Amerykańska telewizja ...z Turksata

http://radiacja.blogspot.com/2012/12/amerykanska-telewizja-z-turksata.html

Nieznana w Polsce turecka stacja telewizyjna "e2" i jej stacja-matka, CNBC-e, nadające z Turksata przez wiele lat były bastionami telewizji amerykańskiej. -Tak, tak. Chcąc poczuć się zupełnie jak widzowie za Oceanem, trzeba było antenę satelitarną skierować - paradoksalnie -  nie nad Atlantyk, a dalej na wschód!


[EDIT] jesień 2014: - niestety, z powodu zmiany w konfiguracji sygnałów na satelitach Turksat, odbiór opisanych poniżej stacji stał się w Polsce niemożliwy.
31 stycznia 2016r. przyszedł czas na definitywne pożegnanie się z e2, ostatnią stacją emitującymi amerykańskie produkcje FTA. Także dla Tureckich widzów. Tego dnia, po 10 latach istnienia zakończył nadawanie turecki kanał rozrywkowy "e2", a CNBC-e zniknął wcześniej, w listopadzie 2015 zamieniony na TLC.
Artykuł pozostawiam w celach wspomnieniowo-dokumentalnych, jaką to kiedyś frajdę mieliśmy z Turksata na 42E

Gdy przegląda się satelitarne fora, osobom poszukującym kanałów z telewizją "Made in USA" proponuje się kierowanie anten na Telstara 15W i kilka innych, jeszcze bardziej zachodnich satelitów. To obiegowa opinia. Problem w tym, że to rozwiązanie nie zaspokaja apetytu na kanały telewizyjne z USA. Poza sporadycznymi feedami (przekazami technicznymi) w przeważnie późnych godzinach nocnych, nie ma tam niestety ŻADNEJ pełnoformatowej amerykańskiej stacji telewizyjnej. -Moja rada: skierować antenę na Turksata 42E i poszukać dwóch niekodowanych stacji tv: e2 i CNBCe na 11.054 GHz polaryzacji H z SR 30000 i oglądać do woli!

Do odbioru we wschodniej i południowej Polsce wystarczy antena 90cm, na zachodzie i północy kraju - 110-120cm. Pod Warszawą mam na 90cm antenie sygnał 80%, stabilny odbiór daje już 30%, więc jest spory zapas!
Pamiątkowe nagranie jingli e2 i próbek programu:


e2, po turecku "e-iki", jest w całości jest wypełniony amerykańskimi programami rozrywkowymi oraz serialami. Kanał oferuje dwie ścieżki dżwiękowe - pierwszą z tureckim dubbingiem, drugą w języku oryginalnym, angielskim.

CNBC-e ma profil biznesowo- rozrykowy. Ciekawa hybryda. Programy biznesowe w języku tureckim są nadawane do godziny 18, później antenę przejmują seriale i filmy z USA. W soboty i niedziele biznesu nie ma, rozrywka jest na antenie cały dzień. Emisja jest zawsze z oryginalną ścieżką dźwiękową, bez dubbingu, choć z tureckimi napisami.

Talk-showy pokazywane są z 1-dniowym opóźnieniem względem USA, zaś seriale zaledwie 2-3 tygodnie po premierze w Stanach, to zdecydowanie wcześniej niż zdążą się pojawić na polskich kanałach, na których zresztą prześladuje nas lektor.

Seriale, show i inne produkcje pokazywane na CNBCe i e2 pochodzą z dużych amerykańskich sieci telewizyjnych takich jak NBC, ABC, FOX, CW, TBS, HBO i innych. Rzadziej, ale też, trafi się coś z Wielkiej Brytanii - BBC i Channel4.


Oto talk-shows nadawane na e2 i CNBCe:
The Tonight Show with Jay Leno
Ellen
Conan
Martha Stewart
Later with Jools Holland

A to lista seriali aktualnie emitowanych na e2 i CNBCe:
The Big Bang Theory, CSI: NY, The Newsroom, The Simpsons, How I met your mother, The Exes, Merlin, Rizzoli & Isles, Family Guy, South Park, Beavis & Butthead, Hot in Cleveland, Game of thrones, The Closer, Leverage, Treme, Workaholics, Political Animals, RevolutiÓn, Gossip Girl, Denver, Mad Men, Dexter, Breaking Bad, Hit & Miss, It's always sunny in Philadelphia

Wcześniej emitowane seriale:
Teen Wolf, Hollyoaks, Shameless, Come fly with me, Mongrels, Smalville, Hell on wheels, Terminator: Sarah Connor Cronicles, The good wife, Pushing Dasies, Star Wars: Clone Wars, My name is Earl, Weed, New adventures of old Christine, 24, Heroes, Samantha Who?, Desperate Housewives, Chuck, One Tree Hill, Hung, Party Down, Bored to death, Eastbound & down, Doctor Who, Prison Break, Without a trace, Two and a half men, Daily show with John Stewart, Rachel Ray (zakończona), Scrubs, The Sopranos, Californication, Monk

Brak jest co prawda serwisów informacyjnych i sportu, ale te pierwsze można uzupełnić włączając po północy CNBC-Europe z Astry, albo łapiąc MSNBC z Telstara.

CNBCe często o 21 nadaje filmy - widziałem m.in. Camp Rock i kultowe Clueless, ale także ciekawe europejskie kino, np. norweski film 'Tatt av kvinnen'.

W weekendy rano na CNBCe leci pasmo "Nickelodeon" składające się z takich kreskówek jak: Sponge Bob; Go Diego, go!; Kung-Fu Panda; Angry Beavers, Jimmy Neutron, Pingwiny z Madagaskaru. Niestety, jako jedyne pozycje programowe, te seriale animowane są dubbingowane po turecku i nie można zmienić ścieżki audio na oryginalną. Ale tylko to.Aha, reklamy są tureckie oczywiście.

Należy dopasować także aspect ratio. Obraz jest co prawda 16:9, natomiast nie anamorficzny, trzeba samemu rozciągać. Jakość video jest super, jak na kanały SD: 5-6Mbit!

1 komentarz :

Anonimowy pisze...

chyba znów się coś zmieniło ja na antenie 80cm z konwerterem Inverto Black Ultra bez problemów odbieram CNC-e na dzień 2015-06-02