Letnie tropo 2014

http://radiacja.blogspot.com/2014/08/letnie-tropo-2014.html
forecast na 2.08.2014
2 SIERPNIA 2014

Rześki poranek poprzedzający upalny dzień z 30-stopniowym upałem, na Mazowszu przywitał gęsta mgłą i... potężną propagacją troposferyczną na UKF.
Ciekawe, że burze z ubiegłych dwóch dni, przemieszczające się z południowego wschodu, ulegały wygaszeniu na linii Narwi przedłużonej na południowy zachód. Prawdopodobnie to one (naniesiona przez nie wilgoć) w jakimś stopniu stoją za wytworzeniem się fantastycznego falowodu troposferycznego na UKF w dn. 1 sierpnia wieczorem i 2 sierpnia rankiem.

Dukt przewodził sygnały stacji głównie z pogranicza Litwy i Białorusi, a więc obszaru dostępnego w zasadzie całkiem często w ramach "zwykłego" tropo. Ten pospolity rodzaj propagacji oferuje jednak dosyć słabe sygnały i tylko z najmocniejszych nadajników. Z racji że tym razem wyjątkowo na trasie obecny był dukt, poziomy sygnałów osiągnęły rekordowe wartości dorównujące stacjom lokalnym! Pojawiło się mnóstwo stacji które zazwyczaj są za słabe dla "zwykłego" tropo a w paru przypadkach silne zagraniczne nadajniki nawet wyparły moje lokalne stacje radiowe z Warszawy!Najciekawsze odbiory w G. Kalwarii z poranka 2.08.2014
(ant. Yagi 6-el ustawiona w pol. H na północny wschód):

88,6 VOX FM Białystok (o=5), próbowałem Eski na 90,6 ale nie weszła (PR2 tyłem)
89,2 JARD Białystok (o=4) pol. V w H!
90,0 RMF Classic Białystok (o=4) pol. V w H!
92,7 Laisvoji Banga Druskininkai (o=3) - muzyka zmieszana z R.Maryja z Wyszkowa
93,8 TOK FM Lublin (o=4) pol. V w H! bokiem anteny
94,8 Pukas Marijampole (o=5+) pol. V w H!
95,5 BBC WS Wilno (o=3) pol. V w H!
95,9 Power Hit Radio Wilno, mała moc (o=5) byłby RDS gdyby nie LOC na 95,8
97,2 Alytaus radijas 99FM - id jako "Giga FM"-? (o=4), nowy nadajnik, bardzo mała moc ~70W - niedawno dopiero uruchomiona stacja z okolic Druskiennik
100,0 Zinu Radijas Druskienniki (o=4) 0,1kW w V odebrane w H
100,1 ZIP FM z Wilna wyraźnie ponad LOC warszawskimi Złotymi!
102,0 RSN Belarus Myadzel - na (o=5) ponad lokalnym PiN'em!
102,3 LRT Radijas Druskienniki (o=6RDS) obok LOC PR1 na 102,4
102,6 LRT Radijas Wilno (o=6)
103,0 BR1 Grodno (o=6) ponad LOC Kolorem!
103,7 LRT Klasika Druskienniki (o=6RDS) ponad LOC Rock Radiem
103,9 Radius Myadzel (o=5)
104,4 R. Grodno Svisloch (o=6) ponad LOC Vox FM!!
105,0 MFM Grodno (o=6RDS)
105,1 LRT Klasika Wilno (o=6RDS) ponad LOC PR1
105,7 - 105,8 - 105,9 BR1 :)
106,0 BR Kultura, Asveya (o=4)
106,5 M-1 Druskienniki (o=6RDS)
106,9 R.Grodna (o=6). Odbiór Grodna to pestka w standardowych warunkach ale 106,9, 104,4 i 103 są niedostępne ze względu na LOC nadajniki
107,6 Marijos Radijas Druskienniki, (o=5-)

sesja II. kierunek południowy, antena nadal w H na Wilno.
89,3 Orion tyłem anteny, pol. V w H!
92,8 Cas tyłem anteny pol. V w H!
102,5 - Radio Maryja z Jastrzębia-Zdroju na Śląsku pod czeska granicą o mocy tylk0 0,5kW, złapane w krótkiej "bonusowej" sesji nasłuchów, gdy na chwilę po 10 urwałem się z pracy by jeszcze trochę poDXować (o=5!)
105,6 Dwójka z RDS tyłem anteny, (o=6RDS) mimo Eski WOW!

Nasłuchy niestety prowadziłem bardzo krótko, w sumie około 20 minut i nie mogłem każdej częstotliwości poświęcić wiele uwagi. Wydaje się również że antena ustawiona w polaryzacji pionowej przyniosłaby więcej stacji z Litwy, gdzie wykorzystanie "vertical'a" jest przeważające i skąd dziś sygnały były tak silne że przebijały się do H. Tym nie mniej, jestem niesamowicie zadowolony z najsilniejszego tropo od ponad roku.

Coraz ciekawsze stają się FM DXy z Litwy. W związku z wyłączeniem analogowych sygnałów telewizyjnych na kanale R4, zajmującym część zakresu UKF FM, na Wileńszczyźnie pojawiła się przestrzeń dla nowych stacji FM. Najbardziej zyskała miejscowość Druskienniki, gdzie od niedawna pracują dwie nowe stacje - na 92,7 i 97,2 MHz, obie złapane dzisiejszego poranka. O FM-owych nowościach na Litwie informowali koledzy z FMDX.PL
Nowe miejsce znalazło sobie nawet publiczne litewskie radio dla nadawania w stolicy i porzuciło na jego rzecz poprzednio zajmowaną częstotliwość. Obecnie na 102,6 MHz słychać zapętlony komunikat o transmisji LRT Radijas na nowej częstotliwości w Wilnie - 89,0 MHz, Wkrótce pewnie 102,6 zostanie zwolnione. A szkoda, bo w Górze Kalwarii tę wileńską częstotliwość jako jedyną ze stolicy naszego sąsiada słychać było niemal zawsze.
Nagranie Konrada z Płocka:

 

Choć moje dwie krótkie sesje nasłuchu w odstępie godziny (przed 9tą  i po 10-ej) wykazały że propagacja bardzo szybko słabła, wieczorem kiedy mogłem na dłużej zasiąść do nasłuchów, z porannego stanu nie zostało już absolutnie nic. Człowiek tak szybko przyzwyczaja się do dobrego...UKF FM tak wspaniale wyglądał dziś rano!


4 SIERPNIA 2014
Kto by pomyślał, że bohaterem dzisiejszych DXów będzie radiowy McDonald's, czyli RMF FM. Ale spokojnie - jego rola polegała na tym, że... zniknął. 
Spośród wszystkich konserwowanych w Warszawie częstotliwości radiofonicznych FM, trafiałem na wyłączenie niemal każdej - poza 107,5 MHz z Zetką, zaś na wyłączone 91,0 z RMF-em trafiłem jeden tylko raz, kiedy jeszcze nie miałem anteny zewnętrznej. Dlatego też te dwie częstotliwości prezentują się najubożej w moim wykazie "kolekcjonerskim" złapanych stacji.
Wieczorem 4.08. dostałem szansę na odrobienie zaległości na 91,0 UKF. Spłoszony piorunem, nadajnik RMFu w Łazach wypadł z eteru na ponad godzinę. Brak tropo spowodował, że wszystkie dalekie odbiory był powodowane przez aeroscatter. Parę premier się udało:
NDR1 MV Marlow (max o=4-) 100kW @625km
Frekvence 1 Ostrava (max o=4) jako jedyne niosło się śladowym tropo 70kW @316km
PR4 Przemyśl (max o=2) jestem bardzo z tego zadowolony, 0,4kW! @271km, długo trwał
R.Romania Actualitati Bihor (max o=2) tu natomiast rozczarowanie, 60kW @626km, słaaabo
Oprócz powyższych, ładnie odbierałem też PR3 z Piły i Cro1 z Usti na 90,9 MHz.
...O 23:08 "najpopularniejsza" w Polsce stacja wróciła na Mazowsze.

TNX Konradowi za cynk o awarii... Ten to zawsze wie, co się dzieje na paśmie. Ja 91.0 zawsze odruchowo przeskakuję podczas nasłuchu:)


TRANSBAŁTYK 3 i 5. WRZEŚNIA
Z kronikarskiego obowiązku odnotuję pokrótce jeden całkiem ciekawy transbałtyk, jeden jako-taki tego lata (w dwóch sesjach).
A skoro letni TRB to odległości też raczej skromniejsze niż miałoby to dziać się jesienią.
3.09. wieczorem pojawiły się z silnym sygnałem szwedzkie i duńskie nadajniki w odległościach ok 650-700 km (Horby, Naestved). I podejrzanie dziwne że wśród nich na chwilę przyleciał też jeden bardziej odległy sygnał z środkowej Szwecji - Vasteras (100,5) z 900km.
Tropo przygasło nad ranem by powrócić dwa dni później - 5.09. rano, od razu z odległymi Osthammar (92,8; 95,5; 101,6 @940km) i Morą (96,7; 99,0 @1100km!) ze Szwecji. Sygnały słabe do średnich o=2-3 utrzymywały się parę godzin. Wieczorem tego dnia tropo transformowało się w podniesione warunki "lokalne" przynosząc premierowy odbiór Radia Zet Gold na 93,2 - Kluczbork 0,1kW @240km to całkiem niezły wynik świadczący o dobrych warunkach w lokalizacji nadajnika.
Polecam lekturze log Konrada z Płocka z 5.09. zamieszczony w poście FMDX.PL: Dukt z Norwegii. Wow!

I tak zaznaczył się pogodowy koniec lata:)http://radiacja.blogspot.com/2014/07/letnie-kino-samochodowe-na-falach-fm.htmlNa koniec wrócę jeszcze do obserwacji z początku lipca - dokładniej 10.07.
Tuż przed godziną 22 skanując eter natknąłem się na tajemniczy sygnał na 93,0 MHz. Wykluczyłem dalekie DXy tropo i Es. Szumiący ale równy poziom od razu wskazywał na lokalne pochodzenie. Początkowo nadawana była muzyka klasyczna, nagle została przerwana zapowiedzią (testem mikrofonu?) "Raz-dwa, raz. Przez radio możemy odbierać na częstotliwości 93 MHz, powtarzam: 93 MHz".
Włączyło mi się podejrzenie że to jakieś wydarzenie kulturalne odbierane z Warszawy - np. radioprzewodnik albo... samochodowe kino letnie. -Nie myliłem się. Po zapowiedzi poleciały jak to w kinie... reklamy. Ale, w przeciwieństwie do niekończących się bloków w typowym multipleksie, tylko krótkie spoty sponsorów pokazu (w tym Radia Eska).

Film zaczął się punktualnie o 22:00. Szybko prześledziłem warszawskie repertuary i wniosek jest taki, że w Górze Kalwarii odbieram fonię letniego kina samochodowego na warszawskim Wawrze, dokładnie 24km. Dziś, 10 lipca nadawana jest tam "Troja", w oryginalnej wersji językowej (angielskiej) - zapewne z napisami - nie widzę ekranu z tej odległości:)
Moc kinowego nadajnika radiowego to zapewne pojedyncze waty - miało wystarczyć na placyk służący za parking-widownię, a dzięki korzystnemu ukształtowaniu terenu i mojej antenie, odbieram to pod Warszawą..

Mapka DX:

 
Na tej stronie można przejrzeć planowane seanse, tfu - emisje, emisje radiowe nasz interesują:
Kino samochodowe Wawer
Inne kina w Warszawie "pod chmurką" - niekoniecznie w eterze


Samochodowe kina pojawiły się po raz pierwszy w USA i tam też rozwinęły się na największa skalę. Od kina w tradycyjnej formule budynku z salą z siedzeniami, projektorem i ekranem na pozór różniły się tylko brakiem budynku. Ale już samo to wytwarzało zupełnie inną atmosferę oglądania filmu.

 Na umówionych placach poza miastami wieczorami zjeżdżały się auta, gdzie ich - najczęściej młodociani - kierowcy i pasażerki oglądali film wyświetlany na wysokim, dobrze widocznym także z "tylnych rzędów" ekranie - ścianie budynku albo stosie skrzynek zasłoniętych płótnem. Ale nie było to kino nieme - dźwięk wyświetlanego filmu trafiał do samochodów za pośrednictwem fal radiowych - wykorzystano już wtedy standardowe wyposażenie aut, jakim stał się odbiornik radiowy. Największa ich popularność przypadła na lata 50- i 60-te, wyrabiając dolę aż 25% wszystkich seansów kinowych w Stanach. Mimo specyficznej atmosfery, przegrały z wygodniejszymi kinami w centrach handlowych i multipleksami.

Kultowe zjawisko jednak wraca i od paru lat dociera także nad Wisłę.
Dla FM-DX'erów samochodowe kino to bardzo ciekawy cel - emisje są dosyć spontaniczne i z bardzo, bardzo małej mocy. Mnie udało się je dorwać na wieloelementowej antenie z nienajgorszym sygnałem w odległości 24km.

Wakacyjny sezon dostarcza wielu ciekawych przykładów na to że fale radiowe w popularnym paśmie FM to przestrzeń nie tylko dla zwykłych stacji radiowych. Oprócz kin "pod chmurką" bieżące lato zafundowało i jeszcze zafunduje jeszcze sporo okazjonalnych emisji małej mocy w paśmie UKF FM. Spośród nietypowych stacji warto wspomnieć o nadającym od ubiegłego weekendu radiu kongresu Świadków Jehowy - nie tylko w Warszawie, ale bardzo wielu innych miastach w Polsce.

Brak komentarzy :