Hiszpańska telewizja i radio w Polsce - poradnik satelitarny

http://radiacja.blogspot.com/2014/01/hiszpanska-telewizja-i-radio-w-polsce.html 
Nie bez powodu hiszpański jest uważany za najpiękniejszy język świata. Warto więc uczyć się go m.in. poprzez wygodny kontakt z mediami - słuchanie radia i oglądanie telewizji w tym języku. Oto przewodnik opowiadający co hiszpańskiego można odbierać bezpłatnie w Polsce i parę słów o tym, co oglądają i czego słuchają sami Hiszpanie.

Lokomotywami mojego bloga są przewodniki po odbiorze telewizji i radia w języku rosyjskim i francuskim. Miłośnicy tych dwóch języków faktycznie mają bardzo bogaty wybór w mediach w oryginalnym języku z satelity. Niedawno podjąłem decyzję o próbie nauki hiszpańskiego, w związku z czym przeprowadziłem poszukiwania dobrych źródeł castellano na satelicie.
W porównaniu do liczby stacji w językach rosyjskim i francuskim, oferta hiszpańskiego radia i telewizji jest skromniejsza, ale za to odbiór jest prostszy niż Rosjan i Francuzów.

Odbiór kanałów hiszpańskojęzycznych na dekoderach platform nc+ i Polsat
Zaczynamy od najpopularniejszego satelity w Polsce, na którego mają zwrócone swoje anteny abonenci platform cyfrowych nc+ i Cyfrowy Polsat. Pod względem stacji francuskich, na HotBirdzie zawsze "coś" było - pytanie tylko, czy wszystko czego oczekujemy? Kiedyś tym "czymś" na 13E był bardzo wartościowy kanał TVE Internacional (wrócimy do niego za chwilę), lecz przeniósł się na Astrę 19E (dlatego wrócimy :).
Aktualnie sytuacja wygląda nieco groteskowo, bowiem w interesującym nasz języku złapiemy na HotBirdzie odnajdziemy tylko jeden kanał z Wenezueli (Telesur) i jeden z... Iranu (nazwany dla niepoznaki Hispan TV).

Hiszpańską ścieżkę dźwiękową (pośród 12 innych) posiada kanał informacyjny Euronews.

Wymienione kanały powinny być dostępne na dekoderach platform cyfrowych w Polsce za pośrednictwem tej samej anteny, co do odbioru polskich kanałów. W związku z tym że nie są kodowane, widnieją są we wszystkich pakietach, także podstawowych - najłatwiej na liście odszukać euronews (aczkolwiek automatycznie w języku angielskim - należy wybrać inne audio) i Telesur. Jak wszystkie stacje zagraniczne, hiszpańskojęzyczne znajdują się na "wysokich numerach" na listach kanałów.

Spośród kanałów odbieranych tylko na platformach kodowanych, na Eurosporcie jest dostępna ścieżka z komentarzem po hiszpańsku, oprócz tego na Canal+ można obejrzeć np. filmy Almodovara w oryginale.
Warto ten bardzo skromny zbiór uzupełnić, dokładając konwertery "zezujące".  


Astra 19E
Od HotBirda na 13E (satelity z polskimi platformami), w naszym kraju często "zezuje się" dostawiając tzw. dodatkowy konwerter do satelity Astra na sąsiedniej pozycji 19,2E - bez przestawiania talerza satelitarnego. Oczywiście podstawowym celem na tej pozycji są kanały niemieckie, ale to też dobry sposób na dodanie paru ciekawych stacji hiszpańskojęzycznych - nie tylko z Hiszpanii. W końcu to język światowy.
Na Astrze nadaje główny kanał telewizji hiszpańskiej dla zagranicy TVE Internacional - Television Espanola. Tworzony na wzór naszej TV Polonia, a nawet lepszy, oferuje wybrane programy audycje i filmy/seriale z anten kanałów krajowych TVE1 i TVE2, w tym serwisy informacyjne - równolegle z hiszpańską "jedynką" i "dwójką". TVE ma też sporo produkcji własnej - jednym z ciekawszych jest - Espanoles en el mundo - "Hiszpanie na świecie" - opowiadający o emigrantach z półwyspu Iberyjskiego rozsianych po całym świecie i ich codziennym życiu (trafił się też odcinek o Hiszpanach mieszkających w Polsce).
Kanał TVE nie nadaje reklam, ma ciekawe logo i oprawę graficzną, widać że ramówka ułożona jest w przemyślany sposób. Serialom i filmom towarzyszą napisy hiszpańskie, co ułatwia zrozumienie osobom które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z espanol'em.
TVE na jednej częstotliwości towarzyszy kanał TVE 24Horas - informacyjna stacja telewizyjna RTVE. Skierowana jest nie tylko dla zagranicy - jest to podstawowy kanał informacyjny w Hiszpanii.

W przeglądach stacji hiszpańskich z satelity pomija się stacje radiowe, które moim zdaniem są równie ważne, jeżeli nie ważniejsze i ciekawsze od telewizji. Łapiąc TVE z satelity, odbiornik zapisuje jednocześnie też 6 stacji publicznego radia hiszpańskiego (RNE):
Radio1 - "Radio Nacional" - kanał przeważającym udziałem słowa mówionego - audycjami informacyjnymi, sportowymi, publicystycznymi i talk-showami o sprawach codziennych
Radio2 - RNE Clasica - z muzyką klasyczną i kulturą wyższą
Radio3 - stacja z muzyką alternatywną, skierowana głównie do młodego słuchacza, sporo hiszpańskiego hip-hopu
Radió4 - rozgłośnia dla regionu autonomicznego Katalonii - nadawana naziemnie tylko w regionie, oczywiście w języku katalońskim, mocno podobnym do hiszpańskiego, brzmiącym "ostrzej", występują w nim mnogie zapożyczenia z francuskiego.
Radio5 - "Todo Noticias" - całodobowa rozgłośnia informacyjna, całą noc retransmitująca R.Nacional
Radio Exterior de Espana - międzynarodowa stacja radiowa RNE dla zagranicy - przeważnie w języku hiszpańskim, ale również po angielsku, portugalsku, rosyjsku i arabsku. Część serwisów wspólna z RNE1 Radio Nacional, sporo tematyki z krajów Ameryki Łacińskiej.
Jingiel "Informativos" RNE - stary (fajny!) i nowy (meh...):
Autonomicos
Spośród licznych niegdyś na Astrze kanałów regionalnych z Królestwa Hiszpanii (Canarias, Telemadrid SAT, Extremadura TV, TVV Valenciana, TV3 Calalunya, ETB Euskadi) zostały tylko trzy: Canalsur Andalucia, Aragon TV i TV Galicia - ostatni nadawany po galicyjsku - języku regionalnym podobnym do portugalskiego i hiszpańskiego, ale jednak odrębnym. Kanał ten dodaje hiszpańskiej ofercie z Astry trochę ciekawych, regionalnych kolorytów.
Język sprzedaży można przećwiczyć na kanale LTC - La Tienda en Casa, kanale telezakupowym ;-)

Z Astry łapiemy również dwa kanały z Ameryki Łacińskiej po hiszpańsku. Pierwszą z nich jest wenezuelska stacja informacyjna Telesur, z wieściami nie tylko z kraju Hugo Chaveza, ale całego kontynentu. Ogromną zaletą kanału Telesur jest nieznana zupełnie w Polsce perspektywa przedstawiania wydarzeń międzynarodowych - z lekka antyamerykańska (co w "naszym rozumieniu" oznaczałoby od razu prorosyjska, -niekoniecznie). Obserwując kanały hiszpańskie i latynoskie można rozróżnić brzmienie europejskiego hiszpańskiego i latynoskiego - na "Starym Kontynencie" mocno sepleniące, za Oceanem  - wyraziste i tak jakby lepiej znane z telenowel.

Hiszpańskojęzyczną perełką Astry jest egzotyczna telewizja kubańska - Cubavision Internacional (międzynarodowa wersja państwowego kanału na wyspie) - mocno antyamerykańska w serwisach informacyjnych, poza tym też bardzo ciekawa ze względu na bogaty i różnorodny repertuar magazynów (np. muzycznych!) i audycji. Mały minusik to trochę słaba jakość obrazu (mała ostrość).
Po hiszpańsku z Rosji (a to ciekawe!) nadaje kanał RT Espanol - Russia Today - "Rusya Hoy". Podobnie jak Cubavision, prezentuje nieznane w Polsce spojrzenie na międzynarodowe wydarzenia, oprócz tego reportaże i filmy dokumentalne. Całe szczęście, prezenterzy nie mają w wymowie słowiańskiego akcentu, mówią pięknym castellano, raczej w odmianie latynoskiej i łatwo przez to zapomnieć że kanał jest jednak rosyjski.
Jako jedyny w naszym przeglądzie, nadaje w wysokiej rozdzielczości - HD, niekodowany.

Jeszcze jednym kanałem jaki nas interesuje z Astry jest Euronews - dostępny w ponad 12 różnych językach, w tym również i po hiszpańsku. Prezentuje informacje i rozmaite magazyny a jego zaletą jest powtarzanie serwisów co 0,5h, co ułatwia zapamiętywanie specyficznych słów. Można sobie porównać też przekaz hiszpański do innego języka w którym nadaje Euronews, a który może znamy już lepiej - np. angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego. 

Uzupełnieniem oferty telewizyjnej na Astrze 19E są stacje radiowe - oprócz RNE, wspomnianego powyżej przy omówieniu programu TVE, na Astrze odnajdujemy cztery bardzo lubiane w Hiszpanii komercyjne stacje radiowe: Cadena Dial - nadająca tylko piosenki wykonawców hiszpańskich, M80Radio z muzyką oldies i programami rozrywkowymi, stację z audycjami gadanymi Cadena SER i Los 40 Principales z muzyką popularną hiszpańską i zagraniczną. Dwie ostatnie to zresztą najpopularniejsze rozgłośnie w kraju Cervantesa. 
Te cztery "cadenas de radio" odnajdujemy na częstotliwości 10847, gdzie niestety wyszukują się bez nazw (jako kanały oznaczone przypadkowymi liczbami) i jako jeden kanał z kilkoma ścieżkami dźwiękowymi - pod każdą inne radio. Rozgłośnie można rozróżnić po rodzaju słyszanego programu (pod tym adresem są ich dokładne parametry: http://www.flysat.com/r-astra19.php).

11627 MHz, polaryzacja V (pionowa), SR(Symbolrate) 22000 - TVE, 24H, stacje radiowe RNE
11068 MHz, pol. V, SR 22000 - Telesur, TV Galicia, TBN
11156 MHz, pol. V, SR 22000 - Canal Sur Andalucia
11377 MHz, pol. V, SR 22000 - RT Espanol HD!
11509 MHz, pol. V, SR 22000 - Cubavision Int., RT Espanol
11686 MHz, pol. V, SR 22000 - Aragon TV
12226 MHz, pol. V, SR 27500 - Euronews
10847 MHz, pol. V, SR 22000 - stacje radiowe (uwaga - wyszukują się bez nazw)


Hispasat 30W
Przy omawianiu hiszpańskich kanałów RTV z satelity, nie sposób pominąć owianego legendami Hispasata, choć ma on - co się za chwilę okaże - marginalne znaczenie w Polsce.
Osoby, które mają doświadczenie z telewizją satelitarną od lat, lecz brak im najświeższej wiedzy, zapytane o stacje hiszpańskie wskazują w pierwszej kolejności właśnie satelitę Hispasat. Jeszcze 10 lat temu rzeczywiście był on bardzo popularny nawet w Polsce, gdyż piracko można było z niego oglądać masę kodowanych kanałów z hiszpańskiej platformy Digital+ (odpowiednik polakiej Cyfry+, teraz przemianowany na MoviStar - nota bene platforma ta nadaje też z Astry 19E).
Czasy te minęły bezpowrotnie i Hispasat oferuje teraz bardzo małą liczbę kanałów niekodowanych - sporo z nich można złapać w łatwiejszy sposób z Astry i Hotbirda (np. Cubavision, Telesur), niekodowane pozostają też bezużyteczne kanały telezakupowe i wróżbiarskie. Jedyne ciekawe niekodowane kanały to aktualnie dwa regionalne: Canal Extremadura i Television Castilla-La Mancha
Ciekawostką Hispasata są telewizyjne kanały wróżbiarskie - jest ich cały pakiet. Mimo nieprzydatnej tematyki, pozwalają utrwalić bardzo dużo słownictwa potocznego z dnia codziennego, no i czas przyszły.... :)

Dzisiejsze bogactwo Hispasata to spora liczba stacji radiowych: muzyczne Cadena 100, Kiss FM, Rock FM, publicystyczne COPE i esRadio, sportowe Radio Marca i wiele innych. Można ich słuchać poprzez internet, z satelity są one nadawane w lepszej jakości.

Oto pełna lista kanałów z 30W: www.flysat.com/hispasat.php

Hispasat emituje nie tylko na Półwysep Iberyjski, ale praktycznie na całą Europę i jego silny sygnał można odbierać też w Polsce. Moje testy z małą anteną 60cm wykazały sygnał na poziomie 70-99%. By go złapać, antena satelitarna musi być znacznie obrócona na zachód i mocno pochylona "w dół" w elewacji (można by powiedzieć że "patrzy" ona w ziemię), do tego mocny skręt konwertera w obejmie.
Ale czy warto? -Sądzę, że na początek powinna wystarczyć pospolita w Polsce kombinacja 13+19E (Astra + HotBird). Hispasata omówiłem, by wykazać jego niewielką przydatność i obliczu tylu mitów, jakoby był jedynym źródłem hiszpańskiego na satelitarnym niebie.


Kanały telewizyjne w Hiszpanii
Przedstawione kanały telewizyjne z satelitów Astra i HotBird to w Polsce najprostszy, bezpłatny i w pełni legalny dostęp do mediów w języku hiszpańskim. Ich adresaci to widzowie w różnych krajach na świecie, dlatego ich ramówki są bardzo uniwersalne. Dla widzów w krajach hiszpańskojęzycznych mają one niewielkie znaczenie.
Kraje te mają własne stacje, przykładowo w Hiszpanii kolejność ogólnokrajowych kanałów publicznych i komercyjnych w telewizorach jest następująca (kanały nazywają się niemal tak samo, jak ich numery):
1. La1 (TVE1)
2. La2 (TVE2)
3. Antena3
4. Cuatro
5. Telecinco
6. La Sexta

Skład madryckich multipleksów DVB-T (TDT):
(znalezione na http://www.digitalmantenimientos.com/2016/03/13/listado-de-canales-tdt-en-madrid-para-2016/)

Tak samo jak w Polsce, w Hiszpanii oglądanie przez satelitę krajowych kanałów - czy to podstawowych czy premium, wymaga zakupu dekodera z kartą i opłacania abonamentu. Na Półwyspie Iberyjskim takie usługi drogą satelitarną świadczy platforma "CANAL+" (dawniej Digital+), siostrzana spółka polskiego i francuskiego C+. Niestety, turysta z Polski nie ma możliwości zakupu zestawu hiszpańskiej platformy, wywóz sprzętu jest teoretycznie nielegalny. ...ale praktycznie możliwy - Tzn. gdyby obywatel Hiszpanii zakupił w swoim kraju zestaw C+, poprosił swoją rodzinę o regularne opłacanie abonamentu, a sam wywiózłby sprzęt do Polski, mógłby z niego korzystać - tu też odbierałby sygnał (platforma nadaje z dwóch satelitów: bardziej konwencjonalnego u nas - Astry 19E i umieszczonego niżej nad horyzontem i dalej na zachód Hispasata 30W).


America Latina przez satelitę?

Na koniec, w ramach ciekawostki opowiem też co-nieco o możliwościach odbioru stacji z krajów Ameryki Łacińskiej.
Dla pokrycia sygnałem rozległych obszarów, na jakich rozciągają się np. takie kraje jak Meksyk, Chile czy Argentyna lub dla dotarcia do wielu państw, w których obowiązuje ten sam język, nadawcy telewizyjni za Oceanem korzystają z satelitów o szerszych wiązkach w specjalnym paśmie. Jest to tzw. "pasmo C", o niższych częstotliwościach, mogące przy mniejszej mocy pokryć większe obszary niż używane w Europie pasmo "Ku".
Przy zastosowaniu do odbioru bardzo dużych anten satelitarnych - o średnicy od 1,8m do... nawet 5-8 metrów, można uzyskać odbiór z bardzo egzotycznych satelitów (oczywiście znajdujących się nad horyzontem). W ten sposób, w paśmie C w Polsce można złapać sygnały TV z Korei Północnej, Tajlandii, Indii, Afryki i Ameryki Południowej. Nas interesuje ta ostatnia.
Najlepszą pozycją, oferującą najwięcej niekodowanych programów przy zastosowaniu stosunkowo "najmniejszych" anten (>1,5m) jest SES 6 na 40,5W (jeszcze kawałek dalej i niżej niż Hispasat!). Oferuje on kanały z Kolumbii, Argentyny, Hondurasu i i innych.
O wynikach prób odbioru pozycji 40,5W w paśmie C można poczytać na forum SatClub'u. Sprzęt do odbioru satelitarnego w paśmie C jest niestety bardzo kosztowny.

1 komentarz :

qwerty.am pisze...

Niedawno zacząłem czytać Twojego bloga, wrzuciłem sobie w czytnik RSS i kolejne wpisy przeglądam z zaciekawieniem :)
Co do Radio Exterior, to nadaje nie tylko po hiszpańsku. Mają jeszcze audycje w językach: angielskim, francuskim, rosyjskim, portugalskim, arabskim, a oprócz tego 2 razy w tygodniu w dialekcie Ladino. To na KF, ale na satelicie też muszą być te okienka w obcych językach dostępne.
Pozdrawiam!