Bandscan Zakopane, Radio Alex

http://radiacja.blogspot.com/2014/06/bandscan-zakopane.html 
 Na południe od Krakowa rozciąga się niezwykła kraina. Z jednej strony owiana halnym i złą sławą trudnych warunków odbioru radiowego (i TV) w dolinach. 
Z drugiej - wystarczy tylko wejść z odbiornikiem na którekolwiek wzniesienie Podhala by zachwycić się niesamowicie dalekimi DXami. Oto radiowe wrażenia z wypadu do Zakopca.

Rzym - eter w Wiecznym Mieście (FM)

http://radiacja.blogspot.com/2014/06/bandscan-roma-rzym.html
Obserwując rzymski eter można szybko dojść do wniosku, że to właśnie w ojczyźnie wynalazcy radia - Guglielmo Marconiego, z jego odkrycia zrobiono największy pożytek.

Eter stolicy Włoch i wielu innych miejsc w kraju jest nascyone sygnałami do granic możliwości. Zakres FM zawierający nawet małe luki byłby dla Włochów jak gazeta z niezadrukowanymi stronami. Poza tym, na nadawanie jest wielu chętnych - Italia była pierwszym krajem w Europie, w którym prywatna inicjatywa nadawcza mogła obiegać się o koncesję. Na domowych radioodbiornikach FM w Rzymie nie słychać więc w ogóle szumu. Po prostu nie ma dla niego miejsca - od początku do końca skala zapełniona jest mrowiem stacji, ciasno rozstawionych co 0,2 MHz! Policzyłem - jest aż ponad 80 częstotliwości miejscowych.. O tym, co ciekawego na nich usłyszałem będąc w Rzymie, w poniższym artykule.

Bandscan Roma (Rzym)

http://radiacja.blogspot.com/2014/06/bandscan-roma-rzym.html

Na domowych radioodbiornikach FM w Rzymie nie słychać w ogóle szumu. Nie ma dla niego miejsca - od początku do końca skala zapełniona jest mrowiem stacji, ciasno rozstawionych co 0,2 MHz! Policzyłem - jest aż ponad 80 częstotliwości miejscowych!
Na szczęście, w podróż zabrałem czuły i selektywny tuner, dzięki któremu w tym tłoku powiódł się też odbiór dalekich stacji FM.