Włoska telewizja (DVB-T w Rzymie)

http://radiacja.blogspot.com/2014/08/woska-telewizja-dvb-t-w-rzymie.htmlRAI Uno, Due, Tre, Quattro, Cinque, Cento, Duencento, Cinquecento! ... Przerzuciwszy pierwszych kilkadziesiąt kanałów w telewizorze w Rzymie nadal nie potrafiłem odgadnąć, czy jest on podłączony do anteny satelitarnej, kablówki, czy odbieramy telewizję naziemną, ale gdy przyjrzałem się stojącej na telewizorze skrzyneczce wszystko się wyjaśniło -  aż tak liczna programowo jest właśnie rzymska DVB-T: blisko 200 niekodowanych kanałów i szokujący fakt: jest więcej kanałów FTA niż na satelicie!

Głównym satelitą dla Włochów jest HotBird na 13E, słynący z całej masy kanałów ze zwariowanego półwyspu w kształcie buta. Z racji, że z tej samej pozycji nadawane są tez kodowane polskie programy, włoska telewizja nie jest dla Polaka zupełnie obcym zjawiskiem. Dlatego w mojej opowieści skupię się na tym, czego poprzez satelitę nie można zobaczyć. Tym nie mniej, trudno mówić o kompletnej ofercie włoskiej DVB-T nie wspomniawszy pokrótce o podstawowych kanałach.


W porównaniu z włoską telewizją satelitarną FTA, naziemna cyfrówka jest bardzo podobna i można w niej również znaleźć:
- kanały publicznego RAI: Rai Uno, Due, Tre,
- kanały Mediasetu: Canale5, Italia1, Rete4
- niezależną od wielkich grup medialnych "La7" (na sat zakodowana)

Jak już wspomniałem, pod względem liczby kanałów, włoska DVB-T, zwana tu "digitale terrestre" to prawdziwy raj na ziemi...-Tyle, że przez krótkie "i" - "Rai" na ziemi.
Włoski nadawca publiczny - RAI w nowym, cyfrowym standardzie naziemnym przygotował dla widzów nowe kanały: dodatkowe "numerki": Rai4 (quattro) i Rai5 (cinque, kanały młodzieżowy i kulturalny) oraz bukiet kanałów tematycznych - historycznych, dziecięcych, informacyjnych, sportowych i rozrywkowych
Komercyjny Mediaset był bardziej powściągliwy w mnożeniu bezpłatnej oferty - jego dodatkowe kanały to La5 i Italia2. Nadawca ten skupił się na zakodowanej ofercie płatnej Mediaset Premium.
- La7 ma dodatkowy kanał kobiecy La7D

Kolejną grupą kanałów są nowe (bardziej lub mniej) sprofilowane kanały komercyjne przygotowane specjalnie pod DVB-T. Część ich wykazuje powiązania z już obecnymi graczami na włoskim rynku telewizyjnym: Mediaset i Sky, np:
cielo - kanał z powtórkami z satelitarnych płatnych kanałów tematycznych Sky
Focus (dokumentalny), Giallo, K2 (dziecięcy), DMAX, Realtime, laEFFE, MTV.

Ok. 20 pozycji rzymskiej DVB-T zajmują kanały kodowane Mediaset ("canali a pagamento") - czyli czarne plansze na telewizorze który miałem do dyspozycji. Po nazwach domyślam się, że oferują filmy (kilka kanałów tematycznych), sport i erotykę.
Powyższe kanały to 90% wszystkiego co oglądają Włosi, lecz tylko ok. 30% całej oferty rzymskiej DVB-T. Co z pozostałymi 70% kanałów naziemnej cyfrówki w Lazio?Stanowi je tzw. "teleplankton". Z pojęciem tym zapoznałem się w dawnym artykule pisma "Press", opisującym sytuację kanałów typu nasza Polonia1 (nota bene, kanał kiedyś tworzony we współpracy z Włochami). Teleplankton to dryfujący na rynku, zupełnie nie liczący się nadawcy nieoglądanych przez nikogo kanałów, eufemistycznie określanych przez ich właścicieli jako "stacje niszowe". Zastanawiające jest jak takie małe kanały wyżywają przy tak licznej ofercie pełnowartościowych stacji. Mafia?
Większość ich ramówki wypełnia televendita, czyli telezakupy, cartomanzia ("czytanie" z kart), talkshowy ze studia w garażu, filmy klasy C z kaset VHS, wieczorem reklamy sextelefonów. Nie będę wymieniał wszystkich ich nazw, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że część z nich udaje kanały regionalne pod pretensjonalnymi nazwami "TeleTevere" (Telewizja Tybr - rzeka przepływająca przez Rzym) czy Napoli TiVu. W przypadku tego ostatniego nawet wydawało mi się że to DVB-TV-DX z Neapolu, ale okazało się że jest on fizycznie retransmitowany z Rzymu.

Na dalekie telewizyjne DXy nie ma wolnych kanałów - podobnie jak pasmo radiowe FM, pasmo telewizyjne w Rzymie też wypełnione jest lokalnymi MUXami na praktycznie KAŻDYM kanale - od 7-go VHF do 60-go UHF! Podobno w czasach analogu też już tak mieli, tylko wiadomo - wówczas jeden program na kanał.
Pod tym linkiem znajduje się aktualny spis z parametrami DVB-T dla Rzymu.
Przeglądając go odnoszę wrażenie, że część multipleksów nadawanych jest w MPEG2 (te z mniejszą liczbą kanałów), a część w MPEG4. Kanały HD można policzyć na palcach jednej ręki, chyba że mówimy o kanałach SD, które nadają "kopię" z HD w nazwie, wówczas są ich dziesiątki :)
Właśnie - włoscy planktonowi nadawcy DVB-T wpadli na pomysł, na który - mam nadzieję - nie wpadną nadawcy w innych krajach: emisja jednego programu z wieloma identyfikatorami, powodującymi zajęcie większej liczby pozycji na liście przez jedną stację.

Na widocznym na wcześniejszych "zap-ach" małym, sympatycznym kuchennym telewizorku nie miałem możliwości ocenienia jakości przekazu (bitrate, rozdzielczość). Chyba jest tak samo, lub nawet nieco lepiej niż na satelicie, gdyż nigdzie nie rzuciła mi się w oczy "zupa pikseli", jakie zdarzają się na dynamicznych sekwencjach na włoskich małych kanałach FTA na satleicie. Czyli jest przyzwoicie (pewnie kosztem rozdzielczości :)
Pamiętam że jedną naprawdę źle nadawaną stacją było Radio Dance Music - obraz stanowiła statyczna plansza z logo stacji, zaś na audio było coś na poziomie 64kbps mp2, lub nawet niższym.


Parę impresji o włoskiej telewizji.

Mając od wielu lat dostęp do kanałów poprzez satelitę z niektórymi cechami włoskiej telewizji już ochłonąłem i przestałem dostrzegać ich niezwykłość, mogłem za to liczyć na wrażenia współlokatorek, dla których była to pierwsza styczność z mediami tego kraju.


(Original) Susan: Listen, Mike.
(Italian) Susana: Bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla, Mike, bla, bla, bla, bla, bla, bla, bla bla!!

Dubbing
Włosi, podobnie jak Niemcy dubbingują wszystkie zagraniczne produkcje. Dodając do tego fakt że naród ten uwielbia dużo mówić, w starciu z lakonicznymi dialogami w amerykańskich serialach wychodzi cyrk.
Np. był ubaw przy Desperate Housewives (RAI2), gdzie aktorki ledwo otwierały usta by coś powiedzieć, ich włoskie dublerki przeczytały już prawie całą kwestię. Pomijamy już fakt, że usta i twarz Teri Hatcher nie poruszają się zbytnio.


Speaking of botox...
Jegomościa z zapu po prawo ujrzałem w telewizji śniadaniowej. Pewnie to jego sobowtór, bo oryginał pewnie o takiej porze zdycha po całej nocy bunga-bunga.

Rai5
Przy wszechobecnym dubbingu pozytywnie zaskoczył mnie Rai Cinque. Na nim jako jedynym leciał program produkcji amerykańskiej z napisami! Ogólnie Rai5 stanowi godny ekwiwalent TVP Kultura i dzięki napisom można było na nim zatrzymać się na dłużej.

Napisy ekranowe we włoskiej telewizji - unikat! Tylko na RAI5.

Kanały muzyczne
Najwięcej czasu spędziłem na podsłuchiwaniu i podglądaniu oferty kanałów muzycznych. Głównie przy śniadaniu. Efekt był taki:


A to dlatego że...
Wow, ale mają urozmaicenie!
Znany z satelity bardzo dobry kanał muzyczny RTL102,5 jest oczywiście w italiano DVB-Tissimo. Oprócz niego wiele innych stacji radiowych oferuje swoje wersje telewizyjne (było też M2O TV!). Zawiodło tylko Radio Deejay, które w swojej telewizyjnej inkarnacji upodobniło się do MTV (te zresztą też znalazło się na liście kanałów w bezpłatnej ofercie) - kiepski kanał "rozrywkowy". Ale w DVB-T Włosi mają alternatywę - MTV MUSIC z samymi teledyskami.
Mi ze wszystkich najbardziej podeszły kanały muzyczne tv od lokalnej rzymskiej stacji radiowej IES, zwłaszcza IES Music Vintage. Davida Bowiego w telewizji nie widziałem już bardzo dawno, a tu - proszę bardzo:
Chciałbym żeby morałem mojego posta był przekaz: nie patrzcie na włoską telewizję - będąc w Rzymie podziwiajcie to przepiękne miasto.


I na koniec...

Lista kanałów w Rzymie wynotowana 
po kolei z listy kanałów tunera DVB-T, który 
był w wynajmowanym mieszkaniu
-Nie wynotowałem wszystkiego do końca,
wysiadłem po ponad 200 pozycjach, a oprócz
tego kanałów z dnia na dzień jakby przybywało...

Rai 1
Rai 2
Rai 3 TGR Lazio
Rete4
Canale5
Italia1
Real Time
LA 7
cielo
DMAX
Iris
FOCUS
LA7D
La 5
LaEFFE RTV
Mediaset Italia Due
Rai 4
Rai 5
Rai Movie
20 GIALLO
Arturo
Rai yoyo
Rai Gulp
K2
frisbee
Super!

(do tego momentu nasi gospodarze zadbali o
poukładanie kanałów, dalej tuner posortował
je alfabetycznie - pod koniec widać rezultaty
nowych wyszukiwań)

AB Channel
ABC (TeleFanto)
ACQUA (TS)
BBC Knowledge - Premium
CANALE 10 SPORT
CANALE 10 +1
Capri Fashion (nie działał)
CANALE 10
Canale 21 (Napoli Canale21)
Canale Italia (tnący obraz)
Canale Italia 6 (tnący obraz)
CANALE ITALIA 83 (tnący obraz)
CANALE ITALIA 84 (tnący obraz)
Canale Italia Musica
Capri Casinò
Capri Gourmet (nie działał)
Cartoon Network - Premium (kodowany?)
CITTA FUTURA TV
CTV FEED
CTV HD
DEEJAY TV
Discovery World - Premium (kodowany?)
Disney Channel - Premium (kodowany?)
Disney Channel+1 - Premium (kodowany?)
Disney Junior - Premium (kodowany?)
DTV
Entertaimnent Fact
Euronews Puglia ("e21" - Editrice 21)
55 Fatima TV
Fox Sport (kodowany?)
Fox Sport Plus (nie działał) plansza
Gold TV Italia
Gold TV HD (nie jest HD)
GOLDTVITALIA
GR Parlamento
Hot Time 1 - VM18 (plansza) (kodowany?)
Hot Time 2 - VM18 (plansza) (kodowany?)
Hot Time 3 - VM18 (plansza) (kodowany?)
HSE24
IES Music
IES Music Vintage
68 IES TV
IES TV HD TEST (nie jest HD)
ITALIA +
Italia 1 HD
ITALIA 142 (tnący obraz)
ITALIA 158
Italiamia
iLIKETV
iLIKETV
LA4ITALIA
LA9
La 7~2
La 7~3
La 7D~2
La 7D~3
LAZIO TV
LAZIO TV HD (nie jest HD)
LAZIO TV SHOP
LAZIO TV Shop
MARIA + VISION
Mediaset Extra Provvi
MTV MUSIC~1
MTV MUSIC~2
MTV MUSIC~3
MTV~1
MTV~2
MTV~3
Napoli Tivu'
Neko Tv
Nitegate 1 (kodowany?)
Nitegate 2 (kodowany?)
Nitegate Vetrina (plansza)
Odeon 24
OK TV
ONE TV 1
ONE TV 2
ORLER CHANNEL
Padre Pio TV
Premium Action (kodowany?)
Premium Calcio (kodowany?)
Premium Calcio 1 plansza (kodowany?)
Premium Calcio 2 (kodowany?)
Premium Calcio 3 (kodowany?)
Premium Calcio 4 (kodowany?)
Premium Calcio 5 (kodowany?)
Premium Calcio 6 (kodowany?)
Premium Calcio 7 (kodowany?)
Premium Cinema (kodowany?)
Premium Comedy (kodowany?)
Premium Crime (kodowany?)
Premium Emotion (kodowany?)
Premium Energy (kodowany?)
Premium Joi (kodowany?)
Premium Menu (kodowany?)
Premium Mya (kodowany?)
RADIO IES ON AIR
Radio Dance Music
RADIO CAPRI Television
Rai HD
Rai News
Rai News
Rai Premium
Rai Scuola
Rai Sport 1
Rai Sport 2
Rai Storia
Rai Storia
RETE ORO
RETE ORO 5
RETE ORO HD (nie jest HD)
RETE ORO MUSIC
RETE ORO NEWS
RETE ORO SERVIZI
RETESOLE
RETESOLE 1
RETESOLE 2
RETESOLE 4
RETESOLE 5
Retecapri
Retecapri 2
ROMIT TV
RTL 102.5 TV
SILVER TV
SPORT DUE
SPORT TRE
SPORT UNO
StandBy TV
Studio Universal - Premium (kodowany?)
T.I.C.SERENA
T.I.C.SERENA
T9
T9 CASA
T9 DONNA
T9 HD (nie jest HD)
T9 INFO
T9 SPORT
TELE A
TELE A +
TELEITALIA
TELEROMA 56
TELEROMA 56 DOMUS
TELEROMA 56 ENTERTAINMENT
TELEROMA 56 NEWS
TELEROMA 56 SPORT
TELESIRIO - TELEMOLISE
TELEUNIVERSO
TEST RaiDue
TEST RaiTre
TEST RaiUno
Tele Luna
Teleregione Color
Teleporter
Teleuniverso
TGCOM24
TR BUONCONSIGLIO
TV2000
TV7 AZZURRA
TV7 Triveneta Network
TVR Voxson
telecampione
VERO
VERO CAPRI
VERO LADY
Video Regione Sicilia
WingaTV
YOUNG TV
TeleRomaUno
TeleRomaTre
TELE IN
TELE IN +PLUS
TELE IN MUSIC
TELE IN SPORT
TELE IN FASHION
Canale 31
Canale 31 HD (nie jest HD)
SL48 DUE
Tele Tibur
SL48CITY
TeleRomaDue
Canale Zero
Europa TV
Gari TV
DEEJAY
M2OTV
Onda Latino
All Channel
Boing
Cartoonito
Class TV
Fine Living
QVC
TopCrime
Mediaset Italia Due
Eurosport
Eurosport 2
Radio Italia TV
Primarete Lombardia
ABC
RTL102.5

~220 wynotowanych kanałów!
...tu musiałem już zbierać się na samolot,
ale do kompletu brakuje tylko około
30 pozycji.Lista kanałów DVB-T w Rzymie wg. LCN
(posortowane z tego zestawienia DVB-T)
stan: sierpień 2014 

001  Rai 1
002  Rai 2
003  Rai 3 TGR Lazio
004  Rete4
005  Canale5
006  Italia1
007  LA 7
008  MTV
009  DEEJAY TV
010  Canale 21
011  ROMAUNO
012  LAZIO TV
013  T9
014  Supernova
015  TELEROMA 56
016  TELEUNIVERSO
017  Gold TV
018  RETE ORO
019  Canale 10
020  Retecapri
021  Rai 4
022  Iris
023  Rai 5
024  Rai Movie
025  Rai Premium
026  cielo
027  ClassTv
028  TV2000
029  LA7D
030  La 5
031  Real Time
032  QVC
033  ABC
034  Mediasaet Extra
035  Mediaset Italia Due
036  RTL 102.5 TV
037  HSE24
038  GIALLO
039  TOPcrime
040  Boing
041  K2
042  Rai Gulp
043  Rai yoyo
044  frisbee
045  Junior Tv 
046  Cartoonito
047  Super! 
048  Rai News 24
049  Fine living
050  LaEFFE
051  TGCOM24
052  DMAX
053  ITALIA 53
054  Rai Storia
055  VERO CAPRI
056  FOCUS
057  Rai Sport 1
058  Rai Sport 2
060  NUVOLARI
061  MARCOPOLO
062  LEONARDO
063  WingaTV
064  Supertennis
065  ACQUA
066  R101TV
067  MTV MUSIC
068  Play.me
069  RadioCapitalTivù
070  RadioItaliaTV
071  SILVER TV  
072  TVR Voxson
073  TELEPACE
074  IES TV
078  Teleambiente
080  7 Gold
080  TELE A +
083  CANALE ITALIA 83
084  CANALE ITALIA 84
085  Napoli Tivu'
086  ONE TV
087  RETESOLE 1
089  TeleRomaDue
090  I.T.R.
091  SL48
093  TELE IN
094  Extra TV
096  Serenissima
097  Canale 31
098  Teledonna
101  TEST RaiUno
102  TEST RaiDue
103  TEST RaiTre
107  LA 7
108  MTV
109  DEEJAY TV+1
112  Canale Zero
113  Gari TV
114  Supernova 1
115  Canale Zero 1
116  Europa TV 1
117  RTVA
118  TO2
119  Tele Tibur
120  Retecapri 2
121  ITALIA 121
122  CAPRI STORE 
124  Telemarket 
125  Telemarket for you
126  ITALIA 126
127  ITALIA 127
128  GOLDTVITALIA 
129  LA4ITALIA
130  CHANNEL 24
131  RETE ITALIA
132  ITALIA +
133  Juwelo
134  LA3
135  ITALIA 135
136  ITALIA 136
137  VERO
141  FRANCE 24
142  ITALIA 142
143  Canale Italia
144  CineMax Television
145  Padre Pio TV
146  Rai Scuola
148  ClassHorseTV
149  Capri Casinò
151  LA 9
153  Canale Italia 6
154  Canale Italia 3
156  ITALIA 156
157  Canale Italia Musica
158  m2o Tv
159  ITALIA 159
160  ITALIA 160
161  CANTANDO BALLANDO  
162  Onda Latina
163  RadioCapriTelevision
168  ORLER CHANNEL
169  LA 9
170  OK ITALIA 
171  T.I. CENTRO SERENA
172  Teleambiente Abruzzo
173  Gari TV 1
176  Q TV
177  Oden 24
178  Euronews Puglia
179  ITALIA TV
180  TG NORBA 24
184  Primarete Lombardia
187  Italiamia
188  SUPER 3
189  TELE A
193  Gari TV 2
194  STUDIO ITALIA 2
195  T9 INFO
196  ROMAUNO 2
197  TELEROMA 56 NEWS
198  Teleuniverso
199  LA 9
210  RETE ORO NEWS
211  CANALE 10 +1
212  RETE 7
214  TELEPACE INTERNATIONAL
215  IES Cinema
218  RETESOLE 2
219  CANALE 78 SUD
221  ALICE
222  LEONARDO
223  MARCOPOLO
224  NUVOLARI
225  TELEITALIA
229  LA7D
230  iLIKE.TV
232  LA 9
234  Entertaimnent Fact
246  ROMIT TV
247  Neko Tv 
249  DINAMICA
251  iTV Italia
267  MTV MUSIC
271  TeleRomaUno
272  I.T.R. News
273  SL48 DUE
282  CANALE ITALIA 2
284  Canale Italia 4
285  TELE IN INFO
288  Europa TV 2
292  Canale Zero 2
293  Gari TV 3
294  Supernova 2
297  T9 DONNA
298  Canale Zero 3
kodowane (300-403)
300  Premium Menu
310  Premium Play
311  Premium Cinema
312  Premium Cinema HD
313  Premium Energy
314  Premium Comedy
315  Studio Universal - Premium
321  Premium Joy
322  Premium Mya
323  Premium Action
324  Premium Crime
331  Discovery World - Premium
332  BBC Knowledge - Premium
350  Disney Channel - Premium
351  Disney Channel+1 - Premium
352  Disney Junior - Premium
353  Cartoon Network - Premium
370  Premium Calcio
371  Premium Calcio 1
372  Premium Calcio 2
373  Premium Calcio 3
374  Premium Calcio 4
375  Premium Calcio 5
376  Premium Calcio 6
377  Premium Calcio 7
381  Premium Calcio HD2
382  Fox Sport
383  Fox Sport Plus
384  EUROSPORT
385  EUROSPORT 2
388  Premium EXTRA 3
391  Hot Time 1 - VM18
392  Hot Time 2 - VM18
393  Hot Time 3 - VM18
401  Nitegate 1 
402  Nitegate 2 
403  Nitegate Vetrina
501  Rai HD
504  Retequattro HD
505  Canale 5 HD
506  Italia 1 HD
507  LA 7
508  MTV
512  LAZIO TV HD   (nie jest HD)
513  T9 HD    (nie jest HD)
514  Supernova HD  (nie jest HD)
515  TELEROMA 56 HD (nie jest in HD)
517  Gold TV HD    (nie jest HD)
518  RETE ORO HD   (nie jest HD)
529  LA7D
555  CTV HD
567  MTV MUSIC
572  iLIKE.TV
574  IES TV HD TEST  (nie jest HD)
596  Edurpa TV HD  (nie jest HD)
597  Canale 31 HD  (nie jest HD)
605  TIVU 4 
609  T9 SPORT
611  TELEROMA 56 SPORT
613  TV7 AZZURRA
614  RETE ORO MUSIC
615  CANALE 10 SPORT  
617  IES Music
619  Video Regione Sicilia
620  RETESOLE
622  TeleRomaTre
623  I.T.R. Ragazzi
624  SL 48 TRE
626  TELE IN +PLUS
630  Fatima TV
634  ROMAUNO 3
635  RADIO IES ON AIR
641  CITTA FUTURA TV
642  TV7 Triveneta Net
643  YOUNG TV
648  ROMAUNO 4
652  T9 CASA
653  T.I. C.SERENA
658  TELEROMA 56 ENTERTAIN.
659  TELEROMA 56 DOMUS
666  RETE ORO SERVIZl
667  RETE ORO 5 - PROVINCIA TV
669  Cittàceleste-Album
670  MARIA + VISION
673  Teleregione Color
674  IES Music Vintage
679  ONE TV
680  Tele Luna
681  RETESOLE 4
682  RETESOLE 5
683  7 GOLD MUSICA SUD
684  I.T.R. Magazine
685  SL48GEO
686  SL48R&N
687  SL48CITY
691  TELE IN MUSIC
692  TELE IN SPORT
693  TELE IN FASHION
695  CODACONS TV
696  StandBy TV
749  TELESIRIO - TELEMOLISE
813  Radio Radicale Tv
881  CTV FEED
998  PORTALE SERVIZI TELECOM
999  CUBOVISION
GR Parlamento
R.Vaticana AFRICA ASIA
R.Vaticana EUROPA AMERICA
R.Vaticana Italia
Radio Capital
RADIO CAPRI
Radio Dance Music
Radio Deejay
Radio Dolcemusica
Radio Evangelo
Radio Gari
Radio m2o
Radio Maria
RADIO MATER
Radio Roma
Radio Stand By
RADIOQUATTRO
Rai isoradio
Rai Radio1
Rai Radio2
Rai Radio3
Rai radiofd4
Rai radiofd5
RTL 102.5
Salsa4te
Simply Radio
Soloradio
Linki:
http://www.litaliaindigitale.it/ - dobra strona o DVB-T we Włoszech
http://digilander.libero.it/biddo1/DTT.htm - info o aktualnym obłożeniu MUXów w Rzymie
Dyskusja na Forum Sat Kurier'a 
Dyskusja na Forum SatClub

Brak komentarzy :