Satelity przez Teleskop

Nie spodziewałem się, że moje dwa największe hobby łączy aż tak wiele. O nietypowym, jeszcze wspólnym mianowniku astronomii i radiowego DXingu pisze październikowy (10/2011) numer amerykańskiego pisma Sky&Telescope. Magazyn poświęca obszerny artykuł obserwacji teleskopowej satelitów geostacjonarnych. Tak! Astr i HotBirdów! Wszyscy odbierają ich sygnał, ale czy ktoś je widział na własne oczy? Po kolei...

Wokół naszej planety krąży całe mnóstwo sztucznych satelitów wyniesionych przez człowieka. Przestrzeń kosmiczna nad powierzchnią Ziemi nie jest więc pusta, a na niektórych wysokościach przypomina istną autostradę przedziwnych pojazdów na autopilocie:)

Sporo z nich można dostrzec gołym okiem w każdą pogodną noc. Łatwo je rozpoznać - podczas gdy większość gwiazd tkwi nieruchomo w jednym punkcie na niebie, przy odrobinie szczęścia powinno udać się dostrzec chociaż jedną "poruszające się gwiazdę" (widoczne gołym okiem satelity mają taka samą jasność i wygląd, jak większość gwiazd na niebie). Będzie to jeden z satelitów tzw. niskiej orbity (200-600km) - satelity tej strefy okrążają Ziemię w ciągu godziny albo kilku/kilkunastu godzin! Wyglądają one dosyć niepozornie. Należy jednak zachować świadomość, że w rzeczywistości to oczywiście coś więcej niż "gwiazdy" - majstersztyki inżynierii kosmicznej z zaawansowaną aparaturą na pokładzie.
Mknące przez nieruchome gwiazdozbiory, sztuczne "gwiazdy" od XXw. stanowią nieodłączny składnik nocnego nieba naszej planety.

Sky & Telescope w swoim materiale zajął się natomiast inną kategorią - satelitami geostacjonarnymi. Są one umieszczane na wysokiej orbicie, w odległości 36000km względem Ziemi. W takim oddaleniu, grawitacja Ziemi i Słońca znajduje się w balansie, który pozwala na to, że ulokowany tam satelita nie "spada" na powierzchnię naszego globu, ani nie ucieka w dalszy kosmos. Co więcej, po odpowiednich korekcjach, okrąża naszą planetę w synchronizacji z jej własnym obrotem - tzn. okrążenie jej zajmuje jedną dobę.

Obserwowane z Ziemi, zdają się tkwić w jednym punkcie. Kto je obserwuje? Oczywiście operatorzy usług satelitarnych oraz.... nasze anteny satelitarne. Ale czy można je zobaczyć na własne oczy? O tym trktuje artykuł w Sky&Telescope.

36tys. kilometrów wydawać by się mogło zbyt daleko na zobaczenie satelity wielkości dwóch ciężarówek. A jednak!
Jak wspomniałem wcześniej, obserwacja bliskich, przelatujących satelitów jest prosta i możliwa "gołym" okiem. Do dostrzeżenia odleglejszych satelitów potrzebny będzie teleskop. Ich spodziewana jasność nie jest aż tak duża - 9-15mag. Jedną z ilustracji do tekstu było zdjęcie wycinka orbity z trzema satelitami popularnego w USA systemu radia satelitarnego XM Radio oraz sąsiadującym AMC-16 na tle gwieździstego nieba. No po prostu bomba!

Jak je widać? (uwaga, spoiler alert!)
Ze względu na stabilność na orbicie, satelitów geostacjonarnych, nie dotyczy efekt "odsuwania" się z pola widzenia, znany właścicielom większych teleskopów. Tak n prawdę, to Ziemia się obraca, a gwiazdy są "nieruchome" i efekt tego obrotu widzimy w postaci przesuwania się gwiazd w polu widzenia okularu teleskopu, zawsze w jednym kierunku. Przy obserwacjach astronomicznych na dużych powiększeniach jest to bardzo uciążliwe.
Oto zdjęcie konstelacji satelitów Astra. Satelitami jest 7 punktowych "gwiazd". Natomiast "kreski" są prawdziwymi gwiazdami na niebie - ponieważ zdjęcie było wykonane przy metodzie kilkusekundowego naświetlania, a gwizdy wraz z obrotem Ziemi pozornie przesuwają się na niebie, na zdjęciu pozostawiają "kreskę".
Spotkałem się z polemiką, że tymi punktami "może być cokolwiek" - skąd wiadomo, że to satelity?
Podobne niedowierzanie wykazywali moi znajomi, gdy pokazywałem im planety na niebie - Jowisza, Wenus, Saturna, Marsa. Byli nieco rozczarowani; "Jak to - planeta to tylko gwiazda?!" Media nawkładały im tyle kolorowych obrazków do głowy, że gardzą wzrokowym kontaktem z "gwiazdką" na niebie, która tak na prawdę jest np. gazowym olbrzymem, większym od Ziemi. Doceniać takie rzeczy trzeba się nauczyć, jak i mieć wiele pokory do świata.

Obiekty wielkości ciężarówki widzimy je z odległości 36000km przez amatorski teleskop o średnicy zwierciadła 15cm! Sądzę, że jest ciekawym doświadczeniem zobaczyć satelitę, który nadaje sygnał łapany przez własną antenę satelitarną. Nie każdy będzie miał taką okazję.
Wiem, że zdjęcie satelitów geostacjonarnych może na pozór nie wygląda zbyt efektowne. Jest jednak rezultatem dwóch rzeczy - po pierwsze, że taka technologia i możliwości są dziś dostępne zwykłemu człowiekowi, a dwa: chęci zobaczenia czegoś, co niewielu widziało - satelitę Astra, ten punkt na niebie, którego służba jest ku pożytkowi milionów użytkowników anten satelitarnych. Dla mnie jest to ekscytujące, dlatego temat pojawił się na blogu. Ale do tego trzeba tylko trochę wiedzy, której mam nadzieję, że właśnie dostarczyłem i nieco... romantycznej fantazji.

Więcej profesjonalnych informacji i raportów od astronomów-amatorów (nie takich amatorów!) na polskim forum Astropolis w ciekawie nazwanym temacie: Jak oglądać satelitę bez płacenia abonamentu?


A tak w ogóle...

Witajcie na blogu Radiacja. To pierwszy post, obiecuję że kolejne będą równie-, a nawet jeszcze bardziej ciekawe. Będą się na nim pojawiać m.in. teksty dotyczące dalekiego i bliskiego odbioru różnych ciekawych stacji radiowych, prezentacje oprawy satelitarnych kanałów telewizyjnych oraz raporty z podróży i obserwacji mediów w różnych krajach! Wszystko, co zajmuje mnie hobbystycznie. Zapraszam do odwiedzania i zaczytywania się.
Maciek Ługowski 
(EMEL)

Brak komentarzy :