DX-owy odbiór dzienny na falach średnich

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/zaskakujacy-odbior-dzienny-na-falach.html

Gdy pierwszy raz spotkałem się z zakresem 530 do 1620kHz, byłem pod wrażeniem, jak wiele zagranicznych stacji słychać w nim nocą. Jeszcze bardziej jednak zastanawiało mnie, dlaczego jest w nim zupełnie pusto za dnia. Eksplorując ten temat dowiedziałem się, czym jest propagacja jonosferyczna.
Mając później nieco lepszy sprzęt, przekonałem się, że nawet w środku letniego dnia, w centrum Polski - z dala od silnych nadajników, też można złapać co-nieco! A to, w jakiej ilości i z jaką siłą, zależy od walorów sprzętu - odbiornika/tunera, anteny oraz czystości eteru od zakłóceń.
W tym poście przedstawię, co na przestrzeni lat, na różnych odbiornikach udało mi się złapać w Polsce Centralnej na przyziemnym zasięgu fal średnich.

Francuska telewizja, francuskie kanały TV - jak odbierać? (poradnik)

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/francuskie-kanay-tv-jak-odbierac.html Doskonałą pomocą w nauce języka francuskiego jest możliwość korzystania z mediów w tym języku - źródeł informacji i rozrywki, z których korzystają sami Francuzi. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak wiele niekodowanych francuskich kanałów telewizyjnych - publicznych i komercyjnych, można w Polsce odbierać z satelity.
AKTUALIZACJA 25.11.2016 - koniec France2, France3, TF-1 i innych FTA :(
AKTUALIZACJA 2017 - pozostałe informacje 

Rosyjska telewizja, rosyjskie kanały TV - jak odbierać? (poradnik)

http://radiacja.blogspot.com/2012/04/rosyjska-telewizja-rosyjskie-kanay-tv.html
Jest wiele powodów, by zainteresować się odbiorem rosyjskiej telewizji. Najważniejszy to łączność językowa, informacyjna i kulturowa z największym krajem świata. Mieszkając poza Rosją, styczność z jej mediami jest niezbędna, by podtrzymać biegłość oraz rozszerzać zasób słownictwa. Można w ten sposób też zacząć naukę języka. Rozumiejąc pojedyncze słowa, następnie zdania i całe wypowiedzi, możemy przekonać się, że spojrzenie na życie i świat jest u Rosjan dosyć charakterystyczne i może różnić się o tego, co nam dotychczas o Rosji opowiadano, lub jak ją sobie wyobrażaliśmy.

Z poniższego artykułu dowiecie się, jak wiele niekodowanych kanałów telewizyjnych w języku rosyjskim można w Polsce w prosty sposób odbierać z satelity. Analizując najbardziej ekonomiczne warianty odbioru rosyjskiej tv, podzieliłem artykuł na 3 części: 

W pierwszej opisałem, jakie niekodowane rosyjskojęzyczne kanały oferuje pozycja 13E z satelitą HotBird - najczęściej ustawiana w Polsce. 

W drugiej podpowiadam, jak spróbować odbioru oryginalnych rosyjskich kanałów - prosto z Moskwy, nadających na "sputnikach" na wschodniej części satelitarnego nieba. 

W trzeciej przejrzymy zawartość satelitów w pobliżu HotBirda - prostszych w odbiorze, choć nie pochodzących bezpośrednio z Rosji, to nadawane w języku rosyjskim. 
W dwóch ostatnich należy przygotować niestandardową instalację, ale i to - jak się przekonacie, nie jest trudnym zadaniem, a dającym satysfakcję, że oglądamy telewizję równocześnie z widzami w Federacji Rosyjskiej:)
 Aktualizacja: marzec 2018!