2004 retro blog: radio AM, FM, TV i DX

Kontynuując rozpoczętą przed rokiem tradycję bloga, patrzymy wstecz na okołoradiowe i okołotelewizyjne (i czasami okołoastronomiczne) wydarzenia kolejnego minionego roku. Minionego aż 11 lat temu, bo oto jak w przedstawiał się... 

Rok 2004 (MMIV)

W świecie był to rocznik który przeszedł do historii wielkimi wydarzeniami na ziemi i niebie.
Polska (i parę innych krajów) weszła do Unii Europejskiej, po raz pierwszy od 1882r. zaobserwowano bardzo rzadkie zjawisko przejścia Wenus przed Słońcem, w jednym 2004 roku wystąpiły aż dwa całkowite zaćmienia Księżyca.Wydawać by się więc mogło że to właśnie ze znaków na niebie powinniśmy wyczytać zapowiedź dwóch wstrząsających wydarzeń, które zaszły pod koniec tego roku:
katastrofalne tsunami w południowej Azji, i NAJWIĘKSZĄ od dekad propagację troposferyczną w Europie. Ale po kolei...

INFO: Wszystkie obserwacje prowadzone w Górze Kalwarii p./Warszawą
AM DX na radiu Grundig Music Boy 180
FM DX na Grundig Music Boy 180   ->  walkman Panasonic -> radiomagnetofon Thomson
TV DX na telewizorze Philips z zewnętrzną anteną siatkową na wys. 10m.n.p.t.

Szybki przegląd najciekawszych troposferycznych FM-DXów z roku 2004 w nagraniu YT:
-WAŻNE, nie miałem jeszcze wtedy anteny zewnętrznej YAGI. To rok był wspaniały:
Zanim jednak dojdziemy do troposferycznych sukcesów w drugiej połowie roku:

1 stycznia 2004 - no tropo on MW
Na kartce mojego kalendarza książkowego z pierwszym dniem roku wylądowała krótka notatka "No tropo". Zjawisko tropo nie wystąpiło ani tego dnia, ani nawet przez dalsze pół roku. -Z dwóch przyczyn: w pierwszych miesiącach faktycznie warunki dla propagacji troposferycznej było bardzo słabe, a następnie to w moim odbiorniku poważnie uszkodził się zakres UKF FM,  wobec czego skupiłem się na DXach na falach średnich i krótkich.
Przykładowo tego dnia, w Nowy Rok późnym wieczorem odebrałem po raz pierwszy Radio Las Palmas na 1008 kHz 10kW z Teneryfy (Wyspy Kanaryjskie, 4028km).


3 stycznia 2004 - TDP Radio
Natrafiłem na nieznaną, stację nadającą muzykę techno na falach krótkich tuż za pasmem 41m (~7580kHz?). Grała czasami nawet ciekawą muzykę house/club/ lub remiksy znanych kawałków popowych, przeważała na niej jednak sieczkowata "łupanka"
Dalsze nasłuchy wykazały cykliczną emisję w sobotnie wieczory (po 21ej). 17 stycznia usłyszałem zapowiedź  "every Saturday evening on 7562kHz [??] show [??] www.tdpradio.[??]"
a potem przez chwilkę na tej samej częstotliwości:
"it's 21 hours universal time in Radio Canada Inernational" - zapewne pomyłka operatora nadajnika, po czym nastąpiło wyłączenie sygnału. Innym razem, 20 marca na początku audycji poleciał dźwięk startowy Windowsa 98:) Ostatni raz trafiłem na TDP Radio pod koniec kwietnia, ale z tego co udało mi się później dowiedzieć, stacja pochodziła gdzieś z krajów Beneluksu i kontynuowała emisję (a nawet przeszła na nadawanie cyfrowe DRM), nadal w nietypowym dla muzyki techno (i muzyki w ogóle) paśmie krótkofalowym.


11-14 lutego 2004 - piracka pluskwa
nadajnik podobny do naszego
Zimowe ferie zawsze były czasem niecodziennych eksperymentów. W tym roku przyszedł czas na nadajnik podsłuchowy UKF. Zamówił go i złożył Tomasz - kumpel mieszkający po sąsiedzku (ten sam z którym rok wcześniej założyliśmy przewodowy "intercom" między domami, o czym pisałem w poprzednim retro-blogu 2003).
Nadajnik w formie jednej płytki z paroma elementami nie posiadał stabilizacji PLL, stąd uruchamiał się za każdym razem na innej częstotliwości i nawet zbliżanie się do niego powodowało "pływanie" emisji po skali. Miał za to całkiem spory zasięg jak na swoje gabaryty - nawet do 150-200m - w końcu miał działać jako "podsłuch". Spełnił się natomiast jako prototyp pirackiej stacji radiowej "Hard Koro FM", który miał nawet słuchaczy spoza swojego komitetu organizacyjnego - była nimi para znajomych którzy wpadli do mnie w Walentynki. W "radiu" poleciała piosenka na życzenie emitowana z sąsiedniego domu, czym dziewczę bardzo się zachwyciło, a panowie radiowcy widząc moc i charyzmę tego medium postanowili podejść kiedyś poważniej do tematu.styczeń-czerwiec 2004 - krótkofalowi piraci
Wracając do stacji muzycznych na falach krótkich, do tej pory wydawało mi się że zupełnym monopolistą jest całodobowa niemiecka stacja SWR3 (6030 i 7265kHz, które zakończyło żywot na KF nieco później - 18.października 2004). Dopiero ten sezon na KF dostarczył urozmaicenia, a może to ja po prostu częściej skanowałem pasma krótkofalowe z racji uszkodzonego UKFu w odbiorniku. W podanych miesiącach w pobliżu pasm 49 i 41-metrowych, w weekendowe wieczory aż roiło się od muzycznych rozgłośni. Pirackich.

Wspomniane już TDP Radio należało do tej grupy, ale wyróżniało się z niej repertuarem - jako jedyna z techno i "łupanką", podczas gdy w pozostałych dominowały oldiesy. Przy czym nie takie jak w Radiu Pogoda, a jeszcze starsze z lat 50-60tych oraz lokalne szlagiery z Niemiec i Holandii, skąd zapewne nadawała większość piratów. Największy wysyp nastąpił w Wielkanoc 10-11.4., kiedy jednocześnie aktywnych było aż ponad 5 stacji na paśmie. By nie rozdrabniać się na pojedyncze logi, przedstawiam zbiorczą listę złapanych i zidentyfikowanych stacji:

RADIO SPACEMAN       (Holandia, Leiden?) ~48m
CRAZY WAVE RADIO     (Eisenach, Niemcy), 6220kHz, 6290
ENJOY RADIO          (Holandia), 6240
WALES RADIO INTERNATIONAL, 7315 "music & people", legalne?
DELTA RADIO          (Holandia), ~6308
SOUTHERN MUSIC RADIO (New Zealand via Eu?), 6290
TELSTAR RADIO        (Hol? Niemcy?), 6270
EUROPEAN MUSIC RADIO  9290kHz
MAZDA RADIO          ~6308
ALPHA LIMA            6295
WMR - WORLD MUSIC RADIO 5820
MIKE RADIO            6280

Do Crazy Wave Radio postanowiłem napisać raporcik i 31 sierpnia otrzymałem od stacji "QSLkę", odręczne podziękowania i sporo informacji o CWR.2 kwietnia 2004 - Wenus, Plejady i... start DVB-T
Podróżująca przez gwiazdozbiory planeta Wenus mijała w tych dniach gromadę Plejad zapewniając bardzo efektowny widok. Rok 2004 obfitował w mnóstwo fantastycznych zjawisk astronomicznych. Jako moje drugie hobby, astro też zasłużyła na trochę uwagi w "kronikach".

Z wieści radio-tele-emisyjnych: Dziś uruchomiono pierwszy nadajnik DVB-T w Polsce - o tym usłyszałem w Kurierze TVP3. Znajdował się na Suchej Górze i zasięgiem obejmował województwo podkarpackie.


4 maja 2004 - zaćmienie Księżyca
Od wschodu Księżyca, czyli od ok. 21:15 obserwowałem jego zaćmienie. Najciekawszym widokiem była dla mnie faza częściowa (przed 21:50), kiedy przebijająca przez mgliste chmury tarcza naturalnego satelity Ziemi ukazywała powiększający się ubytek, wyglądało to jak niekształtna faza zwykłego cyklu Księżyca. Później gdy zrobiło się ciemno (21:40), ubytek wypełnił się kolorem początkowo szarym, później rudym, pomarańczowym i brązowym. Te same kolory zdominowały całą tarczę po godz. 21:50 kiedy zaczęło się zaćmienie całkowite, choć Księżyc nie "zniknął" zupełnie z nieba.11 maja 2004 - pierwszy Es
Pierwszy obserwowany Es w tym roku - warto odnotować, co by to nie było. A była nim Turcja przez około pół godziny po 11-ej na kilku częstotliwościach.
Słuchałem na walkmanie Pansonic (RQ-V80), który po awarii głównego odbiornika (Grundig Music Boy 180) stał się tymczasowym sprzętem do nasłuchu. Niestety, jest on mało selektywny - warszawskie stacje śmiecą nawet +/- 0,3MHz od swoich częstotliwości, nie mówiąc o słabej antenie (przewód słuchawek).


23 maja 2004 - szkockie melodie via Es
Pojawienie się Wielkiej Brytanii drogą propagacji Es to zawsze wydarzenie. Na 92,7 BBC Radio Scotland nadawało przyjemne, typowo szkockie melodie, w tym utwór który nagrałem i zidentyfikowałem później jako "Sailor's Wife".24 maja 2004 - aeroscatter z Czech
Na walkmanie zaobserwowałem dziś bardzo krótki odbiór czeskiej stacji na 97,4 MHz, którą okazała się Frekvence1 z Pardubic - 454km!! W ten sposób zaczęła się moja przygoda z aeroscatterem, czyli odbiciami sygnałów stacji radiowych UKF od samolotów.
Metoda ta znana mi była z TV-DX, gdzie raczej nie przynosiła dalekich stacji, a jedynie zakłócała sygnały odbierane na skraju zasięgu dalekich nadajników - np. Konin-Żółwieniec i Sierpc-Rachocin. I, jak pamiętam, od początku było dla mnie oczywiste że to samoloty z pobliskiego Okęcia są przyczyną charakterystycznych "falujących" zniekształceń  na obrazie TV i fonii.

Po paru dniach nasłuchów wywnioskowałem że czasami tuż przed jej pojawieniem się Frekvence1, na krótko zgłasza się Maryja z okolic Radomska na 90,2 MHz, następnie niemal zawsze - 90,3 PR3 z Opola.


28 maja 2004 - Eska Radom
Już nie Radio Radom a Radio Eska Radom jest nową nazwą stacji na 106,9. To finalizacja prawie rocznego "okresu przejściowego" kiedy na 106,9 była obecna playlista Eski, ale kontynuowana jeszcze pod nazwą "Radio Radom". Towarzyszył temu analogiczny do Eski lajner - "Numer 1 w Radomiu - Radio Radom 106i9".8 czerwca 2004 - tranzyt Wenus
Przez większą część dnia trwało przejście (tranzyt) Wenus przed Słońcem, bardzo rzadkie zjawisko, którego z niezrozumiałych dziś dla mnie powodów snobistycznie postanowiłem NIE OBSERWOWAĆ.
"Bo skoro całe liceum jest tym zajęte, to dlaczego miało by być to coś fajnego?" Chyba wolałem moją własną małą astronomię, niż "masówkę". No ale mimo wszystko "przegapić" coś takiego...
Nieładnie, Maćku sprzed 10 lat!


14 czerwca 2004 - 95,1 off air
Jakoś około tego terminu,aż na pół roku zniknęło z eteru Radio Maryja ze Zbroszy Dużej pod Grójcem. Cieszyłem się, bo pod jego nieobecność mogłem na 95,1 i okolicach narobić później sporo ciekawych nasłuchów. RM powróciło dopiero w pierwszy dzień Świąt Bożonarodzeniowych, 25.12.2004!


22 czerwca 2004 - DVB-T w Warszawie!
Rano odbyła się konserwacja nadajników RTV na PKiN, natomiast po południu dostałem super informację - Warszawa ma już testowe DVB-T! Nadaje na kanale 48 UHF.
Już jakiś czas temu zauważyłem że pogorszył się odbiór TVP1 z Przysuchy na sąsiednim kanale - 47. - zaczęło ono mocno śnieżyć a jego fonię pokrył głośny szum. Teraz już znam przyczynę tego stanu. Zatem uruchomienie DVB-T chyba nie nastąpiło dopiero dziś, a już parę dni/tygodni(?) wcześniej.29 czerwca 2004 - "En Lefko" via Es
Pierwszy odbiór 87,7 En Lefko z Aten (GRC) via Sporadic E. ...10 lat później uwielbiam tę stację!
Stary, charakterystyczny jingiel EnLefko, który często towarzyszył pojawieniom Grecji via Es na 87,7:
6 lipca 2004 - Thomson TM3000
Po wielu tygodniach męczenia biednego walkmana do łapania Esów oraz aeroscatterów na FM (i za każdym razem modlenia się, żeby bateria wytrzymała do końca nasłuchów), od dziś mam wreszcie do dyspozycji lepszy odbiornik.
Od rodziny dostałem Radiomagnetofon Thomson TM3000 (o nietypowym kształcie). Był on kiedyś rozdawany pośród pracowników na jubileusz fabryki Thomson w Piasecznie i w naszej okolicy rozpowszechnił się dość bardzo. Podarowany ze słowami "może uda ci się sobie naprawić, jak nie to wyrzuć" egzemplarz faktycznie wymagał renowacji i nieco przeróbek, ale w rezultacie wyszedł mi odbiornik FM spisujący się lepiej niż jakikolwiek inny który miałem do dyspozycji kiedykolwiek wcześniej! Do tego stopnia, że odstawiłem na bok Grundig Music Boy 180 i całe zainteresowanie innymi pasmami niż UKF.

Łukasz z "Tomaszowa FM"Latem 2004 złapałem też kontakt z Łukaszem z Tomaszowa Maz., twórcą serwisu "Tomaszów FM", podobnym do mojego "DXRadio.tk", miłośnikiem radiowego hobby, poznanym poprzez serwis RadioPolska. Nasza współpraca nie ograniczała się do dzielenia wiedzą i poradami - ponieważ był to sezon propagacji jonosferycznej, powiadamialiśmy się wzajemnie że zjawisko właśnie się zaczyna (zawsze dwoma "sygnałami" na telefon komórkowy). Jako wielki entuzjasta tropo, Łukasz ucieszył się że mam wreszcie dobry odbiornik do tego rodzaju DXów. Nigdy nie zapomnę sms'a o treści "Bo tropo jest lepsze niż Esy".
Dzięki kompanowi z Tomaszowa, nasłuchy miały o wiele ciekawszy klimat (było kogo gonić w liczbie złapanych stacji do kolekcji i z kim dzielić się wrażeniami na bieżąco). Kontakt z Łukaszem, choć skromniejszy, mam i cenię do dziś. Może dotrze do tej notatki - niech łapie wielkie pozdro w takim razie!!


8 lipca 2004 - duży, muzyczny Es
Każde kolejne otwarcie Sporadic E, słuchane na "nowym" Thomsonie, z racji lepszej jakości odbiornika i komfortu DXowania, wydawało mi się największym otwarciem Es tego roku. Ale dzisiejsze naprawdę było bardzo, bardzo duuuużee!
Zaczęło się Grecją  i Turcją około 11ej, potem trochę Bałkanów (ex-Yugosławia) i następnie Włochy/Grecja. Propagacja objęła całe pasmo - do 108MHz, a nawet wyżej, ponieważ na analogowo strojonym radiu nawet na około 108,4 było słychać pirackie (?) stacje z Grecji. Do 15 pojawiły sie stacje francuskie, krótko po czym Es się zakończył. Sporo muzycznych odkryć trafiło się w trakcie Sp-E:

95,1 - na greckiej stacji "Music Life" po raz pierwszy usłyszałem Danzela "Pump it up" (nazywane początkowo "pamperap"), jeszcze nie wiedząc jakim (męczącym) hitem się stanie tego lata
~108,3 FM! - na greckim piracie leciał po raz pierwszy Underdog Project - "Remember", kolejny hit lata

87,8 - Radio Italia Network (RIN) - nagrałem tu reklamę składanki "Suburbia" z muzyką house, które to nagranie odsłuchiwałem później tak często że aż zapragnąłem zdobyć Suburbię w oryginale. 10 lat później... trzy voluminy Suburbii u mnie na półce są synonimem najbardziej wysmakowanego house'u:)

i... 90,2 - po raz pierwszy złapałem m2o, klubową stację którą nawet trochę polubiłem i towarzyszyła mi często podczas kolejnych propagacji na Włochy. Było trochę zabawy przy ustaleniu jej nazwy, mimo że nagrała się bardzo wyraźnie już podczas pierwszego odbioru. Więcej o tym wydarzeniu i cały portret M2O w osobnym poście.

11 lipca 2004 - Radio Victoria
Na 103,5 usłyszałem nowy (fajny!) dżingiel - śpiewane z melodią "Tu, tu, tu - tu, tu, tu radio, tu, tu, tu ... Radio Victoria".
Łowickie Radio Plus "Między Łodzią a Warszawą" zmieniło nazwę. Część poprzedniej stała się hasłem śpiewanego lajnera nowego Radia Victoria - "Gra dla Ciebie między Łodzią a Warszawą..."
12 lipca 2004  - 103,4 z Łosic
Tuż obok nowego-starego Radia Victoria, na 103,4 na RTCN między Siedlcami a Bielskiem została podmieniona Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia - RDC w miejsce dotychczasowego Radia Lublin.
Co do lubelskiej rozgłośni na 103,4 FM była to jedna z moich pierwszych stacji radiowych złapana spoza Warszawy. Sam fakt że złapana stacja nazywała się "Radio Lublin" robił na mnie - młodym DXerze pod Warszawą ekscytujące wrażenie.
Aktualny stan jest już co prawda w zgodzie z podziałem administracyjnym, lecz mimo że RTCN Łosice fizycznie stoi na terenie woj. mazowieckiego, jego zasięg rozciąga się szeroko na Lubelszczyznę i Podlasie.14 lipca 2004 - tropo z czeskiego Śląska
Po 15:30 zauważyłem parę ciekawych sygnałów na paśmie: 99,4 RMI FM, 97.0 ZET, 94,8 PR1 (Iława - pierwszy raz). A już zupełnie ciekawie zrobiło się późniejszym wieczorem kiedy zaczęły się łowić stacje z Czech i Słowacji (300-370km na zwykłej antenie teleskopowej)!
92,8 Cas (Ostrava, Czechy),
93,7 Helax (Ostrava, Czechy),
97,2 Slovensko (Żylina, Słowacja),
99,2 Funradio (Żylina, Słowacja),
Oprócz tego 92,9 RMF, 93,6 Zet, 93,8 RMF, 94,5 PR1 Opole, 101,7 Plus Gdańsk.
Na Funradiu leciała po 23ej bardzo śmiała audycja na tematy erotyczne "Kefan" (K-Fun):


22 lipca 2004 - tropo z Berlina!!
Rano silny odbiór dalekich niemieckich stacji UHF-TV (oprócz polskich kanałów ze Szczecina, Koszalina) - sporo nadajników z programami ARD (najdalszy z Bungsberg, k50, 742km), ZDF (najdalszy k.30 Hamburg 766km), NDR i beliński SFB1 (fonia na k 39).
Chwilę po tym, jak zakończyłem TV DXing przerzuciłem się na FM gdzie okazało się że także odbieram troposferycznie sygnały z Niemiec - dokładniej: z Berlina!!!
89,6 Deutschland Radio Berlin (Berlin-Britz)
i 99,7 Antenne Brandenburg (Berlin-Alexanderplatz)
MEGA Zaskoczenie! Niestety, odbiór trwał krótko - do max. pół godziny i przed 11:30 oba DXy zaniknęły.

Tropo pod koniec lipca
26.07. - W ramach silnego tropo z północy, po raz pierwszy na kanale 24 przebił się rosyjskojęzyczny kanał EURONEWS z Obwodu Kaliningradzkiego! Sygnał DX był ponad Polsatem (semi-LOC Skierniewice) i TVP1 (Giżycko).
28.07. - Obserwując wieczorem tropo na radiu FM - po raz pierwszy złapałem 89,4 Radio Bełchatów (ładny DX ze słabego nadajnika) na o=2 i 101,3 Radio Pabianice.
29.07. - nocą na 99,8 (dokładniej 99,75) złapałem coś... Po dialogach wymieszanych z dźwiękami sceny szybko rozpoznałem że jest to ukraiński program tv (a dzieła dopełnił blok reklamowy). Zidentyfikowane jako kanał "1+1" ("odyn plus odyn") z miejscowości Kovel (o=3/4!)


30 lipca 2004 - Mega dukt/falowód ze Słowacji

W późnych godzinach nocnych (najsilniej po północy, już 31.07.) w kierunku Słowacji utworzył się bardzo silny falowód troposferyczny.
Pomijając już fakt, że większość stacji odbierałem po raz pierwszy, WSZYSTKIE osiągnęły kolosalną wielkość sygnału niemal STACJI LOKALNYCH! Tzn. odbierały czyściutko, zupełnie pozbawione szumu, i to na antenie teleskopowej w mieszkaniu! Pierw złapałem stacje z Ziliny/Krizavy, potem dołączyła Banska Bystrica/Sucha Hora.
Żylina: 97,2 Slovensko, 99,2 Funradio, 94,5 Radio Zet;
Banska: 90,1 Slovensko, 104,0 Funradio;
a krótko była też niezidentyfikowana do dziś muzyka klasyczna na 94,7 lub ,8 MHz (początkowo myślałem że Petofi Budapeszt). MEGA! Nad ranem słowackie sygnały musiały opuścić podwarszawski eter, ponieważ nie było ich, gdy się obudziłem.


6 sierpnia 2004 - tropo z Bałtyku i zza Bałtyku
Rano w ramach tropo po raz pierwszy odbierałem Polsat ze słabych nadajników aż nad Bałtykiem:
k.30 Gdańsk (315km), k.54 Kołobrzeg (jedyny nadajnik na tym kanale w Polsce, równo 444km :)
- na tym drugim nawet silny, w kolorze!
Wieczorem przed 22:00 dorwałem nowy nadajnik RMFu na 91,5 z okolic Ostrołęki (30kW, o=2, zakłócane przez Ryki 91,6)
10 sierpnia 2004 (tropo) - Rano nastąpiło bardzo silne tropo na UHF ze stacjami z Danii i Szwecji. Początkowo były tylko polskie stacje TV, zagranica dołączyła około 7:20 (maksimum zjawiska 7:45-8:10). Złapane: Bornholm, Horby, Kopenhaga):
k.30 - dźwięk TV2 Danmark; 31 - przebijające DR1 przez Iławę;
43 - SVT1 z lekkim tylko szumem, w kolorze i z kompletnym TXT SVERIGES TELEVISION;
44 - słaba TV4; 50 - TV4 na o=4!; 53 - TV2 DK chwilę nawet w kolorze, potem tylko zakł. Polsatu;
56 - TV2 DK silne ale bez koloru.
Nowa stacja złapana z Polski: 56 Polsat Kalisz Chełmce (1kW).


11 sierpnia 2004 (Es)
Fenomenalny Es, mimo że sezon zbliża się powoli do końca. Tuż po południu przez godzinę odebrałem stacje z UK - wszystkie BBC oczywiście na swoich miejscach na skali:) a z lokalnych stacji z UK - 96,8 Borders Radio.
Potem propagacja przesunęła się na Norwegię, choć było stamtąd słychać nie tylko norweski, ale też język Sami na 94,7 - trochę podobny do fińskiego lub do gaworzenia niemowlaka. O 13:40 koniec.


15 sierpnia 2004 - planetarne tropo
Rankiem wystąpiło ładne tropo - Oprócz dalekich polskich stacji radiowych złapałem dziś też czeskie: 89,5 Cas (Trinec), 92,5 CRo1 Radiozurnal i 96,8 CRo3 Vltava (obie z Valasske'ho Mezirici), lecz najbardziej byłem zadowolony z dorwania legendarnej katowickiej stacji z muzyką techno i dance:
95,1 Radio Planeta FM (Zabrze 0,1 kW @252km!) Wreszcie!
Planeta pokazywała się u mnie jeszcze parę razy jesienią, z czego najlepiej odbierała 3.10. - i z tego wieczoru nagranie:20 siepnia 2004 - jeszcze coś na 95,1
Na 95,1 znów akcja! Pierwsza złapana przeze mnie piracka stacja radiowa FM!
Właściwie to już poprzedniego wieczoru złapałem coś podejrzanego na 95,1., ale dziś było więcej "programu" i gadania. O wołomińskim Radiu Acid powstał na blogu osobny wpis.
28 sierpnia 2004 - impreska
Na imprezie z grillem wysłałem smsa do radia Eska, który pozwolił mi wejść na antenę:
"Na grillu mięsko, w głowach szum, będzie niebiańsko, bo bawi się tłum."
Jak zdradza trochę treść sms'a, rozmowa z prowadzącym audycję była z pewnego powodu nieco poplątana:
prow.: A gdzie jest ta super impreza o której piszesz?
ja.: No jak to gdzie, tu pod altanką!
prow.: Ale w którym mieście?
ja: Aaaaaa! :p


5 września 2004 - UKF Yagi
Moja pierwsza styczność z możliwościami anten zewnętrznych Yagi - "Pięcioelementówkę" sprawił sobie kumpel-sąsiad. Wyniki na niej okazały się niesamowicie imponujące - zdecydowanie przyćmiewające moje dotychczasowe rezultaty na "teleskopie" w mieszkaniu:
RDS ze Słowacji na 98,6
87,7 FUN (o=5), 89,55 Bieszczady, 90,0 Kraków (5-), 91,25 Merkury (3), 92,5 CRo1 (2), 92,8 PR2, 93,6 ZET (5), 94,7 PR3 (4), 96,3 Opole (2), 96,7 SRo1 (4), 97,2 SRo1 (3), 97,9 PR1 (5), 98,6 Vychod (5), 99,2 FUN (3), 101,6 Kraków (5), 92,5 RC2 (4), 104,1 RC2 (2)
Ale najważniejsze to się nie poddawać i nie zniechęcać - mimo że kumpel miał super antenę do FM-DX, to zapału do nasłuchów zdecydowanie mniej niż ja -zależało mu tylko na idealnym odbiorze Rock Radia:)


18 września 2004 - dukt z Trutnova
Tym razem odebrałem bardzo silne czeskie sygnały na FM za sprawą silnego duktu troposferycznego z czeskiego Trutnova. Maksimum propagacji nastąpił około 21:00 i złapałem:
88,5 Cro1 RadioZurnal i 101,9 Cro3 Vltava na o=4
W dukcie było również 97,4 Frekvence1 (Pardubice, stały ale już słabszy sygnał niż z Trutnova - to i tak nieźle, bo do tej pory F1 wpadało tylko okazjonalnie krótkotrwałym scatterem.1 października 2004 - nowe logo Polsatu
Jesienią Polsat w krótkim czasie dwukrotnie zmieniał swoje logo ekranowe
Pierw 19.września cały dzień nadawał z okazyjnym jednodniowym logo - żółtym "słoneczkiem z uśmiechem" na tle czerwonego kwadratu. Jest to zaakcentowanie kolejnej akcji Fundacji Polsat "Podaruj dzieciom słońce".

Na 10 rocznicę (oficjalnego) rozpoczęcia emisji z nadajników naziemnych, 1 października po raz kolejny kanał zmienia logo, tym razem już na stałe (na dłużej). Zamiast dotychczasowego, wprowadzonego dopiero co przed rokiem obracającego się złotego słoneczka, w lewym górnym rogu zagościł inny jego motyw na półprzezroczystym prostokącie - "znak wodny", dotykający aż górnej krawędzi obrazu tworząc efekt "wysunięcia" zza ekranu. Ze wszystkich logotypów jakie Polsat miał wcześniej (3 wersje) i później (kolejne 3 wersje) właśnie ten podobał mi się najbardziej.
tak było:
od dziś jest:
od 2005 logo po prawo:

Tropo
3.10.2004 - Ładne tropo z 95,1 Radia Planeta FM na o=3 i 96,8 CRo3 Vltava o=3
6.10.2004 - Kolejne tropo. Po raz pierwszy złapałem: 97,5 Radio BAB (Łomża) (0,1kW @143km)19 października 20004 - 102,3 PR Wrocław-
Podczas porannej konserwacji PKiN po raz pierwszy dorwałem 102,3 Polskie Radio Wrocław z nadajnika na Górze Ślęża. Mimo że nie było tropo (padał nawet deszcz), sygnał w porywach osiągał (4=/3+), więc może nawet byłby z tego stały sygnał na moim skromnym sprzęcie, gdyby nie warszawskie 102,4.


22 pazdziernika 2004 - UHF TV tropo z południa
Zachęcony odkrytymi rano zakłóceniami od stacji telewizyjnych z południowej Polski, obróciłem antenę w ich kierunku (odwrotny względem głównego kierunku odbioru TV z GK - północ = na Warszawę). Uzyskałem odbiór następujących kanałów:
24 tvp1 Przemyśl; 31 tvn! Przemyśl 1kW!!!; 41 tvp2 Wisła + tvp2 Przemyśl; 43 tvp2 Leżajsk; 52 tvp2 w kolorze - Solina; 56 tv4 Kielce w kolorze; 58 tvp3 Leżajsk (jako "nakładka" na silniejsze warszawskie tv4)
59 tvp3 Przemyśl;
Około 9:40, zgodnie z planem konserwacji, został wyłączony mój "secondary" RTCN - Ryki. Na zwolnionych czasowo kanałach odbierałem: k.25 bardzo słabiutko STV2 (słowacka "dwójka") z Koszyc,
k.40 tvp3 Kielce 5kW, na koniec obróciłem antenę na zachód i odebrałem na k.59 Polsat ze Ślęży oraz
na k.53 czeską telewizje Nova (w kolorze!) z Jesenika w Czechach, było też kilka innych czeskich stacji.

Powoli pod Warszawę nadciągnęła jesień, a wraz z nią:

Listopadowy transbałtyk
Pierwsze, niepozornie wyglądające symptomy zaczęły pojawiać się w poniedziałek 1.11. Wtedy oczywiście jeszcze nie brałem tego za objawy czegoś większego, a powinienem, bo po raz pierwszy złapałem 91,2 katowickie "Złote Przeboje", zaś na 101,6 R.Kraków po raz pierwszy dotarło aż tak silne (o=5-), na 103,7 R.Gdańsk (po północy z audycją w języku kaszubskim), dało się w miarę łatwo odbierać po stłumieniu (machając anteną teleskopową po pokoju) lokalnego sygnału Radia Klasyka FM na tej samej fx.

2 listopada rano zwróciłem uwagę że obecny jest już ze słabym sygnałem dyżurny "beacon" (sygnalizator poprawiających się warunków propagacji przez morze), czyli nadajnik szwedzkiej TV4 z Karlshamn na kanale 44. Obraz był jeszcze bardzo zaśnieżony, ale nadzieja na transbałtyk zaczęła się budzić. Na FM dorwałem Radius FM na 102,0 MHz (pierwszy raz, Pinsk/Białoruś). Pod wieczór, między 16 a 18:00 warunki dalej rosły, dotarło jeszcze parę niezbyt silnych stacji TV ze Szwecji i Danii.

Następnego dnia (3.11.) rano bardzo silne były stacje czeskiej tv (Trutnov k.23 i 40), Dania i Szwecja wydawała się być słabsza. Dziwny, również słaby sygnał przyszedł na kanale 55 - kierunek ustawienia anteny sugerowałby Szwecję, ale program był inny niż na szwedzkich stacjach naziemnych (SVT1, SVT2, TV4), które też wtedy odbierałem. (Rozwiązanie tej zagadki nastąpiło wieczorem).
Tymczasem w radiu złapałem Dwójkę Polskiego Radia na 92,8 z Zakopanego (po raz pierwszy!) oraz na 90.0 Radio Krakow ze Szczawnicy - na antenie teleskopowej z zaledwie drobnym tylko szumem. Tak wyglądał jego odbiór. A przy okazji nagrała się prognoza z informacją o inwersji w górach:

Kiedy wróciłem ze szkoły, po popołudniu (15:15+) dukt nad Bałtykiem był już tak rozwinięty, że - ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu - nawet na FM złapałem stacje szwedzkie! (choć zaszumione nieco)
Do tej pory - nawet przy silnym dukcie ze Szwecji - takim jak np. w ub. roku, to się jeszcze nie przydarzyło!
Na 87,6 SR P1, 89,5 lub 89,6 tez coś szwedzkiego i na 92,8 coś w języku fińskim!! (identyfikacja stacji była początkowo trochę trudna, bo myślałem że to faktycznie coś z Finlandii, podczas gdy okazała się nią szwedzka SR P2 z audycją w języku fińskim, ale i tak jest super - Osthammar, DX aż 940km i sig na o=4+ na antenie teleskopowej!!!)

Wiedząc że transbałtyk jeszcze lepiej powinien spisać się w paśmie UHF, przerzuciłem się na telewizor (z siatkową anteną zewnętrzną :)
Jadąc od niższych pasm w górę zauważyłem wreszcie odbiór SVT1 w zakresie VHF3 (k.7-12)!
Mimo silnych transbałtyków w przeszłości, do tej pory nie powiodło się to, ale teraz zrozumiałem dlaczego - kanały zachodnich stacji zakresu 170-230 MHz (jak np. właśnie Szwecja) są nieco odstrojone od naszych kanałów, wschodnich. SVT1 była obecna na kanałach 8 i 9 systemu DK, zaś na "wschodnim" kanale 8-mym odebrałem jednocześnie litewską L1 z Kłajpedy.
Szwedzkie stacje porosły w siłę i zaczęły nawet dosyć mocno zakłócać nie tylko dalekie polskie stacje lecz nawet lokalne z Warszawy - obraz TVN-u "falował" po wpływem sygnału na tym samym kanale (33) z nadajnika w Horby, a TV Plus (k.41) pokryły zakłócenia w formie "mory" (gęstych, poziomych, półprzezroczystych linii) płynące ze szwedzkiej wyspy Visby (Gotlandia). W zakłóceniach tych wyraźnie można było wypatrzyć co nadaje zakłócająca zagraniczna stacja: na k.41 pod Pulsem kryła się plansza kontrolną nadawana przez SVT2. Jest to specyfika skandynawskiej telewizji publicznej, że w godzinach południowych i wczesnopopołudniowych nadaje tylko obraz kontrolny (komercyjna tv4 nadaje natomiast swój program non stop).
Pasmo po zmroku wypełniło się stacjami szwedzkimi (tzn. trzema programami - SVT1, SVT2 i TV4 na wielu różnych kanałach) i dopiero około godziny 19:00 doszło urozmaicenie - w kolorze stacje z Litwy (46 BTV, 29 LNK, 39 L1) a także... Łotwa (31 i 23 -TV3, 21 LTV7), Białoruś (56 STV).
Loga wszystkich zagranicznych stacji TV złapanych podczas tropo 3.11.2004

Lecz prawdziwym przebojem tej propagacji stała się Finlandia!!!
Dwie różne stacje z kraju Suomi złapałem na kanałach 54 i 55, i od razu przypomniało mi się że rano już coś było na 55-tym, skojarzyłem też unid stację z tropo sprzed roku - to musiała być FIN! Ze zdumieniem patrzyłem jak początkowo zaszumione sygnały fińskich stacji z każdą chwilą rosły. W maximum ich obraz obraz zanosił jedynie drobny szum, był pełny kolor jak również kompletny teletekst! Dopiero w szczycie sygnału mogłem dostrzec bardzo przezroczyste, delikatne loga ekranowe MTV3 i "4" (chwilę wcześniej miałem niemal pewność że w dalekiej Finlandii nie ma zwyczaju umieszczania logotypów na obrazie stacji). Przez nadmiar szumu nie udawało się ich dostrzec.

Stacja na kanale 54 to MTV3, a na 55 to "4" (Nelonen, czyli "czwórka" - logo kształtem nawet podobne do polskiego kanału z tym samym numerem). Ich lokalizacje to Turku i Eurajoki - 939 i 1034km! Jako najdalszą złapałem natomiast MTV3 na kanale 22 - Pyhavuori, 1146km!!!


Do godziny 22:00 praktycznie wszystko zniknęło bądź posłabło. Z FIN najdłużej trzymała się jeszcze Nelonen na k.55. Rankiem następnego dnia po tej fantastyczniej propagacji nie zostało ani śladu!


10/15 listopada 2004 - rewolucja w polskim eterze
"Radio Wawa, Najlepszy Mix Przebojów zaprzestało emisji swojego programu na tej częstotliwości. Zupełnie nowa stacja rozpocznie emisję w najbliższy poniedziałek o 9ej rano." -Taki, nieco dramatyczny komunikat, był jednym z 4 wariantów zapowiedzi jakie można było usłyszeć w tych dniach na 89,8 w Warszawie i na innych częstotliwościach Wawy w Polsce.
Zamiast spodziewanej, faktycznie rewolucyjnej zmiany stacji i nazwy, "rewolucją na polskim rynku radiowym" 15. listopada okazała się (jedynie) zmiana formatu dotychczasowego nadawcy. Wawa przestała grać AC i postawiła na "zawsze polską muzykę". Takiego kroku można się było spodziewać - Wawa już od wielu miesięcy w jinglach chwaliła się największym udziałem polskiej muzyki pośród wszystkich utworów - a były to czasy długo przed wprowadzeniem parytetów na polskojęzyczne piosenki w eterze.
Tak wyglądała "transformacja" Wawy:19 listopada 2004 - dużo *****
Spadł pierwszy śnieg w nowym sezonie. Bardzo duuużo! I nie stopniał od razu!

Na prośbę Krzyśka z RadioPolski zorganizowałem sobie wielką akcję łapania polskojęzycznych audycji w zagranicznych rozgłośniach na falach krótkich i średnich. Rok 2004 był ostatnim, kiedy były one jeszcze jako-tako liczne.

06:00-06:30 Rozgłośnia Watykańska        1530, 4005, 5885, 7250
06:30-08:00 "Radio7" (nie łapałem nigdy) 1107wt via Samara
06:45-07:00 Radio France Internationale  5990
07:15-07:30 Transworld Radio             6235, 7380
12:30-13:00 Radio Polonia                5965, 7285
14:00-14:30 Deutsche Welle               7130, 9735
15:00-17:00 "Radio7"                     1107nd
16:15-16:30 Rozgłośnia Watykańska        5885, 7250, 9645
17:00-17:30 Transworld Radio             6240, 9735
17:30-18:30 Radio Polonia                6035
18:00-19:00 Radio France Internationale  6085 (okropna kolizja z B5Aktuell!)
18:30-19:00 Deutsche Welle               7240
19:00-20:00 Głos Rosji                   1143, 7215
19:30-20:00 Radio Moldova, Programul 1   873, 1494 (podobno 1szy pon m-ca)
19:40-20:00 RAI International            6185, 7240
20:00-20:20 Rozgłośnia Watykańska        1467, 1530, 4005, 5885, 7250
20:00-20:30 Głos Grecji                  666, 1386, (+49,41,31,25m?)
21:00-21:30 Chińskie R. Międzynarodowe   1557
21:00-21:30 Chińskie R. Międzynarodowe   6020, 6145, 7150
21:15-21:30 Transworld Radio             1395pon
21:30-22:00 Magyar Radio                 873, 1116, 1251, 1350 (nd co 2tyg)
21:30-22:00 Chińskie R. Międzynarodowe   7110, 9550
21:40-22:00 SFB4-Multikulti              594, 828, 936, 972 (pon-pt)
22:30-23:30 Chińskie R. Międzynarodowe   1458
23:00-00:00 Radio Polonia                6050, 7265
23:00-00:00 Radio France Internationale  738, 5915
23:10-23:25 RAI International            6110, 721530 listopada 2004 - DX z Pomarańczowej Rewolucji
Najciekawszym DXem tropo w kierunku wschodnim stało się "Narodne Radio" z Ukrainy na 103,9 MHz FM (z miasta Kovel na Wołyniu). Najlepiej odbierało na balkonie, oczywiście od strony wschodniej. Radio retransmitowało przemówienia z Kijowa, gdzie trwało zgromadzenie ludności protestujących przeciwko fałszerstwom podczas ostatnich wyborów prezydenckich - wydarzenie nazwane wkrótce "Pomarańczową Rewolucją". Po jednym z przemówień zagrano na antenie Narodnego Radio jej nieoficjalny hymn:
Okean Elzy - "Vstavay".


9 grudnia 2004 - THE BEST TROPO EVER!
Po ogromnym i bardzo dalekim tropo (aż z Finlandią) w poprzednim miesiącu wydawać by się mogło, ze dobroć natury została wyczerpana. Ale nie!
Absolutnie fantastyczne i niepowtarzalne GIGANTYCZNE tropo z 9 grudnia 2004 przyniosło odbiór masy stacji telewizyjnych UHF z Europy Zachodniej!!! Po raz pierwszy i jedyny odebrałem wówczas kanały niderlandzkie i brytyjskie! TOP DX: kanał37 - Channel5 z London/Croydon (1000kW) w kolorze, kanał 46 - BBC2 z Bluebell Hill (zaledwie 50kW!) - też w kolorze, stacje telewizyjne z Holandii czyściutko i z teletekstem.
O TYM WSZYSTKIM W OSOBNYM, OBSZERNYM RAPORCIE


11 grudnia 2004 - dukt na Mińsk
Dwa dni po największym tropo na UHF, jakie kiedykolwiek zaobserwowałem, ponownie na paśmie zagościły stacje DX-owe. Tym razem trochę bliższe - na początek, około południa z rejonów  przylegających do Zatoki Gdańskiej, np:
k. 21 TVP2 (Elbląg), 22 tv4 (Gdańsk), 23 Polsat (Elbląg), 30 Polsat (Gdańsk),
12 Rossiya (Kaliningrad). Bardzo dobry był tez odbiór radiowy: 104,2 Maryja (Elbląg), 104,1 RC2 (tylko muzyka, krótko - Kaunas, Litwa).

Ponownie radio włączyłem po godzinie 19:00, po tym jak na TV na kanale 56 zauważyłem bardzo wyraźny i czysty obraz białoruskiej stacji STV+REN. By zwiększyć swoje szanse na daleki odbiór, radio zabrałem na balkon, a tam, ku mojemu zdumieniu na FM zanotowałem KOLOSALNE sygnały stacji białoruskich. Wydawało mi się początkowo że tylko bliskich, przygranicznych jak 100,5 Radius FM (Grodno) i 103,7 Radius FM (Brześć), ale złapane na 107,9 Alfa Radio zatkało mnie - to ...Minsk! Odbiór bez szumu! (103,7 też musiało być z Mińska, skoro innego Brześcia nie miałem). Dalej też na 107,1 rosyjskojęzyczna stacja (program "muzykalnyi podarok") i słabsza na 106,5 (w języku białoruskim).
Wpadli do mnie kumple by wyciagnąć mnie na piwko. Mimo imponujących DXów dałem się skusić, ale był to błąd, bo godzinę poźniej nie moglem już złapać dalekich białoruskich stacji ponownie.
 
13 grudnia 2004 - Radio Brawo (Ciechocinek)
Dobre i średnie warunki tropo przez kilka kolejnych dni były echem MEGA tropo z 9. grudnia. Dziś m.in. złapałem małe lokalne Radio Brawo z Ciechocinka (190km).
Podsumowując: Mimo że 2004 rok był przez pierwsze pół roku bardzo ubogi pod względem tropo, w drugiej połowie miałem już całe mnóstwo rekordowych DXów i ciekawych stacji w LOG-u.
I to wszystko na zwykłym, zupełnie cywilnym sprzęcie - radiomagnetofonie z anteną teleskopową i telewizorze z anteną siatkową nad dachem.

A co działo się dalej - w 2005 roku?
Opowiem o tym w kolejnej części "retro-bloga" na początku 2016:)

Brak komentarzy :