Bandscan Barcelona

http://radiacja.blogspot.com/2013/04/bandscan-barcelona.htmlMieszkańcy Barcelony - drugiego największego miasta w Hiszpanii, albo jak kto woli - stolicy Katalonii, mają bardzo szeroki wybór stacji radiowych - informacyjnych, regionalnych, sportowych, z muzyką lokalną i zagraniczną, komercyjną i alternatywną, dance i klasyczną, rozgłośnie religijne. Swoje małe stacje mają też dzielnice Barcelony i przedmieścia. To wszystko jeszcze razy dwa, ponieważ o słuchaczy walczą zarówno nadawcy katalońsko- jak i hiszpańskojęzyczni. I jakby dwóch miejscowych języków było mało, to w eterze słychać również obce.
Oto raport o eterze radiowym FM w stolicy regionu autonomicznego Katalonii sporządzony na podstawie obserwacji poczynionych podczas moich odwiedzin w mieście w kwietniu 2013.

Radio "Srebrny Deszcz"

http://radiacja.blogspot.com/2013/04/radio-srebrny-deszcz.htmlMoją ulubioną stacją jest ostatnio rosyjski "Silver Rain" - 
oryg. "Серебряный Дождь" - serebrjani dożdź, czyli "Srebrny Deszcz". Nazwa nietypowa jak na stację radiową....


Silver Rain po raz pierwszy włączyłem w styczniu, po ustawieniu anteny satelitarnej na Intelsata 60E, skąd m.in. Deszczyk nadaje. Miałem stamtąd oglądać rosyjską telewizję, ale zaciekawiła mnie bardziej oferta radiowa.
Pierwsze odczucia były mieszane - spodziewałem się raczej usłyszenia czegoś w rodzaju radiowej wersji Telekanal'a "ДОЖДЬ" - internetowej telewizji należącej do tej samej grupy medialnej, co stacja radiowa. Wicedyrektorka Silvera, Nataliya Sindeeva jest producentką TV Rain, na którym leci mega dużo opozycyjnej publicystyki, rzetelnej informacji i programów kulturalnych. Tymczasem okazało się, że Silver Rain, to w pierwszej kolejności stacja muzyczna. I do tego dosyć specyficzna...