Telewizja i prasa telewizyjna na Malcie

Do egzotycznego kraju na samym południu Europy wybieramy się raczej na wakacyjny wypoczynek i zwiedzanie, niż by oglądać tam telewizję. 
https://radiacja.blogspot.com/2018/02/telewizja-i-prasa-telewizyjna-na-malcie.htmlPodczas tygodniowej wizyty na Malcie w kwietniu 2016r udało mi się połączyć to wszystko, choć obserwacje miejscowej telewizji były dodatkiem do nasłuchów radiowych FM. Nie mogło ich jednak zupełnie zabraknąć, nawet tak małym wymiarze - w końcu w żaden inny sposób nie jest ona dostępna w eterze w Polsce.

W artykule o stronie technicznej i merytorycznej maltańskiej telewizji oraz o prasie z jej programem.


Do Polski nie przyniesie jej do nas żadna ekstremalna propagacja, nie nadaje ona na satelicie, a w Internecie dostępne są tylko wybrane programy, nielinearnie. Na miejscu odbiór maltańskiej telewizji okazał się bajecznie prosty.
Rezydując w miejscowości Rabat, naziemną cyfrówkę łapałem prostą anteną w formie dipola na pasmo UHF (po zsunięciu ramion teleskopowego dipola półfalowego dla radia UKF FM - "rabbit ears" - tego samego, który zawsze zabieram do podróży). Dipol był podłączony do tunera USB-stick w laptopie. W odległości 7km do centrum nadawczego Gharghur złapałem nim wszystkie 5 dostępnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na Malcie - na kanałach 28, 31, 38, 45 i 66.
Na najwyższym kanale emitowany jest jedyny niekodowany multipleks zawierający publiczne stacje TVM, TVM2, kanał z transmisjami obrad parlamentu oraz stacje prywatne, w tym dwie największe - ONE i NET TV, które nadawały naziemnie jeszcze w czasach analogu.
Poniżej filmik z "zappingiem" po kanałach głównego multipleksu DVB-T na Malcie, skompilowany z moich nagrań (6 minut).Poniżej zamieszczam również podgląd parametrów przekazu. Niekodowany MUX ma pojemność ok. 24Mbps, czyli tyle samo, co w Polsce. Tak samo też jak w większości naszych mux-ów, odnajdziemy w nim 8 kanałów - nadawanych jednak nie w MPEG4, a starszym MPEG2 (jakość obrazu jest całkowicie akceptowalna, jak na SD). Malta dosyć szybko przeszła na nadawanie cyfrowe, już w październiku 2011. Początkowo były w nim także stacje telewizyjne Education22, Favourite Channel, BigBen TV, ITV. Nie wytrzymały one próby czasu i zostały zamienione przez innych nadawców.
Operatorem multipleksu FTA, jak i kodowanych jest GO, który swoją pełną ofertę ma w coraz popularniejszym światłowodzie; zaś w kablu monopolistą jest Melita (o operatorach płatnej tv jeszcze za chwilę). Pamiętam, że chyba w trakcie skanowania chyba widziałem etykietę "Melita" przy którymś mux-ie...


W muxach kodowanych znajdowało się sporo międzynarodowych stacji, znanych też w Polsce. Domyślam się, że na Malcie retransmitowane są ich brytyjskie wersje. W przypadku braku dostępu do nich, a znając nazwy i widząc bitrate, o jakości można jedynie powiedzieć, że dostosowana jest to potrzeb i tematyki danego kanału - np. nadający kreskówki Cartoonito przesyłany jest z 1Mbps, zaś na dokumentalnym Nat Geo Wild bitrate osiągał nawet powyżej 5 Mbps. Dwa programy poświęcone klubom piłkarskim - Chelsea TV i Roma TV nadawano z 440kbps - czyżby były to tylko plansze?

Ono kanały na poszczególnych, kodowanych muxach:
530 MHz - Discovery Channel, National Geographic, Discovery Family, TLC, GO sports 5 - LFCTV, Discovery Science, Boomerang
554 MHz - LA5, Travel Channel, Sky News, BBC World News, Bloomberg, History Channel, Lifetime, Trace TV
610 MHz - Eurosport 2, JimJam, Mediaset Italia, Animal Planet, AMC, Cartoonito, Roma TV, Chelsea TV
666 MHz - Nat Geo Wild, GO sports 4 - Juve TV, GO stars, itv CHOICE, Food Network, CBS Reality, Cartoon Network, H2
I jeszcze raz - dla porządku - multipleks FTA:
834 MHz - TVM, TVM2, ONE, NET, Smash, Xejk, f Living, Parlament TV


Prosty dipol i w pełni zadowalająca jakość odbioru na 8 kanałach FTA - jakiż to kontrast do dawnych zmagań Maltańczyków z odbiorem telewizyjnym!
Należy zacząć od tego, że ich kraj dorobił się własnej telewizji jako jeden z ostatnich w Europie. O wiele szybciej telewizja rozwijała się w sąsiednich Włoszech. Gdy w latach 60 i 70. w Italii nastąpił boom kanałów prywatnych, dachy w maltańskich miasteczkach najeżyły się wysokimi masztami z silnie kierunkowymi antenami zwróconymi na północ. Bariera językowa nie miała znaczenia; zaczęła zresztą znikać, gdyż właśnie dzięki audycjom odbieranym z ponad 120km, widzowie na Malcie i Gozo szybko się nauczyli włoskiego. Język nauczony w ten sposób przydał im się później w bezpośrednich kontaktach z sąsiadami. (Maltańczycy to naród DXerów, co zachwalałem też w poprzednim poście o DXach i wcześniejszym o radiu na wyspach)

dawne anteny telewizyjne na Malcie - zdjęcie ulicznej demonstracji w latach 80. (moja uwagę zwróciły anteny)


Dziś las anten zupełnie zniknął. Po przejściu na nadawanie cyfrowe, jakość odbioru włoskich kanałów telewizyjnych na Malcie znacznie się pogorszyła. Odbiór analogowy również bywał nierzadko zakłócony, ale w akceptowalnym stopniu. I choć w epoce DVB-T również do lokalnego eteru zawitało wiele nowych, miejscowych kanałów, wielu mieszkańców wybrało jednak telewizję kablową oraz ADSL, także z powodu łatwego, niezakłóconego odbioru włoskich kanałów RAI i Mediaset w podstawowej ofercie. Jak wspomniałem, operatorami takich usług jest Melita oraz GO (które niektóre swoje kanały nadaje naziemnie, kodowane). Nie miałem do nich dostępu, ale gdzieś podczas zwiedzania trafiłem na telewizor w restauracji włączony na kanał GO Sports HD1 - poniżej jego unikalny "zap"! (zdjęcie zrobione z drugiej strony ulicy:)Telewizja na Malcie działa jak szkło powiększające. Gdyby przymknąć oko na rozmiary kraju, a w zamian szeroko otworzyć je na program tutejszej telewizji i to jej pozwolić budować nasze wrażenie o tym egzotycznym kraju, trudno byłoby uwierzyć, że na dwóch wyspach dzieje się tak wiele. Meczom piłkarskim drużyn z małych miejscowości towarzyszą nie mniejsze emocje, jak w Bundeslidze, a niejeden polski samorząd powiatowy pozazdrościłby uwagi, jaką maltańska telewizja poświęca tutejszym politykom - w końcu obie władze obejmują podobnej wielkości terytorium. Telewizyjna oprawa, realizacja i sam program też nie odbiega standardami od wielkich i ludniejszych krajów. Uświadamiając sobie jednak (nie)wielkość Malty, widząc przy tym zaradność i kreatywność jej krajowych mediów, mogłyby one zawstydzić niejedną telewizję publiczną w większych krajach, a określeniu "media lokalne" dodać nowej energii i dynamiki.

Na telewizji mającej bardzo mały zasięg terytorialny i ludnościowy, spoczywają takie same funkcje, jak w większych krajach - informacja, rozrywka, edukacja. Żadna prowincjonalność, ani minimalizm nie są przy tym w żaden sposób odczuwane. Wręcz przeciwnie - 8 naziemnych kanałów FTA robi wrażenie nieproporcjonalnie większe, jak dla nieco ponad 400-tysiecznej ludności małej pary wysp.

Poniżej odcinek serii "Zapping International" ("Toutes les teles du monde") francusko-niemieckiego kanału arte, poświęcony telewizji na Malcie. Wyprodukowany był w 2007 roku, więc niestety wielu programów o których jest w nim mowa nie ma już na antenie. Jestem jednak przekonany, że ekipa Zapping International wykonała świetną robotę i poznawczy duch nie ulotnił się po tylu latach. Malta, bardzo przywiązana do tradycji, moim zdaniem zachowała swój charakter, który ukazany tu jest przez pryzmat produkcji telewizyjnej w tym kraju.

Ponieważ oryginał był wyemitowany w j. niemieckim (i francuskim), napisałem do niego napisy w j. angielskim (do włączenia z menu YouTube). Dokument trwa 25 minut, dlatego polecam obejrzeć go po przeczytaniu tego artykułu do końca.

Prasa telewizyjna na Malcie

Pory nadawania programów informacyjnych, kultowych audycji jak talk-show Xarabank, czy lokalnych seriali są świętością. By sprawdzić, co oprócz nich jest jeszcze w telewizji, widzowie sięgają po program.
W tej kwestii, w przeciwieństwie do liczby samych stacji TV, wybór przewodników programowych jest proporcjonalny do rozmiarów republiki - Maltańczycy mają tylko jeden drukowany przewodnik/magazyn telewizyjny - GWIDA (czyt. "głida"), czyli po prostu: "przewodnik". Będąc na Malcie tydzień załapałem się na dwa wydania.


W reklamie wewnątrz, zachęcającej do prenumeraty, można dowiedzieć się, jak wyglądały okładki poprzednich wydań - ich gwiazdami są wyłącznie maltańscy celebryci i celebrytki. Winieta zmienia kolor w każdym wydaniu, by komponować się ze zdjęciem na okładce.Tygodnik pozycjonuje się jako magazyn dla całej rodziny. Listingi stanowią jego "rdzeń" - 24-stronicową wkładkę wszytą wewnątrz, różniącą się papierem od reszty numeru. To bielony, miękki papier matowy, oprócz czerni i bieli zadrukowany z wykorzystaniem czerwieni. Ramówki przedstawione są w najprostszy możliwy sposób. Efektem tego, kolumna z nazwą audycji obok godziny nie jest idealnie wyrównana. Przy tak surowej prezentacji (tylko tytuły pozycji programowych, bez szczegółów), zaskoczeniem jest nieznany u nas zabieg - podany pod nazwą stacji numer jej kanału w najpopularniejszych pakietach.Wybór kanałów obejmuje wszystkie dostępne stacje FTA w DVB-T (oprócz Parlament Channel), siedem najpopularniejszych kanałów włoskich oraz kanały z kabla i światłowodu: BBC (dokładniej BBC Entertainment), Discovery i Melita More. W wydzielonej ramce na prawej stronie podawana jest codzienna ramówka 3 kanałów filmowych, w tym GO Stars. Omówienia znajdują się zarówno na stronach codziennych (polecane są często także pozycje programowe na kanałach włoskich) oraz na koniec tygodnia, gdzie więcej miejsca poświęcono telenowelom i filmom:


Na stronach dziennych omówienia podane są tylko w j.maltańskim, na dalszych stronach zarówno po maltańsku, jak i angielsku - w powyższym przykładzie trafiło się wszystko po angielsku. Mimo, że kraj oficjalnie jest dwujęzyczny, w miejscowej produkcji telewizyjnej występuje niemal wyłącznie maltański, angielski można usłyszeć w filmach i serialach oraz importowanych programach - nie jest on wówczas tłumaczony.

Na wkładkę w Gwida trafiły też felietony (sporo uwagi poświęconej Eurowizji, a obok - rozważania ewangelii autorstwa księdza!), informacje kulturalne, krzyżówka, książka w odcinkach (strona do wycięcia i kolekcjonowania - u nas w popularnej prasie zwyczaj ten zanikł na początku lat 90.)

W reszcie magazynu papier jest śliski i dosyć sztywny, a okładka ma nieco większą gramaturę. Bez względu na to, jak bardzo redakcja stara się dbać o wszechstronność 68-stronicowego magazynu (wywiady z lokalnymi celebrytami, porady, przepisy, kultura), odnoszę wrażenie, jakby cały tygodnik był broszurą reklamową, a wszystkie artykuły w nim były tekstami sponsorowanymi. Moje wrażenie bierze się z kroju czcionki i tekstu, rodzaj papieru i oczywiście dużej liczby samych reklam. Strony telewizyjne też zasługują na lepsze prowadzenie.

GWIDA
68 stron (24-str.wkładka , w tym 14 str. 36 wydzielone pod listingi)
20 kanałów TV (+ rekomendacje od Melita More)
pierwszy dzień: niedziela ("il-hadd")
papier: magazynowy, śliski (wkładka - matowy, szorstki)
wydawnictwo: Content House
Cena: 0,85 Euro
Format: 210 x 295 mm

Niestety, maltańscy widzowie nie mają do wyboru innego tygodnika z programem ich telewizji. W wielu sklepach z prasą, obok Gwidy widziałem często włoski tygodnik TelePiu'. Codzienny program drukowany jest natomiast w dziennikach. Liczba ich tytułów znów zaskakuje - spowodowana jest nie tylko dwujęzycznością Malty, ale także silną polaryzacją polityczną jej społeczeństwa. Wydawane są:
The Times of Malta - anglojęzyczny, politycznie: centrum.
the Malta Independent - anglojęzyczny, sympatyzujący z Partit Nazzjonalista
L'Orrizon - w języku maltańskim, popierający Partit Laburista (Partię Pracy)
In-Nazzjon - w języku maltańskim, wydawnictwa będącego własnością Partit NazzjonalistaNa Malcie sięgałem po dwa dzienniki anglojęzyczne - najczęściej po The Times of Malta, który faktycznie okazał się wyważony w tekstach. Brytyjskim zwyczajem, dzienniki anglojęzyczne mają też wydania niedzielne - The Times ze wszystkimi dodatkami ważył tego dnia prawie tonę! Uroku tego wydania dodała okładka z lepszego papieru reklamująca na wszystkich 4 stronach maltańską specjalność - Kinnie, obok coca-coli, ulubiony napój na wyspach. Polecam - słodko-gorzki smak rewelacyjnie gasi pragnienie. Ale to nie post o napojach.

Zaskakujące, ale czytelnicy dzienników (przynajmniej The Times od Malta i The Malta Independent) dostają program większej liczby kanałów, niż jedynego tygodnika programowego (Gwida) - tyle, że jednodniowy. Przy nich również podawany jest numer kanału, dzięki czemu udało mi się w sporym stopniu odtworzyć listę kanałów pakietu "GO" (w przypadku Melity też, lecz uzupełniłem ją posiłkując się zestawieniem na stronie operatora). Obie listy na końcu tego posta.


Listingi w dzienniku The Times of Malta:

 kolejna strona:

W niedzielnym wydaniu - The Times of Malta on Sunday, listingi trafiają do dodatku kulturalno-rozrywkowego "Escape", gdzie wyglądają następująco (pula kanałów jest nieco inna!):


Na stronach "The Times..." moją uwagę zwróciło też ciekawe zestawienie - mogące pojawić się tylko w tym kraju. Strona z rubrykami i felietonami katolickimi znajdująca się "en face" pierwszej strony działu poświęconego gospodarce i ekonomii.I listingi w "The Malta Independent" (dobry pomysł z prezentacją prime-time):


Na koniec dwa bonusy:

1. Oglądalność stacji telewizyjnych na Malcie (udziały statystyczne):
2. Listy kanałów u głównych maltańskich operatorów płatnej tv:
Melita
100 - promo channel
101 - TVM
102 - NET
103 - ONE
104 - TVM2
105 - Smash
106 - Weather & Info Channel
107 - ITV Shopping
108 - f Living
109 - Parliament
110 - TVM HD
111 - TVM2 HD
112 - Owners Best Network
- (property selling, sprzedaż nieruchomości)
113 - ONE HD
114 - Xejk
115 - NET HD
...
150 - Rai Uno
151 - Rai Due
152 - Rai Tre
153 - Rete4
154 - Canale5
155 - Italia1
157 - Rai News
158 - Rai Scuola
159 - Rai Storia
161 - Mediaset Italia
162 - La5
175 - Italia 2
176 - Iris
177 - Mediaset Extra
178 - Boing
179 - TGCOM24
180 - Rai Uno HD
181 - Rai Due HD
182 - Rai Tre HD
- brak La7?
200 - BBC World News
201 - Euronews
202 - CNN
203 - SKY News
204 - Bloomberg
205 - CNBC
206 - Al Jazeera
207 - Al Jazeera Arabic
208 - France24 in English
209 - France 24 in French
210 - Eurosport News
211 - Russia Today
212 - CCTV News
220 - Sky News HD
221 - BBC World News HD
250 - EWTN (ameryk. relig.)
251 - TV2000 (włoski religijny)
252 - GOD TV
253 - Daystar
255 - AMC
256 - TCM
300 - BBC Entertainment
302 - Fox
304 - Fox Life
305 - Lei (ita, kobiecy)
306 - E! Entertainment
307 - Fine Living Network
308 - CBS Reality
309 - ITV Choice
310 - TCM
312 - AMC
314 - Sundance
315 - Melita More
317 - Movies4Men
318 - Cielo (it)
319 - Canale Italia
331 - Sundance HD
332 - ITV Choice HD
333 - Fine Living Network HD
334 - FOX Life HD
335 - Fox HD
336 - AMC HD
350 - Fashion TV
351 - TV Moda (it)
353 - Food Network
358 - Dove TV (ita. podróżn.)
361 - Ginx TV (gry video)
370 - Fashion TV HD
371 - Luxe TV HD
372 - Food Network HD
400 - Discovery Channel
401 - Discovery Family (2016 - Discovery World)
402 - Discovery Science (410?)
403 - TLC
404 - IDX SD (Investigation Discovery’s ID Extra)
405 - Animal Planet
406 - National Geographic
407 - Nat Geo Wild
410 - Travel Channel
410 - Food Network (błąd w rozpisce?)
411 - Lifetime
412 - History Channel
413 - History Channel +1
420 - Discovery HD Showcase
421 - National Geographic HD
422 - Nat Geo Wild HD
423 - HISTORY HD
424 - Discovery Turbo Xtra HD
425 - IDX HD
426 - Discovery Family HD
427 - Travel Channel HD
428 - Lifetime HD
429 - Outdoor HD
450 - Disney Channel
451 - Disney XD
452 - Nickelodeon
453 - Cartoon Network
454 - Cartoon Network +1
455 - Cartoonito
456 - Boomerang
457 - Boomerang +1
458 - JimJam
459 - Baby TV
460 - Duck TV
461 - Nick Junior Global
462 - Disney Junior
463 - Nicktoons
470 - Nickelodeon HD
500 - MTV Europe
501 - MTV Rocks
502 - MTV Hits
503 - MTV Dance
504 - MTV Music
505 - Trace
507 - VH1
508 - VH1 Classic
510 - Mezzo
511 - C Music TV
512 - iConcerts
514 - Radio TV
520 - MTV Live HD
521 - iConcerts HD
522 - TRACE Urban HD
523 - Mezzo HD
550 - France 2
551 - TV5 Monde
552 - Deutsche Welle
553 - RTL2
554 - TVE Internacional
555 - BVN Europa
556 - Channel One Russia
557 - RTR-Planeta
558 - TRT Turk
560 - ONE (anglojęzyczny kanał rozrywkowy dla bliskiego wschodu i Afryki pólnocnej)
561 - LBC Europe (Liban)
562 - RTL
600 - Eurosport
601 - Eurosport2
602 - Extreme Sports
603 - Fox Sports Europe
606 - Motors TV
612 - Caccia e Pesca
614 - Malta Stars
620 - Fox Sports Europe HD
621 - Eurosport HD
701 - Melita Sports 1
702 - Melita Sports 2
703 - Melita Sports 3
704 - Melita Sports 4
710 - Melita Sports 1 HD
711 - Melita Sports 2 HD
801 - Melita More HD
802 - Melita More
H2?

https://www.melita.com/tv_category/tv-packages/


GO TV
101 - TVM
102 - NET
103 - ONE
104 - TVM2
106 - Smash
106 - f Living (błąd?)
107 - Xejk
Smash?
Parliament?
140 - GO Stars (Interactive)
150 - GO Stars HD
151 - GO Sports 1
152 - GO Sports 2 (Interactive)
153 - GO Sports 3 (Interactive)
154 - GO Sports 4 (Interactive)
155 - GO Sports 5 (Interactive)
156 - GO Sports 6 (Interactive)
157 - GO Sports 7 (Interactive)
158 - GO Sports 8
161 - GO Sports 1 HD
162 - GO Sports 2 HD
201 - Rai Uno
202 - Rai Due
203 - Rai Tre
204 - Italia1
205 - Canale5
206 - Rete4
209 - La5
251 - BBC World News
252 - Euronews
253 - CNN
254 - CNBC
255 - SKY News
256 - Bloomberg
300 - Fox Life
301 - Fox
302 - BBC Entertainment (301)
304 - Lifetime
305 - E! Entertainment
306 - ITV Choice
308 - AMC
309 - TCM
310 - Sundance
311 - MTV Europe
350 - Fine Living Network
351 - Food Network
353 - Travel Channel
353 - Food Network (bład w rozpisce?)
371 - Rai Uno
372 - Rai Due
373 - Rai Tre (Interactive)
374 - Rete4
375 - Canale5
376 - Italia1
380 - La5
La7?
400 - Disney Channel
402 - Nickelodeon
403 - Nickelodeon HD
405 - Animal Planet (brak w GO? w innej liscie)
411 - Disney Junior
413 - JimJam
500 - Discovery (błąd?)
501 - Discovery
502 - National Geographic (505)
504 - Discovery Science
505 - Discovery World (353 w innym)
506 - Lifetime
509 - History Channel (507)
550 - Eurosport
552 - Eurosport2
610 - Mezzo (611)
701 - TCM
702 - AMC
852 - GO Sports 2
853 - GO Sports 3
854 - GO Sports 4
855 - GO Sports 5
856 - GO Sports 6
857 - GO Sports 7

 *Co do Malty na satelicie - przegapiłem krótki epizod z jedynym maltańskim kanałem satelitarnym, Buzz TV na 13E w 2008r.).

2 comments :

Anonymous said...

Ja jeszcze dodam od siebie a propos reklam w maltańskiej TV publicznej: Miałam okazję oglądać w tym roku ich preselekcje do Eurowizji. Było 15 uczestników i co 2-3 (?) piosenki był blok reklamowy (jakiś bank chyba, lokalny e-sklep spożywczyitd., jeszcze coś dla rodzin plus parę innych reklam, się czasem powtarzały), długościowo Polsat prawie ... to jeszcze nic! w trakcie występów uczestników też były wyświetlane reklamy, najczęściej jakichś czipsów, jakieś lodówki... zabawnie to wyglądało np. gdy leci piosenka, a tu nagle w formie paska na dole ekranu...reklama czipsów czy dań gotowych :D ciekawe: jednym ze sponsorów maltańskich preselekcji była...polska firma kosmetyczna Inglot! :D
dowód w postaci występu zwyciężczyni tutaj (+z "pocztówką" z wykonawcą na tle jakichś widoków z Malty):
https://www.youtube.com/watch?v=7G_Jpm1uWGo (może i Polsat robi długie bloki reklam, ale przy nich to pikuś...i robi to maltański nadawca publiczny! :D )
PS. Jak będziesz robił notkę o Węgrach, uwzględnij proszę taką stronę: www.mediaklikk.hu :) tu można obejrzeć na żywo program wszystkich stacji TV i radio od węgierskiego nadawcy publicznego (poza M3, ale to chyba z założenia jest takie "TV Retro&Powtórka"), można obejrzeć archiwalne odcinki programów (nawet chyba jest ich odpowiednik Kocham cię Polsko!)- czy seriali też, to nie wiem- albo nadrobić przegapione, i jest też ew. galerię zdjęć (np. z odcinka programu) itd. W tym serwisie od kilku lat oglądam tamtejsze preselekcje eurowizyjne "A Dal" (pol. Piosenka), gdyż są bardzo różnorodne muzycznie i nieźle realizowane :) Eurowizji nie da się już niestety tu obejrzeć, chyba że jest się na Węgrzech, bo jest wtedy jakby geo-block dla oglądających przez Internet spoza kraju :) wiem-próbowałam obejrzeć w tamtym roku :)
i mały słowniczek (przepraszam za brak węgierskich znaków):
TV, Radio- wiadomo, można wybrać poszczególny kanał i ew. konkretną audycję (ciekawe: funkcjonuje radio Nemzetisegi, przeznaczone dla mniejszości, Radio Danko-to głównie romskie kawałki, niektóre z nich połączone z elektroniką...czasem takie disco romano-hungaro -nie umiem tego opisać + Parlamenti, nadające posiedzenia parlamentu; z telewizyjnych fajne nawet są Duna i Duna World bo tam są głównie programy rozrywkowe itp., dobry pomysł mieli z M3, spoko jest też M2 Petofi-będące niejako rozwinięciem grającej współczesny pop (nie sieczkę!), rock, rap itp. wykonawców krajowych i zagranicznych oraz różne "klimatycznie pasujące" audycje Petofi Radio-nadające między 21 a bodaj 5 rano różne koncerty na żywo, wywiady z wykonawcami i czasem amerykańskie seriale, dzielące swój czas z kanałem dla dzieci M2, nadającym resztę czasu), Musorok A-Z tzn. programy od A do Z, można samemu sobie wyszukać, ustawić filtry, kategorię wybrać (np. Zene to muzyka, Hirek to chyba Wiadomości?), Mediatar- nie wiem, Musorujsag "Program tv- ramówka" i Elo ( :D ) - "Na żywo" :D
nie wszystko jednak da się tak obejrzeć, bo nie wszystko zdigitalizowano+co do niektórych zagranicznych seriali może być geoblokada dla oglądających spoza Węgier (licencje pewnie), trochę szkoda bo na Węgrzech wszystko leci z dubbingiem, nie tylko filmy i seriale animowane! :D ciekawym doświadczeniem byłoby np. obejrzeć takie Aniołki Charliego, Sherlocka (czy lecą tam to nie wiem) albo jakąś telenowelę właśnie z dubbingiem... :D Ba! kilka lat temu w jednym z kanałów u nich leciał "Przepis na życie" (z TVNu), to też był z dubbingiem, ale nie ma nigdzie odcinków a szkoda, bo ciekawa jestem jak brzmiał węgierski głos np. Piotra Adamczyka czy którejś z pań co tam grały XD
to w sumie tyle ode mnie :)

EMEL said...

Witam i dziękuję za komentarz. Niestety, będzie on przeznaczony do usunięcia, ponieważ w większości nie dotyczy tematu posta. Doceniam chęć podzielenia się wiedzą, natomiast - jak wskazuje tytuł, to nie miejsce na inną tematykę niż Malta.
Jest jeszcze czas na wstawienie komentarza w wersji pozbawionej odejścia od tematu.