Bandscan Barcelona

http://radiacja.blogspot.com/2013/04/bandscan-barcelona.htmlMieszkańcy Barcelony - drugiego największego miasta w Hiszpanii, albo jak kto woli - stolicy Katalonii, mają bardzo szeroki wybór stacji radiowych - informacyjnych, regionalnych, sportowych, z muzyką lokalną i zagraniczną, komercyjną i alternatywną, dance i klasyczną, rozgłośnie religijne. Swoje małe stacje mają też dzielnice Barcelony i przedmieścia. To wszystko jeszcze razy dwa, ponieważ o słuchaczy walczą zarówno nadawcy katalońsko- jak i hiszpańskojęzyczni. I jakby dwóch miejscowych języków było mało, to w eterze słychać również obce.
Oto raport o eterze radiowym FM w stolicy regionu autonomicznego Katalonii sporządzony na podstawie obserwacji poczynionych podczas moich odwiedzin w mieście w kwietniu 2013.

 ... I nie tylko podczas tej wizyty, bowiem wybierając się tam byłem już całkiem nieźle przygotowany. To dlatego, że Barcelona i Katalonia są obszarami, z których stacje radiowe UKF można latem sporadycznie odbierać też w Polsce! Każdy posiadacz w miarę przyzwoitego odbiornika, tunera FM, ma latem szansę na trafienie propagacji jonosferycznej umożliwiającej nadzwyczajny odbiór prosto z Barcelony i jej okolic. Ze względu na swoje położenie geograficzne, pojawiają się one najczęściej spośród wszystkich regionów Hiszpanii.

Przed podróżą znałem więc w dużej mierze stacje radiowe typowe dla regionu i miasta, ich profile, a nawet częstotliwości. Pamiętam doskonale moje pierwsze spotkanie z radiową Katalonią - było to wiosną 2003, podczas jednego z pierwszych otwarć propagacyjnych Es. W eterze pod Warszawą zagościła wtedy m.in. stacja radiowa "Catalunya Informacio". Zdziwiłem się słysząc jej nazwę: -Informacio? Dlaczego nie "Informacion" - jak wydawało mi się, że powinno być po hiszpańsku. Różnica niby subtelna, ale ewidentna. Język, jaki usłyszałem w złapanej stacji też początkowo brzmiał na pozór jak hiszpański, był jednak inny...
Kolejne propagacje na Katalonię dały mi możliwość poznania dalszych cech odróżniających Katalonię od reszty iberyjskiego królestwa.

Oto kompilacja moich nagrań katalońskich stacji z okresu od 2003r.:http://radiacja.blogspot.com/2013/04/bandscan-barcelona.htmlW kwietniu 2013 zawstydziłem propagację radiową i zanim rozpoczął się jej kolejny sezon, wybrałem się do odległej Barcelony:) Czekały tam na mnie stacje poznane z dalekosiężnej propagacji, jak i wiele odkryć. Zanim jednak o tym - których stacji słuchają sami Barcelończycy?

Przechadzając się po ulicach miasta, w paru miejscach słyszałem stację Flaixbac. Z tego względu pomyślałem, że dosyć popularną. Nazwa jej brzmi podobnie do angielskiego flashback, ("flaszbak") i wbrew członowi "back" w nazwie, stacja nie gra wyłącznie starych przebojów, ale dużo współczesnych utworów pop zagranicznych i katalońskich. W jednym miejscu słyszałem siostrzaną, dance'ową Flaix FM ("flaisz efema"), a u jednego sprzedawcy z Mercat de Sant Antoni grała Maxima FM, znana też w Polsce z satelity Astra 19e. Kiedyś bardzo lubiłem tę stację, potrafili wyciągnąć perełki z lat 90-tych, nie przesadzali z nowościami.
W sobotni wieczór bardzo dużo stacji radiowych transmitowało mecz, a raczej: transmitowało emocje futbolowe ze studia i stadionu. Biorąc pod uwagę piłkarskie zamiłowania Barcelończyków, takie transmisje również muszą gromadzić wielu słuchaczy.

Mnie zaś zaciekawiły i spodobały się się dwie stacje - Radio Bronka (dla polskich uszu ciekawie brzmiąca nazwa) na 104,5 MHz - otwarcie antykomercyjna i wolna rozgłośnia radiowa z niezależną muzyką, gł. rockową i audycjami. Słyszałem w niej też wywiady w j. angielskim z zespołami. Niedawno stacja zwiększyła swój zasięg i słychać ją w całym mieście, o czym informuje na stronie internetowej.
Drugą było kolejne "wolne" radio w eterze z ciekawą muzyka nu-jazz i rockiem na 91,4 - Contrabanda. Szkoda tylko, że jakość emisji była jak słabego streamu internetowego (audio do 10kHz).

Spośród charakterystycznych sygnałów tego regionu wymienię jeszcze stację iCatFM. Posiada ona wiele nadajników, nawet bardzo dużej mocy - jak np. w Barcelonie na 92,5 MHz o 100kW. Osobliwość iCat polega na tym, iż od wielu lat nadaje ona... tylko ton sygnału testowego 1kHz! Ostatni "prawdziwy" program odebrałem na niej w 2007r. Od tego czasu za każdym razem, kiedy ją słyszałem poprzez propagacje jonosferyczną słychać było test. Było także teraz, kiedy byłem w Barcelonie. Test non stop ze stukilowatowego nadajnika! Cóż za marnowanie prądu i częstotliwości. Stały "pisk" 1kHz ułatwia natomiast zidentyfikowane słabego sygnału iCat w odbiorze DX.


Barcelona i Katalonia ma dwa zestawy publicznych rozgłośni:
- Catalunya Radio, Catalunya Musica, Catalunya Informació oraz
- Radio Nacional (RNE1), RNE Radio Clasica, Radio 3, Radio5 ("Todo Noticias"). Mające siedzibę w Madrycie RNE nadaje też jedną dodatkową stację wyłącznie dla Katalonii - Radio4, mające złagodzić nastroje separatystyczne.
Północno-wschodni region autonomiczny od wielu lat postuluje niepodległość. Na ulicach Barcelony dominuje co prawda hiszpański, jako lingua-franca osób, które do bogatego ośrodka przybywają z biedniejszych rejonów Hiszpanii, lecz za miastem słychać coraz częściej kataloński.

Podczas gdy w publicznych rozgłośniach panuje wyraźna polaryzacja opinii, co do kwestii niepodległości, nastroje w regionie lepiej odzwierciedlają kroki nadawców komercyjnych - wielu z nich ma coraz obszerniejsze lokalne bloki programowe w lokalnym języku, a najpopularniejsza hiszpańska stacja z muzyką pop, Los Cuarenta Principales od niedawna całość swojego programu produkuje na miejscu, pod nazwą "Els Curanta Principals".

Bez względu na to jednak, czy to Katalonia, Kraj Basków, czy Andaluzja, Hiszpania jest chyba jedynym takim krajem w Europie, w którym na podium znajdują się rozgłośnie z programem wypełnionym dyskusjami: Cadena SER, COPE i Ondacero.Wymienione stacje nadają w kraju także na falach średnich - także w Barcelonie. Niestety, mój sprzęt nie nadawał się do ich nasłuchu (podaję częstotliwości: 540 - Onda Cero, 576 RNE5 TN, 666 - Caderna SER Barcelona, 738 RNE1, 783 COPE). Pozostaję więc na urozmaiconym paśmie FM.

Ciekawie też było usłyszeć, że miejsce na radiowej skali znalazło się też dla rozgłośni rosyjskojęzycznej - rosyjski pop było słychać na 91,2 FM, przeplatany serwisami informacyjnymi rosyjskiej stacji Echo Moskwy. Co ciekawe, Echo w stolicy Rosji również nadaje na 91,2 MHz, więc dobrze trafili z częstotliwością. Choć nie powiedziałbym, żeby rosyjskiego na ulicach było słychać aż tak dużo. Już prędzej uzasadnione jest funkcjonowanie nadajnika Radia France Internationale (105,3).

Informacje o stacjach radiowych z Hiszpanii są na stronach z listingami stacji (fmlist.org, fmscan, radiomap.eu) są nie do końca kompletne i przez to "odkryłem" kilka tajemniczych stacji o bardzo silnym sygnale, przeważnie nadających samą muzykę (przynajmniej, kiedy skanowałem). Moje pierwsze wrażenie podpowiadało mi, że to stacje pirackie, były nimi jednak liczne i nie do końca spisane stacje lokalne małej mocy. Wiele dzielnic i okolicznych miast posiada własne małe stacje. Nie ma chyba miejsca w Barcelonie, w którym wszystkie je słychać było idealnie - ich częstotliwości pokrywają się nie tylko między sobą wzajemnie, ale są niekiedy w kolizji z emisjami metropolitarnymi dużej mocy.

https://radiacja.blogspot.com/2013/06/barcelona-torre-de-collserola.html
Odbiór radiowy FM w Barcelonie
Miasto leży na północno-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, na południe od Pirenejów. Jego spora część mieści się w dolinie między wysokimi wzgórzami - niewysokim Montjuic od południa, długim łańcuchu Collserola na zachodzie i Monte Carmelo na północy. Obecność gór w połączeniu z dwiema rzekami - Llobregat na południu i Besos na północy spowodowała, że 1,7-milionowe miasto musiało skondensować swoją powierzchnię na niecałych 100km kwadratowych (5x mniejszej od Warszawy!).

Ciasnotę odczuwa się również w eterze - najczęściej stosowany raster (odstęp między lokalnymi stacjami) to 0,2 lub 0,3 MHz - o wieeeeele mniejszy, niż w Warszawie. Spotkane w bardzo niewielu przypadkach odstępy o szerokości "aż" 0,4 MHz były spowodowane chyba tylko przez awaryjnie wyłączone nadajniki. Najczęściej ulegają im wspomniane stacje lokalne i dzielnicowe małej mocy. Z ich powodu niektóre częstotliwości wykorzystane są podwójnie - dla emisji na północnych i południowych skrawkach miasta. Gdzieniegdzie w bardzo bliskiej okolicy prowadzi się nadawanie nawet częstotliwościach 0,1 MHz obok silnych ale mniej znaczących stacji komercyjnych Barcelony - przykładem niech będzie Radio Sant Boi na 89,4 względem FEMRadio 89,5.

Dwa główne centra nadawcze mieszczą się na wzgórzach Collseroli i sąsiednim szczycie - Tibidabo. Na tym pierwszym postawiona jest elegancka, nieco awangardowa wieża nadawcza (którą oczywiście odwiedziłem!), na drugim - maszt. Co zaskakujące, inna awangardowa wieża - Torre Calatrava niedaleko cytadeli Montjuic - futurystycznie wyglądająca "zaobrączkowana wykałaczka", mimo najszczerszych intencji architektów nie stała się obiektem nadawczym. Lecz to ją, nieświadomi tego faktu turyści odwiedzają najczęściej. O obiektach piszę w osobnym poście.Dlatego wreszcie...--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bandscan Barcelona 2013
Termin 12-15.04.2013
tuner: Sony XDR-F1HD + dipol drutowy;
jako (O=x) podana siła sygnału w miejscu odbioru
Lokalizacja: centrum-dzielnica Eixample niedaleko
Łuku Triumfalnego, budynek mieszkalny 2p.
podany RDS PS, wszędzie gdzie tylko był nadawany;

DISLAIMER: dziś lista stacji w mieście może wyglądać już inaczej
O pojedynczych "DXach" (częstotliwości zapisane mniejszą czcionką) piszę pod bandscanem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

87,7    _RAC1____
          (O=6) Barcelona - Collserola, 20kW, stacja gadana w języku katalońskim (nazwa: "a rak u")

88,0    Astrocanal  

          (O=5) Barcelona #brak RDS, tarot, czytanie z kart - fonia kanału TV o tej samej nazwie?
          w wykazach podane tu było "Loca Fun Radio"

88,3    RNE_1___               
          (O=6) Barcelona - Collserola, 100kW, pierwszy program hiszpańskiego radia krajowego

88,7    RADIO_RM | BARNA___ | ANEM_AMB | TU______               
          (O=6) Barcelona - Collserola, 10kW, muzyka pop ("Jesteśmy z Wami" w RDS PS)

88,9    R.MARIA__               
          (O=6) Barcelona #nowy tx, brak na listach, //106,35

89,1    MARCABCN
          (O=6) Barcelona -Collserola 20kW, sportowe

89,4    Radio Sant Boi               
          (O=3) Sant Boi de Llobregat 0,5kW @14km #ID ze słuchu!
89,5    FEMRADIO
          (O=6) Barcelona

89,8    __COPE__
          (O=6) Barcelona - Collserola 8kW #"Cope Catalunya y Andorra", ex: ABC Punto R. Onda Rambla,
          popularna stacja z audycjami sportowymi

90,1    _BCN__FM_               
          (O=6) Barcelona #tylko muzyka  rock, pop, oldies; na listach "Boca FM", ID tylko z RDSu
90,2   iCatFM ton 1kHz
          (O=3) Sant Celoni - Montseny 0,25kW @47km, #brak emisji programu, tylko ton 1kHz

90,3    KAIROS__               
          (O=5/6) Barcelona? Tylko muzyka, szumy z toru emisyjnego, mono, duża dewiacja90,5    M80RADIO               
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW #jęz.kataloński, muzyka oldies, nawet przyjemne90,7   Catalunya Radio
          (O=2) Pineda de Mar 0,25kW @50km DX


90,8    R,U,CAT_ | R,UNION__               
          (O=6) Barcelona #Radio Unión Cataluna91,0    FREQ_BCN               
          (O=6) Barcelona - Collserola 5kW #biznesowe, w wykazach "COMRadio La Xarxa" #katalońskie


91,2    RADIO___ | RUSA____ | RYCCKOE_ | RADIO___ | RUSSIAN_ | RADIO___           
          (O=6) Barcelona #rosyjska muzyka, liner: "Dla vsech, kto panimayet", info px Echo Moskwy


91,4    Contrabanda            
          (O=5) Barcelona, brak RDS audio tylko10kHz, contrabandaradio.org; m.in. nu-jazz/rock, fajne


91,6    Radio Trinitat Vella           
          (O=3) Barcelona, metal, hardrock, przesterowane audio


91,7    Radió "91 Punto 7, 7, 7....."           
          (O=6) Barcelona, brak RDS, szumy z toru emisyjnego, brak w wykazach, pirackie? ID z jingla
92,0    CATINFO_           
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW #jęz.kataloński

92,5    iCatFM ton 1kHz
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW #brak emisji programu, tylko ton 1kHz


92,8    LA_MEGA_ | SE_PEGA_ | 93_509__ | 7766____           
          (O=6) Barcelona 1kW
93,0    RNE_CLAS           
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW

93,2    ONDA_PAZ | 93.2_FM_ | CONECTA_ | LA_ONDA_ | DE_TU____ | VIDA____         
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 1kW
93,5    ONDACERO           
          (O=6) Barcelona 20kW

93,7    Radio Estel
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 1kW @45km DX

93,9    CUARENTA           
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW, lokalne wstawki z id jako "Els Curanta Principals". Not gay.

94,2    GESTIONA           
          (O=5) Barcelona +coś w tle, gadany program! Radio COM?


94,3    RNE1           
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 10kW @40km DX

94,4    BADALONA | 94.4_FM
          (O=5/4) Badalona 0,5kW @8km. Jedna z 2 stacji na tej freq., muzyka house, ID tylko z RDSu


94,4    Gestiona
          (O=2) Baix Llobregat 0,1kW? @14km

94,6    Onda de Sants Montjuic           
          (O=2/3) Barcelona - Montjuic 0,15kW #religijne, słaby odbiór jak na lokalną stację (4km)
94,9    EUROPAFM           
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW, współczesny pop CHR


95,2    _ANTENA_ | __2000__
          (O=5) Barcelona, muzyka latino

95,5    KISS_FM_
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

95,8    POWER_FM
          (O=6) Barcelona? #brak w wykazach, religijne

96,0    RADIOLE_
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW


96,4    Catalunya Musica
          (O=3) Cabrils - Montcabrer 0,5kW @22km #muzyka klasyczna

96,5    iCatFM ton 1kHz
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 5kW @40km DX #brak emisji programu, tylko ton 1kHz


96,6    PICA____
          (O=4/5) Barcelona 0,1kW, dosyć cicha emisja, mimo tego filtry skakały, stary pop US
96,9    ___SER__
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW, popularna stacja z audycjami słownymi97,2    RKM_____ | RADIO___ | BCN_____
          (O=5) Barcelona - Tibidabo 1kW97,3    Catalunya Radio
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 10kW @40km DX


97,7    RADIO___ | TELETAXI | BARNA___ | ___LO___ | NUESTRO_ | 24_HORAS
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW


98,0    Radio Alegria?
          (O=4) Santa Coloma de Gramenet 0,5kW @8km

98,3    _INTER__ | ECONOMIA | 98.3-CAT
          (O=5) Barcelona 1kW

98,6    RNE_3___
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW
99,0    RNE_5___
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

99,2    nośna
          (O=3) Alella @14km, "pierdząca" nośna; przesterowywuje się

99,4    __DIAL__
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW, muzyka pop hiszpańska

99,7    Florida
          L'Hospitalet de Llobregat - 0,05kW @8km

99,7    jeszcze coś?
          (O=1) w tle Floridy, tent: Sabadell @20km lub Badalona @8km


100,0    CAD-100_
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW (pełna nazwa "Cadena Cien" brzmi jak "FIEN"), pop zagraniczny i hiszopański

100,3    La Bomba
            (O=5/4) Barcelona - Tibidabo 1kW, brak RDSu czy zwyczajnie nie udało się złapać?

100,5    _RADIO__ | _CIUTAT_ | _VELLA__ | 100.4_FM
            (O=5) Barcelona - Deificio Colon ("Torre Meritim") 0,5kW - inna częstotliwość w RDS!

100,8    RNE_4___
            (O=6) Barcelona - Collserola 100kW
101,1    RNE4
            spur od 100,8? -brak na listach nadajników


101,2    R.POMAR_
            (O=5) Badalona 0,1kW @8km - "La formula Badalona"

101,5    CATMUSIC
            (O=6) Barcelona - Collserola 8kW #muzyka klasyczna


102,0    __COPE__
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW "Cope Barcelona", w większości //89,8,
          popularna stacja z audycjami sportowymi
102,3    Aire
            (O=5) Barcelona, w wykazach jako Loca Fun Radio, mocno skompresowane, logo późniejsze:


102,4    Ondacero
            (O=2) Pineda de Mar 1kW @50km DX

102,5    SMRADIO_
            (O=6) Barcelona - Montjuic (radio dzielnic Sants-Montjuic), w tle coś jeszcze - gadka102,8    CATRADIO
            (O=6) Barcelona - Collserola 100kW


103,1    Catalunya Informació
            (O=3) Cabrils - Montcabrer 0,5kW @22km

103,2    Sants 3 Radio
            (O=3) Barcelona - Plaza Malaga 0,13kW

103.2    coś jeszcze
            (O=1/2) tent. Exito Radio Barcelona lub R. Inter Montcada i Reixac @9km


103,5    _ONA_fm_
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW #zagraniczny pop

103,8    _ROCK_FM
            (O=6) Barcelona, słyszane U2 ale też i jakiś trance!


103,9   ?Linea4?
            (O=2/3) Barcelona, transmisja z estrady?

104,2    MAXIMAfm
            (O=6) Barcelona - Tibidabo 20kW - muzyka dance, house


104,5    BRONKA__
            (O=5) Barcelona 0,6kW

104,7    BCN_____ | LATINA__ | 104.7_FM
            (O=6) Barcelona - Monte Carmelo 2kW

105,0    RAC105__
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW


105,3    Radio France Internationale
            (O=5) Barcelona 0,25 kW - francuska, brak RDS?


105,4   iCatFM  ton 1kHz
            (O=3) Cabrils - Montcabrer 0,25kW @22km #brak emisji programu, tylko ton 1kHz105,7    FLAIX_FM
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW, kolejne obok Maxima Fm klubowe radio #j. kataloński106,1    FLAIXBAC
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW, chyba najpopularniejsza stacja FM w BCN

106,35    Radio Maria
              (O=5/6) Barcelona - Monte Carmelo, raster 0,05MHz!! XDR odbierał zniekształcone 106,3 i ,4
               - jak wspomniałem, było też na 88,9


106,6    R.ESTEL_
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW - katolickie w j.katalońskim, "R. Gwiazda"

106,9    RKB106.9
            (O=5) Barcelona 5kW #"Radio Kanal Barcelona"

107,1    Radio Bonanova?
            (O=3) W promieniu 10km możliwe aż 3 stacje, przy czym słyszana była tylko jedna z nich

107,2    COM?
            (O=3) rozmowa w studiu - tent. Radio COM Parets del Valles @18km

107,3    nośna
            (O=6) Barcelona, unid, brak RDS

107,5    80'DISCO
            (O=6) Barcelona 1kW, w wykazach jako Radio Inter

107,7    R.GRACIA
            (O=5) Barcelona - Monte Carmelo 0,4kW, cicha modulacja
107,9    RADIO___ | AMISTAD_
            (O=5) Barcelona - Turo d'en Fotja 15kW, religijne +jeszcze coś szumiało w tle?


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------


FM DX w Barcelonie
Stacji odebranych jest bardzo dużo, jednak mniej niż w porównaniu z bandscanami z Berlina i Torunia wykonanych tym samym tunerem i anteną. W dodatku są to niemal wyłącznie rozgłośnie lokalne. Ukształtowanie terenu w rejonie metropolii położyło się cieniem na dalekim odbiorze z głębi lądu. Gęstość zabudowań również jest bardzo duża i nieliczne odległe sygnały, którym udało się trafić w przełęcz między wzgórzami, w centrum miasta (jak moja lokalizacja podczas pobytu) są bardzo osłabione.
Przykładowo, bardzo słabo odbierałem sygnały z centrum nadawczego Montserrat. Gdyby nie wzniesienia Collseroli, byłoby ono źródłem bardzo silnych sygnałów dla miasta.

Jedyny obiecujący, odsłonięty kierunek to wschód z widokami na Morze Śródziemne, ogromny akwen wodny dający regularną dalekosiężną propagację troposferyczną. Przeglądając "mapki tropo" cyklicznie w tych rejonach pojawiają się czerwone barwy oznaczające bardzo podniesione warunki propagacyjne. Cechą charakterystyczną śródziemnomorskiego tropo jest przechodniość - nie występuje ono jednocześnie nad całym Morzem, a tylko nad poszczególnymi jego basenami i przechodzi w ciągu kilku dni z zachodu na wschód. Akurat trafiłem na... No właśnie. :)

Z nad morza przyszedł jeden z ciekawszy  DX - Pineda de Mar 0,25kW @50km (90,7; 102,4), z trasą propagacji wzdłuż brzegu.

No comments :