Francuskie radio - jakość Hi-Fi z Eutelsata 5W

http://radiacja.blogspot.com/2014/03/francuskie-radio-jakosc-hi-fi-z.htmlZ satelitarnego niekodowanego dosyłu do swoich nadajników naziemnych korzysta tez francuski operator TDF - Telediffusion Francaise. Można powiedzieć - taki odpowiednik polskiego Emitela, bo operuje dużymi RTCNami i obsługuje nadawców publicznych i dużych komercyjnych.


Swój feed TDF nadaje na satelicie Eutelsat 5 West, pozycja - oczywiście 5W (bliziutko Amosa, wręcz ta sama pozycja). Częstotliwość: 11480 MHZ polaryzacja H, modulacja DVB-S2, SR: 3215.

Na transponderze jest nadawanych 16 stacji radiowych, w tym 6 publicznych od France Radio. Poza komercyjnym MFM, wszystkie co prawda są łatwiej nam dostępne z Astry. Po zachodniej stronie orbity mają one pewną cechę, która jest ich niezaprzeczalnym atutem: wysoka, wręcz audiofilska jakość dźwięku!

Większość stacji z TDF jest nadawanych z bitratem 256 kbps MPEG2. Gra dzięki temu całe piękne pasmo akustyczne aż do 18000 Herców - znacznie więcej niż w komercyjnym przekazie na Astrze i więcej niż na FM w samej Francji, gdzie standardem jest tylko 15000 Hz. Dodatkowo, dźwięk jest dynamiczny i nieskompresowany jak w przekazie naziemnym. Oto spojrzenie na pasmo akustyczne stacji RTL2:Szczerze powiedziawszy, pozytywnie szokujące było usłyszeć taką dynamikę i tyle pięknego sopranu na stacjach francuskich, które w eterze znane są z rekordowo ubogiej dynamiki i dużego "łomotu". Tu mamy bardziej naturalne, nieprzetworzone brzmienie.

Ogólnie RTL2 to nie tylko nazwa niemieckiego kanału tv komercyjnej, ale też bardzo fajnej francuskiej stacji radiowej i - tak, jak pisałem - da radę ją dorwać też na Astrze, ale już w przetworzonej, typowo fhancusko-FMowej jakości.

Co jeszcze znajdziemy w paczce TDF?
France Inter - kanał ogólny z przewagą słowa; France Culture - jak nazwa wskazuje; France Musique z muzyką klayczną; FIP - eklektyczna stacja z przeróżną ambitną muzyką, Le Mouv' - alternatywa dla młodego pokolenia; pięć stacji informacyjno-gadane: BFM, RMC, Europe1, RTL, France Info oraz rozgłośnie muzyczne: dancowe FUN Radio, popowo-rockowe RTL2 i RFM, rockowe Virgin oraz MFM z wyłącznie muzyką francuską.

W paczce TDF spotkałem też jedyne radio dostępne z całej orbity z najwyższym możliwym debitem: 384kbps! - Radio Classique.
Jednakże przed encodingiem do przekazu satelitarnego w formacie MP2, nadawca obcina pasmo do FM-owych 15 KHz. Niby ok - po co marnować debit na część akustyczną, która i tak będzie obcięta po zejściu "na ziemię" (zwłaszcza że rzadko zdarza się w muzyce klasycznej porządny, wysoki sopran) - lepiej wysokim debitem opisać każdy detal użytecznego dla UKF pasma 15 000 Hz.
Chyba że... akurat kiedy odsłuchiwałem Radio Classique leciało nagranie zmasterowane tylko do 15k?

Zawartość transpondera wygląda jak poniżej - sądząc po nazwie niektórych przekazów w strumieniu, można się domyślać, że są w nim też przesyłane dane aktualizacyjne do koderów RDS:


Tylko trzy mają słaby debit - mniejszy o połowę - zaledwie 128 kbps. dlaczego? Jest to parametr zamierzony - RMC, BFM i France Info jako stacje typowo "gadane" nadają monofonicznie na UKF i dla słowa przeniesionego z dobrym brzmieniem nie jest wymagane więcej. Zresztą po wzięciu pod lupę tych przekazów okazało się, że 128kbps wystarczyło, by z tego TP było te stacje słychać co prawda w mono, ale aż 18kHz!

To nie wszystkie przekazy źródłowe dla stacji radiowych na pięciu stopniach zachód. Jest jeszcze jeden, pojedynczy feed dla jednej rozgłośni CHR - Skyrock (DVB-S2 tp. 11455 H z SR 2400) z bitrate 256kbps, wypada jakościowo podobnie jak CHRy  z tp. TDF.

5W to ogólnie ciekawa satelitarna przystań dla miłośników radiofonii znad Sekwany, Loary i Rodanu - 16 stacji w jakości źródłowej, a dodatkową gratką jest dostępność wszystkich 45 wersji regionalnych France Bleu! Za dnia regiony nadają samodzielne programy. Około południa nadawana jest wspólna godzinna audycja, większość regionów nadaje też wspólny program wieczorem i w nocy.
Ale za dnia jest czego słuchać! Tylko jakość już słabsza - 128kbps stereo.
Pełne parametry wszystkich omówionych przekazów z Eutelsata 5W znajdują się pod tym linkiem.

Można sobie tłumaczyć, że muzyczne stacje radiowe z Francji można w dużo łatwiejszy sposób odbierać z bardziej "pospolitej" u nas Astry (poza MFM). Jeżeli jednak ktoś ceni sobie wysoką, studyjną jakość radiowego przekazu, zdecydowanie powinien zajrzeć na Eutelsata 5 West A.

1 komentarz :

Patryk F pisze...

Odświeżam post, ponieważ z perspektywy czasu namierzyłem jeszcze 2 inne feedy w paczce SkyRock.
NRJ i Nostalgie w jakości porównywalnej do paczki TDF, czyli procesowanej, ale bardzo po ludzku, i z ładnym pasmem.

P.S.: w 384 kbps prawdopodobnie też do nadajnika nadaje Deutschlandfunk z 23.5 E, również procesowane jedynie na "sitkach".
Stacja gadana ale jako, że gra sporo dobrej klasyki w przerwach i w nocy, również warto się zaczaić.