Praga - stacje radiowe w stolicy Czech

http://radiacja.blogspot.com/2015/12/bandscan-prague.html

Mieszkańcy Pragi mają czego słuchać w paśmie radiowym FM! Puściłem mimo uszu znane mi od dawna czeskie rozgłośnie krajowe (Cesky Rozhlas, Impuls, Frekvence1), które jako FM-DX słyszę tez pod Warszawą i będąc na miejscu z ciekawością przysłuchiwałem się stacjom lokalnym. 
Nasi południowi sąsiedzi zaimponowali mi po raz kolejny.

Mając Pragę jeszcze w planach cieszyłem się, że doświadczę w niej szansy posłuchania alternatywnego Radia1 w prawdziwym eterze (91,9 MHz). Rozgłośnię znam ze streamu z Internecie i playlisty pełnej ulubionych wykonawców - patrząc w archiwa R1, za czasów dawnej Radiostacji, były one niemal jednakowe!. Radio1 to symulacja, jak RDST brzmiałaby dziś, gdyby utrzymała alternatywny format. Spacerując po Hradczanach z R1 w słuchawkach, trafiłem też na polski kawałek (Noon, nie pamiętam już który, ale nieznany z naszych stacji)!

Poranne wstawanie i szykowanie się do wyjścia na miasto uprzyjemniało R. Dance (nadające na dwóch częstotliwościach w Pradze - 89,0 i 102,9). W przeciwieństwie do CHR-owej Evropy2 i polskich stacji z muzyką taneczną, nie zamęczało mnie oklepanymi "hitami" i pozytywnie zaskakiwało zapomnianymi, lub zupełnie nieznanymi utworami eurodance i house. #Slave to the music!


W Pradze odkryłem i najczęściej słuchałem natomiast dwóch innych stacji: Color Music Radio (90,7) z bardzo eklektyczną i urozmaiconą playlistą, oraz Expres FM, który sprawnie przeplata muzykę alternatywną bardziej znanymi utworami pop. Tu po raz pierwszy słyszałem Hooverphonic - Badaboum na długo zanim Polsat zrobił z niego jingiel do reklam.


Zmierzając co budynku Ceskeho Rozhlasu na ul. Vinohradskej, posłuchałem trochę hip-hopowego radia Spin (96,2), które nie tylko jest skierowane do młodzieży, ale również przez nią tworzone. Nie wiem, jak mogłem dotychczas funkcjonować nie usłyszawszy ani jednego kawałka hiphopowego w języku czeskim. (#Vsudy kolem vidim jenom samy bitches - "Wszędzie wokół widzę same bitches").

Tak, Praga może poszczycić się jednym z najbardziej "alternatywnych" pasm radiowych FM w Europie. Na taki jego obraz składają się jeszcze stacje Radio Beat 95,3, RockZone 105,9, Country Radio na 89,5 MHz i 1062 AM. Nawet popowe Radio Kiss98 (dokładna częstotliwość 98,1) grało tylko utwory nagrane przed 2010 rokiem.

Praski eter jest tak alternatywny, że przyciąga nawet stację z pasującą muzyką, która fizycznie nie jest w nim nadawana. Mam tu na myśli ciekawy przypadek Radio Wave na 102,2 MHz FM. Ów kanał publicznego Ceskeho Rozhlasu z alternatywnym rockiem i muzyką urban od wielu lat nie jest emitowany w naziemnym eterze, a jedynie w DAB, Internecie, poprzez satelitę i w sieciach kablowych. Te ostatnie były odpowiedzialne za "wycieki" z których bez podłączenia udało się odebrać R.Wave. Tak więc słuchając naziemnego eteru w Pradze, nie zabrakło i tej stacji.

Nietypowa, z punktu słyszenia polskiego słuchacza, jest retransmisja zagranicznych stacji: francuskiego RFI (99,3), oraz angielskiego BBC wieczorami na Radiu Zet.
I kolejne zaskoczenie! -Ano, Czesi mają Radio Zet, które zresztą należy do tego samego inwestora, co polskie, lecz prowadzone w zupełnie innym formacie - publicystycznym. W kablówce, która - jak wspomniałem - "promieniowała" w pomieszczeniu, w którym nasłuchiwałem pasma, rozbawiło mnie spotkanie z... Polskim Radiem po angielsku na 105,3 MHz, po którym rozpoczęło swoją audycję koreańskie KBS:)

Wracając do eteru - ciekawostką jest też łańcuch nadajników małej mocy emitujących Radio Dalnice ("Autostrady") z informacjami drogowymi. Przyznam, że ilekroć trafiłem na sam koniec skali, gdzie Dalnice nadają w Pradze, słyszałem muzykę. Stacja ma też efektowne logo:

Innego rodzaju osobliwością miasta jest brak częstotliwości dla jedynego czeskiego radia religijnego - chrześcijański "Proglas" ma pokrycie połowy Republiki Czeskiej z nadajników FM, jednak nie w stolicy!

Poza tym, praski eter jest urozmaicony na ile to możliwe, ponieważ Czesi dbają, by formaty muzyczne i tematyka nie dublowała się w kilku stacjach, jak dzieje się to w Polsce. OK, trochę sporo u nich alternatywy, ale tego nigdy za wiele:)

Ze stolicą Czech kojarzy mi się jeszcze jedna stacja, już nieistniejąca, która ma ją w nazwie. Zlata Praha. ...Czyli "Złota Praga". Na jej nagrania natknąłem się bardzo dawno temu w czeskich serwisach poświęconych radiofonii.
Początkowo zdziwiło mnie, jak brzmiały jej jingle w stylu hardcore - dance. Bardzo mi się spodobały, lecz nie współgrały mi z nazwą, która sugerowała, że stacja gra muzyki w oldies/złote przeboje.
W rzeczywistości, w okresie w którym stała się legendą praskiego eteru (2001-2002) nadawała przeboje muzyki tanecznej i sądzę, że bardzo spodobała by mi się, gdybym wówczas miał okazję jej słuchać.
Dekadę po zakończeniu działalności, została reaktywowana w sieci przez jej fanów jako "Zlatka", ze względu na nieporozumienie z właścicielami oryginalnej nazwy.
A taneczne jingle można pobrać i odsłuchać pod tym linkiem.


Lokalne nadajniki

Jak głoszą oficjalne wykazy, w 2015 roku w Pradze można odbierać 27 stacji. Miasto jest obsługiwane przez wiele nadajników radiowych, jednak trudno określić, który z nich jest tym jednym, "głównym" - każda z lokalizacji ma silny argument na swoje poparcie i tak samo silny na dyskwalifikację: Oto one:

Petrzin - wieża widokowa nad Malą Straną jest najstarszym obiektem emisyjnym w mieście. Nadaje stąd najpopularniejsza czeska stacja radiowa, Evropa2, Drugi Program Czeskiego Radia i francuskojęzyczne RFI; nie jest nadawana telewizja.

Cukrak - gigantyczna betonowa wieża tuż za miastem oferuje bardzo duże moce, z których korzysta niemal wyłącznie telewizja. 100,7 z Czeskim Radiem Region to jedyna częstotliwość FM z Cukraka, mimo że kiedyś na OIRT nadawał z niego komplet stacji CzR.

Zizkov - (zdjęcie po prawo) - zbudowana w późniejszym okresie (1992r.), charakterystyczna wieża w centrum miasta, dziś dla wielu prażan jest głównym źródłem cyfrowego sygnału TV, choć technicznie stanowi jedynie "doświetlenie" (nadajniki po 32kW w pol.V) dla Cukraka i Mezivraty (w obu lok. moce po 100kW H). Cesky Rozhlas nadaje z Ziżkova tylko 2 swoje programy: RadioŻurnal i Vltavę.

Votice-Mezivrata - Radiowo-telewizyjne centrum nadawcze emituje z dużą mocą dwie główne stacje radia publicznego i dwie najpopularniejsze komercyjne, dodatkowo komplet multipleksów tv cyfrowej na kanałach synchronicznie z wcześniej wymienionymi. Mezivrata jest bardzo dobrze odbierana w Pradze, ale 50km odległości od centrum obniża jej walory operacyjne.

Stadion Rosickeho na Strachovie - lokalizacja popularna wśród mniejszych, komercyjnych nadawców radiowych. Anteny nadajników zainstalowane są na jednym z reflektorów oświetlających obiekt.

W użyciu jest też rząd innych miejsc, skąd nadają pojedyncze stacje radiowe, a z lokalizacji "Ladvi" korzystają dodatkowo doświetlenia DVB-T.
Gdyby w bandscanie Pragi wziąć pod uwagę tylko powyższe źródła sygnału, mógłby on wyglądać tak jak poniżej.

87.8 v Rádio Blaník - Praha/komin Malešice  1,00 kW
88.2 c Evropa 2 - Praha/Petřín  5,00 kW
89.0 v Dance Radio - Praha/ÚTB Olšanská  0,16 kW
89.3 v Radio Sázava - Benešov/Lbosín-wieża widokowa Březák  5,00 kW
89.5 v Country Radio - Praha/ul. Vinohradská 2396/184 - Stimbuilding  5,00 kW
90.3 v Expres FM - Praha/stadion Rošického II  5,00 kW
90.7 v Color Music Radio - Praha/stadion Rošického I  0,10 kW
91.2 c ČRo Dvojka - Praha/Petřín  2,50 kW
91.9 v Radio 1 - Praha/stadion Rošického I  5,00 kW
92.3 v Radio Relax - Kladno/Kožova hora  1,00 kW
92.6 h ČRo Plus - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
93.1 h ČRo Radiožurnál - Votice/Mezivrata 94,00 kW
93.7 h Radio City 93,7 FM - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
94.1 v Fajn Radio - Praha/Michle - ul. Chodovská (PR)  0,05 kW
94.6 h ČRo Radiožurnál - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
95.0 h Rádio Blaník - Votice/Mezivrata - 94,00 kW
95.3 v Radio Beat - Praha/ul. Vinohradská 2396/184 - Stimbuilding  2,50 kW
95.7 v Signál Radio - Praha/Pankrác - Motokov  2,00 kW
96.2 v Spin Radio 96.2 - Praha/Bohnice-ul. Olštýnská 1  1,00 kW
96.6 h Radio Impuls - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
97.2 v Fajn Radio - Praha/Ládví - věž  5,00 kW
97.7 h Kiss Jižní Čechy - Votice/Mezivrata  50,00 kW
98.1 v Kiss 98 FM - Praha/stadion Rošického II  2,00 kW
98.7 v Classic Praha - Praha/Pankrác - Motokov  5,00 kW
99.3 c Radio France Internationale - Praha/Petřín  1,00 kW
99.7 c Rádio Bonton - Praha/Zelený pruh  5,00 kW
100.7 v ČRo Region - Praha/Cukrák  50,00 kW
101.1 v Rádio ZET (/BBC) - Praha/stadion Rošického II  3,00 kW
102.5 h Frekvence 1 (Stredni Cechy) - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
102.9 v Dance Radio - Praha/Jinonice-ul. Na Vidouli 9  0,10 kW
103.2 h ČRo Dvojka - Votice/Mezivrata - 94,00 kW
103.7 v Oldies Radio - Praha/stadion Rošického II  1,00 kW
105.0 h ČRo Vltava - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
105.5 h Evropa 2 - Votice/Mezivrata 94,00 kW
105.9 v Rock Zone 105,9 - Praha/Bohnice-ul. Hnězdenská 14  0,50 kW
107.9 v Rádio Dálnice - Praha/ul. Hvožďanská 1  0,05 kW

W rzeczywistości, praski eter jest wypchany sygnałami, jak prawie żaden inny w Europie. Ze względu na ukształtowanie terenu kraju, w stolicy Czech oprócz nadających w niej stacji radiowych, można odbierać silne sygnały z dużych centrów nadawczych oddalonych nawet do 100km od niej. Dodatkowo, bardzo poszczęściło mi się z kwaterą, dzięki czemu odbierałem stacje aż z Alp!
O tym wszystkim w poście Bandscan Praga - DX

No comments :

Post a Comment