Bye, bye, Ostrava R1

http://radiacja.blogspot.com/2011/11/bye-bye-ostrava.html
znalezione na: http://www.panoramio.com/photo/15430233
Cyfryzacja telewizji naziemnej na Czechach idzie pełną parą. Na bieżący miesiąc zaplanowano dwie ostatnie transze wyłączeń: 11.11 (dziś) i na 30.11, dobijające analog na Czechach.

Z przeznaczonym "do odstrzału" nadajnikiem telewizji analogowej na kanale R1 emitującym w Ostrawie program TV Nova zapoznałem się i polubiłem w 2008r., gdy zacząłem używać odbiornika wielopasmowego AOR. Ostrawski sygnał służył jako "beacon" - stale obecny na skali, którego fluktuacje świadczyły o zmianach propagacji troposferycznej w okolicach 50MHz. Na byle metalowym patyku wbitym jako antena odbierałem nośną wizji 49,76 MHz (100kW), a na dipolu pętlowym nad dachem też fonię na 56,25 MHz (40kw). Pomimo 320 kilometrów odległości, coś stałego, na czym można polegać.
Był on też głównym celem DXowym z Czech dla większości Europy podczas letniej propagacji jonosferycznej. Nadszedł niestety jego koniec....

Rozstanie
Włączyłem odbiornik z zamiarem uwiecznienia ostatnich chwil emisji nadajnika, sugerując się datą, już dzień wcześniej, o północy z 10 na 11 listopada. Novą wyłączono jednak 24 godziny później - po północy z 11 na 12 listopada, kiedy również byłem przygotowany.
Do ostatniej chwili nadawano zwykły program Nova TV; na filmie słychać jednak pisk: Odbiornik ustawiłem na 49,759 MHz z modulacją SSB (USB), dlatego sygnał nośnej telewizyjnej, nadawanej w AM, jest w USB słyszany jako pisk.
Grafikę do nagrania stanowi tzw. wykres wodospadowy, w tym przypadku czytany od dołu do góry, zarejestrowany w ostatnich chwilach emisji R1 z Ostrawy. Gruba pionowa krecha to właśnie nośna. Równoległe do niej linie, to tzw. "sidebands", sąsiadujące co 50 Herców.
W ramach ciekawostki - tuż przed północą, nad trasą do nadajnika przelatywał samolot, od którego odbijał się sygnał, co jest widoczne jako dodatkowa linia ukośnie przecinająca wykres nośnej (efekt Dopplera).

12 listopada, minutę po północy stukilowatowy nadajnik czeskiej telewizji Nova na kanale 1 (R1) o częstotliwości wizji 49,76 (offset 8p) został bezpowrotnie wyłączony. Nikt już więcej nie odbierze jego sygnału, czy to podczas otwarcia Sporadic-E, czy -jak ja, troposferycznie. To se ne navrati.
Było bardzo pożyteczne mieć taką Ostrawę zawsze pod ręką, która niezawodnie wskazywała jak wygląda propagacja w dolnym paśmie TV i na której można było stroić własne konstrukcje antenowe na niskie pasma. Ten honor został po sobotniej nocy oddany nieco słabszemu, ale również stałemu sygnałowi TV na R1 z Mińska 49,75 (offset: 0). Nashle, Ostrava!

Na poniższym wykresie wodospadowym widać jak wyłączono nadajnik tuż po północyCo ciekawe, w chwili wyłączenia miałem odbiór wielodrogowy - bezpośredni (grube, równoległe linie - nośna i jej harmoniczne) i odbity od przelatującego samolotu, ulegający Efektowi Dopplera - przesunięciu częstotliwości (linia ukośnie przecinająca główną nośną).
Wraz z wyłączeniem nadajnika zniknęły wszystkie prążki. Na kanale można obserwować teraz częstszy Meteor scatter nośnej innego nadajnika (prawdopodobnie gdzieś z Rosji lub Ukrainy), o częstotliwości o kilkanaście Herców wyższej on Ostravy.

Brak komentarzy :