FM DX with Aurora

http://radiacja.blogspot.com/2015/12/aurora.html
Northern lights as visible from Poland on 15-12-20
(by Konrad)
On Sunday, Dec 20th for the first time I observed auroral propagation on FM radio.
Although i've been familiar with its theory for years now, and - thanks to other Polish FM-DXers' achievements, I learned how it can look and sound like, in my over 15 years of DX history it was the first time to observe Au personally. 

In this post i'm sharing my impressions about this type of reception and while describing it, try to reflect best the properties of this quite exotic mode of propagation.
It is also available in Polish.

FM DX via Aurora - propagacja zorzowa na UKF

Piękne zjawisko świetlne na nocnym niebie, mające sławę widocznych tylko w okołobiegunowych szerokości geograficznych, są skutkiem wpadania cząsteczek wiatru słonecznego w ziemskie pole magnetyczne. Mało kto jednak wie, że to nie jedyny ich efekt. Zorza ma również nieznaną szerokiej publiczności cechę odbijania sygnałów radiowych wysokich częstotliwości VHF. 
Ponieważ współcześnie dysponujemy coraz lepszym sprzętem obserwacyjnym, zorza utraciła nieco opinię zjawiska będącego na wyłączność dla dalekiej północy (choć tam niewątpliwie jest piękniejsza i częstsza). Również w Polsce - zarówno na niebie, jak i w radiu - odnotowywana jest częściej (a niekiedy równocześnie i tu, i tu). W wariancie radiowym nie jest wymagana jej widoczność, dlatego mamy jeszcze większe szanse za zetknięcie się z nią (również za dnia).
Propagacja zorzowa jest fascynującym zjawiskiem.
(This text is also available in English.)

http://radiacja.blogspot.com/2015/12/aurora.html
Zorza polarna widoczna z Polski 20 grudnia 2015 (fot. Konrad)

Praga - stacje radiowe FM w stolicy Czech

http://radiacja.blogspot.com/2015/12/bandscan-prague.html

Mieszkańcy Pragi mają czego słuchać w paśmie radiowym FM! Puściłem mimo uszu znane mi od dawna czeskie rozgłośnie krajowe (Cesky Rozhlas, Impuls, Frekvence1), które jako FM-DX słyszę tez pod Warszawą i będąc na miejscu z ciekawością przysłuchiwałem się stacjom lokalnym.

Bandscan Praga (DX)

- A na którym piętrze będziemy mieszkać? - zapytałem naszej gospodyni w windzie, gdy zmierzaliśmy do wynajętego mieszkania. 
- Na ostatnim.
Moje oczy rozbłysły entuzjazmem, wiedziałem, że tam będę miał doskonałe warunki do dalekiego odbioru, natomiast moja miła współtowarzyszka podróży w tym momencie zatrwożyła się: Wie już, że nocami prawdopodobnie nie zmruży oka, podczas gdy ja będę skanował, nasłuchiwał i hałasował.
Dwunaste piętro w jednej z najwyższych dzielnic Pragi - Haje (nomen-omen!) niewątpliwie przyczyniło się do stworzenia najbogatszego bandscanu ze wszystkich moich podróży. Ale także na "poziomie zero" zawsze słychać coś dalekiego spoza stolicy.