Bandscan Berlin

http://radiacja.blogspot.com/2012/09/bandscan-berlin-english-version.html
panorama z dworca Ostkreuz z wieżą Alexanderplatz

Bez względu na to, czy interesuje nas radio, kultura, architektura, czy nawet transport miejski (lub cokolwiek innego), zgłębiając ich tajemnic w stolicy Niemiec, otrzymamy przy okazji szalenie ciekawą, nieco wstrząsającą lekcję historii. Powojenne dzieje Berlina utrwaliły się i dotrwały do współczesności także w paśmie FM - o tym i wielu innych ciekawostkach z berlińskiego eteru, w poniższym artykule.


Historia utrwalona na skali radiowej
Zachowana siatka głównych miejskich częstotliwości UKF (ich wytypowane pozycje na skali), w której poszczególne stacje są dosyć "oddalone" od siebie, stanowi bardzo dobrze zachowany relikt planowania radia po wojnie. Berlin był o tyle szczęśliwy w swoim powojennym nieszczęściu, że nadawało w nim więcej stacji radiowych niż w innych miastach Europy (choć dziś, w porównaniu z innymi stolicami Unii Europejskiej, jest tam zdecydowanie luźniej).

billborad Radia Berlin 88,8 - "40% berlińczyków nadal
odczuwa rozdział wschód-zachód"

Radiowy powojenny splendor wynikał z wprowadzonego podziału na strefy okupacyjne, tzw.sektory: radziecki (powierzchniowo największy), francuski, angielski oraz amerykański. Obtoczone murem, trzy zachodnie stały się kapitalistyczną "wyspą" otoczoną przez komunistyczną Niemiecką Republikę Ludową (NRD). Miasto przestało być jednym organizmem. Stało się więc pilną potrzebą, by każdy z dwóch (czy nawet więcej) aparatów państwowych w jego granicach przemawiał do swoich obywateli w osobnych mediach, odizolowanych jak ich dzielnice i ludność.
Dzieje eteru w Berlinie w czasach "zimnej wojny" to długie lata wzajemnego zakłócania między wschodnim i zachodnimi sektorami, nadawania propagandy, spekulacji wobec przeciwnika, wzajemnego podsłuchiwania. Berlin Zachodni zazdrościł Wschodniemu wysokiej wieży TV, a Wschodni Zachodniemu - swobodniejszych obyczajów i najnowszych przebojów pop na falach radia RIAS-2.

Neon na dachu siedziby dzisiejszej siedziby DeutschlandRadio przypomina, że kiedyś
był to dom RIAS - "Rozgłośni w Sektorze Amerykańskim"


Przydzielone dla Berlina Zachodniego historyczne częstotliwości 88,8; 92,4; 96,3 MHz (za wyjątkiem 94,3) nadal są nadawane z zachodnich dzielnic miasta - masztu przy Scholzplatz (2km na południe od Stadionu Olimpijskiego). Po 1992 roku przejął je nowo powstały subiekt - SFB, Sender Freies Berlin, przekształcony po 2003r. w dzisiejszy RBB.
Częstotliwości przydzielone Berlinowi Wschodniemu: 91,4; 95,8; 97,7; 99,7 MHz tak jak kiedyś, tak i dziś nadawane są z terenu dawnego sektora radzieckiego, a dokładniej - jego największej dumy, gigantycznej Wieży Telewizyjnej przy Alexanderplatz. Niemiecka stolica jest obsługiwana przez 4 duże centra nadawcze, których przeszłość stanowi ważny komponent historii miasta i jego radiofonii. Klikając na ich nazwy wyświetli się galeria ze zdjęciami każdego z nich - odwiedziłem je w 2012r.
Berlin/Alexanderplatz
Berlin/Scholzplatz
Berlin/Schäferberg
Berlin-Kreuzberg
Berlin-Britz (fale długie i średnie, aktywność wygaszona w 2015r.)
+ kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Berlina znajdowało się krótkofalowe centrum nadawcze Nauen.

W większości przypadków, w jakiś sposób zachowała się także obsada dawnych częstotliwości - np. na 95,8 MHz zamiast rozgłośni DDR-1 nadaje dziś alternatywne publiczne Radio Eins, zaś na 94,3 można posłuchać "spadkobiercy" dawnej, popularnej stacji RIAS2 z sektora amerykańskiego.

Typisch berlinisch
Dziś, pod nazwą rs2, prywatna stacja na 94,3 także jest na dosyć wysokim miejscu w rankingach słuchalności rozgłośni radiowych, choć ustępuje rozgłośniom powstałym po upadku Muru. Będąc w Berlinie w sierpniu 2012, eksplorując miasto, tu i ówdzie natknąłem się na grające odbiorniki radiowe - w sklepach, w taksówce czy w budynkach instytucji. Słyszałem tam wyłącznie stacje komercyjne - BB Radio, RTL104,6, r.s.2, JAM FM, Energy, Kiss oraz B2. Trzy pierwsze można porównać do Zetki/RMF-u, czyli segment AC; zaś Kiss, Energy i JAM FM to w pewnym stopniu odpowiedniki naszej Eski/Maxxa. B2 to natomiast rozgłośnia grająca wyłącznie niemiecki pop.

Niestety, nigdzie w miejscach publicznych nie trafiłem na stacje publiczne ARD/rbb (Rundfunk Berlin-Brandenburg), mimo że ich wybór i wybór oferowanych przez nie stylów muzycznych jest całkiem bogaty.
- Radio "Antenne Brandenburg" gra niemieckie i zagraniczne kawałki oldies,
- Radio Eins gra... dobrą muzykę (pokroju naszej "Trójki", bez wkładek politycznych),
- Fritz kierowany jest do młodego słuchacza
- muzykę klasyczną i informacje kulturalne serwują D Kultur oraz KulturRadio vom rbb
- informacje i publicystykę zapewniają Deutschlandfunk i inforadio vom rbb

Mi z Berlinem najbardziej kojarzy się stacja, której sam często słucham i którą bardzo lubię - Radio Eins (właściwa pisownia: radioeins). Zazdroszczę berlińczykom, że mogą jej słuchać z eteru FM, do mnie zaś dociera poprzez satelitę Astra.
Rozgłośnia nadaje z hasłem "Nur fur Erwachsene" - "tylko dla dorosłych", co wskazuje na jakość audycji oraz granych utworów. Radio Eins jest nadawane przez Dom Radiowy RBB (przez wiele lat z jego oddziału w podberlińskim Poczdamie, teraz z centrum Berlina). Rundfunk Berlin Brandenburg, publiczny nadawca stolicy i regionu Brandenburgia powstał w wyniku połączenia dwóch nadawców: miejskiego  SFB (Sender Freies Berlin) i ORB (Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg). Fuzja była najekonomiczniejszym rozwiązaniem w post-NRD-owskim regionie. Dla wyjaśnienia - w Niemczech, oprócz publicystycznej rozgłośni Deutschalndfunk i tematycznej D Kultur, nie ma radia o krajowym zasięgu naziemnym (nie ma też takiej komercyjnej). Każdy publiczny regionalny nadawca nadaje w danym tzw. kraju związkowym (landzie - Bundesland) komplet swoich rozgłośni.

Znamienne dla Berlina jest też że w paśmie FM można usłyszeć rozgłośnie nadające w językach krajów, które po II wojnie światowej podzieliły Niemcy i Berlin na kontrolowane strefy: angielski na 94,8 (BBC world Service), francuski na 96,7 (RFI), rosyjski na 97,2. Nieco żartując, można do tej trójki doliczyć rozgłośnię mniejszości tureckojęzycznej - Radyo Metropol 101,9, teraz to oni okupują Niemcy:)
Oprócz powyższych, w berlińskim eterze, a dokładniej na falach Funkhaus Europa na 96,3 MHz można usłyszeć jeszcze wiele innych języków - włoski, polski, grecki, serbskochorwacki - wszak miasto to kosmopolityczna metropolia.

Słuchalność w Berlinie w 2012r.
1. 418 tys.: 98.8 KISS FM
2. 375 tys.: 104.6 RTL
3. 233 tys.: Berliner Rundfunk 91.4
4. 194 tys.: ENERGY Berlin
5. 183 tys.: Klassik Radio
6. 176 tys.: JAM FM Berlin
7. 171 tys.: 94,3 rs2
8. 168 tys.: Antenne Brandenburg
9. 167 tys.: kulturradio
10. 159 tys.: radioeins
11. 157 tys.: radioBERLIN 88,8
12. 126 tys.: BB RADIO
13. 113 tys.: 105’5 Spreeradio
14. 107 tys.: 100,6 FluxFM
15. 101 tys.: Deutschlandfunk
16. 95 tys.: STAR FM 87.9
17. 94 tys.: Fritz
18. 69 tys.: Inforadio
19. 58 tys.: Radio Paradiso
20. 52 tys.: Radio TEDDY
21. 28 tys.: Deutschlandradio Kultur
22. 22 tys.: MDR 1 RADIO SACHSEN
23. 13 tys.: 1LIVE  (z NRW, poprzez satelitę, kabel i Internet)
plus 18 innych stacji z więcej niż 1tys. słuchaczy (ich suma: 67 tys.)
źródło: http://www.oljo.de/blog/radio-statistik-2012-die-grosten-sender-in-deutschland-berlin-und-nrw/.Bandscan Berlin

Zadziwiające, że lokalny eter w Berlinie, wielkiej europejskiej metropolii, jest w pewien sposób luźniejszy niż eter Warszawy, czy Krakowa! Dzięki temu, że liczy mniej stacji radiowych, dodatkowo rozstawionych w większych odstępach, nawet w gęstej miejskiej zabudowie udaje się złapać bardzo ciekawe DX-y. Oto co dalekiego i co ciekawego udało mi się wyłapać podczas pobytu w niemieckiej stolicy w sierpniu 2012.

Turkce Berlin?
Kiedy po raz pierwszy włączyłem radio w Berlinie, 16 sierpnia, usłyszałem mnóstwo... tureckich stacji! Praktycznie na każdej częstotliwości: 87,5, 87,7, 88,1 i tak w górę pasma! Samych Turków w Niemczech i Berlinie jest bardzo wielu, dlatego spodziewałem się obecności tureckich akcentów w berlińskim eterze. -Ale aż tyle?!
Myślałem początkowo, że oprócz jednej legalnej stacji tureckiej nadawanej tu lokalnie - Radyo Metropol FM 101,9, mają w Berlinie całe zatrzęsienie stacji pirackich pędzonych przez imigrantów, tak jak to podobno dzieje się w Londynie. Ale przyczyna tureckiego potopu była inna, prozaiczna... Sierpień to jeszcze sezon występowania propagacji jonosferycznej - zjawiskom powodującym odbicie fal radiowych UKF FM na bardzo duże dystanse. Trafiłem na otwarcie propagacyjne na Turcję, takie samo jakie obserwujemy w Polsce. Tureckie stacje w Berlinie odbierałem więc... wprost ze Stambułu. Dla potwierdzenia, że to tylko odbiór z nietrwałej i ulotnej propagacji, po kilkunastu minutach bliskowschodnie stacje opuściły pasmo i pozostał sam, typowy berliński eter FM.
Przy okazji: Przez kilka kolejnych dni pobytu, nasłuchy nie wykazały żadnych stacji pirackich, mimo że, jak już wspomniałem, rozgłośnie w Berlinie są rozstawione w bardzo dużych odstępach i dla piratów jest wiele przestrzeni. Skoro więc nie dla piratów, to wiele miejsca zajęły odległe sygnały DX.

scanning...
QTH w Berlinie
Moim lokum było mieszkanko na parterze w dzielnicy Schoneberg, niedaleko Innsbrucker Platz, 5km od Berlin-Mitte. Tuner Sony XDR pracował tam z anteną w formie drutowego dipola (w białej izolacji, który producent dołącza do opakowania z tunerem XDR), rozciągniętego w pokoju.
A zatem ani lokalizacja, ani antena nie należały do sprzyjających dalekiemu odbiorowi. Tak przynajmniej początkowo sądziłem i pewnie dlatego tak bardzo zdumiały mnie osiągnięte rezultaty... DXy w Berlinie dopisały i bez względu na zmęczenie spowodowane intensywnym zwiedzaniem w ciągu dnia, zawsze znalazło się chociaż trochę czasu na skanowanie pasma, przeważnie późno wieczorem i w nocy.

Polskie stacje w Berlinie
Ze względu na położenie Berlina relatywnie blisko polskiej granicy, skanowałem pasmo szukając stacji "zagranicznych" z Polski - z tutejszego punktu widzenia. Nie tęskniłem za krajowym eterem, i tylko z czystej ciekawości chciałem zbadać czy i w jakim stopniu ich odbiór jest możliwy.
Wiele słyszy się doniesień od Polaków odwiedzających Berlin o najsilniejszym odbiorze stacji z Jemiołowa. Położone między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą centrum nadawcze choć faktycznie jest najbliższym silnym RTCN względem Berlina, odbierałem z rozczarowująco niskim sygnałem i to jedynie w krótkich okresach w ciągu doby. Może to tylko zjawisko specyficzne w mojej dzielnicy. Ku dalszemu zdziwieniu - zdecydowanie lepiej odbierałem RTCN Lubań/Nowa Karczma - przez większość dnia z satysfakcjonującym sygnałem (ale bez RDS). Codziennie pojawiał się też Szczecin (Kołowo) i Ślęża (nawet silna, gdy podniosło się tropo). Na jednej częstotliwości powiódł się także odbiór Jeleniej Góry (Śnieżne Kotły).

Tropo
Ciekawymi zagranicznymi DXami były też Czechy - dwie lub nawet trzy stacje, z przodującym 90,9 z Usti nad Labem, które pojawiało się często.
Piątkowy wieczór 17 sierpnia i sobotni poranek 18 sierpnia przyniósł jeszcze więcej odległych sygnałów. Hamburg i Flensburg były perełkami z północy, bawarski Ochsenkopf z południa, a najodleglejszym DXem stał się Teutoburger Wald z Nadrenii na zachodzie Niemiec.
Raz doleciał też całkiem przyzwoity scatter z Frankfurtu nad Menem - na 89,3.

Dewiacja
Zarówno polskie jak i czeskie (w tamtym czasie) były z pewnych względów łatwe do rozróżnienia od dalekich niemieckich stacji. Typowo brzmią one głośniej i agresywniej niż rozgłośnie z Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi używają dewiacji 50 kHz, co wymaga obniżenia głośności dla zachowania wszystkich walorów transmisji. Na skali ich sygnały też są "węższe" niż polskie. Widać to na przykładach z mojego bandscanu, gdzie wiele DXów było możliwych nawet 0,1 MHz obok stacji lokalnych.

UKW to niemieckie UKF
- czyżby więc nowa fala na Szprewie?
Wycieki z kablówek
Kiedy wróciłem już z Berlina i zabrałem się za identyfikowanie złapanych stacji, niektóre z nich przysporzyły mi sporo kłopotu. Zwłaszcza kiedy byłem 100% pewny, że daną stację złapałem na danej częstotliwości, a nie było jej w wykazach - jak np. 100,3 Sputnik. Szukając w Google kolejnej takiej stacji - 97,5 Kiss FM (która zresztą w eterze nadaje tylko z jednego nadajnika na 98,8), natknąłem się na listy częstotliwości radiowych w niemieckich kablówkach. Znalazłem w nich częstotliwości wszystkich "problematycznych", nie istniejących w naziemnym eterze stacji.
Kablooperatorzy tacy jak Kabel Deutschland, z którego pochodziły obserwowane "wycieki", retransmitują większość stacji radiowych na częstotliwościach "piątkowych" - np. 91,15 MHz (gdzie w naziemnym eterze spotkalibyśmy albo 91,1 albo 91,2). W standardzie, tuner XDR oferuje jednak tylko odbiór stacji co typowe 0,1 MHz, i na większość kablówkowych przecieków nie miałem szans, za to udało się wyłapać większość nadających w kablu na "pełnych" częstotliwościach.
Najbliższy okablowany budynek znajdował się w odległości ok. 150m.

Przechodząc już do meritum....


Bandscan Berlin
odbiornik: tuner Sony XDR-F1HD + dipol drutowy
lokalizacja: pokój na parterze niedaleko Innsbrucker Platz (Schoeneberg)
termin: 16-19. sierpnia 2012
 
MHzStacjaLokalizacja nadajnikakWkmRx


87,6Antenne BrandenburgFrankfurt (Oder)/Booßen10,00784
87,7InforadioWittstock1,30962
87,7MDR FigaroChemnitz/Geyer100,002092
87,8
87,9Star FMBerlin/Alexanderplatz1,0066
88,0
88,1MDR1 Sachsen AnhaltWittenberg/Gallunberg30,00814
88,2NDR KulturMarlow100,001944
88,3ZetZielona Góra/Jemiołów60,001202
88,488vier (Alex)Berlin-Kreuzberg0,5046
88,5NDR1Röbel10,001183
88,6DLFCottbus/Klein Oßnig3,001082
88,7
88,8Berlin 88,8Berlin/Scholzplatz80,0086
88,9
89,0RTLBrocken60,002004
89,1EinsFrankfurt (Oder)/Booßen5,00784
89,2NDR KulturSchwerin/Rohrmast30,001784
89,3DLFWittenberg/Gallunberg1,00812
89,3hr3 (scatter)Taunus/Grosser Felsberg
100,00
422
2
89,4MDR FigaroDequede10,001183
89,4ZetLubań/Nowa Karczma60,002003
89,5
89,6D KulturBerlin-Britz100,0076
89,7
89,8JumpChemnitz/Geyer100,002092
89,9PR2Zielona Góra/Jemiołów60,001202
89,9NDR KulturTorfhaus (Harz-West)100,002063
89,9schlagerunid, tent Cro2 Liberec
20,00
225
3
90,0D KulturRöbel3,001183
90,1JumpDresden-Wachwitz100,001642
90,2TeddyBerlin/Alexanderplatz16,0066
90,3unidtent. Hamburg
246
2
90,4JumpLeipzig-Wiederau100,001612
90,4unidGuben?1
90,5NDR1Helpterberg100,001134
90,6WDR5Teutoburger Wald/Bielstein100,003141
90,788vier (Alex)Berlin/Schäferberg0,10165
90,8Antenne BrandenburgZehlendorf (Oranienburg)1,30354
90,8D KulturCottbus/Calau20,00923
90,9CRo1 RadioZurnalUsti nad Labem/Bukova Hora100,002112
90,9BB Radio (tent.)Rhinow
 0,80
75
1
91,0NDR1Marlow100,001942
91,1Antenne BrandenburgCasekow20,001024
91,2PR1Żagań/Wichów30,001672
91,2NDR1Dannenberg/Zernien25,001771
91,3
91,4Berliner Rundfunk 91,4Berlin/Alexanderplatz100,0066
91,5PR3Lubań/Nowa Karczma60,002003
91,5JumpBrocken100,002003
91,6B2Cottbus/Klein Oßnig0,501082
91,6mówioneunid1
91,7KulturradioPritzwalk10,001043
91,8PowerZehlendorf (Oranienburg)1,30354
91,9FritzBelzig30,00625
92,0SzczecinSzczecin/Kołowo60,001323
92,1NDR2Torfhaus (Harz-West)100,002062
92,2MDR1 SachsenDresden-Wachwitz100,001642
92,3
92,4KulturradioBerlin/Scholzplatz80,0086
92,5
92,6Offener KanalKabelnetz outleak0,11
92,7D KulturFrankfurt (Oder)/Booßen5,00783
92,8NDR1Schwerin/Rohrmast30,001782
92,9InforadioLübben0,40702
93,0
93,1InforadioBerlin/Scholzplatz25,0086
93,2
93,3
93,4InforadioCottbus/Calau30,00924
93,5
93,6Jam FMBerlin/Alexanderplatz2,4066
93,7
93,8RMF FMLubań/Nowa Karczma60,002003
93,9Hitradio SKWFürstenwalde3,00515
94,0PR3Jelenia Góra/Śnieżne Kotły10,002401
94,1PR3Zielona Góra/Jemiołów60,001202
94,2
94,3r.s.2Berlin/Alexanderplatz25,0066
94,4
94,5
94,6MDR1 Sachsen AnhaltBrocken60,002005
94,7NDR KulturRöbel10,001183
94,8BBC WorldBerlin/Schäferberg4,00166
94,9MDR1 Sachsen AnhaltDequede10,001183
95,0
95,1EinsCottbus/Calau22,40924
95,2ZetSzczecin/Kołowo60,001322
95,3D KulturSchwerin/Rohrmast100,001783
95,4BB RadioZehlendorf (Oranienburg)1,30353
95,4MDR FigaroDresden-Wachwitz100,001642
95,5hr2Hoher Meißner100,002792
95,6r.s.2Cottbus/Klein Oßnig1,301082
95,7
95,8EinsBerlin/Alexanderplatz100,0066
95,9
96,0NDR KulturHelpterberg100,001133
96,1
96,2
96,3Funkhaus EuropaBerlin/Scholzplatz80,0086
96,4
96,5DLFHelpterberg10,001133
96,6DLFLeipzig-Wiederau100,001612
96,7RFIBerlin-Kreuzberg0,5046
96,8KulturradioFrankfurt (Oder)/Booßen5,00783
96,9D KulturDequede7,001183
97,0DLFChemnitz/Geyer100,002092
97,0unid musik - Power?Erkner3,20281
97,1D KulturHelpterberg30,001133
97,2Russkij BerlinBerlin-Kreuzberg0,1046
97,3DLFDresden-Wachwitz100,001644
97,4D KulturBrocken100,002004
97,5D KulturKabelnetz outleak0,12
97,6
97,7DLFBerlin/Alexanderplatz100,0066
97,8NDR1Bungsberg/NDR-Mast50,002602
97,9Kiss FMKabelnetz outleak0,12
98,0NDR1Torfhaus (Harz-West)100,002063
98,0PSROschatz/Collmberg5,001322
98,1
98,2ParadisoBerlin/Scholzplatz8,0086
98,3
98,4SAWWittenberg/Gallunberg5,20813
98,5NDR2Schwerin/Rohrmast100,001783
98,6Antenne BrandenburgCottbus/Calau100,00924
98,7
98,8Kiss FMBerlin/Alexanderplatz1,0066
98,9JumpDequede10,001182
99,0hr1 tent.Hoher Meißner100,002791
99,1NDR2Helpterberg100,001133
99,2NDR KulturHamburg-Moorfleet80,002462
99,3EinsBelzig30,00625
99,4Bayern3 (tropo!)Ochsenkopf100,002933!
99,5DLFLöbau/Schafberg5,001811
99,5N JOYSchwerin/Rohrmast2,001782
99,6
99,7Antenne BrandenburgBerlin/Alexanderplatz100,0066
99,8
99,9EinsPritzwalk10,001043
100,0PSRChemnitz/Geyer100,002092
100,1FritzCasekow50,001024
100,1SAWMagdeburg/Frohser Berg20,001262
100,2DLFEisenhüttenstadt1,00961
100,2PR3Wrocław/Ślęża120,002942
100,2KulturradioBelzig10,00624
100,3SputnikKabelnetz outleak0,12
100,4MDR1Hoyerswerda30,001323
100,5
100,6Flux FMBerlin/Alexanderplatz12,6066
100,7
100,8Antenne MVMarlow100,001942
100,9Antenne BrandenburgGuben6,30
109
2
101,0BrockenDequede60,001183
101,1NoraKaltenkirchen20,002711
101,2unid US pop/rockJump Auerbach? Bremen4?1
101,3KlassikBerlin/Alexanderplatz4,0066
101,4SAWBrocken100,002003
101,5FritzFrankfurt (Oder)/Booßen30,00784
101,6JumpWittenberg/Gallunberg55,00814
101,7hr4Hoher Meißner100,002791
101,8NDR InfoHelpterberg100,001133
101,9MetropolBerlin/Alexanderplatz0,5066
102,0DLFMagdeburg/Frohser Berg20,001262
102,0ImpulsUsti nad Labem/Bukova Hora100,002111
102,1BB RadioCasekow20,001023
102,2DLFHöhbeck94,001442
102,3WrocławWrocław/Ślęża120,002942
102,3BrockenWittenberg/Gallunberg4,00812
102,4PSRDresden-Wachwitz100,001643
102,5
102,6FritzBerlin/Alexanderplatz15,0066
102,7
102,8NDR InfoMarlow100,001942
102,9PSRLeipzig-Wiederau100,001612
103,0ZachódZielona Góra/Jemiołów60,001202
103,1FritzPritzwalk60,001044
103,2FritzCottbus/Calau100,00924
103,3
103,4EnergyBerlin/Alexanderplatz8,0066
103,5
103,6WrocławLubań/Nowa Karczma60,002003
103,6HamburgHamburg-Moorfleet80,002462
103,7JumpOschatz/Collmberg5,001323
103,7N JOYBad Doberan5,002042
103,8Antenne MVHelpterberg100,001133
103,9SAWSalzwedel/Fleetmark
 5,00
137
1
103,9MDR FigaroRonneburg (Gera)30,002012
104,0MDR FigaroWittenberg/Gallunberg100,00814
104,1NPRBerlin-Kreuzberg0,4046
104,2Berliner Rundfunk 91,4Frankfurt (Oder)/Booßen20,00784
104,3BB RadioPritzwalk100,001044
104,4KulturradioCottbus/Calau60,00924
104,5Czech? CRo3Usti nad Labem/Bukova Hora 
 100,00
 211
2
104,6RTL 104,6Berlin/Alexanderplatz10,0066
104,7
104,8OstseewelleMarlow100,001942
104,9B2Zehlendorf (Oranienburg)1,30354
105,0BB RadioBrandenburg3,00552
105,1Hitradio SKWKönigs Wusterhausen0,80294
105,2DLFCasekow6,301023
105,2RTL SachsenDresden-Wachwitz100,001642
105,3NDR InfoSchwerin/Rohrmast100,001782
105,4RTL SachsenChemnitz/Geyer100,002091
105,5SpreeBerlin/Alexanderplatz5,0066
105,6unid - silne, falująceRTL Lobau?
 30,00
 181
3
105,7BrockenMagdeburg/Frohser Berg15,001262
105,7unid pop balladAntenne Steinkimmen?1
105,8OstseewelleHelpterberg100,001133
105,9MDR InfoOschatz/Collmberg30,001323
106,0B2Berlin/Alexanderplatz1,0066
106,1EinsCasekow63,001024
106,2Antenne BrandenburgBelzig100,00625
106,3Hitradio AntenneTorfhaus/DTAG100,002062
106,3unid de/ tent BBSpremberg4,001241
106,4RMF FMZielona Góra/Jemiołów60,001203
106,5unid/tent.MDR1Leipzig-Wiederau30,001611
106,6Antenne BrandenburgPritzwalk60,001044
106,7
106,8JazzBerlin/Scholzplatz2,0086
106,9RTL SachsenLeipzig-Wiederau60,001613
107,0NDR2Röbel60,001183
107,1B5 Aktuell (tent.)Ochsenkopf 
50,00 
  2931
107,2BB RadioCottbus/Calau100,00925
107,3OstseewelleSchwerin/Rohrmast100,001782
107,4MDR FigaroMagdeburg/Burg-Kapaunberg30,00
 126
2
107,5BB RadioBerlin/Schäferberg13,00166
107,6LausitzLöbau/Schafberg30,001812
107,7
107,8BB RadioFrankfurt (Oder)/Booßen30,00784
107,9BB RadioZehlendorf (Oranienburg)5,00355
108,0

Trzeciego lub 4go dnia tuner doznał usterki - wewnątrz poluzował się nieprzylutowany kabelek. Niby nic groźnego, ale niestety nie mogłem już więcej DXować. Szczęśliwie nałowiłem się ciekawych DXów w danym mi czasie, a po powrocie do domu zalutowałem kabelek i zadbałem by taka wpadka nigdy więcej się nie powtórzyła.

Z Berlinem nie rozstałem się po powrocie. Wręcz przeciwnie - 600km od Berlina - w domu pod Warszawą, nadal mam możliwość odbioru tamtejszych stacji drogą troposcatter - na 88,8, 89,6; 90,2; 91,4; 93,1; 96,3; 99,7. Obcowanie na miejscu utrwaliło moją sympatię do nich, zwłaszcza do Radio Eins, które zawsze miało dobrą muzykę, a teraz też miło nawet słucha się informacji drogowych z nazwami poznanych miejsc i ulic.


Więcej postów o radiu w niemieckiej stolicy: "_berlin"


Na koniec - kilka linków do niemieckojęzycznej Wikipedii, rozwijających tematykę niektórych poruszone w poście ciekawostek.
https://de.wikipedia.org/wiki/RIAS
https://de.wikipedia.org/wiki/Medien_in_Berlin
https://de.wikipedia.org/wiki/Berliner_Fernsehturm

No comments :