Greckie tygodniki telewizyjne

http://radiacja.blogspot.com/2016/08/greckie-tygodniki-telewizyjne.html
Na koniec letniego sezonu z przeglądami zagranicznej prasy telewizyjnej - dwa tygodniki z kraju ściśle kojarzonego z wakacyjną turystyką: Grecja. Mamy tu wszystko, co egzotyczne: obcy kraj, obcy język, obcy alfabet, kanały w większości nieznane ani z satelity, ani tym bardziej z odbioru naziemnego, gwiazdy lokalnego showbusinessu i greckie zwyczaje prasowe.

Choć w tym przeglądzie wezmą udział jedynie dwa tytuły, oba prezentują zupełnie odmienne podejście do prezentacji ramówek. Domyślam się oczywiście, że Grecja ma w ofercie więcej magazynów telewizyjnych, ale na przykładzie już tych dwóch widać, jak bardzo mogą się różnić. Przejawia się to zarówno w projekcie graficznym, jak i kolejności kanałów.


TV Show
Jest pierwszym magazynem, jakiemu się przyjrzymy. Nie tak bardzo różnym od naszych tygodników.
Aczkolwiek jest jedna różnica, uderzająca - grecki alfabet. Nawet jeżeli nieco się w nim rozczytuję (mając przygotowanie w postaci przedmiotów ścisłych kiedyś w szkole oraz oswojony z rosyjską cyrylicą, wywodzącą się z greki), to i tak niewiele rozumiem.
Zawartość pisma wydaje się typowa dla magazynu telewizyjnego, tym bardziej, że niektóre rubryki noszą angielskie nazwy: "TV News", "TV People", "TV Dr.Love", "TV Show Biz". Pozostałe, odszyfrowane z greckiego również zdradzają swoją tematykę, w końcu tak wiele słów zawdzięczamy Grekom - "TV Psihhologia" (porady psychologa), "TV Zodia" (horoskop).

Dla mnie najciekawszą rubryką jest Tilemetriseis - "telemetria", z wynikami oglądalności tv w ubiegłych tygodniach, w postaci kolumny artykułu i sześciu tabelek ze statystykami.
 Nawet oczom nie przyzwyczajonym do greckiego alfabetu, w akapicie błyśnie hasło "Radio", dokładniej Radio Arvila. Nie jest to audycja radiowa, a bardzo popularny program rozrywkowy z małego ekranu, ze skeczami i żartami na tematy polityczne i społeczne.
Z tabelek wynika też, że w Grecji najpopularniejsze seriale rodzime, zagraniczne, filmy i programy rozrywkowe nadawane są przez kanały komercyjne - Alpha, Mega, Antena, Star i Skai. Nie widać wśród nich kanałów greckiej telewizji publicznej.
Przyczyną tego jest jej kryzys, podobnie jak kryzys polityczny i gospodarczy samej Grecji. W czerwcu 2013 roku rząd grecki zadecydował o natychmiastowym zamknięciu nierentownego i "niewłaściwie zarządzanego" helleńskiego nadawcy publicznego - ERT-ERA. Był to precedens na skalę światową, kiedy rząd wymusza na publicznym radiu i telewizji zaprzestanie transmisji. Wydawać by się mogło, że to możliwe tylko w kraju totalitarnym. Tymczasem, stało się tak w Europie, w obrębie Unii Europejskiej, wreszcie: w Grecji - kolebce demokracji. Na miejsce telewizji ERA-ERT został naprędce uformowany i włączony kanał NERIT - Nea Elliniki Radio Tileorasi, "Nowa Helleńska Radio i Telewizja". Można powiedzieć, że był to rządowy pucz na niewygodnych mu publicznych mediach.
Egzystencja NERIT trwała niemal równo dwa lata, a jej program nie był popularny wśród widzów. Dlatego, między innymi z inicjatywy wcześniej zwolnionych dziennikarzy, przywrócono na antenę programy dawnej ERT. Jak jednak pokazują badania telemetryczne, publiczny nadawca Grecji w jednej, czy drugiej formie, wciąż przeżywa turbulentny okres.Przechodząc już na strony z listingami, wciąż widoczne są tu skutki niedawnego powrotu telewizji ERA (posiadane przeze mnie egzemplarze greckiej prasy pochodzą z czerwca 2015). Na samej górze kolumny z ramówką ERT-2 znajduje się oświadczenie, że nie jest to kompletny program stacji i że w chwili publikacji nadawca nie miał jeszcze potwierdzonego programu, wobec czego redakcja przeprasza za niedogodności.

Listingi w TVshow zajmują całe 4 strony i kanałek piątej. Na pierwszych dwóch umieszczono kanały z emisji naziemnej - zaczynając od ERT-1 i ERT-2 (jak wyjaśniłem, ustępujące popularnością stacjom prywatnym), dalej MEGA, ALPHA, STAR i ANT1 (="AntEna"). Kanały identyfikuje ich nazwa i wybrany przez redakcję kolor kolumny, brak jest ich logo na wszystkich stronach.


 Jeszcze jeden, duży kanał komercyjny SKAI trafił na drugą parę stron z listingami, pomiędzy kanały satelitarne i kablówkowe. W dwóch kolumnach opisanych kolejno OTE Sport i OTE Cinema wydrukowano program trzech stacji danej rodziny kanałów. Podobnie postąpiono z Nova Sports na sąsiedniej stronie, dwóm kanałom Nova Cinema przyznano jednak pełne, własne kolumny (aczkolwiek Nova Cinema 3 i 4 są prezentowane skrótowo poniżej).
Na dole tych dwóch stron odnajdziemy program: Kontra Channel, Channel Nine, Action24, Extra Channel, E, Discovery, Nova Life, Travel Channel, Eurosport.
Omówieniom filmów towarzyszą gwiazdki oceniające ich atrakcyjność oraz oznaczenia wiekowe - podobne do dawniej stosowanych w Polsce: zielone kółko z rombem, niebieskie kółko, żółte kółko z trójkątem, fioletowe kółko z kwadratem, czerwone kółko z białym krzyżykiem. Oznaczenia wiekowe trafiły także do największych kolumn z programem.


 Na ostatniej stronie listingów znajdziemy programy kanałów Voulis, Makedonia, Kriti TV oraz jednego dziecięcego - Nieckelodeon. Co ciekawe, ich ramki są ozdobione inaczej niż kanałów na wcześniejszych stronach.Poniżej nich, redakcja każdego dnia proponuje rozrywkę - łamigłówki, krzyżówki, sudoku; a na sąsiedniej - przepisy kulinarne ze zdjęciami czytelników.
I, jak to bywa z amatorską fotografią, nie zawsze są one dobrze skadrowane czy też apetycznie wyglądające. Zresztą, cały magazyn wydrukowany jest w trochę bladych kolorach, gdzie nawet czerń ma dziwnie zielony odcień. Czy to przejaw kryzysu w prasie, czy po prostu trafił mi się taki egzemplarz?TVshow
tygodnik (pt-czw)
wydawnictwo: Pelasgikos Tupos AE, Maroussi
84 strony
papier: magazynowy, sliski, sztywniejsza okładka
33 programy TV
cena: "mono":) 1 EuroTV24
Lepsze wrażenie grafiką i makietą robi magazyn TV24. Sprzedawany jest zafoliowany, z dodatkami: "TVsirial" (16 stron o najpopularniejszych serialach - co ciekawe, przeważają wśród nich seriale tureckie) oraz zeszytem z krzyżówkami i sudoku,
Część magazynowa głównego zeszytu jest, w porównaniu do TVshow, proporcjonalnie większa do objętości. Nie będę zbytnio się nad nią rozwodził, zwrócę uwagę tylko na jedną, ważną rzecz - wszystkie ilustracje do programów TV, seriali i filmów są "zapami" ("stopklatkami") z emisji telewizyjnej. Zapy maja zaś charakterystyczną obróbkę, tj. zniekształcenie - widać to szczególnie dobrze na ilustracjach w dodatku "TVsirial". Zdjęcia tzw. agencyjne z planu serialowego praktycznie nie występują.

Dodatek serialowy:

Najciekawszy w TV24 jest układ stacji telewizyjnych, a właściwie ich kolejność. Redakcja kierowała się statystykami oglądalności i postanowiła, że aż 6 pierwszych pozycji będą zajmować kanały komercyjne!
MEGA, ANT1 i ALPHA, z omówieniami swojego programu zajmują całe dwie pierwsze strony.


Na kolejnej odnajdziemy STAR, SKAI i E (a w mniejszym formacie, w prawym, dolnym rogu tej samej strony także Channel9 i Kontra).
ERT1 oraz ERT2 kanały publiczne umieszczono dopiero na 4 stronie, otoczone przez płatne kanały pakietu OTE. Do tego momentu, przy nazwie kanału podano numer telefonu do centrum kontaktu z widzami dla każdej stacji - na wypadek zmian w programie.Na ostatniej, piątej stronie wydrukowano program kanałów pakietu Nova (NovaCinema, NovaSports, FOXlife, Travel, Disney, Boomerang), muzyczne: MAD i MTV, kanał greckiego parlamentu Voulis i stacje regionalne: Makedonia TV, Extra Channel, RIK, Star Lamias, Kriti TV, Delta, West Channel i niszowe ART, Blue Sky, TV100.
Jest jeszcze jeden kanał regionalny... TRT. Przyznam, że zanim sprawdziłem jak z nim jest na prawdę, pomyślałem że redakcja tygodnika pomyliła logo kanału z sąsiedniej Turcji. Wniosek jest jednak taki, że poza kanałem RIK, nadawanym z Cypru, zresztą w języku greckim, helleńskie przewodniki telewizyjne nie drukują programu dla kanałów zagranicznych.Oprócz makiety, redakcja TV24 otrzymuje ode mnie plusy za:
+ gwiazdkę w logo a'la TV Movie:)
+ sympatyczną ikonkę (A') z popcornem przy omówieniach filmowych hitów dnia
+ dobór wyrazistych, dobrze odcinających się kolorów dla każdego dnia:
sabbato - czerwony, kiriaki - żółty, devtera - zielony, triti - pomarańczowy, tetarti - różowy, pempti - niebiesk, paraskevi - pistacjowy

TV24
tygodnik (sob-pt)
wydawnictwo: Power People, Athina-Metamorfosis
100 stron
papier: magazynowy, sztywniejsza okładka
43 programy TV
cena: 1,5 Euro


Dla równowagi względem węgierskiego przeglądu, w którym wspomniałem o osobach w moim otoczeniu, mających uprzedzenia względem różnych nietypowych hobby, jak moje RTV-prasowe; materiał do tego przeglądu zapewniła mi pewna życzliwa osoba, z wyrozumiałością podchodząca do wszelkich przejawów ludzkiej kreatywności i pasji. Dziękuję Iwonie.

 Grecja via TV-SAT w Polsce
Program drukowany w greckich tygodnikach niestety, nie dość że zaszyfrowany we wzorach na różne wielkości matematyczne, niestety nie bardzo przyda się nad Wisłą. Możliwości odbioru jakichkolwiek greckich kanałów są u nas dosyć ograniczone. Ale nie zupełnie...
Z krótkimi przerwami, na HotBirdzie 13E praktycznie zawsze można było znaleźć publicystyczny kanał Vouli (ID: BOYAH) oraz ERT Sat, będący programem z selekcją najlepszych programów krajowego nadawcy ERA dla zagranicy i greckiej diaspory na świecie. Na tej samej częstotliwości co ERT Sat, znajdziemy też greckie radio publiczne - Proto, Devtero, Trito.
Nie należy zapominać, że w języku greckim nadawany jest też międzynarodowy kanał z cypru - RIK Sat oraz międzynarodowy kanał informacyjny Euronews.

Pamiętam dobrze czasy, kiedy do 2005 roku na 13E w multipleksie OTE można było jeszcze odbierać sporo greckich kanałów pokroju naszej "Polonii1" m.in. TeleAsty, Magic, 902 Tileorasi, Extra3. Pakiet ten, wraz z wieloma stacjami radiowymi przeniesiono na narodowego satelitę Hellas Sat na mało popularnej u nas pozycji 39E.
Tam pakiet rozwinął się nieco, dodano kilka kanałów, m.in. pełnoformatowy i pełnowartościowy kanał SKAI. Satelita przed paru laty został kupiony przez Arabsat, zaś operator OTE zniknął z 39E i postawił na rozwijanie płatnej oferty na Eutelsacie 9E (ale z tego względu są na nim 2 małe kanały FTA - m.in. grecko-prawosławny 4E Orthodox).

Cyfrowa naziemna telewizja w Grecji jest zasilana sygnałami dosyłowymi z satelity Eutelsat 3A na pozycji 3st. wschód. Znajdują się tu wszystkie najważniejsze krajowe kanały TV - komercyjne na dwóch transponderach, zaś na trzecim publiczna ERA. Wszystkie, poza publiczną ERT3 i jej stacjami radiowymi, zakodowane są w prostym systemie BISS.


Do Grecji chciałbym się kiedyś wybrać ze względu na fantastyczne i mega stare zabytki.
Po bardzo krótkim rozeznaniu w sieci, wiem już, że kioski będą oferować jeszcze wiele "pamiątek":Kora?

I z archiwów greckich kiosków (1988):


Brak komentarzy :