Praga - stacje radiowe FM w stolicy Czech

http://radiacja.blogspot.com/2015/12/bandscan-prague.html

Mieszkańcy Pragi mają czego słuchać w paśmie radiowym FM! Puściłem mimo uszu znane mi od dawna czeskie rozgłośnie krajowe (Cesky Rozhlas, Impuls, Frekvence1), które jako FM-DX słyszę tez pod Warszawą i będąc na miejscu z ciekawością przysłuchiwałem się stacjom lokalnym.


Mając Pragę jeszcze w planach cieszyłem się, że doświadczę w niej szansy posłuchania alternatywnego Radio1 (po czesku: "Radio Jedna") w prawdziwym eterze (91,9 MHz). Rozgłośnię znam ze streamu z Internecie i playlisty pełnej ulubionych wykonawców - patrząc w archiwa R1, za czasów dawnej Radiostacji, były one niemal jednakowe! Radio1 to symulacja, jak RDST brzmiałaby dziś, gdyby utrzymała alternatywny format (no, i gdyby w ogóle przetrwała). Zapewne to tylko przypadek, ale zwróciłem uwagę, że także loga obu stacji zawierają wspólny motyw - "wyrwany kawałek kartki papierowej". Spacerując po Hradczanach z radiem w słuchawkach, trafiłem w tej stacji na polski kawałek - producenta Noon, nie pamiętam już który, ale nieznany nawet z naszych stacji!

Poranne wstawanie i szykowanie się do wyjścia na miasto uprzyjemniało Dance Radio (nadające na dwóch częstotliwościach w Pradze - 89,0 i 102,9). W przeciwieństwie do CHR-owej Evropy2 i polskich stacji z muzyką taneczną, nie zamęczało nadmiarem reklam i oklepanymi "hitami" i pozytywnie zaskakiwało zapomnianymi, lub zupełnie nieznanymi utworami eurodance i house.
#Slave to the music!

W Pradze odkryłem i najczęściej słuchałem natomiast dwóch innych stacji: Color Music Radio (90,7 - "Wszystkie kolory muzyki") z bardzo eklektyczną i urozmaiconą playlistą, oraz Expres FM, który sprawnie przeplata muzykę alternatywną bardziej znanymi utworami pop. Tu po raz pierwszy słyszałem Hooverphonic - Badaboum na długo zanim Polsat zrobił z niego jingiel do reklam.


Zmierzając do budynku Czeskiego Radia na ul. Vinohradskej, posłuchałem trochę hip-hopowego radia Spin (96,2), które nie tylko jest skierowane do młodzieży, ale również przez nią tworzone. Nie wiem, jak mogłem dotychczas funkcjonować nie usłyszawszy ani jednego kawałka hiphopowego w języku czeskim. (#Vsudy kolem vidim jenom samy bitches - "Wszędzie wokół widzę same bitches").

Tak, Praga może poszczycić się jednym z najbardziej "alternatywnych" muzycznie pasm radiowych FM w Europie. Na taki obraz składają się jeszcze stacje Radio Beat 95,3 z klasycznym rockiem, RockZone 105,9, Country Radio na 89,5 MHz i 1062 AM (co zdumiewające, Czesi mają swoje country, stylistycznie bardzo podobne do amerykańskiego). Nawet popowe Radio Kiss98 (dokładna częstotliwość 98,1 MHz) grało tylko utwory nagrane przed 2010 rokiem.

Praski eter jest tak alternatywny, że przyciąga nawet stację z pasującą muzyką, która fizycznie nie jest w nim nadawana. Mam tu na myśli ciekawy przypadek Radio Wave na 102,2 MHz FM. Ów kanał publicznego Ceskeho Rozhlasu z alternatywnym rockiem i muzyką urban od wielu lat nie jest emitowany w naziemnym eterze, a tylko w DAB, Internecie, poprzez satelitę i w sieciach kablowych. Te ostatnie były odpowiedzialne za "wycieki" z których bez podłączenia udało się odebrać R.Wave. Tak więc słuchając naziemnego eteru w Pradze, nie zabrakło i tej stacji.

Nietypowa, z punktu słyszenia polskiego słuchacza, jest retransmisja zagranicznych stacji: francuskiego RFI (99,3), oraz angielskiego BBC wieczorami na Radiu Zet.
I kolejne zaskoczenie! -Ano, Czesi mają Radio Zet, które zresztą należy do tego samego inwestora, co polskie, lecz prowadzone w zupełnie innym formacie - publicystycznym. W kablówce, która - jak wspomniałem - "promieniowała" w pomieszczeniu, w którym nasłuchiwałem pasma, rozbawiło mnie spotkanie z... Polskim Radiem po angielsku na 105,3 MHz, po którym rozpoczęło swoją audycję koreańskie KBS:)

Wracając do eteru - ciekawostką jest też łańcuch nadajników małej mocy emitujących Radio Dalnice ("Autostrady") z informacjami drogowymi. Przyznam, że ilekroć trafiłem na sam koniec skali, gdzie Dalnice nadają w Pradze, słyszałem muzykę. Stacja ma też efektowne logo:

Innego rodzaju osobliwością miasta jest brak częstotliwości dla jedynego czeskiego radia religijnego - chrześcijański "Proglas" ma pokrycie połowy Republiki Czeskiej z nadajników FM, jednak nie w stolicy!

Poza tym, praski eter jest urozmaicony na ile to możliwe, ponieważ Czesi dbają, by formaty muzyczne i tematyka nie dublowała się w kilku stacjach, jak dzieje się to w Polsce. OK, trochę sporo u nich alternatywy, ale tego nigdy za wiele:)

Na koniec pogadanki o stacjach: Ze stolicą Czech kojarzy mi się jeszcze jedno radio, już nieistniejące, która ma ją w nazwie. Zlata Praha. ...Czyli "Złota Praga". Na jej nagrania natknąłem się bardzo dawno temu w czeskich serwisach poświęconych radiofonii.
Bardzo spodobały mi się jej jingle w stylu eurodance. Nie współgrały mi jednak z nazwą, która na pierwszy rzut oka sugerowała, że stacja gra oldies/złote przeboje.
W rzeczywistości, w okresie w którym stała się legendą praskiego eteru (2001-2002), nadawała elektroniczną muzykę taneczną (eurodance) i sądzę, że bardzo spodobała by mi się, gdybym wówczas miał okazję jej słuchać.
Dekadę po zakończeniu działalności, została reaktywowana w sieci przez jej fanów jako "Zlatka", ze względu na nieporozumienie z właścicielami oryginalnej nazwy. Aktualnie dokonała również tego żywota:(
A taneczne jingle z początku lat dwutysięcznych można pobrać i odsłuchać pod tym linkiem (zip).


Lokalne nadajniki

Jak głoszą oficjalne wykazy, w 2015 roku w Pradze można odbierać 27 stacji. Miasto jest obsługiwane przez wiele nadajników radiowych, jednak trudno określić, który z nich jest tym jednym, "głównym" - każda z lokalizacji ma silny argument na swoje poparcie i tak samo silny na dyskwalifikację: Oto one:

Petrzin - wieża widokowa nad Malą Straną jest najstarszym obiektem emisyjnym w mieście. Nadaje stąd najpopularniejsza czeska stacja radiowa, Evropa2, drugi program Czeskiego Radia i francuskojęzyczne RFI; nie jest już nadawana telewizja (była do 1992).

Zizkov - (zdjęcie po prawo) - zbudowana w późniejszym okresie (1992r.), charakterystyczna wieża w centrum miasta, dziś dla wielu prażan jest głównym źródłem cyfrowego sygnału TV, choć technicznie stanowi jedynie "doświetlenie" (nadajniki po 32kW w pol.V) dla Cukraka i Mezivraty (w obu lok. moce po 100kW H). Cesky Rozhlas nadaje z Ziżkova tylko 2 swoje programy: RadioŻurnal i Vltavę.

Cukrak - gigantyczna betonowa wieża tuż za miastem oferuje bardzo duże moce, z których korzysta niemal wyłącznie telewizja. 100,7 z Czeskim Radiem Region to jedyna częstotliwość FM z Cukraka, mimo że kiedyś na OIRT nadawał z niego komplet stacji CzR.

Votice-Mezivrata - Radiowo-telewizyjne centrum nadawcze 50km na południe od Pragi emituje z dużą mocą dwie główne stacje radia publicznego i dwie najpopularniejsze komercyjne, dodatkowo komplet multipleksów tv cyfrowej na kanałach synchronicznie z wcześniej wymienionymi. Mezivrata jest bardzo dobrze odbierana w Pradze, ale znaczne oddalenie od centrum obniża jej walory operacyjne.

Stadion Rosickeho na Strachovie - lokalizacja popularna wśród mniejszych, komercyjnych nadawców radiowych. Anteny nadajników zainstalowane są na jednym z reflektorów oświetlających obiekt.
W użyciu jest też rząd innych miejsc, skąd nadają pojedyncze stacje radiowe, a z lokalizacji "Ladvi" korzystają dodatkowo doświetlenia DVB-T.

Gdyby w bandscanie Pragi wziąć pod uwagę tylko powyższe źródła sygnału, mógłby on wyglądać tak jak poniżej.
MHz polaryzacja Stacja - Lokalizacja, moc
87.8 v Rádio Blaník - Praha/komin Malešice  1,00 kW
88.2 c Evropa 2 - Praha/Petřín  5,00 kW
89.0 v Dance Radio - Praha/ÚTB Olšanská  0,16 kW
89.3 v Radio Sázava - Benešov/Lbosín-wieża widokowa Březák  5,00 kW
89.5 v Country Radio - Praha/ul. Vinohradská 2396/184 - Stimbuilding  5,00 kW
90.3 v Expres FM - Praha/stadion Rošického II  5,00 kW
90.7 v Color Music Radio - Praha/stadion Rošického I  0,10 kW
91.2 c ČRo Dvojka - Praha/Petřín  2,50 kW
91.9 v Radio 1 - Praha/stadion Rošického I  5,00 kW
92.3 v Radio Relax - Kladno/Kožova hora  1,00 kW
92.6 h ČRo Plus - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
93.1 h ČRo Radiožurnál - Votice/Mezivrata 94,00 kW
93.7 h Radio City 93,7 FM - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
94.1 v Fajn Radio - Praha/Michle - ul. Chodovská (PR)  0,05 kW
94.6 h ČRo Radiožurnál - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
95.0 h Rádio Blaník - Votice/Mezivrata - 94,00 kW
95.3 v Radio Beat - Praha/ul. Vinohradská 2396/184 - Stimbuilding  2,50 kW
95.7 v Signál Radio - Praha/Pankrác - Motokov  2,00 kW
96.2 v Spin Radio 96.2 - Praha/Bohnice-ul. Olštýnská 1  1,00 kW
96.6 h Radio Impuls - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
97.2 v Fajn Radio - Praha/Ládví - věž  5,00 kW
97.7 h Kiss Jižní Čechy - Votice/Mezivrata  50,00 kW
98.1 v Kiss 98 FM - Praha/stadion Rošického II  2,00 kW
98.7 v Classic Praha - Praha/Pankrác - Motokov  5,00 kW
99.3 c Radio France Internationale - Praha/Petřín  1,00 kW
99.7 c Rádio Bonton - Praha/Zelený pruh  5,00 kW
100.7 v ČRo Region - Praha/Cukrák  50,00 kW
101.1 v Rádio ZET (/BBC) - Praha/stadion Rošického II  3,00 kW
102.5 h Frekvence 1 (Stredni Cechy) - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
102.9 v Dance Radio - Praha/Jinonice-ul. Na Vidouli 9  0,10 kW
103.2 h ČRo Dvojka - Votice/Mezivrata - 94,00 kW
103.7 v Oldies Radio - Praha/stadion Rošického II  1,00 kW
105.0 h ČRo Vltava - Praha/Mahlerovy sady  5,00 kW
105.5 h Evropa 2 - Votice/Mezivrata 94,00 kW
105.9 v Rock Zone 105,9 - Praha/Bohnice-ul. Hnězdenská 14  0,50 kW
107.9 v Rádio Dálnice - Praha/ul. Hvožďanská 1  0,05 kW

W rzeczywistości, praski eter jest wypchany sygnałami, jak prawie żaden inny w Europie. Ze względu na ukształtowanie terenu kraju, w stolicy Czech oprócz nadających w niej stacji radiowych, można odbierać silne sygnały z dużych centrów nadawczych oddalonych nawet do 100km od niej. Dodatkowo, bardzo poszczęściło mi się z kwaterą, dzięki czemu odbierałem stacje aż z Alp!
O tym wszystkim w poście Bandscan Praga - DX

Brak komentarzy :