Radio "Srebrny Deszcz"

http://radiacja.blogspot.com/2013/04/radio-srebrny-deszcz.htmlMoją ulubioną stacją jest ostatnio rosyjski "Silver Rain" - 
oryg. "Серебряный Дождь" - serebrjani dożdź, czyli "Srebrny Deszcz". Nazwa nietypowa jak na stację radiową....


Silver Rain po raz pierwszy włączyłem w styczniu, po ustawieniu anteny satelitarnej na Intelsata 60E, skąd m.in. Deszczyk nadaje. Miałem stamtąd oglądać rosyjską telewizję, ale zaciekawiła mnie bardziej oferta radiowa.
Pierwsze odczucia były mieszane - spodziewałem się raczej usłyszenia czegoś w rodzaju radiowej wersji Telekanal'a "ДОЖДЬ" - internetowej telewizji należącej do tej samej grupy medialnej, co stacja radiowa. Wicedyrektorka Silvera, Nataliya Sindeeva jest producentką TV Rain, na którym leci mega dużo opozycyjnej publicystyki, rzetelnej informacji i programów kulturalnych. Tymczasem okazało się, że Silver Rain, to w pierwszej kolejności stacja muzyczna. I do tego dosyć specyficzna...
Muzyka na "Dożdie"

Obraziłbym się w ogóle na Silver Rain - wyłączył i nie wrócił nigdy więcej, gdyby moja pierwsza dłuższa sesja słuchania nie przypadła na pewien piątkowy wieczór. Był to czas audycji "Silver Rain Night Party" z muzyką house. Ja owszem, od jakiegoś czasu muzyki klubowej już nie słucham tak dużo jak kiedyś, ale selekcja kawałków w tej audycji na Silverze okazała się świetnym przeglądem house'owych klasyków. "O! To znam! O, i to! I to!" -Zaczęło się nieźle... I choć muzyka house to nie flagowa muzyka Silvera, dałem mu szansę...

Profil muzyczny stacji raczej trudno wpisać w jakiekolwiek sztywne formaty, jakimi sprofilowane są stacje radiowe w Polsce i dalej na Zachód. Na Silverze a to zagrają jakiś blues, a to funky z lat 70-tych, jakiś pop, a to muzykę klasyczną, chanson francaise, folk, Adele...


-Czy to zupełnie przypadkowy muzyczny misz-masz, czy coś te wszystkie utwory łączy? Gdyby głęboko analizować okazałoby się, że część utworów z playlisty jest nawet nieco społecznie i politycznie zaangażowana, co nie zmienia faktu, że każdy z nich to kawał dobrej i nieśmiertelnej muzyki. Silver to nie komercyjne muzyczne używki - piosenki z nadużyciem słowa "love" i "baby", których pełne są europejskie stacje AC i CHR i których wstyd będzie słuchać za lat pięć czy nawet za rok.

Co ciekawe, dzienna playlista Silvera początkowo nie była w rezonansie z moim gustem muzycznym - przez pierwsze tygodnie w jego eterze słyszałem niemal wyłącznie nieznane mi utwory, których dzięki temu świetnie słuchało się w tle. Po jakimś czasie, kiedy odkryłem że zaczynają się powtarzać, niektóre z nich zakotwiczyły się w mojej głowie; na tyle mocno że nawet z dala od odbiornika nuciłem je sobie... Chwyciło!Richter FM

Muzycznie najsmaczniejsze okazało się nocne pasmo z tajemniczą muzyką elektroniczną nazwane "Richter FM". Zimą można go słuchać już od 21, po zmianie czasu na letni od 22 czasu polskiego - w Moskwie od miejscowej północy. Choć za projektem stoi DJ Ilya Richter, audycja jest nadawana bez wejść spikera. Richter FM to selekcją mrocznych, nastrojowych, klimatycznych, intelektualnie stymulujących kawałków; audycją bez prowadzącego.
Oto kilka przykładowych kompozycji z nocnej playlisty:


A na bieżąco można słuchać w streamie http://radiosilver.corbina.net:8000/silver128.mp3Publicystyka na "Dożdie"

Jak bardzo stymulująca muzyka na Richterze by nie była, zasypia się z nią bardzo przyjemnie. Na drugi dzien rano w słuchawkach zamiast muzyki lecą natomiast poranne programy publicystyczne. Najciekawszym z nich jest "Stancya Barrikadnaya" (nazwa wzięta od jednej ze stacji moskiewskiego metra) z Ksenią Sobczak i Wiktorem Nabutov - w poniedziałki i piątki.
Audycja ma charakter potyczki dwóch punktów widzenia na bieżące wydarzenia lub sprawy związane z problemami obywateli. Opinie, argumenty, pytania i próby odpowiedzi jakie padają podczas tego programu są całkowitym ewenementem na skalę radiofonii w całej Federacji - czegoś takiego nie usłyszymy w żadnej innej rosyjskiej stacji (ok, no może Echo Moskwy i Kommiersant FM, ale to stacje czysto informacyjne). W każdym razie... "Czy deputowany Dumy powinien głosować zgodnie ze swoimi poglądami, czy linią partii? Czy powinien być za to usunięty z partii? Czy powinien zostać skrócony czas obowiązkowej służby wojskowej, albo obowiązkowej nauki? Progresywnie!
Od czasu do czasu dyskusja staje się bardzo zawzięta i Wiktor przekrzykuje Ksenię. "Sami nie wiemy skąd wziął się w naszej stacji Nabutow" - słyszę w dżinglu reklamującym audycję. Mimo tego, oboje prowadzących jest bardzo lubianych. Dla znających rosyjski próbka programu:


Ksenia Sobczak prowadzi dodatkowo sobotnią audycję "Barabaka i Szary wilk" w sobotnie popołudnia - przegląd wydarzeń z ubiegłego tygodnia - "w krzywym zwierciadle".
Ale nie tylko długie audycje robią pozytywne wrażenie - także i te zaledwie kilkuminutowe. "Peremotka" to właśnie taka mała audycyjka-recyckling innych programów z ubiegłego tygodnia. Są to najciekawsze, najbardziej kontrowersyjne fragmenty audycji z anteny Serebrjannovo Dożdia, które słuchacze zgłosili do "peremotania" czyli "powtórki"; komentuje je charyzmatyczna Lusya Grin.


Oprawa dźwiękowa

Zawsze wysoko cenię w stacjach radiowych ich charakterystyczną oprawę - różnorodną ale jednocześnie posiadającą dźwiękowy wspólny mianownik, pewien motyw. Tego trzyma się Silver. Jego sygnatura to 5 nut, które są bazą dla wielu jego dżingli.
Inne, charakterystyczne dla "Dożd'a" cechy oprawy to: krótki "hymn" radiostacji grany zawsze o pełnej godzinie, nawet gdy leci weekendowy program z muzyką house.
Po każdym bloku reklamowym pojawia się krótka rubryka "Kstati" czyli "Na marginesie...", w której opowiadane są różnorakie ciekawostki - np. Przeciętny człowiek mruga okiem około 20 milionów razy w ciągu roku, albo w formie "Jeżeli jesteś wandalem i chciałbyś swoje imię uwiecznić na Wielkim Chińskim Murze, przygotuj 124$ - tle wynosi kara za szpecenie tego obiektu.".
Historia i ciekawostki o stacji

Zacznijmy od nazwy! Dla powstania stacji gromadzono środki z przeróżnych źródeł. Jednym z nich była licytacja obrazu należącego do jedengo z przyszłych radiowców - "Deszcz na srebrnym tle" - "Dozd na serebryannom fonie" C. Monnet (ja takiego obrazu nie mogłem odnaleźć). Nazwa dziwna i ciekawa - i to jest w niej jest najlepsze!
"Srebrny Deszcz" był jedną z trzech stacji, jakie w 1995r., roku powstania radiostacji można było słuchać w moskiewskim eterze między 88 a 108 Megahercem. Jeszcze wtedy ogromna większość nadawała w niskim paśmie OIRT. Dziś oprócz Moskwy, słychać Deszcz w ponad 50 partnerskich rozgłośniach regionalnych - w bliskim Polsce Kaliningradzie na 97,7 oraz 106,9 MHz. Silver nie nadaje natomiast jeszcze w Petersburgu, za to w całej Rosji można go słuchać... przez telefon wybierając lokalny moskiewski numer.


W 2007 roku specjalnie instalowałem antenę na Intelsata 60E by słuchać petersburskiego dance'owego Radia Record. Silver już był wówczas na tym satelicie. Wykazałem się wtedy niesamowitą ignorancją, że mimo tak ciekawej nazwy nie zatrzymałem się na niej ani na chwilę.... 
- O tym, jak ciekawa rozgłośnia mi przez to umknęła, przekonałem się dopiero niedawno.


Strona internetowa: www.silver.ru
Oficjalny facebook: http://www.facebook.com/silverrainradio
Profil VKontakte: http://vkontakte.ru/club614179
Live stream: http://radiosilver.corbina.net:8000/silver128.mp3

Brak komentarzy :