Czas na DAB-DXing!

http://radiacja.blogspot.com/2014/10/czas-na-dab-dxing.htmlSieć emisyjna DAB+ w Polsce jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, ale wraz z nią małymi kroczkami otwiera się w naszym kraju też epoka DAB-DX:) 
Podczas ostatniego tropo odkryłem, że w swojej podwarszawskiej miejscowości na prostym odbiorniku mogę odbierać nie tylko lokalny sygnał DAB z Warszawy, ale także innych, odległych lokalizacji! O tym co udało się złapać, z jakim efektem i na jakim sprzęcie - dalej.

Rzeczone na wstępie tropo które wystąpiło w ostatnim tygodniu października nie było co prawda tak duże jak prognozowane (przynajmniej na UKF), natomiast gdyby nie ono nie skusiłbym się w ogóle na przeszukiwanie pasma w nowym odbiorniku DAB+.Wiedząc że jest tropo zacząłem się zastanawiać czy złapię coś więcej niż tylko lokalny warszawski MUX PR.

Pierwszy skan w nocy 28-29.10. zaowocował zdublowaniem większości dotychczas odbieranych stacji z warszawskiego multipleksu. Dwa zbiory różniły się oczywiście siłą sygnału i najważniejsze: wariantem regionalnej rozgłośni PR. Ucieszyłem się bardzo, gdy na listę stacji przybyło PR Łódź, co oznaczało że złapałem swój pierwszy DAB "DX"! -To 118km i całkiem niezły odbiór - bez zacięć większości ustawień anteny. A anteną jest tylko fabryczna teleskopówka. Ale to nie wszystko...
Dążąc do uzyskania maksymalnego sygnału na łódzkim multipleksie umieściłem antenę w pozycji gdzieś w pobliżu sufitu. Trzymając ją tak, zauważyłem że wskaźnik postępu automatycznego skanowania pasma spowalnia w pewnych etapach (Warszawa i Łódź są na dole pasma). Coś jeszcze znalazł!

Za którymś razem wreszcie udało się zeskanować - w sumie aż 33 stacje! Za jednym zamachem ustrzeliłem jeszcze dwa dalsze muxy - z Torunia i Kielc. Pierwszy zawierał na swojej liście nie jedną, ale dwie regionalne pozycje: "PIK 1" i "PIK 2". Drugi - oczywiście tylko "PR Kielce". Niestety, nie było z nimi już tak kolorowo, jak w przypadku Łodzi i tych DXów nie dało się posłuchać - ale cieszy sam fakt sczytania identyfikatorów. Na zachęcający początek dobre i to!

Myślałem że nazajutrz po nocy z 28 na 29 września wszystkie DXowe atrakcje poznikają, zostawiając mnie tylko z lokalną Warszawą. Niezupełnie. W ramach resztek tropo jej odbiór był już trudniejszy i z czasem znikł, zauważyłem jednak że wystarczy minimalne tropo by pojawił się ślad sygnału - z anteną zewnętrzną będzie to z pewnością stały odbiór, niezależnie od warunków. Na razie pojawienie się Łodzi będzie sygnałem że warunki tropo są podniesione. Taki "beacon".

Emisje DAB+ w Polsce są aktualnie prowadzone z niewielu nadajników - oprócz w sumie czterech "zaliczonych" już lokalizacji są także w Katowicach, Opolu, Wrocławiu i Szczecinie. Kolejne nadajniki raczej nie będą licznie uruchamiane w najbliższym czasie. Tym nie mniej, pasmo "VHF-3" w którym rozgościł się DAB, zyskało nowe perspektywy DX-owe.

Cyfrowych stacji jest jeszcze mało, nie zakłócają się wzajemnie jak w paśmie FM, jest dużo przestrzeni zarówno na krajowe i zagraniczne DXy (Hallo Deutschland!), choć czasami zakłócać nam je będzie analogowa TV ze Wschodu, przypominając że kiedyś w połowie kraju analogowa TVP1 nadawała właśnie w tym paśmie. Podczas opisanego powyżej tropo równocześnie z DXami na DAB, na innym odbiorniku, ale również w zakresie 174-230 MHz odbierałem mocne sygnały TV analogowej z Ukrainy na kanale 6 i 8 oraz z Białorusi.

Polskie nadajniki DAB+ (stan na 30.10.2014):
5C (178,352 MHz) - Łódź
5D (180,064 MHz)- Kielce (1kW)
6B (183,640 MHz) - Warszawa
10A (209,936 MHz) - Katowice
10A (209,936 MHz) - Toruń
11C (220,352 MHz) - Opole
12B (225,684 MHz)- Szczecin
12B (225,684 MHz)- Wrocław
-info za RadioPolska DAB - warto śledzić newsy w serwisie!

Potencjalnie dobrym celem DAB DX w całej zachodniej Polsce, a w wyjątkowo korzystnych warunkach jest Berlin: 5C, 7B, 7D - po 10kW w polaryzacji poziomej (H) - odwrotna niż w Polsce (V)!

Dotychczasowe osiągnięcia w DAB DX w Polsce
Moje rezultaty dalekiego odbioru w nowym zakresie (a właściwie starym, tylko z nowymi "lokatorami"), choć zachęcające do dalszych prób słabo wypadają na tle "osiągów" kolegów z forum Radiopolska. Swoje wyczyny opisują tutaj (login i hasło dla gości: radiopolska oraz radiopolska ).
O dalekim odbiorze DAB donosi też serwis fmdx.pl:
http://fmdx.pl/2013/01/dual-dab-4/
http://fmdx.pl/2013/12/tropo-in-december-2013/


DAB-DXing na analogowym skanerze (<2014):

Mając do dyspozycji skaner szerokopasmowy AOR, mogłem dotychczas stwierdzić samą tylko obecność sygnału na częstotliwościach warszawskiego multipleksu DAB w postaci mocno podniesionego szumu. W trybie demodulacji AM, a jeszcze lepiej NAM (narrow) i jednej z SSB/CW pięknie słychać że to nie zwykły biały szum, a coś ewidentnie sztucznego ("gwiżdżacy szum") - podobnie jak odsłuchiwanie DVB-T na tymże odbiorniku. AOR nie ma możliwości zdekodowania cyfrowej emisji DAB, dlatego musiało mi wystarczać tylko takie obcowanie z nową emisją.
Odbiornik pracujący w systemie DAB to w moim radiowym warsztacie nowość. Jest nim Dual IR-6 i jak nazwa trochę podpowiada - jego podstawowa funkcjonalność, która była moim głównym celem przy zakupie, jest radio internetowe wifi. Sieciowe radio to bardzo silna konkurencja dla DAB - w mojej opinii nieprzezwyciężona, ale funkcje używanego odbiornika i konfrontacja standardów to temat na inną czytankę:)LOG 2018:
5C - Łódź/ Komin EC (Radio Łódź) - pol. V, 10kW, 118km - odbiór constant
6B - Warszawa/PKiN (PR RDC) - pol. H, 6kW, 30km - LOKALNY
10D - Kielce/Św. Krzyż - pol. V, 10kW, 127km - odbiór constant, brak stacji regionalnej
11A - Solec Kujawski (PR PiK) - pol. V, 10kW, 230km - tropo
11B - Lublin/Piaski (Radio Lublin) - pol. V, 6,5kW, 150km - lekkie tropo
11B - Olsztyn/Pieczewo (Radio Olsztyn) - pol.V, 5,5kW, 200km - odbiór prawie constant, lekkie tropo
- odbiór na 10-el. zewnętrznej antenie Yagi

LOG historyczny (2014) - antena teleskopowa
5C (178,352 MHz) - Łódź - 118km tropo
5D (180,064 MHz)- Kielce/Targowa (1kW @129km!) - tropo
6B (183,640 MHz) - Warszawa (2kW)
10A (209,936 MHz) - Toruń (1kW @206km!) - tropo
plus:
12B (225,684 MHz)- Szczecin (szum modulacji via scatter na odbiorniku AOR, 10-el Yagi)

Brak komentarzy :