London - wieża RTV Croydon (UHF TV DX!)

fragment planu parku z ciekawie zaznaczoną wieżą telewizyjną

Mimo, że znajduje w cieniu głównego centrum nadawczego Crystal Palace, właśnie sąsiedni nadajnik Croydon był głównym celem moich podróży po radiowych centrach nadawczych Londynu. 
Często zachwycam się nie tym, co podaje się jako główne danie, lecz przystawką. Wynika to z faktu, że łączy mnie z nią konkretna historia, której nie miałem z gwiazdą programu.Wieża radiowo-telewizyjna Crystal Palace
w Londynie

Nieświadomi turyści podziwiający widoki z londyńskiego drapacza chmur The Shard, lub innego wieżowca w The City, dokonują ciekawego odkrycia: otóż Wieża Eiffela, widoczna tu z Paryża (w co przecież nikt nie wątpi, w końcu turysta jest na jednym z najwyższych wieżowców w Europie) ma obok siebie... siostrę bliźniaczkę!
Będąc na wysokim tarasie widokowym w The City postanowiłem nikogo nie wyprowadzać z podwójnego błędu i – stojąc obok – przysłuchiwać się wrażeniom i zdziwieniom. Cieszy fakt, że obiekty, którymi zajmuję się na radiowym blogu, choć przez chwilę
przedmiotem zainteresowania oraz źródłem zagadek również dla laików:) 
Z drugiej strony muszę przyznać, że sens bliskości dwóch wysokich wież telewizyjnych w Londynie także dla mnie jakiś czas temu stanowił zagadkę. A właściwie: dwie zagadki. Pierwszą z nich rozwiążę w dalszej części. Zdjęcia autorskie!Nowe DX-y na falach średnich (MW/AM)

http://radiacja.blogspot.com/2016/11/nowe-dx-y-na-falach-srednich-mwam.html
Po ponad 10 letniej przerwie powracam do regularnych nasłuchów w zakresie od którego kiedyś zaczęła się moja przygoda z propagacją.
I odkryłem go zupełnie na nowo..

Pasmo między 531 a 1620 kHz  w ciągu ostatnich lat w całości opuściły Niemcy, Francja, Rosja, Białoruś, Skandynawia. Pomimo wielu wyłączeń, fale średnie wciąż tętnią życiem, a na zwolnionych częstotliwościach pojawiło się pole do jeszcze dalszych DXów. 


Post zawiera logi ostatnio złapanych stacji MW - dodawane na dole. Ostatnio aktualizowane 13.02.2018