Bandscan Barcelona

http://radiacja.blogspot.com/2013/04/bandscan-barcelona.html
Oto raport o eterze radiowym FM w katalońskiej stolicy sporządzony na podstawie obserwacji poczynionych podczas moich odwiedzin w stolicy regionu autonomicznego Katalonii w Królestwie Hiszpanii w kwietniu 2013.
 Wybierając się tam byłem już całkiem nieźle przygotowany - znałem stacje radiowe typowe dla regionu i miasta, ich profile a nawet częstotliwości. To dlatego że Barcelona i Katalonia są obszarami, z których stacje radiowe UKF można latem sporadycznie odbierać też w Polsce. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Katalonia pojawia się w ten sposób jako pierwsza przed wszystkimi innymi regionami Hiszpanii.Kiedy w 2003 roku nasłuchiwałem otwarcia propagacyjnego na ten obszar, poznałem pierwsze cechy wyróżniające Katalonię od reszty iberyjskiego królestwa. Pod Warszawą zagościła wówczas w eterze m.in. stacja radiowa "Catalunya Informació". -Czemu nie "Informacion" jak powinno być po hiszpańsku? Różnica niby subtelna, ale ewidentna. Język jakby hiszpański, ale jednak inny...
Kolejne spotkania z radiową Katalonią w Polsce dały mi wiedzę o stacjach radiowych typowych dla tego regionu: Flaix FM ("flaisz efema"), RAC1 ("a rak u"), Els Curanta Principals...

W kwietniu b.r. to ja zawstydziłem propagację radiową i wybrałem się do odległej Barcelony:)
Ukształtowanie terenu w rejonie metropolii dwojako położyło się cieniem na dalekim odbiorze. Stolica Katalonii leży w dolinie między wysokimi wzgórzami - Montjuic od południa, długim łańcuchu Collserola na zachodzie i Monte Carmelo na północy. I mówimy tu tylko o naturalnych przeszkodach terenowych w najbliższym sąsiedztwie. Obecność gór w połączeniu z dwiema rzekami - Llobregat na południu i Besos na północy spowodowała, że 1,7-milionowe miasto musiało skondensować swoją powierzchnię na niecałych 100km kwadratowych (5x mniejsza od Warszawny!). Gęstość zabudowań jest bardzo duża i odległe sygnały którym udało się trafić w przełęcz między wzgórzami, docierają do centrum miasta (jak moja lokalizacja podczas pobytu) bardzo wytłumione przez zabudowania.

Jedyny obiecujący, odsłonięty kierunek to wschód z widokami na Morze Śródziemne, ogromny akwen wodny dający regularną dalekosiężną propagację troposferyczną. Przeglądając "mapki tropo" cyklicznie w tych rejonach pojawiają się czerwone barwy oznaczające bardzo podniesione warunki propagacyjne. Cechą charakterystyczną śródziemnomorskiego tropo jest przechodniość - nie występuje ono jednocześnie nad całym Morzem, a tylko nad poszczególnymi jego basenami i przechodzi w ciągu kilku dni z zachodu na wschód. Akurat trafiłem na... No właśnie. :)

Z nad morza przyszedł jeden z ciekawszych  DXów - Pineda de Mar 0,25kW @50km, z trasą propagacji niemal całkowicie nad morzem, wzdłuż brzegu.

Dziwna sytuacja jest z odbiorem obiektu Sant Jerroni de Monserrat, zainstalowanego w masywie Monserrat na zachód od miasta. Gdyby nie góry Collserola, znajdujący się w odległości ok. 40km od Barcelony Monserrat byłby jednym z głównych źródeł sygnału dla miasta. Pobliskie
wzniesienie powoduje jednak powstanie cienia radiowego w jego zasięgu - do tego stopnia, że niektóre częstotliwości tego RTCN zostały wykorzystane w Barcie ponownie do emisji innych stacji!

Co do samego zagospodarowania stacji w mieście - najczęściej jest stosowany raster (odstęp) 0,2 lub 0,3 MHz. Spotkane w niewielu przypadkach dziwy o szerokości 0,4 MHz są spowodowane chyba tylko przez awaryjnie wyłączone nadajniki. Ogólnie w barcelońskim eterze jest bardzo ciasno.

Oprócz emisji stacji publicznych i dużych sieci komercyjnych dużą mocą z Collseroli i Tibidabo, jest wiele dzielnic i okolicznych miast satelickich, które mają własne małe stacje. Niektóre częstotliwości wykorzystane są z tego powodu podwójnie - dla emisji małej mocy na północnych i południowych skrawkach miasta. Gdzieniegdzie w bardzo bliskiej
okolicy prowadzi się nadawanie nawet częstotliwościach 0,1 MHz obok silnych ale mniej znaczących stacji komercyjnych Barcelony - niech przykładem będzie radio Sant Boi na 89,4 względem FEMRadio 89,5.
Informacje o stacjach radiowych z Hiszpanii są na stronach z listingami stacji (fmlist.org, fmscan, radiomap.eu) są nie do końca kompletne i tak odkryłem kilka tajemniczych stacji o bardzo silnym sygnale, przeważnie nadających samą muzykę. Moje pierwsze wrażenie to stacje pirackie, jak np. 90,3 Kairos. Ale to właśnie te liczne i nie do końca spisane stacje dzielnicowe.Których stacji słuchają sami Barcelończycy?

W paru miejscach słyszałem stację Flaixbac, i jest to chyba najpopularniejsza stacja w BCN, z nowym popem zagranicznym i katalońskim. U kogoś słyszałem siostrzaną, dance'ową stację Flaix FM, a u jednego sprzedawcy z Mercat de Sant Antoni grała Maxima FM, znana też w Polsce z satelity Astra 19e.
W sobotni wieczór bardzo dużo stacji radiowych transmitowało - nie nazwałbym tego meczem - transmitowało emocje futbolowe ze studia. Biorąc pod uwagę piłkarskie zamiłowania Barcelończyków, takie transmisje również muszą gromadzić wielu słuchaczy.

Mnie zaś spodobały się dwie stacje - Radio Bronka (dla polskich uszu ciekawie brzmiąca nazwa) na 104,5 - otwarcie antykomercyjna i wolna rozgłośnia radiowa z niezależną muzyką i audycjami. Stacja niedawno zwiększyła swój zasięg i słychać ją w całym mieście, o czym informuje na stronie internetowej.
Drugą było kolejne "wolne" radio w eterze z ciekawą muzyka nu-jazz i rockiem na 91,4 - Contrabanda. Szkoda tylko, że jakość emisji była tak słaba, jak jakość streamu internetowego.


Ciekawie też było usłyszeć, że miejsce na radiowej skali znalazło się też dla rozgłośni rosyjskojęzycznej - rosyjski pop było słychać na 91,2, czasami przeplatany serwisami informacyjnymi Echa Moskwy. Choć nie powiedziałbym, żeby rosyjskiego na ulicach było słychać aż tak dużo. Już prędzej uzasadnione jest funkcjonowanie nadajnika Radia France Internationale.

Barcelończycy mają bardzo szeroki wybór stacji radiowych - informacyjne, regionalne, z audycjami sportowymi, muzyką miejscową i zagraniczną, komercyjną i alternatywną, dance i klasyczną, religijne - i to wszystko razy dwa, bo o słuchaczy walczą zarówno stacje katalońskie, jak i madryckie.
I wreszcie... bandscan! Stacji odebranych jest sporo, jednak w porównaniu z bandscanami z Berlina i Torunia wykonanych tym samym tunerem i anteną, relatywnie mało.


Bandscan wykonany tunerem Sony XDR-F1HD + dipol
Lokalizacja: Barcelona, centrum-dzielnica Eixample niedaleko
Łuku Triumfalnego, budynek mieszkalny 2p.
Termin 12-15.04.2013
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

87,7    _RAC1____
          (O=6) Barcelona - Collserola, 20kW #jęz.kataloński

88,0    Astrocanal           
          (O=5) Barcelona #brak RDS, tarot, czytanie z kart, w wykazach jako Loca Fun Radio

88,3    RNE_1___               
          (O=6) Barcelona - Collserola, 100kW

88,7    RADIO_RM | BARNA___ | ANEM_AMB | TU______               
          (O=6) Barcelona - Collserola, 10kW #tylko muzyka ("Jesteśmy z Wami" w RDS PS)

88,9    R.MARIA__               
          (O=6) Barcelona #nowy tx, brak na listach, //106,35

89,1    MARCABCN
          (O=6) Barcelona -Collserola 20kW

89,4    Radio Sant Boi               
          (O=3) Sant Boi de Llobregat 0,5kW @14km #ID ze słuchu!

89,5    FEMRADIO
          (O=6) Barcelona

89,8    __COPE__
          (O=6) Barcelona - Collserola 8kW #"Cope Catalunya y Andorra", ex: ABC Punto R. Onda Rambla

90,1    _BCN__FM_               
          (O=6) Barcelona #tylko muzyka  rock, pop, oldies; na listach "Boca FM", ID tylko z RDSu

90,2   iCatFM ton 1kHz
          (O=3) Sant Celoni - Montseny 0,25kW @47km, #brak emisji programu, tylko ton 1kHz

90,3    KAIROS__               
          (O=5/6) Barcelona? Tylko muzyka, szumy z katy dźwiękowej, mono, duża dewiacja, pirackie?

90,5    M80RADIO               
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW #jęz.kataloński

90,7   Catalunya Radio
          (O=2) Pineda de Mar 0,25kW @50km DX

90,8    R,U,CAT_ | R,UNION__               
          (O=6) Barcelona #Radio Unión Cataluna

91,0    FREQ_BCN               
          (O=6) Barcelona - Collserola 5kW #biznesowe, w wykazach "COMRadio La Xarxa" #catal.

91,2    RADIO___ | RUSA____ | RYCCKOE_ | RADIO___ | RUSSIAN_ | RADIO___           
          (O=6) Barcelona #rosyjska muzyka, liner: "Dla vsech, kto panimayet", info px Echo Moskwy

91,4    Contrabanda            
          (O=5) Barcelona, brak RDS audio tylko10kHz, contrabandaradio.org; m.in. nu-jazz/rock, fajne

91,6    Radio Trinitat Vella           
          (O=3) Barcelona, metal, hardrock, przesterowane audio

91,7    Radió "91 Punto 7, 7, 7....."           
          (O=6) Barcelona, brak RDS, szumy z karty muz., brak w wykazach, pirackie? ID z jingla

92,0    CATINFO_           
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW #jęz.kataloński

92,5    iCatFM ton 1kHz
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW #brak emisji programu, tylko ton 1kHz

92,8    LA_MEGA_ | SE_PEGA_ | 93_509__ | 7766____           
          (O=6) Barcelona 1kW

93,0    RNE_CLAS           
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW

93,2    ONDA_PAZ | 93.2_FM_ | CONECTA_ | LA_ONDA_ | DE_TU____ | VIDA____           
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 1kW

93,5    ONDACERO           
          (O=6) Barcelona 20kW

93,7    Radio Estel
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 1kW @45km DX

93,9    CUARENTA           
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW

94,2    GESTIONA           
          (O=5) Barcelona +coś w tle, gadany program! Radio COM?

94,3    RNE1           
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 10kW @40km DX

94,4    BADALONA | 94.4_FM
          (O=5/4) Badalona 0,5kW @8km. Jedna z 2 stacji na tej freq., muzyka house, ID tylko z RDSu

94,4    Gestiona
          (O=2) Baix Llobregat 0,1kW? @14km

94,6    Onda de Sants Montjuic           
          (O=2/3) Barcelona - Montjuic 0,15kW #religijne, słaby odbiór jak na lokalną stację (4km)

94,9    EUROPAFM           
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

95,2    _ANTENA_ | __2000__
          (O=5) Barcelona #ann. "proyecto de grupo Antenna 2000"; DJ Kenny latin flow mix

95,5    KISS_FM_
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

95,8    POWER_FM
          (O=6) Barcelona? #brak w wykazach, religijne

96,0    RADIOLE_
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

96,4    Catalunya Musica
          (O=3) Cabrils - Montcabrer 0,5kW @22km #muzyka klasyczna

96,5    iCatFM ton 1kHz
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 5kW @40km DX #brak emisji programu, tylko ton 1kHz

96,6    PICA____
          (O=4/5) Barcelona 0,1kW, dosyć cicha emisja, mimo tego filtry skakały, stary pop US

96,9    ___SER__
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW

97,2    RKM_____ | RADIO___ | BCN_____
          (O=5) Barcelona - Tibidabo 1kW

97,3    Catalunya Radio
          (O=2) Sant Jeroni de Monserrat 10kW @40km DX

97,7    RADIO___ | TELETAXI | BARNA___ | ___LO___ | NUESTRO_ | 24_HORAS
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

98,0    Radio Alegria?
          (O=4) Santa Coloma de Gramenet 0,5kW @8km

98,3    _INTER__ | ECONOMIA | 98.3-CAT
          (O=5) Barcelona 1kW

98,6    RNE_3___
          (O=6) Barcelona - Collserola 100kW

99,0    RNE_5___
          (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

99,2    nośna
          (O=3) Alella @14km, "pierdząca" nośna; przesterowywuje się

99,4    __DIAL__
          (O=6) Barcelona - Tibidabo 8kW

99,7    Florida
          L'Hospitalet de Llobregat - 0,05kW @8km

99,7    jeszcze coś?
          (O=1) w tle Floridy, tent: Sabadell @20km lub Badalona @8km

100,0    CAD-100_
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

100,3    La Bomba?
            (O=5/4) Barcelona - Tibidabo 1kW, brak RDSu czy zwyczajnie nie udało się złapać?

100,5    _RADIO__ | _CIUTAT_ | _VELLA__ | 100.4_FM
            (O=5) Barcelona - Deificio Colon ("Torre Meritim") 0,5kW - błędna częstotliwość w RDS

100,8    RNE_4___
            (O=6) Barcelona - Collserola 100kW

101,1    RNE4
            spur od 100,8? brak na listach nadajników

101,2    R.POMAR_
            (O=5) Badalona 0,1kW @8km - "La formula Badalona"

101,5    CATMUSIC
            (O=6) Barcelona - Collserola 8kW #muzyka klasyczna

102,0    __COPE__
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW "Cope Barcelona", w większości //89,8

102,3    Aire
            (O=5) Barcelona, w wykazach jako Loca Fun Radio, mocno skompresowane

102,4    Ondacero
            (O=2) Pineda de Mar 1kW @50km DX

102,5    SMRADIO_
            (O=6) Barcelona - Montjuic (radio dzielnic Sants-Montjuic), w tle coś jeszcze - gadka

102,8    CATRADIO
            (O=6) Barcelona - Collserola 100kW

103,1    Catalunya Informació
            (O=3) Cabrils - Montcabrer 0,5kW @22km

103,2    Sants 3 Radio
            (O=3) Barcelona - Plaza Malaga 0,13kW

103.2    coś jeszcze
            (O=1/2) tent. Exito Radio Barcelona lub R. Inter Montcada i Reixac @9km

103,5    _ONA_fm_
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW #zagraniczny pop

103,8    _ROCK_FM
            (O=6) Barcelona, słyszane U2 ale też i jakiś trance

103,9    Linea4
            (O=2/3) Barcelona, transmisja z estrady?

104,2    MAXIMAfm
            (O=6) Barcelona - Tibidabo 20kW - moja kiedyś-ulubiona stacja z Hiszpani, muzyka dance

104,5    BRONKA__
            (O=5) Barcelona 0,6kW - bardzo ciekawa stacja - wolna, anarchistyczna, z ciekawą muzyką,
            wywiady po angielsku z zespołami muzycznymi, audycje tematyczne.

104,7    BCN_____ | LATINA__ | 104.7_FM
            (O=6) Barcelona - Monte Carmelo 2kW

105,0    RAC105__
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW

105,3    Radio France Internationale
            (O=5) Barcelona 0,25 kW - brak RDS?

105,4   iCatFM  ton 1kHz
            (O=3) Cabrils - Montcabrer 0,25kW @22km #brak emisji programu, tylko ton 1kHz

105,7    FLAIX_FM
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW, kolejne obok Maxima Fm klubowe radio #j. kataloński

106,1    FLAIXBAC
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW, chyba najpopularniejsza stacja FM w BCN

106,35    Radio Maria
              (O=5/6) Barcelona - Monte Carmelo, raster 0,05MHz!! XDR odbierał zniekształcone 106,3/4

106,6    R.ESTEL_
            (O=6) Barcelona - Collserola 20kW #religijne

106,9    RKB106.9
            (O=5) Barcelona 5kW #"Radio Kanal Barcelona"

107,1    Radio Bonanova?
            (O=3) W promieniu 10km możliwe aż 3 stacje, przy czym słyszana była tylko jedna z nich

107,2    COM?
            (O=3) rozmowa w studiu - tent. Radio COM Parets del Valles @18km

107,3    nośna
            (O=6) Barcelona, unid, brak RDS

107,5    80'DISCO
            (O=6) Barcelona 1kW #w wykazach jako Radio Inter

107,7    R.GRACIA
            (O=5) Barcelona - Monte Carmelo 0,4kW #cicha modulacja

107,9    RADIO___ | AMISTAD_
            (O=5) Barcelona - Turo d'en Fotja 15kW #religijne +jeszcze coś szumiało w tle?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No comments :

Post a Comment