London - Alexandra Palace Transmitter

Jeżeli londyńskie wieże Crystal Palace i Croydon przedstawione wcześniej pozostawią u kogoś niedosyt obiektów nadawczych, lub nieistniejące pałace kryształowe okazały się rozczarowujące, koniecznie musi odwiedzić Alexandra Palace w północnym Londynie - miejsce z historyczną wieżą antenową, nadal istniejącym pałacem i atrakcyjnym parkiem.

 

Dotrzeć do niego można wsiadając w metro linii Picadilly (z centrum np. na stacji Picadilly Circus) i wysiadając na Wood Green. Po wyjściu tutaj, należy idąc osiedlami kierować się na zachód i przejść kładką nad torami kolejowymi. Stąd park z pałacem będą już bardzo blisko.Rozeta w fasadzie Alexandra Palace
Nazwa tego obiektu przewinęła się w poprzednim artykule o Crystal Palace, w kontekście pierwszych regularnych emisji telewizyjnych. BBC prowadziło je właśnie stąd, z istniejącej do dziś wieży antenowej na dachu bardzo dużego i przestrzennego Alexandra Palace.

Okładka tygodnika RadioTimes, po raz pierwszy poświęconego także telewizji - centrum nadawcze Alexandra Palace.Mając takie widoki na Londyn jak z terenu parku wokół niego, nie ma się co dziwić wyborowi inżynierów British Broadcasting Company:Wnętrza Ally Pally, jak pieszczotliwie określają pałac miejscowi, kryją prawdziwe doświadczenie potęgi i historii emisji RTV - muzeum historii telewizji, kładące główny nacisk na popularyzację faktu, iż właśnie stąd przeprowadzono pierwszą na świecie transmisję telewizji wysokiej rozdzielczości!


Współcześnie, z uśmiechem czyta się słowa "high definition" obok daty 1936r., umieszczone na okrągłej, niebieskiej tablicy pamiątkowej na ścianie. Mowa jest o standardzie 402-linii, którego wprowadzenie stanowiło prawdziwą rewolucję dla wcześniej stosowanych systemów.
Ale nawet mając w kieszeni urządzenie o jeszcze lepszych parametrach video niż dawne BBC, wizyta w muzeum na pewno nauczyłaby respektu do pionierskich początków telewizji. Na to jednak nie miałem szans, ponieważ muzeum było niestety zamknięte. Historię radiofonii i telewizji i bez tego podziwiam i darzę szacunkiem.

Okno "Hali nadajników" z fryzem w stylu art-deco

Informacje o ekspozycji na ścianie muzeum
 i...

Plakat spotkany na terenie parku z informacjami o festiwalu - warto zwrócić uwagę na uroczo schematycznie przedstawiony Pałac, przy którym nie zapomniano o takim szczególe jak historyczna wieża transmisyjna
Na terenie Alexandra Palace oraz w jego pobliżu cyklicznie odbywają się imprezy, okolica to również bardzo atrakcyjny park i widoki - na anteny powyżej Ally Pally i na centrum Londynu w oddali, w związku z czym nie nudziłem się.Współcześnie z Alexandra Palace nadaje się tylko 2 programy UKF:
96,9 Capital XTRA
103,3 London Greek Radio
oraz doświetlenia dla emisji cyfrowych DAB i Freeview.

 

Będąc w Londynie warto także rozważyć wizytę w innych obiektach istotnych dla emisji radiowych:
- 177 metrową, błękitną wieżę BT Tower na południe od Regent's Park
- siedzibę BBC w jej pobliżu (Portland Pl)
- oddać hołd budynkowi Bush House, w którym mieściły się redakcje zagraniczne BBC WS
- maszt we Wrotham - poza miastem (na południowy-wschód)
- maszty średniofalowe w Brookman's Park - poza miastem (na północ)

Budynek BBC:


jego wejście:


No comments :

Post a Comment