), czy muzułmański Koran Heddayah.
Muzycznie Rosję na Hotbirdzie reprezentuje Shanson TV (Шансон ТВ), kanał z pieśniami estradowymi i oldies, zaś współczesnej muzyki pop i dance z Federacji Rosyjskiej można posłuchać dzięki kanałowi Music Box RU. Od razu zaznaczam, że nie są to najwybitniejsze rosyjskie kanały muzyczne i dla lepszych warto zajrzeć na inne satelity.

Ponieważ język rosyjski jest używany nie tylko w Rosji, na 13E spotkamy go też na stacjach z innych krajów, np. na kanale Belarus 24 (Беларусь 24), którego nazwa niech nie będzie myląca - nie jest wyłącznie informacyjny, zobaczymy na nim też białoruskie seriale i programy rozrywkowe. Sporo ciekawych programów dokumentalnych i filmów fabularnych po rosyjsku oferuje azerski kanał CBC, a informacje - kazachski Kazakh TV (Khabar) oraz CATV (Central Asia TV). Dla osób znających też język angielski, a chcących być na bieżąco z rosyjskim punktem widzenia wydarzeń, zarówno w Federacji jak i na świecie, ofertę informacyjną może wzbogacić kanał Russia Today. Po angielsku nadawany jest też szalenie ciekawy kanał z filmami dokumentalnymi RT Doc.

Podsumowując: Jeden, dwa, trzy.... mocno ponad 20 kanałów po rosyjsku można odbierać z jednej anteny ustawionej na HotBirda na 13E, skąd odbieramy też jednocześnie polskie kanały.

Parametry najważniejszych rosyjskich kanałów na HotBirdzie:
czest. 11034 MHz, polaryzacja V, SR 27500 - RTR, STS, TNT, NTV, Rossiya24 i kilka innych RU
częst. 12597 MHz, polaryzacja V, SR 27500 - Pierviy Kanal
Flysat: Aktualne parametry wszystkich niekodowanych kanałów TV na 13E (w tym rosyjskich)


Rosyjskie kanały na platformach cyfrowych - Cyfrowy Polsat, nc+
Większość przedstawionych powyżej rosyjskich stacji TV z HotBirda jest dostępna na dekoderach platform cyfrowych w Polsce za pośrednictwem tej samej anteny co do odbioru polskich kanałów. W związku z tym, że nie są kodowane, można je odnaleźć są we wszystkich pakietach, także podstawowych. Jak wszystkie stacje zagraniczne, rosyjskie znajdują się na "wysokich numerach" na listach kanałów.

Czasami zdarza się, że zagraniczne kanały FTA, tak samo też i rosyjskie, zmieniają swoje parametry, a w tej sytuacji - niestety, widzowie-abonenci platform cyfrowych zdani są na reakcję operatora, aż ten zaktualizuje parametry na dekoderach. Nierzadko oznacza to dłuższą rozłąkę z ulubionym kanałem, o ile nie będzie możliwe ustawienie go samodzielnie wyszukiwaniem ręcznym.

Pełną niezależność odbioru rosyjskich kanałów z Hotbirda 13E i innych satelitów dają samodzielne tunery satelitarne FTA (zwane niesłusznie dekoderami, przecież Free-To-Air = kanały niekodowane). Tunery te są dosyć tanie (nawet 100zł), dzięki czemu koszt kompletnej instalacji wraz z anteną i kablami można zamknąć w niewielkiej sumie, jako jednorazowy wydatek. Nie ma abonamentu. W tym przypadku minusami (nie dla każdego) jest fakt, że samodzielna instalacja wymaga chociaż odrobiny wiedzy z dziedziny TV-SAT, i że tunery FTA nie dają możliwości odbioru kodowanych polskich kanałów.

W niedawnym czasie Pierwyj Kanał, najważniejszy rosyjski kanał na HB13E, przeszedł do emisji w standardzie MPEG4, co spowodowało utratę jego obrazu na odbiornikach cyfrowych TV-SAT starszej generacji. Jest to o tyle ciekawe, że  rosyjskie kanały dotychczas raczej pozostawały w tyle przy wprowadzaniu najnowszych rozwiązań i systemów transmisji - audycje w formacie obrazu 16:9 dopiero zaczęły upowszechniać się na kanałach z Rosji, a o ewentualnym niekodowanym HD nie ma nawet mowy.
Tymczasowo, Pierwyj Kanał pod nazwą "1TV RUS Romania", nadawany na tej samej częstotliwości co 1TVRUS Europa, powrócił na starsze odbiorniki MPEG2. Oba kanały emitują równolegle ten sam program. Widać jednak wolę nadawcy do przejścia na tańszy dla niego sposób transmisji, czyli MPEG4.

Czy rosyjskojęzyczne kanały z HotBirda i "okolic" są oglądane w samej Rosji?
-I tak, i nie. Jak zaznaczyłem na wstępie, Pierwyj Kanał, RTR Planeta, NTV Mir, STS oraz TNT to wersje zagraniczne kanałów federalnych. Mimo wielu równolegle nadawanych audycji, są nieco uboższe względem swoich krajowych oryginałów. Rossiya24 i Euronews to bardzo ciekawe kanały, ale typowo informacyjne i nie każdego będą interesować. Poziom merytoryczny pozostałych kanałów - religijnych, telezakupowych i muzycznych na dłuższą metę może okazać się niesatysfakcjonujący. Dlatego pojawia się chęć sięgnięcia po pełnoformatowe kanały, do których dostęp mają sami Rosjanie - z filmami, serialami, reality-show, kreskówkami, magazynami - własnymi i zagranicznymi (z rosyjskim dubbingiem), czy nawet lokalnymi reklamami. Warto w tym celu zainstalować chociaż jedną dodatkową antenę do odbioru oryginalnych rosyjskich kanałów tv ze sputników daleko na wschód od HotBirda i Astry.


Satelity na wschodzie i telewizja prosto z Rosji

Więcej oryginalnych rosyjskich kanałów oferują pozycje satelitarne we wschodniej części nieba. Zyskujemy stąd mnóstwo dodatkowych, popularnych w Federacji Rosyjskiej stacji telewizyjnych.

Wspomniałem już, że Pierwyj, Rossija1, STS i TNT należą do najchętniej oglądanych stacji, o najszerszym zasięgu, a jakie są pozostałe? Oto lista i tematyka największych kanałów z RU:

Pierwyj Kanał (Первый канал) - magazyny, rozrywka, talk-showy, informacje, filmy, seriale
Rossija1 (Россия 1) - seriale, informacje, programy regionalne, filmy, rozrywka, kabaret
NTW (НТВ) - magazyny i seriale policyjne oraz kryminalne, show-biznes, informacje, filmy
STS (СТС) - rozrywka, filmy i seriale własne i amerykańskie, humor (+programy stacji lokalnych)
TNT (ТНТ) - seriale i show komediowe, reality show, stand up, rozrywka (+programy stacji lokalnych)
REN (РенТВ) - seriale, filmy, informacje, rozrywka, paradokumenty (+programy stacji lokalnych)
MatchTV - ex.Rossija2 (Россия 2) - głównie sport, ale też filmy, seriale i programy dla męskiej widowni
Rossija24 (Россия 24) - informacyjny, publicystyczny
5Kanał (5 канал Петербург) - kanał ogólny produkowany w Petersburgu (+programy stacji lokalnych)
TV-Centr (ТВ Центр) - kanał ogólny z Moskwy, filmy, talkshow, informacje (+programy stacji lokalnych)
Rossiya-K (Kultura) Россия К  - tematyka kulturalna i artystyczna, programy i filmy archiwalne
Pyatnica (Пятница!) - rozrywkowy, reality-show, seriale, filmy
Domasznyj (Домашний) - kobiecy, seriale, filmy, audycje poradnikowe (+programy stacji lokalnych) 
Karusel (Карусель) - dziecięcy, edukacyjny, filmy i seriale dla dzieci, animowane i fabularne
Life - tabloidowy program informacyjny (ex. Life News) 
TV3 (ТВ-3) - filmy sensacyjne, detektywistyczne, fantastyka, science-fiction
"Yu" (Ю) - rozrywkowy, młodzieżowy, programy reality show, moda
Zvezda (Звезда) - programy patriotyczne, tematyka militarna i wojenna, filmy z czasów sowieckich
TNT4 (ТНТ-4) - wybór programów głównej TNT, skierowanych do żeńskiej części widowni
Che (Че), dawniej Perec (Перец) - dla mężczyzn, filmy, śmieszne wideo z Internetu, humor i rozrywka
2x2 - filmy animowane i seriale dla dorosłych (Futurama, Simpsonowie, South Park, Griffiny)
OTR (ОТР) - nowo powstała publiczna telewizja obywatelska, kładąca nacisk na informacje z regionów 
Moskva24 (Москва24) - całodobowy kanał informacyjny o rosyjskiej stolicy
THB (TNV - "Novy Vek", ТНВ Татарстан Новый Век ) - pierwszy kanał Republiki Tatarstanu
Mir (Мир) - kanał ukazujący życie w krajach ex. ZSRR (współczesnej WNP), serwisy informacyjne
Dożd' - Телеканал Дождь (TV Rain) - bardzo dobry kanał informacyjno-publicystyczny, opozycyjny

W Rosji rozwija się także sieć naziemnej telewizji cyfrowej - w systemie DVB-T MPEG4 (docelowo DVB-T2). W każdym z dwóch ogólnokrajowych multipleksów jest po 10 kanałów. Oto ich skład:
MUX1: (1Kanal, Rossiya1, MatchTV, Rossiya24, Rossiya-K, NTV, Karusel, 5Kanal, TVC, OTR)
MUX2: (STS, TNT, REN, Pyatnitsa!, TV3, Muz TV, Domashnij, Zvezda, Mir, Spas).

Oprócz powyższych, w Rosji funkcją setki stacji miejskich, lokalnych i regionalnych, które można podzielić na dwa rodzaje - emitujące w całości swój własny program oraz stacje dzielące czas antenowy z partnerami z Moskwy. Partnerami są te stacje, przy których na pierwszej powyższej liście jest dopisek "+programy stacji lokalnych" - czyli typowo STS, REN, TNT, TVC, 5Kanał i inne. Często telewizyjne partnerstwo z programem z Moskwy jest nieuniknione, by stacja lokalna mogła w ogóle funkcjonować. Czasami tworzone są w ten sposób absurdalne hybrydy - np. syberyjski kanał informacyjny TVS dzielący czas z kanałem Domasznyj dla gospodyń domowych (...są one w rezultacie najlepiej poinformowane o regionie). Sporo małych, lokalnych kanałów można również znaleźć przeglądając właśnie pozycje satelitarne na wschodzie.

Transmisja satelitarna od ponad 40lat pozwala dotrzeć moskiewskiej telewizji do najodleglejszych zakątków największego kraju świata, dlatego wiele głównych kanałów TV w Rosji dla naziemnej retransmisji tradycyjnie pozostaje niekodowana na satelicie. Także część Europy na tym korzysta...


Rosyjskie kanały FTA (niekodowane) z satelity - w skrócie:

Pierwyj Kanał - federalna/moskiewska - niedostępna, wer. dla WNP (SNG) - słaby sygnał na 53E
Pierwyj Kanał Europa - na HotBirdzie 13E (1TVRUS Europe w MPEG4, "Romania" w MPEG2)
Rossiya1 - wersja federalna/moskiewska - niedostępna
RTR Planeta (wer międzynarodowa Rossiya1) na HotBirdzie 13E, Turksacie 42E, dla Mołdawii na 5E
NTW - wer. europejska (NTV Mir) na 13E, federalna - 75E (ABS2), słaby sygnał z 55E i 90E (Yamal)
STS - wersja europejska na HotBirdzie 13E, federalna - niedostępna
TNT - wersja europejska na HotBirdzie 13E, federalna na 75E (ABS), słaby sygnał na 55E, i 90E
REN - słaby sygnał na 55E, 90E (Yamal)
Match! - słaby sygnał na 90E
Rossija24 - 13E (HotBird), Turksat 42E
5Kanał - słaby sygnał na 90E, "pasmo C" (53E, 40E)
TV-Centr - wersja międzynarodowa na 5E (Astra4A)
Rossiya-K (Kultura) - słaby sygnał na 90E, pasmo C (53E, 40E)
Pyatnica - 75E (ABS2), słaby sygnał na 55E, pasmo C (49E)
"Yu" (U-TV) - 75E (ABS2), słaby sygnał na 90E i 55E (Yamal)
Zvezda 75E (ABS2), słaby sygnał na 85E (Intelsat/Horizons), pasmo C (49E)
Domashniy - międzynarodowa wersja na 31E (Astra5)
Karusel - 9E (Eutelsat), 56E (Express - polaryzacja kołowa)
TNT4 - 75E (ABS2)
Che - słaby sygnał na 55E, wersja "Perec International"  na 31E (Astra5)
TV3 - 75E (ABS2)
2x2 - 75E (ABS2)
OTR - aktualnie brak możliwości odbioru, tylko "pasmo C"
Life - 36E (Eutelsat - polaryzacja kołowa), słaby sygnał z 55E (Yamal)
Moskva24 - 75E (ABS2), słaby sygnał z 55E (Yamal)
Dożd' - Телеканал Дождь (TV Rain) - kiedyś FTA z 5E i 90E, aktualnie kodowany i płatny (www)


Rosyjski sputnik na "dalekim wschodzie": 75E (ABS-2)
ident z logo kanału TNT
Jak widać w powyższym zestawieniu, wiele oryginalnych kanałów nadaje z satelity ABS-2.
Na jego pozycję, 75E, powróciła korona głównej pozycji satelitarnej na niebie z najbogatszą i najciekawszą ofertą kanałów z Rosji (na krótko przejął ja azerski satelita na 46E - Azerspace, ale emisja rosyjskich paczek została na nim zakończona).
Dodatkowo, w ostatnim czasie na pojawiało się tu wiele nowych niekodowanych kanałów, w tym sporo tematycznych. Najciekawszymi stacjami telewizyjnymi na ABS-2 są:
NTV, TNT, TNT4, "Yu", Zvezda, Pyatnica, 2x2, TV3 oraz szereg niszowych i  tematycznych, np:   
RU TV (dobra stacja muzyczna ze współczesnym rosyjskim pop'em), RBK TV - biznesowy, Moskva24, Moskva Doverie, 360 Podmoskovie - lokalne kanały stolicy i okolicy,  TNV Planeta - kanał z Tatarstanu, Mir, Mir24, Vmestie RF - kanały informacyjne Wspólnoty Niepodległych Państw (ex. ZSRR), LDPR Live, Krasnaya Linia, - informacyjne i publicystyczne partii komunistycznych, i jeszcze wiele innych stacji tv i radiowe.
Dodatkowo jest też sporo kanałów radiowych, a nadająca stąd platforma MTS czasami promocyjnie odkodowuje swoje kanały telewizyjne. Dawkę egzotyki z zapewnia też pakiet 4 kanałów FTA z Tadżykistanu, w tym jeden sportowy FTA. ->Pełna lista kanałów na 75E


Satelita ABS-2 na 75E wisi dosyć nisko nad południowo-wschodnim horyzontem i w niektórych lokalizacjach dostęp do tej części nieba jest przesłonięty budynkami lub drzewem. Planując instalację na tę pozycję, warto wybrać wyżej ulokowane miejsce zawieszenia anteny - np. na dachu. W większości przypadków, 75E jest już "widoczna" z takich miejsc. Minimalna średnica anteny od 90 cm, a większa pozwoli też na odbiór w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Charakterystyczne dla tak odległych pozycji satelitarnych jest to, że ze względu na wymagany kąt pochylenia czaszy, antena offsetowa zdaje się niemal "patrzeć w dół". Nie zapominajmy też o "skręceniu" konwertera w obejmie.
Zdjęcie obok przedstawia gotową instalację anteny 90cm na 75E.

Rosyjski SAT-DXing
Jeszcze dalej na wschód stacjonują kolejne "sputniki" z rosyjską ofertą - Intelsat/Horizons (85E) i Yamal (90E). Warto sprawdzić, czy w naszej lokalizacji będą dostępne - zwłaszcza 90E, który ofertą programową bije opisany powyżej ABS-2 na 75E. Pochylenie anteny do 90E będzie jeszcze większe, niż widoczne na zdjęciu powyżej dla 75E.
Ogólnie jednak, pomimo dosyć silnego sygnału - osiągalnego na antenach 90-120cm, odbiór jest dosyć trudny. Sygnał z nisko umieszczonych na niebie satelitów wykazuje ogromne wahania spowodowane zmiennym tłumieniem w atmosferze, przez którą przebija się pod ostrym kątem (ciekawe zjawisko). Z wielu lokalizacji - np. na zachodzie Polski i w miejscach z zasłoniętym wschodnim horyzontem użyteczny odbiór będzie niemożliwy, lub zdecydowanie poza umiejętnościami początkujących adeptów TV-SAT. Z ciekawości warto zapoznać się z listami kanałów na satelitach Yamal i Horizons, i może zlecić instalację profesjonaliście.


Na wschód od HotBirda i Astry - 
rosyjskie satelity na "bliskim wschodzie": 36E, 55E i inne

Sputniki na "bliższym wschodnie" nie imponują może tak bogatym wyborem rosyjskich kanałów FTA, jak na 75E i 90E, ale zajrzymy na ich pokłady, ponieważ ich specjalności warte są chociaż dwóch słów uwagi.


36E (Eutelsat) 
Stąd nadają dwie największe rosyjskie platformy Trikolor i NTV Plus, mające łącznie ponad 11mln abonentów.
Rosyjskie platformy niestety kodują większość swojej oferty. Jednym z nielicznych kanałów niekodowanych jest informacyjny, tabloidowy Life, dwa kanały filmowe o nazwie "TV-TV" oraz moskiewską wersję znanego z HotBirda programu 8Kanal. Bardziej ciekawy jest też kanał TNV (THB) - Tatarstan Novy Vek - główne medium telewizyjne z Republiki Tatarstan.
Prawdziwym bogactwem pozycji 36E jest pakiet 20 niekodowanych stacji radiowych, wśród których znajdziemy popularne (i często cytowane przez media na całym świecie) informacyjno-publicystyczne Echo Moskwy (Эхо Москвы) - jeden z ostatnich bastionów obiektywnego (na ile to możliwe) dziennikarstwa w Rosji. Oprócz Echa, usłyszymy tu też m.in. Yumor FM, Avtoradio, Radio Wania, Russkoje Radio, Comedy Radio. Radio Komsomolskaya Pravda.

Od kilku miesięcy mam zaparkowaną antenę na tej pozycji i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z wyboru rosyjskich rozgłośni. Szybki i bogaty wybór przyciskiem pilota w połączeniu z doskonałą jakością audio biją na głowę słuchanie rosyjskiego radia przez Internet. Szczególnie polecam wymienione powyżej kanały radiowe.

Lista rosyjskich kanałów FTA na 36E.W Polsce nie ma problemów z odbiorem pozycji 36E - umożliwią to nam anteny od 60 cm na wschodzie do 90 cm na zachodzie kraju, ale - wyposażone w specjalny konwerter do odbioru tzw. polaryzacji kołowej (pisałem o nim jakiś czas temu w tym poście). Na wschodzie Polski mogą udać się próby ze zwykłym konwerterem, ale wielkość sygnału nie będzie taka jak na konwerterze kołowym.

Po informacje o co chodzi z tymi konwerterami i jak wygląda odbiór 36E w Polsce, zapraszam do osobnego artykułu na blogu.

Abonament rosyjskich platform?
Powodzenie odbioru 36E na konwerterze kołowym (lub przy odrobinie szczęścia nawet zwykłym, liniowym) może zaowocować takim właśnie pomysłem. Trzeba jednak zaznaczyć, że importowanie do Polski sprzętu (dekodera z kartą) z Rosji może okazać się trudne logistyczne i/lub kosztowne. Bez abonamentu i doładowywania karty, Trikolor oferuje tylko kanały z pierwszego multipleksu cyfrowego (plus TNT i STS) - dane za 2015 rok.
Ekonomiczniej więc jest zakupić 2-3 czasze i je właściwie poustawiać, zbierając kanały z różnych opisanych w tym poście pozycji. Mniejszym kosztem tworzymy sobie w ten sposób ofertę, która przebija to, co mogą zaproponować rosyjskie platformy.
Krążą słuchy że kilka kanałów z paczki Trikolor jest dostępnych piracko w EMU. Nie popieram jednak tego rozwiązania, nu nu.

31,5E (Astra 5B) Nietypowa pozycja między "angielską" Astrą na 28E i wyżej omówioną 36E, z satelitą o nazwie Astra 5B jest źródłem dwóch unikalnych rosyjskich kanałów: Perec i Domashniy, znanych z dawnej obecności FTA na 75E. Tutaj nadawane są ich międzynarodowe wersje przeznaczone do retransmisji w sieciach kablowych krajów WNP.
Odbiór 31E w Polsce jest łatwy, ale dwóch kanałów z 31E, ekonomiczniej jest "zezować" od ciekawszych sąsiednich pozycji - 36E lub 28E (angielskie i egzotyczne kanały).

53E (Express) 
Kiedyś była to całkiem wartościowa pozycja z niezłym wyborem kanałów rozrywkowych. Aktualnie można stąd pooglądać Pierwyj Kanał dla krajów SNG - byłych republik radzieckich - Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu. Z tego, co pamiętam, ma przesunięcie czasowe +3h względem Moskwy. Jest to nieco bogatsze wydanie Pierwego, niż obecne na HotBirdzie.
Oprócz niego nadają stąd kanały regionalne z dalekiego półwyspu Jamał na mroźnej północy, Gubernia - Samara i kanał Republiki Czeczenii. Zalecane ateny: 90cm+, lepszy odbiór na wschodzie Polski.

55E (Yamal-402) Duże anteny wyszukają na 55E atrakcyjną paczkę z kanałami Che, Moskva24, Pyatnica i Mir24, na innej częstotliwości młodzieżowy kanał Yu, a jeszcze większe, tak ze 130 cm, złapią paczkę kanałów TNT, NTV i REN z przesunięciami czasowymi, przeznaczonych do retransmisji w różnych strefach czasowych Federacji Rosyjskiej.
Na satelitę Yamal 402 na pozycji 55E niedawno przeniesiono (z 60E) pakiet rosyjskich stacji radiowych, w składzie bardzo podobnym do 36E, więc jeżeli nie uda się próba z 36E, rosyjskie radio (w mniejszej liczbie), można złapać też stąd.
Pełna lista kanałów z Yamala na 55E (najsilniejsza wiązka "Northern", zaś słabiutka u nas "Russian").

60E (Intelsat 904) To stąd przeniosły się stacje radiowe na 55E, a pozostała tu oferta telewizyjna może nie być już tak przekonująca. Kanałów tv po rosyjsku jest tu tylko kilka, ale ich audycje mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dużych, ogólnotematycznych stacji federalnych, dając odpoczynek od "masówki". Mowa o: Nika TV (Kaluga), Kubań24 i Life78 (Petersburg) oraz kanał o kulturze miejskiej, High Life.
Intelsat na 60E staje się dostępny na antenach od 90 cm wzwyż. By z takiej anteny zyskać jak najwięcej, należy centralnie ustawić ją na 60E i stąd rozbudować ją o zeza na Yamala 55E.

Wszystkie opisane pozycje satelitarne (31E, 36E, 55E, 60E, 75E, kto wie, czy nie pojawia się kolejne) można połączyć jedną anteną, instalując ją na obrotnicy. Z tymi urządzeniami nie miałem jednak do czynienia.


Na zachód od Hotbirda 13E - po rosyjsku z Ukrainy

Po wrażeniach na wschodniej części orbity wracamy w swojskie okolice satelitarnego nieba. W tej części zwiedzimy kilka łatwych do odbioru satelitów w sąsiedztwie "polskiego" 13E. Nie będzie tu wymagana ani dodatkowa, ani duża antena. Do talerza wycelowanego już na HotBirda 13E, nie rezygnując z odbioru polskich kanałów, można doinstalować do niego konwertery "zezujące" poszerzające możliwości odbioru o sąsiednie satelity.
"Zezowanie" to dosyć rozpowszechniona w Polsce metoda zwiększania liczby odbieranych kanałów o sąsiednie pozycje satelitarne na jednej czaszy, bez konieczności instalacji dodatkowej anteny i bez konieczności przestawiania obecnie używanej.
Najczęściej z Polski "zezuje się" do pobliskiej Astry 19E, gdzie głównym celem są kanały niemieckie (jest też tylko jeden rosyjskojęzyczny kanał - "Twoj", "TBON").
Mało kto jednak wie, że mając antenę ustawioną na Hotbirda 13E (odbiór polskich platform cyfrowych), można konwerter zainstalować też z drugiej strony i uzyskać odbiór z innej Astry - 4A na pozycji 5E.
 ukraińskie kanały telewizyjne z największym udziałem programów w języku rosyjskim

Astra4A (pozycja 5E) ex. "Sirius"
Jej nazwa bardziej kojarzona jest z macierzystą pozycją 19,2E i niemieckimi kanałami. Pozycja 5E w pamięci weteranów TV-SAT utrwaliła się jako Sirius i nietypowy mix północno-wschodnioeuropejski.
Poza międzynarodowa wersja kanału TV Centr -TVCi, nie ma tu co prawda stricte rosyjskich stacji telewizyjnych, za to bardzo liczne tu ukraińskie kanały mają w repertuarze bardzo dużo programów własnych w języku rosyjskim oraz wyprodukowanych przez dużych rosyjskich nadawców TV! W pryzmacie niedawnych wydarzeń politycznych można spodziewać się ich stopniowego spadku, póki co jest ich jednak dosyć sporo.  

Dawnego "Siriusa" upodobała sobie największa ukraińska grupa medialna z głównym kanałem Inter (logo IHTEP) i swoimi kanałami tematycznymi: NTN (HTH), Mega, Zoom, Piksel, Enter Film, K1 i K2.
Na 5E znajdziemy też pakiet konkurencyjnego nadawcy - 1+1, zawierający też kanały 2+2, PlusPlus, TET.
Emitowane na nich seriale, filmy i audycje w języku rosyjskim nie są dubbingowane na ukraiński, a puszczane w oryginale. Czasami towarzyszą im napisy ekranowe w języku ukraińskim.
Wraz z mniejszymi kanałami - informacyjnymi (jak chętnie oglądane przez Ukraińców 5-Kanał i Espresso), muzycznymi, regionalnymi, niszowymi i tematycznymi, na 5E jest blisko 50 niekodowanych kanałów TV z Ukrainy! 
Astra na 5e daje też możliwość zapoznania się z innymi sąsiadami: Litwą (LRT Lituanica) i Białorusią (kanał Biełsat, de facto nadawany z Polski na Białoruś).
Pełna lista na 4,8E/5E (ex. sirius, Astra 4A i SES5)

Amos (4W)
Dodatkowe kanały dla ukraińskich widzów z programami w języku rosyjskim odnajdziemy na pozycji 4W, na której stacjonuje satelita Amos. Największe i najpopularniejsze to: Novyj Kanal, STB, ICTV.
Ważną kategorię tworzą kanały muzyczne z teledyskami gwiazd śpiewających po rosyjsku - najciekawszy z nich to kanał M2, który nadaje wyłącznie takie teledyski, a dodatkowo na ekranie wyświetla teksty piosenek (jak "karaoke"). M1 oraz OTV także warte są uwagi.
Niektóre duże kanały na Amosie są zdublowane z 5E, po to by zatrzymać widzów tylko na tym satelicie (1+1, PlusPlus, Inter, NTN). Liczba wszystkich to około 40 niekodowanych stacji TV.
Pełna lista kanałów na Amosie 4W
 
Instalacja multifeed na 5E i 4W
Większość ukraińskich odbiorców instaluje zez łączący odbiór 5E i 4W. Obie pozycje mają bardzo silne sygnały i dają się odbierać nawet na bardzo małych czaszach również w Polsce.
Pomimo, że obie wymienione pozycje mają oznaczenie różnych stron świata: na wschodzie (E -> 5E - Astra4A) i zachodzie (W -> 4W - Amos), w rzeczywistości dzieli je mała odległość na niebie, bo tylko 9 stopni (niewiele więcej niż Hotbirda i "niemiecką" Astrę). Łatwo można z nich stworzyć parę i odbierać je jedną czaszą z konwerterami "zezującymi".
Jak już wspomniałem, ze względu na ich niewielkie oddalenie od Hotbirda 13E, do 5E można śmiało zezować - tak samo jak do niemieckiej Astry, tyle tylko, że z drugiej strony wysięgnika.
Do pozycji 4W również można "zezować" dodatkowym konwerterem od 13E (mi się udało!), trudniej jest jednak zamocować zezujący konwerter w tak znacznym oddaleniu od głównego konwertera. Większość osób ustawiających Amosa decyduje się jednak na osobną antenę. Może być nawet bardzo mała - 60 cm wystarczy z zapasem!
Konwerter Hotbirda instalujemy w ognisku - centralnie, a dwa pozostałe od strony wschodniej - tak jak przedstawia to poniższa grafika (widok "z zewnątrz" na antenę). Zez na Amosa z anteny ustawionej na 13E (Hotbird) - konwerter na Amosa instalujemy od wschodu (widok grafiki to widok na lustro czaszy z "zewnątrz"). Bardzo często taką instalację 13E+5E+4W spotyka się na Ukrainie - tyle tylko że z 5E ustawionym w centrum, z Hotbirdem i Amosem po bokach.


9E (Eutelsat)
Między HotBirdem, a "ukraińską" Astrą 5E, na pozycji 9E umieszczony jest mało popularny satelita Eutelsat 9B. Znajdziemy na nim trzy perełki - kanały tematyczne: podróżniczo-krajoznawczy RTG TV - Russian Travel Guide (z rosyjską i angielską wersją językową!), dziecięcy Karusel, oraz... rosyjskojęzyczny kanał z Chin - CCTV Russkij.
Może warto dla nich zainstalować dodatkowy konwerter?
Satelita będzie do złapania na "zezie", jeżeli do odbioru 13E korzystamy z w miarę dużej anteny, np. 90cm. Na mniejszych nie powiedzie się to ze względu na ciasnotę - sygnał i tak jest silny.A na koniec...
Wszystkim, którzy wyrwali do końca artykułu bardzo dziękuję za wytrwałość i determinację, Dla tych czytelników: Bonus!
W internecie jest całe mnóstwo stron internetowych dających możliwość oglądania dziesiątek kanałów rosyjskiej telewizji na ekranie komputera - bez dekodera, kabli i anten (aczkolwiek z w miarę szybkim łączem). Oprócz telewizji w "piramom efire", czyli na żywo, niektóre witryny udostępniają nagrania wszystkich audycji wyemitowanych wcześniej danego dnia i poprzednich dni, a czasami nawet roku wstecz!
Wystarczy do Google wpisać jedną z poniższych fraz:
Бесплатное ТВ 
онлайн тв бесплатно 
Смотреть русские каналы онлайн бесплатно
смотреть популярные русскоязычные телеканалы
Смотреть онлайн ТВ каналы прямой эфирWnimanie!

Musimy sobie coś wyjaśnić. Ten przewodnik powstał z myślą o podnoszeniu kwalifikacji językowych za pośrednictwem oglądania rosyjskiej telewizji. Zupełnie odrębną sprawą jest kurs polityczny i merytoryczny telewizji wschodnich Słowian, który nie każdemu musi odpowiadać. W mojej ocenie, rosyjska telewizja, poza bezcenną możliwością poduczenia się języka rosyjskiego, niestety nie proponuje zbyt wiele wartościowego programu (ale to coraz częstsza bolączka niemal wszystkich kanałów komercyjnych, z różnych krajów, nie tylko z Rosji). 

Na tym nasz artykuł na tym się kończy. Haraszowo prijoma! Da swidania!

3 comments :

  1. Politycznie i merytorycznie nasza telewizja jest znacznie lepsza od waszej polskiej.... tylko trzeba bardziej bezstronnie sie jej przyjrzec.....

    ReplyDelete
  2. Kawał dobrej Roboty, dzięki.

    ReplyDelete