Rosyjskie stacje radiowe z 36E

http://radiacja.blogspot.com/2011/10/rosyjskie-stacje-radiowe-z-36e.html

Atrakcją pozycji satelitarnej Eutelsat 36E jest rosyjskie radio.
Rzadko zdarza się, by to radio a nie telewizja przyciągała uwagę do egzotycznych pozycji satelitarnych. W przypadku 36E przekonujących powodów jest aż nadto: są to stacje radiowe z Rosji, kraju którym z różnych powodów interesują się Polacy, wybór rozgłośni obejmuje czołówkę najpopularniejszych tam stacji, a w dodatku emitują one dźwięk doskonałej jakości!

Artykuł oryginalnie powstał w październiku 2011. Rosyjskie pakiety radiowe na 36E na przestrzeni lat miały kilka bardzo ciekawych epizodów (2006, 2011 i 2015), najważniejsze, że ostatni z z nich trwa nadal!  :)Na przełomie 2015 i 2016 na 36E zaczął wzrastać nowy pakiet radiowy. Póki co, jest najtrwalszym multipleksem radiowym i aktualnie liczy 20 rozgłośni:

Yumor FM, Radio dla Dvoih, R.Romantika, Avtoradio, R.Vanya, NRJ, DFM, Russkoje Radio, Hit FM, Maximum, Biznes FM, Militseyskaya Volna, Comedy Radio, R.Komsomolskaya Pravda, Relax FM, Echo Moskvy, R. Mir, Love Radio, R.Shanson, Detskoye Radio.

Najchętniej słucham:
Maxmium - rock i alternatywa (prawie same zagraniczne utwory),
Yumor FM - pop i skecze humorystyczne z popularnego "KVN-u"
Comedy Radio - współczesne przeboje i skecze z kanału TV TNT
Echo Moskwy - informacyjno - publicystyczne (jeden z ostatnich bastionów obiektywnego dziennikarstwa, na ile to możliwe w Rosji).
Radio dla Dvoikh - łagodny, niepowatrzalny pop
Energy (NRJ) - stare i nowe taneczne hity (gł. zagraniczne)
Radio Vania - slogan: "wesołe radio dla poważnych ludzi" - co by się zgadzało, bo to moja "guilty pleasure". Nadaje dokładnie to, co stereotypowo kojarzy nam się z określeniem "ruska muzyka popularna" - a więc tamtejszy odpowiednik disco polo, ale z większą dawką humoru i autoironii.

Od kilku miesięcy mam zaparkowaną antenę na tej pozycji i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z pakietu niekodowanych rosyjskich rozgłośni. Szybki i bogaty wybór przyciskiem pilota w połączeniu z doskonałą jakością audio biją na głowę słuchanie rosyjskiego radia przez Internet. Brakuje mi jedynie radia Silver Rain, Serebryanny Dozhd', ale mam nadzieję, że kiedyś dołączy do paczki - a właściwie wróci, co nadawał tu kiedyś, w 2005r.).

Na innej częstotliwości 36E nadają też trzy główne rozgłośnie rosyjskiego radia państwowego VGTRK. Niestety, w przeciwieństwie do powyższych, komercyjnych, nie są one odkodowane, aczkolwiek w I kwartale 2017 czasowo były FTA.
Radio Rossii - wielotematyczny program z przewagą audycji o zdrowiu, kulturze, muzyce
Radio Mayak - rozrywkowo-muzyczno (jedna z moich ulubionych rosyjskich stacji)
Vesti FM - szybko rozwijający się w ostatnich latach kanał informacyjno-publicystyczny
Nadawane są one na osobnej częstotliwości, niż wcześniej opisane rozgłośnie muzyczne. Mam nadzieję, że pozostaną niekodowane.

Parametry kanałów z 36E są zawsze aktualne w serwisie Flysat.Rosyjskie radio z 36E kiedyś.


Odkąd tylko mam antenę satelitarną, zawsze było tu czego posłuchać - już w 2006 zwykłym konwerterem liniowym łapałem tu bardzo liczny pakiet rosyjskich stacji radiowych ("NetService", późniejszy ConnectoTV), który zachwycił mnie jakością i repertuarem - oba na bardzo przyzwoitym poziomie. Muzyczne kanały z tanecznym Radiem Record na czele, zrobiły na mnie piorunujące wrażenie i na zawsze odczarowały spotykane w Polsce i nieco pogardliwe określenie "ruskie radio".
I to właśnie był mój pierwszy radiowy epizod z radiem na 36E. Wówczas stacjonował tu Eutelsat W4 i nadawały na mim następujące stacje:
107-8 (Miliceyskaja Volna), Avtoradio, City-FM, DFM, DORO*НОE (Dorożnoje R.), Е-21, Energia, Gardarika, Hit FM, InterProgramma, Maximum, Mayak, Mayak-24, Monte Carlo, New Life, Orpheus, Piter RS, Radio 7, Record, RMR (Rus.Mieżdunarodnoje Radio), RSN (Rus.Sluzba Novostey), Shanson, Sodrugestvo, Unost, Yumor-FM, Zvezda
Radość odbioru trwała jednak tylko 1,5 miesiąca, ponieważ 1.08.2006 przeniesiono ten atrakcyjny pakiet daleeeeeeeko na wschód - na satelitę Intelsat 60E. Jako świeżo upieczony entuzjasta rosyjskiego radia z satelity, zadbałem w późniejszych miesiącach o dostęp do niego zakupując kolejną, większą antenę. Ale to nie pozycja 60E a 36E jest bohaterką tego posta.


Jesienią 2011, gdy po wieloletniej przerwie radio wróciło na Eutelsata 36E w tak samo licznym, ale niemal zupełnie innym składzie, skusiłem się na powrót do tej pozycji - emisję przejął wówczas Eutelsat W7. Przy tej okazji zakupiłem specjalny konwerter kołowy, by złapać sygnał.
Można śmiało powiedzieć, że poprzez satelitę odbierałem większość stacji, do których dostęp na UKF-FM mieli moskwicze. Stacje radiowe od publicznego Radia Rossii po komercyjne DFM, o tematyce ogólnej, informacyjne, jedna kulturalna, kilka młodzieżówek, retro z muzyką zagraniczną i retro z rosyjską, "umcy-umcy" i kojącym chilloutem:
Radio Rossii, Radio Rossii Kultura, Vesti FM, Radio Mayak, YuFM, Keks FM, RU FM, Best FM, Rock FM, DFM, Hit FM, Evropa Plus, Maximum, Russkoje Radio, Nashe Radio, Shanson, Retro FM, Dorożnoje Radio, Radio 7, Monte Carlo, Russkaya Sluzhba Novostey, Radio Mir, Radio Ultra, Radio Komsomolskaya Pravda, Radio Roks, Svezhee Radio.

Większość z nich dopiero teraz stała się dostępna drogą satelitarną, a najbardziej nietypową wśród nich było Keks FM (Na 89,9 w Moskwie i 91,1 w Petersburgu). O ile Radio Record z pakietu z 2006r. zrobiło rosyjskiej radiofonii bardzo dobrą opinię, to Keks-FM przeciwnie - mógłby z powodzeniem utrwalić jej wszystkie dawne stereotypy. A to dlatego, że keksowy repertuar skupił się na zwariowanych latach 90-tych ("diewienostych") - usłyszeć w nim można wszelakie disco rusajno, dance i eurodance. Pamiętam, ze świeżo po tym jak ustawiłem 36E, leciało na nim m.in. MoDo "Eins Zwei Polizei". Keks FM ze swoim stylem muzycznym jest bardzo charakterystyczna, ale również pośród wielu rosyjskich stacji stanowi wyjątek.
Bo to, że rosyjska piosenka pop jest od lat na przyzwoitym poziomie słychać na dostępnym w pakiecie radiu Ru.FM. Lajnerem stacji jest zabawne hasło doskonale to ilustrujące: "Russkie nie znaczit kabackie" (To że rosyjskie, nie znaczy że jak z karczmy). Całkiem przyjemnie się słucha. Na Ru.FM natrafiłem na kawałek ze słowami "pojediem w Polshu (..) nie smotria na znaki":)
Przeciwwagę dla energetycznych rozgłośni stanowi jedna stacja z muzyką relaksacyjną i chillout - Relax FM, która całkiem nieźle radzi sobie ze swoim zadaniem, oraz stacje "mówione". Uruchomiony zestaw stacji na 36E jest idealny by podnosić swoje umiejętności językowe - zamierzałem częściej słuchać Radia Rossii, Majaka, Radio Rossii Kultura, Vesti FM i Echo Moskwy.

Niestety, zgodnie z zapowiedziami, lecz wbrew nadziejom zakodowano cały pakiet rosyjskich stacji radiowych z 11919L, - odbiór jest możliwy tylko na odbiornikach TricolorTV. Pozostało zaledwie kilka rozgłośni na innych częstotliwościach: Avtoradio, Yumor FM, NRJ Moskva, Relax FM, Romantika, Detskoe Radio i (legendarne) "Echo Moskwy". ... Niby zawsze to coś, ale strata aż 25 sztuk była bardzo dotkliwa. Ponownie moja antena satelitarna opuściła kołowe 36E, i odpłynęła dalej na wschód.
Jakość audio
Czy to w 2006-ym, 2011-ym, czy teraz, doskonała jakość dźwięku była od zawsze cechą wszystkich rosyjskich stacji radiowych z 36E (i 60E), bez względu na tematykę i profil. Przekaz satelitarny stanowi dosył do nadajników naziemnych w Rosji, musi więc oferować nieskazitelne, studyjne parametry.
Jak sprawdzałem na podglądzie spektrum, wszystkie stacje mają audio nadawane z wysokim debitem, o spektrum przewyższającym szerokością przekaz naziemny FM - tj. pasmo akustyczne powyżej 16 kHz i w wielu przypadkach aż do 19-20kHz w szczytowych momentach. Piękny sopran! Dodatkowo są bardzo dynamiczne i naturalnie brzmiące, choć tu szczegóły zależą już od stacji.
Nawet jeżeli nie jesteśmy fanami rosyjskiej radiofonii (choć zapewniam, że zmienicie zdanie po odwiedzeniu 36E), to przynajmniej audiofilska jakość niech będzie powodem, by zajechać anteną na Eutelsata vel. Expressa na 36E.

Brak komentarzy :