Francuska telewizja, francuskie kanały TV - jak odbierać? (poradnik)

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/francuskie-kanay-tv-jak-odbierac.html Doskonałą pomocą w nauce języka francuskiego jest możliwość korzystania z mediów w tym języku - źródeł informacji i rozrywki, z których korzystają sami Francuzi. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak wiele niekodowanych francuskich kanałów telewizyjnych - publicznych i komercyjnych, można w Polsce odbierać z satelity.
AKTUALIZACJA 25.11.2016 - koniec France2, France3, TF-1 i innych FTA :(
AKTUALIZACJA 2017 - pozostałe informacje 

Nauka języka z telewizji i radia pozwoli lepiej zrozumieć się z mieszkańcami kraju; sprawimy również lepsze wrażenie w rozmowach odnosząc się do aktualnych informacji, czy swobodnie rozmawiając o serialach, filmach i widowiskach popularnych nad Loarą, Sekwaną i Rodanem. Od kwietnia 2016, przyjemność oglądania francuskiej telewizji możliwa jest w HD - wysokiej rozdzielczości.

Na początek: które kanały oglądają mieszkańcy Francji?
Cztery największe kanały cieszące się największą oglądalnością to tzw, "grandes chaines" - dwie stacje publiczne i dwie komercyjne:
TF1 - najpopularniejszy kanał komercyjny - seriale, rozrywka, informacje (dawniej kanał publiczny)
M6 - seriale, filmy, magazyny lifestyle, reality
France 2 - ogólny, wiodący program tv publicznej (dawną "jedynkę" sprywatyzowano)
France 3 - magazyny i seriale, programy regionalne (24 warianty)

Pozostałe kanały telewizji publicznej:
France 4 - seriale, filmy i rozrywka
France 5 - magazyny talk-show, poradnikowe, zdrowie, wiedza, nauka i przyroda
France O - seriale, rozrywka, produkcje stacji tv z francuskich terytoriów zamorskich
arte - kanał o kulturze i sztuce, tworzony wspólnie z niemiecką tv publiczną (dwujęzyczny)
France 24 - trzy stacje informacyjne: w języku francuskim, angielskim i arabskim
TV5Monde - najlepsze programy telewizji francuskiej, szwajcarskiej, belgijskiej i kanadyjskiej

Pozostałe kanały komercyjne, dostępne bez opłat (w tzw. TNT, naziemnej telewizji cyfrowej):
Canal+ - płatna stacja telewizyjna premium: ma obszerne niekodowane talk-show i programy własne
W9 - siostrzany kanał M6 prezentujący filmy animowane, seriale, muzykę i programy rozrywkowe
stacje informacyjne i publicystyczne: LCI, CNews (ex: i>Tele), BFM, LCP
komercyjne stacje filmowo/serialowo/rozrywkowe: C8, TMC, NT1, NRJ12, CStar (ex D8, D17)
Gulli - kanał dla dzieci
kanały powyżej "dwudziestki": HD1, L'Equipe21, 6ter, Cherie, RMC Decouverte, Numero23
Program złapanych francuskich stacji tv znajdziemy na stronie La grille TV.


Francja - które satelity?

HotBird 13E
Zaczynamy od najpopularniejszego satelity w Polsce, na którego mają zwrócone swoje anteny abonenci platform cyfrowych nc+ i Cyfrowy Polsat. Na Hotbirdzie (13E) znajdziemy pięć wartościowych kanałów w języku francuskim: TV5Monde, France24, arte, BFM oraz  i24news. Ich pełne parametry są wyszczególnione pod linkiem. Warto mieć na uwadze, że do odbioru ich wszystkich wymagany jest tuner satelitarny standardu DVB-S2/MPEG4/HD, aktualnie to już standard.


TV5Monde i arte - najbardziej znane francuskojęzyczne kanały w Polsce
TV5Monde nadaje wybrane, najlepsze programy telewizji francuskiej, szwajcarskiej, belgijskiej i kanadyjskiej, różnej formy - od talk-showów i filmów dokumentalnych po fabularne. Dla wygody zagranicznych widzów, do których jest kierowany, często nadawane są napisy w wielu europejskich językach - kiedyś były także polskie. Aktualnie, jeżeli ktoś zna lepiej, może korzystać z tłumaczeń na angielski albo niemiecki, albo zapoznać się z zapisem słów po francusku.


Francusko-niemiecki kanał kulturalny arte (dostępny w HD!) to kolejna emisja po francusku z 13E, która powinna zwrócić uwagę widzów uczących się języka. TV5 i arte są najlepiej znane w Polsce spośród wszystkich francuskich kanałów,. I choć same w sobie są baaaaaardzo wartościowe, w moim artykule stanowią dopiero początek poszukiwań frankofonii na satelitach.

Jeżeli nie możemy ruszyć anteny z pozycji 13E, uzupełnieniem skromnej oferty telewizyjnej tego satelity mogą być kanały z Algierii - Canal Algerie, TV Coran (w języku francuskim można w nich oglądać znaczną część programu, ale są też audycje wyłącznie w j.arabskim) oraz dodatkowo pakiet 4 stacji RSR - szwajcarskiego radia po francusku (na częstotliwości 11525H SR 27500). Na HB też gdzieś ukrywa się kanał radiowy RFI - Radio France Internationale, programu francuskiego radia dla zagranicy.
 
Pod względem stacji francuskich, na HotBirdzie zawsze "coś" było - pytanie tylko, czy wszystko czego oczekujemy? Warto ten bardzo skromny zbiór uzupełnić, dokładając konwertery "zezujące".


Astra 19,2E
Od HotBirda na 13E, w naszym kraju często zezuje się do satelity Astra na 19,2E, gdzie podstawowym celem są najczęściej kanały niemieckie. Ale jednocześnie to też dobry sposób na dodanie wielu ciekawych stacji francuskich - od kwietnia 2016 w dodatku nadawanych w HD!
Oprócz dublujących się z HotBirda kanałów arte, TV5Europe (na Astrze w dwóch wersjach!),  i24news, France 24, tylko tu odbierzemy informacyjne kanały LCI, CNews, LCP (wszystkie w wersjach HD FTA!) oraz euronews Francais. Ale to nie wszystko - na chwilę zamknijmy oczy....


Aż 35 francuskich stacji radiowych wszelkiej maści, wprost z paryskiego eteru, mówi, gra i śpiewa z transpondera Astry o częstotliwości 12363V i SR 27500 (DVB-S) .
Dużo wartościowych audycji ma publiczne radio - France Inter, Info, Culture, Musique, LeMouv'
Bardzo pomocne dla "złapania" języka są też stacje informacyjno-publicystyczne: RTL, Europe1, BFM, Radio Courtoisie. Reszta to komercyjne stacje muzyczne o których warto pamiętać że bez względu na styl muzyczny nadają do 50% utworów francuskich artystów. Każdy znajdzie coś dla siebie, np. Rire&Chansons nadające skecze, fragmenty kabaretów, scenki humorystyczne i dowcipy między piosenkami.

Na Astrze warto zapolować na niekodowane okna francuskiego Canal+.W przeciwieństwie do bloków na polskim Canal+, tu trwają one nawet po kilka godzin i zawierają interesujące programy rozrywkowe, talk-show, satyryczne i informacyjne. Można je oglądać codziennie rano i wczesnym wieczorem, w weekendy też w południe. Kiedy na C+ trafimy niekodowany program, należy też sprawdzić Canal+ Decale ("poprzestawiany") i Canal+Sport, w których godziny emisji niekodowanej często pokrywają się z okienkami FTA w stacji-matce.

W ramach ciekawostki: Astra na 19E zapewnia też odbiór chińskiego kanału po francusku - CGTN Francais, który w swojej ofercie ma co prawda wiele ciekawych programów, ale poświęconych nie Francji a Krajowi Środka. Seriale i filmy na CGTN Francais nadawane są po chińsku z napisami francuskimi.
Pełna lista kanałów na Astrze dostępna jest pod tym linkiem, zaś lista francuskich stacji radiowych tu.


UWAGA: 
OSTATNIA AKTUALIZACJA dalszej części tego posta  25.11.2016 - koniec niekodowanych francuskich kanałów TV na 5W i 9E :(  
Dn. 24.11.2016 po wielu latach niekodowanej transmisji satelitarnej wyłączono 5 kanałów publicznej France Televisions. Zbiegło się to z wyłączeniem także 3 kanałów komercyjnych (w tym TF-1) na 9E. Ogromna strata. Widzowie w Polsce mogą nadal korzystać tylko z powyższej oferty Hotbirda 13E, Astry 19E i ograniczonej do 4 kanałów oferty na 9E (w tym jest jeszcze M6!).
Dalsza część artykułu nie będzie już aktualizowana - pozostawiam ją w celach dokumentalistycznych: Telewizja francuska FTA - tak było! Au revoir!


Eutelsat 5 West A  
(daw. Atlantic Bird 3, Telecom 2C)
Podstawową pozycją satelitarną we Francji z telewizją wolną od abonamentu od wielu lat jest 5West z satelitą Eutelsat.
Największym skarbem 5W są niekodowane kanały publicznej France Televisions w wysokiej rozdzielczości - France2 i France3.
W ostatnim zestawie, były tu też dostępne kanały France4, FranceO oraz France:Info. Ciekawszym od nich było France5 z ofertą audycji przyrodniczych, edukacyjnych i poznawczych, niestety, został on wyłączony.
Na France2 wszystkie pozycje programowe emitowane są z napisami dla niesłyszących - przydatnych też dla nas, uczących się języka. France3 i 4 mają również wiele audycji z napisami.Co jeszcze odbierzemy na Eutelsacie 5W?
Parę stacji regionalnych i niszowych - Vosges TV, TV8 Mont Blanc, Grand LilleTV, Dici TV, katolicki KTO, informacyjny BFM Business oraz francuskojęzyczne kanały z Algierii (Berbere TV).
Uzupełnieniem tego jest mnóstwo stacji radiowych - wielkość oferty radiowej jest podobna do tej z Astry, a dodatkowo powiększona o aż 45 regionalnych stacji France Bleu - sieci francuskich publicznych stacji regionalnych z interesującymi audycjami i muzyką (w ciągu dnia każda nadaje osobny program! Sieć jednoczy swoje stacje w porze wieczornej i nocnej). Nieco mniejszy pakiet swoich stacji oferuje katolickie radio RCF.
Warunki odbioru Eutelsata na 5W są bardzo sprzyjające - satelita emituje silny sygnał, odbierany z maksymalną jakością nawet na bardzo małych antenach typu 50-60cm. Śmiało można więc kierować tu nawet małe czasze. Sygnału najlepiej szukać na transponderze 11519V SR 20000. Są na nim umieszczone programy France Televisions w HD.
Ciekawostka techniczna - gdy złapiemy już Eutelsata 5W, nie zmieniając ustawienia anteny, sprawdźmy odbiór częstotliwości bliskiego, sąsiedniego satelity - powinno się udać, Amos 4W nadaje bardzo wiele ukraińskich kanałów FTA.


Eutelsat 9E (ex. Eurobird9)
Jeżeli omówiona przed chwilą pozycja 5W jest bazą z francuskimi stacjami tv publicznej, to 9E jest takową ze stacjami komercyjnymi. W przekazie niekodowanym nadają stąd największe prywatne kanały z Francji: TF1, M6, W9, NT1, TMC i 6ter. Przy czym, co ciekawe, nie są one przeznaczone dla Francji, lecz dla... francuskojęzycznej części Szwajcarii. Na szczęście, ich ramówki pozostają identyczne jak w oryginałach, a jedyną różnicę stanowią bloki reklamowe kierowane do szwajcarskich widzów w jej francuskojęzycznych regionach.
OSTATNIA AKTUALIZACJA tego posta  25.11.2016 - pozostały jedynie M6, W9 i 6ter

Kanały pakietu nadawane są w wysokiej rozdzielczości na transponderze 12034MHz, pol.V, SR 27500, DVB-S2, warunkiem koniecznym dla skorzystania z pozycji 9E jest posiadanie tunera w standardzie DVB-S2/HD/MPEG4. No cóż, obecnie to już standard, także do odbioru free-to-air (niekodowanego).

Pozycja Eutelsata 9A wymaga anteny 70cm ustawionej centralnie właśnie na nią, lub większej 90cm+ jeżeli chcemy zezować od innej pozycji, np. od HotBirda. Zezowanie od "polskiego" 13E do 9E jest jeszcze prostsze niż do 5W, ale możliwe tylko na dużych antenach o średnicy 90cm. Konwertery HotBirda i Eutelsata 9E przylegają do siebie, 9E od strony wschodniej.

Przegląd kanałów w tym języku można w zasadzie zawęzić do tych czterech opisanych pozycji satelitarnych. Są owszem inne, po których błądzą France 24, euronews, TV5, czy też stacje innych krajów francuskojęzycznych, np. niektórych afrykańskich. Są to pojedyncze kanały na jedną pozycję, dlatego nie poświęcam im wielkiej uwagi.

Instalacja SAT dla FRA TV FTA

Passage en HD
Francuska telewizja satelitarna zakończyła proces przechodzenia do HD/MPEG4 i dotknęło to także niekodowanych kanałów nadawanych z satelity. Od kwietnia 2016, posiadanie tunera DVB-S2, HD jest konieczne dla odbioru francuskiej telewizji. Wszystkie główne kanały telewizyjne nadają już tylko w HD, w standardowej (mniejszej) rozdzielczości pozostały małe kanały tematyczne i niszowe.
Szczęśliwie, decyzją nadawcy większość dotychczasowych stacji francuskich FTA pozostała niekodowana. Przyszłość pokaże czy taki sam los czeka atrakcyjną paczkę komercyjną HD na 9E. Tu jednak przeszkodą może stać się nie kodowanie, a przełączenie emisji z satelity na wiązkę o niekorzystnym pokryciu naszego kraju.

Pozycja anteny i instalacja konwerterów multifeed
Jak wspomniałem na początku, standardowa dla Polski pozycja satelitarna HotBird na 13E nie oferuje wielu programów po francusku, dlatego by rzeczywiście skorzystać z frankofońskich zasobów orbity, koniecznością jest instalacja albo dodatkowego konwertera, albo dodatkowego talerza. Ale opłaci się!
Ustawiając antenę na satelity Astra 19E, Eutelsat 9E i Eutelsat 5W uzyskamy niemal kompletny bukiet kanałów naziemnej tv francuskiej - niekodowanych i bezpłatnych.
Wprawnemu instalatorowi powiedzie się poprawne zainstalowanie 4 konwerterów dla równoczesnego odbioru 19E, 13E, 9E i 5W na jednej antenie o średnicy 80-90cm (oczywiście z przełącznikiem Diseqc 4x1). Możemy jednocześnie oglądać kanały polskie z platform na 13E i atrakcyjne niekodowane stacje francuskie. To idealne rozwiązanie odbioru wszystkich francuskich kanałów FTA.
Na mniejszych antenach, typu 70cm, nie zmieści się 9E, chyba że gotowi jesteśmy zrezygnować z HotBirda (jest na nim najmniej oryginalnych francuskich kanałów, ale na jego opuszczenie nie mogą pozwolić sobie abonenci platform, które z 13E nadają). 


Najlepszym jakościowo rozwiązaniem jest jednak ustawienie osobnej anteny 80-90cm na równoczesny odbiór pozycji 9E (francuskie stacje komercyjne) + 5W (kanały francuskiej telewizji publicznej) z dwóch zezujących konwerterów.Kable od dwóch lub więcej konwerterów podłączamy do przełącznika Diseqc (popularnie zwany "dajsek"). Od niego jeden kabel prowadzimy do odbiornika, patrząc na oznaczenia na jego obudowie - podłączenie jest banalnie proste.


Zezowanie do 5W od HotBirda - dla upartych:)

Jeżeli ktoś jest bardzo ciekaw prawdziwej francuskiej telewizji, a nie może pozwolić sobie na zmianę pozycji od 13E (polskie platformy), może próbować zezować do Eutelsata 5W. Choć to duże oddalenie od ogniska anteny, dzięki bardzo silnemu sygnałowi z 5W, na dobrej jakości czaszy, powinno udać się złapać publiczne stacje francuskiej TV. Trudniej natomiast może być z umocowaniem zezującego konwertera tak daleko od centralnego ogniska. Smykałka majsterkowicza, doświadczenie instalatora i pomysłowość będą na pewno pomocne.
Zanim jednak wykonamy i zamontujemy mocowanie, warto upewnić się, w którym miejscu przed czaszą anteny wypada ognisko sygnału Eutelsata 5W. Ja namierzyłem je ustawiając w tunerze częstotliwość 11591 z polaryzacją V (pionową) i prędkością SR 20000, powoli przystawiając swobodnym (ale podłączonym oczywiście) konwerterem w różnych miejscach przez lustrem anteny. Trzymamy go po wschodniej stronie - celowo nie mówię lewej lub prawej, bo względnie różnie można to sobie przyjąć. Wschód -ponieważ jest zawsze po jednej stronie. -Powoli, cierpliwie, należy wypróbować różne odległości i miejsca. W końcu wpadnie. Kiedy namierzymy ognisko 5W, można przygotować obejmę i wysięgnik. Po przykręceniu do wysięgnika poprawiamy konwerter dla uzyskania najwyższego wskaźnika jakości (Quality).
Mi udało się nawet zezowanie do 5W na antenie 70cm, ustawionej centralnie na Astrę 19,2E! To aż 25 stopni różnicy!

Odbiorniki FTA
Z doświadczenia wiem, że większość dekoderów polskich platform jest dostosowana do odbioru z dodatkowego, zezującego konwertera, jednak najczęściej jest nim Astra 19E (co poznać można po np. Trwam lub niemieckim RTL na gotowej liście kanałów). W większości brak jest wsparcia dla innych satelitów, w tym niestety brak też dla 5W. Wszystkie dekodery nc+ niestety mają to ograniczenie. Niektóre dekodery dawnej Cyfry i Polsatu mają możliwość ręcznego dopisania transpondera (11591 V SR 20000). 
Pełną wolność dają za to tanie satelitarne odbiorniki telewizji niekodowanej - FTA (Free to air), przy czym od kwietnia 2016, dla odbioru francuskiej telewizji, niezbędne jest posiadanie tunera DVB-S2, HD.
Na takim niezależnym tunerze możemy dodawać dowolne satelity i częstotliwości w dowolnej konfiguracji. Najtańsze takie tunery kosztują tylko 100 (używane) - 150 zł. Marki są przeróżne, więc nie trzeba polecać konkretnego.

TNT SAT i FRANSAT
Kompletna oferta TNT w HD - La television numerique terrestre, francuskiej NTC, zwierająca też popularne kanały niespotykane w emisji niekodowanej, takie jak NRJ12, Gulli, i kanały HD, poprzez satelitę jest oferowana francuskim widzom na 19,2E przez TNT SAT, a na 5W przez Fransat. Obydwie działają na podobnych warunkach - usługa jest bezpłatna - bez comiesięcznych opłat, ale wymaga zakupu karty kodowej i dedykowanego dekodera.
W Polsce nikt nie zajmuje się ich sprzedażą. Można poprosić kogoś znajomego z Francji by dokonał tam zakupu tunera z kartą (będzie oczywiście działał w Polsce, podłączony do odpowiednio ustawionej anteny).
Tunery Fransat z kartą i karty TNT SAT można kupić też prze Internet w popularnym na zachodzie serwisie Ebay, jednak szczerze powiedziawszy, mając do wyboru: z jednej strony: zakup zestawu TNT SAT lub Fransat za minimum 100 Euro, a z drugiej instalację jednej dodatkowej anteny dla pozycji 19E + 9E + 5W (z zezującymi konwerterami), którą można podłączyć do dowolnego tunera DVB-S2, wybrałbym jednak to drugie. O tym właśnie był mój artykuł:)

Miłego oglądania!
Bonne chance avec capter toutes les chaines francaises de tele!


oferta Fransat HD
Program złapanych francuskich stacji tv znajdziemy na stronie La grille TV.

15 komentarzy :

Anonimowy pisze...

Dobra robota! Dodam tylko, ze mozna kupic sama karte TNTSAT (okolo 25EURO wazna 4 lata).

Anonimowy pisze...

super artylul, dzieki Tobie od miesiaca odbieram telewizje francuska!!!

Food House pisze...

No własnie mam dylemat.. miałem decoder france sat i od wczoraj przestał działac :( i co teraz kupic nowy za 100e?

EMEL pisze...

Zaktualizowałem tekst po wielkim "passage en HD" pod koniec kwietnia.
Co do dalszego oglądania - Zależy do jakich kanałów byłeś przyzwyczajony. Mi wystarczała France Television i kanały informacyjne, nie oglądałem komercyjnych. Jeżeli oglądałeś podobnie - oferta tych kanałów po przejściu na HD nadal jest niekodowana, więc możesz kupić w Polsce tani tuner HD (100-150zł), podłączyć do pod 5W i Astrę i oglądać dalej. TF1/M6 i inne komercyjne można złapać z 9E, jednak nie jest to popularny satelita i nie każda instalacja antenowa dopuści jego złapanie.

Anonimowy pisze...

Po oficjalnym przejściu z dniem 25 kwietnia 2016 r. z SD na HD z wyjątkiem France 3HD utraciłem możliwość odbierania z satelity Eutelsat 5W innych francuskich programów, w tym France 2HD, France 4HD, France Ô) tzn.jest obraz HD, ale nie ma głosu. Kanały te nadają dźwięk w systemie AC3. Brak jest zwykłej ścieżki dźwiękowej. Jest ona dostępna tylko przy kanale France 3HD, który odbieram prawidłowo. Z problemem tym nie poradził sobie wysokiej klasy dekoder Dreambox 8000 HD PVR działający na linuxie (korzystam z anteny toroidalnej Wavefrontier, telewizor Sony Bravia KDL-32EX). Na stronie internetowej Fransat dostępna jest informacja o możliwości zakupu modułu i karty Fransat do włożenia bezpośrednio do wybranych modeli telewizorów posiadających wyjście CI+ oraz wewnętrzny tuner. Czy zatem niezbędny jest zakup nowego telewizora, a następnie modułu i karty Fransat, aby odbierać ww. programy i rezygnacja z wysokiej klasy dekodera Dreambox 8000HD? Na stronie Lyngsat informuje się, że odbiór ww. programów francuskich jest niekodowany, niemniej jednak po 25 kwietnia 2016 r. odbiór stał się niemożliwy, bo nie ma głosu, choć jest obraz HD.

EMEL pisze...

Witaj, dziękuję za komentarz i poruszenie bardzo ważnej kwestii - dźwięku AC3 na kanałach France Televisions. Problem stwierdziłem także na jednym ze swoich tunerów (karcie DVB dla PC). Na nim jest to co prawda tylko kwestia doinstalowania odpowiednich dekoderów audio, ale przy wyborze tunera HD dla FTV trzeba jednak na 100% upewnić się czy radzi sobie z takim sposobem transmisji.

Anonimowy pisze...

DVB viewer z zainstalowaną paczką AC3Filter czy FFD Show da sobie radę.
W mojej opinii akurat AC3 jako format się sprawdza

Anonimowy pisze...

dźwięku) przy odbiorze France 2HD, France 4HD, France Ô z satelity Eutelsat 5W ustąpił po wgraniu do Dreamboxa 8000HD nowego oprogramowania Opendremabox 2.0.

Na marginesie informuję, że w końcu czerwca 2016 r. na satelicie Eutelsat Hot Bird 13B (13°E) uruchomiono przekaz egzotycznego dla Polaków kanału Télé Congo wraz ze stacją Radio Congo ze stolicy Kongo, miasta Brazzaville. Parametry techniczne: Eutelsat Hot Bird 13B (13,0°E), 11,623 GHz, polaryzacja V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK. Zachęcam wszystkich do oglądania programów francuskojęzycznych i doskonalenia znajomości języka francuskiego!

Anonimowy pisze...

Dla uporządkowania tematu dodam, że aby po 25 listopada 2016 r. odbierać francuskie kanały telewizyjne z satelity Eutelsat 5 West A , można zakupić moduł Fransat Neotion CI+ i kartę Fransat w którymś z francuskich sklepów internetowych. W Polsce moduły nie są sprzedawane. Po drugie, trzeba posiadać telewizor z wbudowanym tunerem satelitarnym i wyposażonym w wejście do modułu CI+. Wykaz telewizorów kompatybilnych podany jest na stronie internetowej www.fransat.fr w zakładce „modules CI+ et TV compatibles”. Alternatywnie, moduł Fransat Neotion CI+ i kartę Fransat można włożyć do dekodera, pod warunkiem że obsługuje on standard CI+. Moduł zapewnia bezterminowy dostęp do następujących programów:
Généralistes: TF1, C8, France 2, France 2 HD, France 3, France 4, M6, M6 HD, NRJ 12, NT1, TF1 HD, TMC, W9, France Ô, 6ter, Chérie 25, HD1, Numéro 23.
Info: BFM TV, LCP Public Sénat, I Télé, TV5Monde, BFM Business.
Documentaire: Arte HD, Arte, France 5, TV8 Mont Blanc*, RMC Découverte.
Jeunesse: Gulli.
Sport: L'Equipe 21.
Régionale: Vosges TV.
Religion: KTO - Télévision catholique.

Andrzej Ozieblo pisze...

Też mnie dopadł problem braku odbiory TV francuskiej po 24.11.2016. Rozglądam się za odpowiednim dekoderem. Wydaje się, że Hollex sprzedaje w Polsce dekoder Fransatu z odpowiednią kartą. Można też go kupić we Francji (ale i np. w Belgii) to samo za ok. 100 Euro a nawet taniej. Innymi słowy nie musimy posiadać telewizora z gniazdem CI+ jak to sugeruje mój poprzednik. Zastanawiam się tylko czy ów dekoder Fransatu umożliwi odbiór innych satelitów, nie tylko Eutelsat 5W?

EMEL pisze...

Ja przyznam, że odpuściłem pogoń za dostępem do kanałów z francuskiego TNT.
Na pewno będzie mi brakować dokumentów z France 3 (zresztą już od wielu miesięcy nie ma F5), jednak skupię się na docenieniu tego, co pozostało - czyli kanałach informacyjnych z Astry, TV5Monde, Arte i stacjach radiowych. Nie mam też wiele czasu na oglądanie TV, więc radio jest dla mnie w ogóle najlepszym rozwiązaniem. Ale kto wie, może z Paryża kiedyś wrócę z pamiątką w postaci dekodera FS.

Andrzej Ozieblo pisze...

Mnie najbardziej szkoda France 3, m.in. znakomitych "Des racines et des ailes". Na razie stwierdziłem, że choć mój TV posiada gniazdo CI, to nie ma wbudowanego tunera satelitarnego. A więc na pewno zostaje opcja dekoder (czyli też tuner) i stosowna karta. Rozeznam teren, kupię we Francji dekoder Fransatu i spróbuję. Dam znać na tym blogu co z tego wynika.

Andrzej Ozieblo pisze...

Dopiszę. Happy End. :) Za pośrednictwem znajomej Francuzki kupiłem dekoder Fransat Connect we Francji. Konkretnie Meosat HD za 84 Euro z kartą Fransat. Sprzedają w komplecie, np. w każdym sklepie sieci Darty. Trochę musiałem się pogimnastykować przy instalacji. Automatyczna nie poszła. Musiałem wpisać ręcznie pozycję satelity Eutelsat 5W dla Fransat znalezioną w internecie. Skorzystałem też z manualu Meosta HD też znalezionego w Internecie. Ale warto było. Mnóstwo kanałów francuskich: FR1, 2, 3, 4, 5, 6, ARTE i wiele innych. Dekoder, czy raczej tuner albo odbiornik satelitarny, Meosat, obsługuje także inne satelity o ile dysponujemy anteną z ruchomą czaszą (motorise), a więc można odbierać programy z innych satelitów, np. angielskojęzyczne BBC, CNN, itp.

EMEL pisze...

Ravi de l'entendre!!! Dobrze mieć tak pomocnych znajomych:)
Ja przesiadłem się zupełnie na francuskie radio, które również polecam - zwłaszcza RTL i Europe1.

Andrzej Ozieblo pisze...

To znowu ja. Trochę się umęczyłem nad rozkminieniem nowego dekodera Meosat HD z kartą Fransat. Ale już panuję nad sytuacją. Odbieram TV i Rado FR z Eutelsat 5W i anglojęzyczne z Astra 28.2 E. Tych ostatnich jest niestety niewiele. Za to francuskich - co niemiara. Wybrałem ok. 30 stacji TV i tyleż samo stacji radiowych. Swoje wysiłki spisałem pro publico bono i dla siebie, jeśli za jakiś czas zapomnę. Nie mam nic przeciwko kopiowaniu, nawet bez podania autora. :) https://goo.gl/PoYXgl