Bandscan Bornholm

https://radiacja.blogspot.com/2017/07/bandscan-bornholm.html
Bornholm fascynował mnie od dziecka. Ponieważ nic o nim wtedy nie wiedziałem, fascynujący na początku był sam fakt, że jest wyspą - pierwszą, z jaką miałem do czynienia, w dodatku zaznaczoną na wielu mapach Polski, choć nie należącą do kraju. Później pojawiło się radio i FM-DXy, gdzie sygnały z Bornholmu złapane pod Warszawą były wyczekiwaną, pierwszą oznaką tropo transbałtyckiego, przynoszącego odbiór z jeszcze odleglejszej Skandynawii. Pojawił się też rower, a wraz z nim marzenie, by zjeździć całą wyspę, gdyż wydawała się dla tego celu całkiem przystępna. Uzbierało się więc wiele powodów, by odwiedzić to miejsce, lecz ewentualną wyprawę odkładałem na "kiedyś na pewno".

flaga Bornholmu
Przypadkowo znaleziony w księgarni przewodnik po Bornholmie (w rewelacyjnej cenie, co musiało być znakiem z niebios), przypomniał mi o wielkich planach. Nie było siły - nie minęły od tej chwili dwa miesiące, jak ze swoim jednośladem, a w torbie z tunerem XDR i anteną-dipolem, płynąłem katamaranem z Kołobrzegu do Nexo.
Nie jestem impulsywnym, ani spontanicznym turystą. To musiało się kiedyś wydarzyć - ja i Bornholm byliśmy sobie przeznaczeni!
(Wrzesień 2015)


W kwestii emisji, jak i radiowego odbioru - zabrzmi to może jak okropny truizm, lecz wiele wynika dla Bornholmu z samego faktu, że jest on wyspą, i z jego położenia na Bałtyku. Nie sięgają tu nadajniki z Kopenhagi i Danii, za to panoszą się całkiem silne sygnały z południowej Szwecji, nieźle radzą sobie też polskie nadajniki z Wybrzeża.
Dla krajowych (w rozumieniu: duńskich) stacji radiowych funkcjonuje więc centrum nadawcze Aarsballe, z którego częstotliwościami dużej mocy (90,0, 96,2, 99,3 i 103,5 MHz) kojarzony jest odbiór wyspy w Polsce. Cyfrowa telewizja naziemna jest dla mieszkańców nadawana z drugiego, ponad 300-metrowego masztu Ro/Kongensmark. -Aż dwa wysokie maszty? Napiszę o nich w kolejnym poście (będą też jego zdjęcia!).

Aarsballe
Ponieważ Bornholm może wydawać się dosyć niewielki (jego dwie przekątne mają w linii prostej: Hammeren-Dueodde: 40km; Ronne-Svaneke: 30km, w obwodzie niemal równo 100km), a Aarsballe ulokowane jest mniej-więcej w jej centrum, byłem zdziwiony, gdy dowiedziałem się, że stacje publicznego Dansk Radio wymagały doświetlenia na północno-zachodnim cyplu! Nadajniki DR w Hammeren mają moc po 160W (0,16kW), co jest wielkością bardzo często spotykaną pośród stacji małej mocy ogólnie w całej Danii. Taką moc mają też rozproszone są w kilku miejscowościach wyspy nadajniki jedynej bornholmskiej stacji lokalnej (nie licząc bloków regionalnych na DR P4) - chrześcijańskiego Bornholms Kristne Narradio z siedzibą w Gudhjem. O ich lokalizacjach potraktuję szczegółowo również w jednym z kolejnych postów. BKN nadaje tylko kilka godzin programu dziennie w porze popołudniowej i wieczorem - w pozostałym czasie tylko nośną z RDS. Ja niemal zawsze na wyspie trafiłem na ciszę.
Po prawo fragment z dziennika "Bornholms Tidende" z programami dwóch lokalnych stacji radiowych.


A poniżej mapa wszystkich nadajników UKF FM na Bornholmie (DR, 24syv, Nova, BKN). Naniosłem też swoje QTH w Svaneke - miejsce, w którym zamieszkiwałem i prowadziłem nasłuchy:


Aarsballe: DR P3 - 90,0; DR P1/P2 - 96,2; DR P4 Bornholm - 99,3, 24syv - 103,5 MHz (30kW, pol H)
Ro/Kongensmark: Nova - 92,2 MHz (1kW, pol. V)
Hammeren: DR P4 Bornholm - 88,4; DR P1/P2 - 91,6; DR P3 - 93,7; 24syv - 97,3 MHz (0,16kW, V)
Osterlars: B.K.N. - 92,8 MHz (0,16kW, pol. V)
Aakirkeby: B.K.N. - 93,1 MHz (0,16kW, pol. V); Nova - 106,2 MHz (0,03kW, pol. V)
Nexo: B.K.N. - 98,6 MHz (0,16kW, pol. V); Nova - 104,6 MHz (0,1kW, pol. V)
Ronne: B.K.N. - 104,4 MHz (0,16kW, pol. V); Nova - 105,7 MHz (0,03kW, pol. V)
Allinge: B.K.N. - 104,9 MHz (0,16kW, pol. V); Nova - 107,4 MHz (0,04kW; pol. V)


Czego słucha się na Bornholmie?
Moja gospodyni na miejscu była wierną słuchaczką rozgłośni 24syv - dzięki niej wiem, jak czyta się po duńsku jej nazwę. Ma ona (rozgłośnia) ciekawą sytuację o tyle, że nadaje na falach przejętych od państwowego DR P2. Duńska rada medialna uznała, że radio kulturalne z muzyką klasyczną, jakim było P2, powinno ustąpić antenę bardziej rentownemu i potrzebnemu publicznie programowi. Celem było też "podniesienie poprzeczki" publicznemu DR poprzez zlecenie wypełniania misji publicznej nadawcy prywatnemu. W ten sposób DR P1 i DR P2 zaczęły dzielić czasowo częstotliwości dotychczas w całości zajmowane przez P1, a na zwolnionych zasobach powstało 24syv ("24/7") - radio słowne informacyjno-publicystyczno-kulturalne. Słupki słuchalności częstotliwości, na których pojawiła się nowa stacja, gwałtownie podrosły. Sądzę, że zabieg taki jest do przemyślenia w innych krajach.
Tu fragment programu 24syv na ciekawy około-radiowy temat (jak słychać, nie zawsze angielski jest tłumaczony, nie ma konieczności). [Ważne: Odbiór w poniższym klipie zarejestrowany w Polsce].

Duński jest specyficzny. Jeden z najbardziej "sepleniących" języków Europy darzę ogromnym sentymentem po wycieczce na Bornholm. Znając dobrze niemiecki, radziłem sobie z jego zrozumieniem w piśmie, gorzej było w mowie, dlatego jeśli chodzi o "rekreacyjne" słuchanie miejscowego radia podczas jazdy rowerem, to lądowałem najczęściej na muzyczno-rozrywkowych rozgłośniach: komercyjnej Nova, lub publicznej P3. Obie mają bardzo zbliżony format i playlistę - niemal jak rodzima Eska lub RMF bez goldów i "eksperymentów" muzycznych.
Ambitniejszą muzykę można trafić na P4 (często klasyki i muzyka alternatywna) - i dobrze, że jest ona przeplatana regionalnym programem - w każdej prowincji Danii osobnym.

Duńczycy mają ciekawe pojęcie urozmaicenia... Wspomniana komercyjna Nova jest już co najmniej trzecią inkarnacją krajowej stacji komercyjnej, emitującej w Danii z nadajników dużej mocy piątej sieci (moce jak DR). Stacja na jej falach zmieniała się aż trzykrotnie w ciągu dekady! Pamiętam, że w 2005r. można było na nich usłyszeć Sky Radio, parę lat później zakupione przez inne media i przekształcone w rozgłośnię o nazwie... TV2 Radio! Nova nadaje w jego miejsce od ok. 2011 roku, początkowo jako Nova FM.

W planach jest uruchomienie na wyspie komercyjnego, lokalnego radia o roboczej nazwie "Bornholm-3" (są już nawet koordynacje częstotliwości: 89,6, 94,3, 106,6, 107,1). Mieszkańcy regionu są bardzo przedsiębiorczy, dlatego bardzo dziwne, że nie powstało ono do tej pory. W reszcie Danii jest całe mnóstwo małych, lokalnych stacji radiowych FM.

Do tego czasu, Bornholmczycy nie mają zbyt dużego wyboru w krajowym eterze radiowym. Nie wiem, jak słuchacze radiowi, ale telewidzowie szukają urozmaicenia spoza wyspy - dosyć częstym widokiem były rozbudowane zestawy anteny naziemne TV, jak na przykład ta, spotkana gdzieś w Klemensker albo Vestermarie. Przeanalizujmy od spodu:
- Na samym jej dole znajduje się dookólna antena radiowa do polaryzacji poziomej, o zaokrąglonym kształcie. Spotykana jest także w Polsce, gdzie jest określana "dipolem prostowanym na wiadrze". Skoro dookólna, to posiadacz anteny liczy na odbiór zapewne nie tylko z Aarsballe, ale także ze Szwecji, może też z Polski?
- Powyżej znajduje się 3-elementowa Yagi na III. pasmo VHF - do odbioru analogowego DR TV-1 na kanale E5 (176 MHz) z Aarsballe (skierowana na wschód).
- Nad nią wieloelementowa antena Yagi UHF w polaryzacji pionowej, służąca do odbioru DR TV-2 małej mocy w IV paśmie z Ronne, stolicy wyspy, na zachód stąd. Obie emisje analogowe dawno wygaszono, anteny nie zdemontowane.
- Tuż poniżej największej anteny - mała, wieloelementowa Yagi w polaryzacji poziomej na pasmo UHF (krótkie direktowy = wysoki kanał, 56 UHF) - kiedyś do analogowego TV2, aktualnie dla cyfrowej TV naziemnej, nadawanej z Ro/Kongensmark - kierunek pokłada się z 3-el anteną VHF na Aarsballe (wschód).
Na samej górze - wieloelementowa, silnie kierunkowa Yagi UHF do odbioru telewizji ze Szwecji z północy. Duży zysk zapewnia stabilny sygnał. Szwedzkie DVB-T można na takiej antenie odbierać z 2-3 lokalizacji, ale każda przez morze, w odległości ok. 120km


Wracając do radia: Pobyt na Bornholmie najbardziej kojarzy mi się z ciszą i spokojem, jakie słyszałem też na falach lokalnej BKN. Brak programu - cisza przez większość dnia na falach skromnej, lokalnej rozgłośni była bardzo  metaforyczna i dobrze oddawała nastrój na wyspie:)
A to oznaczało także szerokie pole dla DXów. Wolnych częstotliwości było pod dostatkiem!
Na wcześniejszej mapce ze wszystkimi nadajnikami Bornholmu naniosłem też swoje QTH w Svaneke, blisko wschodniego wybrzeża, w którym zamieszkiwałem i prowadziłem nasłuchy (ikonka przedstawia antenę 3-el na kratownicy, ja natomiast korzystałem ze zwykłego dipola 2-teleskopowego). Do najbliższych stacji miałem 5km (po drodze do Nexo), do Aarsballe - 15km, a do Ronne i Hammeren - 25 i 28km. Odbiór z dwóch ostatnich lokalizacji - słabych, a już dosyć odległych nadajników był już wyraźniej gorszy od pozostałych, pomimo, że to nadal jedna wyspa.
Po 28-ym kilometrze, odległości do nadajników UKF FM się urywają. Otacza nas morze! Kolejne następują dopiero po 110 kilometrze odległości! (nie licząc małej szwedzkiej lokalizacji Simrishamn w odl. 72km). Są wśród nich: silnie odbierane szwedzkie Horby i nadajniki z polskiego wybrzeża.
Co zaskakujące nieco - nie odbierałem Ystad. Być może to przez profil terenu na Bornholmie w jego kierunku?

Na początek - bandscan lokalny - pula stacji, które w Svaneke, na wschodnim wybrzeżu można odbierać na praktycznie każdym odbiorniku.


flaga Bornholmu
Bandscan Bornholm - Svaneke
zrealizowany od 19. do 22. 09.2015 (godziny wieczorne)
QTH: Svaneke, na zachodnich rogatkach miasteczka
odbiornik: tuner Sony XDR-F1HD
antena: dipol 2-teleskopowy "rabbit ears"

Skala ocen sygnału szkolna ("o=?").


MHz stacja o=? tx kW km info
87,6 SR P1 4 Simrishamn 0,3 72 SWE
87,9 PR4 3+ Kołobrzeg - Stramnica 0,5 114 PL
88,0 SR P1 3- Vislanda 30 192 SWE
88,2 PR2 5- Lębork - Skórowo Nowe 10 169 PL
88,4 DR P4 5 Hammeren 0,16 28 BORNHOLM
88,5 Maryja 5 Słupsk 10 142 PL
88,7 Zet 5- Koszalin - G.Chełmska 1 125 PL
88,8 SR P1 5 Horby 60 116 SWE
89,1 SR P1 4+ Karlskrona 10 120 SWE
89,3 RMF FM 4+ Koszalin - Gołogóra 60 163 PL
89,5 SR P4  5- Horby 5 116 SWE
90,0 DR P3 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
90,2 R.Kołobrzeg 1 Kołobrzeg - Stramnica 2 114 PL
90,3 SR P1 4- Karlshamn 15 124 SWE
90,6 FaMa 2+ Słupsk 1 137 PL
91,1 Gdańsk 4- Lębork - Skórowo Nowe 10 169 PL
91,6 DR P2 5 Hammeren 0,16 28 BORNHOLM
92,2 Nova 6 RDS Ro - Kongensmark 1 15 BORNHOLM
92,4 SR P2 5 Horby 60 116 SWE
92,5 Koszalin 3 Białogard - Sławoborze 15 144 PL
92,7 Maryja 5 Lębork - Skórowo Nowe 10 169 PL
92,8 B.K.N. 6 RDS Osterlars 0,16 10 BORNHOLM

PR4 1 Koszalin - G.Chełmska 0,3 126 PL
93,0 SR P1 4+ Emmaboda 60 185 SWE
93,1 B.K.N. 5- Aakirkeby 0,16 14 BORNHOLM
93,4 SR P2 4 Karlshamn 15 124 SWE
93,7 DR P4 5- Hammeren 0,16 28 BORNHOLM
93,8 PR2 5 Koszalin - Gołogóra 60 163 PL
95,0 SR P2 4 Karlskrona 10 120 SWE
95,3 Koszalin 2+/3- Słupsk 2 143 PL
95,4 VOX FM 3 Koszalin 0,5 124 PL
95,6 SR P2 3 Simrishamn 0,3 72 SWE

SR P4 3 Emmaboda 60 185 SWE
95,9 Eska 3 Koszalin 1 124 PL
96,2 DR P1 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
96,4 RMF FM 4+ Białogard - Sławoborze 15 144 PL
96,6 Zet 4-5 Lębork - Skórowo Nowe 10 169 PL
96,7 SR P2 4+ Emmaboda 60 185 SWE
97,0 SR P3 5 Horby 60 116 SWE
97,3 24syv 4+ Hammeren 0,1 28 BORNHOLM
97,4 PR3 5 RDS Koszalin - Gołogóra 60 163 PL
97,7 SR P3 3 Karlskrona 10 120 SWE
97,9 Mix Megapol
Simrishamn 0,2 72 SWE
98,2 PR2 4 Białogard - Sławoborze 15 144 PL
98,3 SR P3 4-5 Karlshamn 15 124 SWE
98,6 B.K.N. 6 Nexo 0,16 5 BORNHOLM
98,7 Szczecin 4 Białogard - Sławoborze 10 144 PL
99,3 DR P4 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
99,7 SR P3 3 Emmaboda 60 185 SWE
100,2 SR P3 3 Simrishamn 0,3 72 SWE
100,4 SR P4 5 Karlshamn 15 124 SWE
100,5 PR1 4+ Lębork - Skórowo Nowe 10 169 PL
100,7 SR P4 3 Karlskrona 10 120 SWE
100,9 RMF FM 4+ Słupsk 10 143 PL
101,4 SR P4 4 Horby 60 116 SWE
101,5 PR3 3-5 Białogard - Sławoborze 15 144 PL
101,8 SR P4 4+/5- Emmaboda 60 185 SWE
102,0 Gdańsk 2+/4 Słupsk 1 137 PL
102,6 Plus 2+/4- Koszalin - G.Chełmska 1 125 PL
102,7 SR P4 3 Simrishamn 0,3 72 SWE
103,1 Koszalin 5+ Koszalin - Gołogóra 60 163 PL (RDS?)
103,5 24syv 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
103,9 RMF Maxxx 2 Darłowo 0,1 114 PL, brak Ystad
104,2 Zet 3/4+ Białogard - Sławoborze 10 144 PL
104,3 PR1 3/5 Słupsk 2,8 143 PL
104,4 B.K.N. 4- Ronne 0,16 25 BORNHOLM
104,6 Nova 6 RDS Nexo 0,02 5 BORNHOLM
104,9 B.K.N. 3+ Allinge 0,16 24 BORNHOLM

RMF FM 3+ Koszalin - G.Chełmska 1 126 PL
105,3 Zet 5- Koszalin - Gołogóra 30 163 PL
105,7 Nova 5- Ronne 0,1 25 BORNHOLM
106,0 PR1 4-/5- Białogard - Sławoborze 10 144 PL
106,2 Nova 4- Aakirkeby 0,03 14 BORNHOLM
106,3 PR3 4+ Lębork - Skórowo Nowe 5 169 PL
106,4 NRJ 3 Karlshamn 5 124 SWE
106,8 PR4 3/5 Słupsk 5 143 PL
107,4 Nova 3+ Allinge 0,04 24 BORNHOLM

Maryja 4 Koszalin - G.Chełmska 1 125 PL
107,5 PR4 3+ Lębork - Skórowo Nowe 10 169 PL
107,9 PR1 5- Koszalin - Gołogóra 60 163 PLWykaz DX Bornholm (Svaneke)

Bornholm, znany mi z nasłuchów pod Warszawą i kojarzony niemal wyłącznie z tropo transbałtyckim, cechującym się silnymi i stabilnymi, odległymi FM-DX-ami ze Skandynawii, na miejscu zaoferował zgoła odmienne warunkami odbioru...

Królestwo scatterów!
Przeważnie słoneczna, acz wietrzna i przez jeden dzień nawet nieco deszczowa aura drugiej połowy września, uniemożliwiła wytworzeniu się typowego tropo przez większość dni mojego wyjazdu. W zasadzie była to kontynuacja warunków, jakie zastałem podczas tej samej wyprawy na postoju w Kołobrzegu.
Tam również, jak na tak słabe warunki, na paśmie stwierdziłem pełno nietrwałych sygnałów o zmiennej, chaotycznej silne sygnału ze znacznych odległości. Były to tzw. scattery - odbicia od przelatujących samolotów, lub refrakcja od punktowych ośrodków w troposferze o innych parametrach niż otaczające.
Na Bornholmie obserwowałem ich jeszcze więcej i z jeszcze większych odległości! Niektóre lokalizacje, jak np. Konin-Żółwieniec, czy Sierpc niemal nie zanikały; reszta "szalała" z sygnałem od zera do maksymalnych wartości podanych w wykazie. Najodleglejszym DXem była Częstochowa-Wręczyca, choć mi bardziej zaimponowały niemieckie nadajniki: Lobau, Chemnitz i Brocken, czy jeden przypadek odbioru Czechów. Czechy na Bornholmie!

Scattery z natury są jednak zmienne i pojawiające się spontanicznie. W tych surowych warunkach, spośród polskich lokalizacji można było polegać na dosyć silnych RTCN Koszalin-Gołogóra, Białogard-Sławoborze, nawet Lębork był odbierany stale (a to już 169km). Te lokalizacje faworyzowało też ukształtowanie terenu w miejscu nasłuchu - lekko wznoszący się na zachód, lecz zupełnie odsłonięty cały wschodni i północny horyzont. Choć prawdą jest też, że nie złapałem niczego z Kaliningradu, Litwy, ani Łotwy. Nie przy tych warunkach.
Lekkie tropo zaczęło pojawiać się ostatniej nocy nasłuchów dając odbiór z lokalizacji Farjestaden na innej bałtyckiej wyspie - szwedzkiej Olandii (@195km). W kategorii moc/dystans zwyciężyło TOK FM z Elbląga (89,2 MHz - 1kw @ 300km).


pogrubione - stacje bornholmskie

MHz stacja o=? tx kW km info, comments
87,5 PR1 2 Częstochowa - Wręczyca 10 539 scatter
87,6 SR P1 4 Simrishamn 0,3 72

SR P1
Visby 60 339 scatter
87,7 PR1 (scatter) 3-5 Konin - Żółwieniec 30 370 niemal non-stop!

MDR Figaro 4! Chemnitz 100 524 scatter

de pop?! 3- unid

scatter
87,8 PR3 3 Żagań - Wichów 30 378 scatter
87,9 PR4 3+ Kołobrzeg - Stramnica 0,5 114

Maryja 4! Łódź 10 477 scatter
88,0 SR P1 3- Vislanda 30 192
88,1 Koszalin 3 Wałcz - Rusinowo 3 231 scatter

MDR1 S.-A. 4! Wittenberg 30 397 scatter

DR P1 3+ Aarhus 60 326 scatter
88,2 PR2 5- Lębork - Skórowo Nowe 10 169

NDR Kultur 3+ Rostock - Toitenwinkel 160 223 scatter
88,3 SR P1 3- Vastervik 60 299 scatter

Zet 3+ Zielona Góra - Jemiołów 60 310 scatter, +coś?
88,4 DR P4 5 Hammeren 0,16 28 BORNHOLM
88,5 Maryja 5 Słupsk 10 142
88,6 NDR Info 5- Rugen - Garz 10 145 scatter
88,7 Zet 5- Koszalin - G.Chełmska 1 125
88,8 SR P1 5 Horby 60 116

R.Berlin 4+ Berlin - Scholzplatz 80 318 scatter
88,9 Plus 3+ Szczecin 15 201 scatter
89,0 RTL 3 Brocken 60 476 scatter
89,1 SR P1 4+ Karlskrona 10 120
89,2 NDR Kultur 4+ Schwerin 30 293 scatter

TOK FM 2+ Elbląg 1 298 tropo DX!
89,3 RMF FM 4+ Koszalin - Gołogóra 60 163
89,4 DR P2 2+ Nakskov 30 252 scatter

Maryja 3 Stargard Szczeciński 2 199 scatter

MDR Figaro 2+ Dequede 10 341 scatter

Zet 2+ Lubań - Nowa Karczma 60 433 scatter
89,5 SR P4 5- Horby 5 116

PR2 2+ Gdańsk 1 241 tropo DX!
89,6 NDR1 Welle Nord 1 Flensburg 25 361 scatter

SR P1 3 Nassjo 60 281 scatter
89,7

89,8 MDR Jump 2 Chemnitz 100 524 scatter
89,9

90,0 DR P3 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
90,1

90,2 R.Kołobrzeg 1 Kołobrzeg - Stramnica 2 114

Teddy 2+/3- Berlin - Alexanderplatz 15 312 scatter

DR P1 2 Holstebro 60 427 scatter
90,3 SR P1 4- Karlshamn 15 124
90,4

90,5 NDR1 MV 4- Helpterberg 100 208 scatter
90,6 FaMa 2+ Słupsk 1 137

PR2 2-3 Częstochowa - Wręczyca 60 539 scatter
90,7 Plus 3 Gryfice 2 136 scatter

Eska 3 Gdynia 2 225 scatter
90,8 Dradio Kultur 2 Cottbus 20 385 scatter
90,9 PR3 4 Wałcz - Rusinowo 30 231 scatter
91,0 NDR1 MV 5 Rostock - Toitenwinkel 100 223 scatter
91,1 Gdańsk 4- Lębork - Skórowo Nowe 10 169
91,2 PR1 2 Żagań - Wichów 30 378 scatter

NDR1 NDS 4 Dannenberg 25 359 scatter
91,3 RMF FM 3 Łobez - Toporzyk 10 169 scatter
91,4 Berliner Rdf. 3/4/5 Berlin - Alexanderplatz 100 312 scatter
91,5 MDR Jump 3 Brocken 100 476 scatter

NDR Kultur 4- Rugen - Garz 10 145 scatter
91,6 DR P2 5 Hammeren 0,16 28 BORNHOLM
91,7 RBB Kulturradio 4 Pritzwalk 10 296 scatter

PR3 4 Częstochowa - Wręczyca 60 539 scatter
91,8 Zet 2 Świnoujście 10 146 scatter

SR P2 1-2 Vastervik 60 299 scatter
91,9 NDR2 2+ Bungsberg 50 301 scatter

Merkury 3 Konin - Żółwieniec 30 370 scatter
92,0 Szczecin 4 Szczecin - Kołowo 60 202 scatter
92,1

92,2 Nova 6 RDS Ro - Kongensmark 1 15 BORNHOLM
92,3 PR1 3 Poznań - Śrem 120 358 scatter
92,4 SR P2 5 Horby 60 116

RBB Kulturradio 3 Berlin - Scholzplatz 80 318 scatter
92,5 Koszalin 3 Białogard - Sławoborze 15 144
92,6 pop, nie DRP3 2 unid

Zet Łódź?
92,7 Maryja 5 Lębork - Skórowo Nowe 10 169
92,8 B.K.N. 6 RDS Osterlars 0,16 10 BORNHOLM

PR4 1 Koszalin - G.Chełmska 0,3 126 tent
92,9 Zet 3 Gryfice 10 136 scatter
93,0 SR P1 4+ Emmaboda 60 185
93,1 B.K.N. 5- Aakirkeby 0,16 14 BORNHOLM
93,2

93,3 RMF FM 3-5 Bydgoszcz - Trzeciewiec 120 288 scatter
93,4 SR P2 4 Karlshamn 15 124
93,5 NDR2 2 Rostock - Toitenwinkel 40 223 scatter

SR P2 1-2 Norrkoping 60 403 scatter

RMF FM 1 Łódź 10 477 scatter
93,6 2 stacje 1 unid

Zet Ślęża, Active SE
93,7 DR P4 5- Hammeren 0,16 28 BORNHOLM
93,8 PR2 5 Koszalin - Gołogóra 60 163
93,9 DR P3 2+ Kobenhavn - Gladsaxe 60 179 scatter
94,0 Mix Megapol 2+ Solvesborg 0,05 111 tropo

NDR2 2 Heringsdorf 1 145 tent
94,1 SR P2 3+ Visby 60 339 scatter
94,2 NDR1 MV 2 Helpterberg 6,3 208 scatter

polski pop
unid


94,3 RMF FM 4/5- Sierpc - Rachocin 60 387 scatter

RS2 3+/4- Berlin - Alexanderplatz 25 312 scatter
94,4

94,5

94,6 RMF FM 2-3 Poznań - Śrem 120 358 brak Trelleborga
94,7

94,8 PR1 4- Iława - Kisielice 10 315 scatter

SR P4 3 Norrkoping 60 403 scatter
94,9

95,0 SR P2 4 Karlskrona 10 120
95,1
brak Ystad
95,2 Zet 3-4 Szczecin - Kołowo 60 202 scatter
95,3 Dradio Kultur
Schwerin 100 293 scatter

Koszalin 2+/3- Słupsk 2 143
95,4 VOX FM 3 Koszalin 0,5 124

MDR Figaro 3+ Dresden 100 464 scatter
95,5 N-JOY 2 Rugen - Garz 10 145 scatter
95,6 SR P2 3 Simrishamn 0,3 72

SR P4 3 Emmaboda 60 185

Zet 4 Bydgoszcz - Trzeciewiec 120 288 scatter
95,7 PR1 4 Gdańsk - Chwaszczyno 120 226 scatter
95,8 R. Eins 3+ Berlin - Alexanderplatz 100 312 scatter
95,9 Eska 3 Koszalin 1 124
96,0 NDR Kultur 4- Helpterberg 100 208 scatter
96,1 PR3 4 Sierpc - Rachocin 60 387 scatter
96,2 DR P1 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
96,3

96,4 RMF FM 4+ Białogard - Sławoborze 15 144

PR3 3 Poznań - Śrem 120 358 scatter
96,5

96,6 Zet 4-5 Lębork - Skórowo Nowe 10 169

RMF FM 3 Wałcz - Rusinowo 30 231 scatter
96,7 SR P2 4+ Emmaboda 60 185

polski pop - Wawa? 2+ Toruń? 3 329 scatter, wytłum.P2
96,8 DR P4 2 Sonder Hojrup 60 295 scatter
96,9 Maryja 3+ Iława - Kisielice 7,6 315 scatter
97,0 SR P3 5 Horby 60 116

Zet 3 Poznań - Mosina 30 342 scatter
97,1 Dradio Kultur 4 Helpterberg 30 208 scatter
97,2 SR P3 2 Visby 60 339 scatter

RMF Maxxx 2 Rewal 0,1 119 scatter
97,3 24syv 4+ Hammeren 0,16 28 BORNHOLM

Zet 4+ Sierpc - Rachocin 60 387 scatter
97,4 PR3 5 RDS Koszalin - Gołogóra 60 163

Dradio Kultur
Brocken 100 475 scatter
97,5 DR P3 3 Naestved 100 211 scatter
97,6 PR2 3+/5 Bydgoszcz - Trzeciewiec 120 288 scatter
97,7 SR P3 3 Karlskrona 10 120

DLF 4 Berlin - Alexanderplatz 100 312 scatter
97,8

97,9 Zet
Wałcz - Rusinowo 60 231 scatter

Mix Megapol
Simrishamn 0,2 72
98,0 NDR1 NDS 4 Torfhaus 100 479 scatter
98,1

98,2 PR2 4 Białogard - Sławoborze 15 144
98,3 SR P3 4-5 Karlshamn 15 124
98,4 RMF FM 4+/0 Gdańsk - Chwaszczyno 120 226 scatter
98,5

98,6 B.K.N. 6 Nexo 0,16 5 BORNHOLM
98,7 Szczecin 4 Białogard - Sławoborze 10 144
98,8

98,9 RMF FM 3 Konin - Żółwieniec 30 370 scatter
99,0
brak Ystad
99,1 NDR2
Helpterberg 100 208 scatter
99,2

99,3 DR P4 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
99,4

99,5 Plus 2 Słupsk 1 137
99,6 DR P3 2 Naestved 100 211 scatter
99,7 SR P3 3 Emmaboda 60 185
99,8 NDR2 2 Rugen - Garz 10 145 scatter
99,9 PR3 5- Gdańsk - Chwaszczyno 120 226 scatter
100,0

100,1 PR PiK 4 Bydgoszcz - Trzeciewiec 120 288 scatter
100,2 SR P3 3 Simrishamn 0,3 72

SR P4 3 Visby 60 339 2tx z P3
100,3 PR1 2 Szczecin - Kołowo 60 202 scatter
100,4 SR P4 5 Karlshamn 15 124
100,5 PR1 4+ Lębork - Skórowo Nowe 10 169
100,6 PR4 2 Łobez - Toporzyk 3 169 scatter
100,7 SR P4 3 Karlskrona 10 120
100,8 Antenne MV 2-3 Rostock - Toitenwinkel 130 223 scatter
100,9 RMF FM 4+ Słupsk 10 143
101,0

101,1 Maryja 3+ Złotów 10 235 scatter
101,2

101,3 Rockklassiker 3++ Farjestaden 1 195 tropo
101,4 SR P4 4 Horby 60 116
101,5 PR3 3-5 Białogard - Sławoborze 15 144
101,6 24syv 1 Naestved 100 211 scatter
101,7 Plus 4- Gdańsk - Chwaszczyno 120 226 scatter
101,8 SR P4 4+/5- Emmaboda 60 185
101,9 PR1 3 Wałcz - Rusinowo 30 231 scatter
102,0 Gdańsk 2+/4 Słupsk 1 137

R.Impuls 2 Usti nad Labem - Bukova 100 400 scatter

DLF 4- Magdeburg 20 413 scatter
102,1 PR3 3+ Bydgoszcz - Trzeciewiec 120 288 scatter
102,2 DLF 4 Hoehbeck 94 332 scatter
102,3 PR3 4 Szczecin - Kołowo 60 202 scatter
102,4 PSR 4 Dresden 100 464 scatter
102,5 NDR1 MV 3-4 Rugen - Garz 50 145 scatter
102,6 Plus 2+/4- Koszalin - G.Chełmska 1 125
102,7 SR P4 3 Simrishamn 0,3 72 +Vastervik?

PR2 3 Iława - Kisielice 10 315 scatter
102,8 ?
unid

DE/LT?
102,9 Maryja 3 Gryfice 10 136 scatter
103,0
brak Ystad
103,1 Koszalin 5+ Koszalin - Gołogóra 60 163 RDS?
103,2 Olsztyn 1+ Olsztyn - Pieczewo 120 382 scatter, +coś?
103,3 PR3 3 Heringsdorf 2 370 scatter
103,4 RMF FM 3 Lębork - Skórowo Nowe 7,1 169
103,5 24syv 6 RDS Aarsballe 30 15 BORNHOLM
103,6 Merkury 3 Wałcz - Rusinowo 60 231 scatter
103,7 Gdańsk 5- Gdańsk - Chwaszczyno 120 226 scatter
103,8 Antenne MV 3+ Helpterberg 100 208 scatter
103,9 RMF Maxxx 2 Darłowo 0,1 114 brak Ystad

Nova 2 Naestved 100 211 scatter
104,0 NRJ 4- Farjestaden 3 195 tropo
104,1

104,2 Zet 3/4+ Białogard - Sławoborze 10 144
104,3 PR1 3/5 Słupsk 2,8 143
104,4 B.K.N. 4- Ronne 0,16 25 BORNHOLM
104,5

104,6 Nova 6 RDS Nexo 0,02 5 BORNHOLM
104,7 Mix Megapol 5- Karlskrona/Karlshamn 0,4 ~120 tropo
104,8 PR4 4 Iława - Kisielice 5 315 scatter
104,9 B.K.N. 3+ Allinge 0,16 24 BORNHOLM

RMF FM 3+ Koszalin - G.Chełmska 1 126
105,0 Zet 5 Gdańsk - Chwaszczyno 120 226 scatter
105,1 Maryja 2 Konin - Żółwieniec 30 370 scatter
105,2

105,3 Zet 5- Koszalin - Gołogóra 30 163
105,4 Hitradio RTL 2 Chemnitz 100 524 scatter

Mix Megapol 3 Farjestaden 3 195 tropo
105,5

105,6 Hitradio RTL 4- Lobau 30 450 scatter
105,7 Nova 5- Ronne 0,1 25 BORNHOLM
105,8 Ostseewelle 3 Helpterberg 100 208 scatter
105,9 RMF FM 1 Częstochowa - Wręczyca 60 539 scatter

NRJ 2++ Kristianstad 1 116 tropo
106,0 PR1 4-/5- Białogard - Sławoborze 10 144
106,1

106,2 Nova 4- Aakirkeby 0,03 14 BORNHOLM
106,3 PR3 4+ Lębork - Skórowo Nowe 5 169

Antenne Nds 3+ Torfhaus 100 478 scatter
106,4 NRJ 3 Karlshamn 5 124
106,5 Eska 2+ Łobez - Toporzyk 3 169 scatter
106,6 PR1 3+ Bydgoszcz - Trzeciewiec 120 288 scatter

Antenne Bdbg 2 Pritzwalk 100 296 scatter
106,7 RMF FM 3 Szczecin - Kołowo 60 202 scatter
106,8 PR4 3/5 Słupsk 5 143 sc? tr?
106,9 Antyradio
Koszalin - G.Chełmska 0,5 126 tropo

PR PiK 2+ Brodnica 10 353 scatter
107,0 NDR2
Robel 60 259 scatter
107,1 Zet 3- Konin - Żółwieniec 30 370 scatter

Dradio Kultur 1 Heringsdorf 0,5 145 scatter
107,2 Eska 1 Kołobrzeg 0,25 110 scatter

BB Radio 3+ Cottbus 100 385 scatter
107,3 Ostseewelle 3 Schwerin 100 293 scatter
107,4 Nova 3+ Allinge 0,04 24 BORNHOLM

Maryja 4 Koszalin - G.Chełmska 1 125
107,5 PR4 3+ Lębork - Skórowo Nowe 10 169
107,6 Lausitz 4 Lobau 30 450 scatter
107,7

107,8 PR1 2 Łódź 30 477 scatter

Active 3 Sjobo 0,5 109 tropo
107,9 PR1 5- Koszalin - Gołogóra 60 163
108


Tydzień po powrocie z Bornholmu wystąpiło niesłychanie silne, transbałtyckie tropo. Cóż ono zrobiło z moimi wynikami odbioru z Bornholmu... Pod Warszawą złapałem wtedy więcej duńskich i innych skandynawskich stacji, niż będąc tam na wyspie!

Z przyjemnością linkuję też raport Konrada z Płocka (fmdx.pl), który dysponuje wieloelementowymi antenami o doskonałych parametrach i podczas wspomnianych, fantastycznych warunków tropo rok później, podczas tego samego tropo pod koniec września 2016 złapał... prawie wszystkie stacje z Bornholmu. Brawo Konrad, mogłeś się śmiało poczuć, jak na wyspie, a nawet bardziej:)
Mimo swoich niewielkich rozmiarów, Bornholm jest bogaty w emisje UKF FM małej mocy. I również pomimo niewielkich rozmiarów nie ma nim punktu, w którym było by idealnie słychać je wszystkie. W pryzmacie tego, odbiór stacji małych mocy z wyspy u Konrada w Płocku imponuje jeszcze bardziej! Mi pod Warszawą udał się wtedy odbiór Novej 92,2...


Linkuję też inne bardscany z Bornholmu jednego z użytkowników forum Skywaves - solidnie opisane, wykonane w różnych częściach wyspy, często przy tropo. Uzupełnieniem do moich rezultatów, z zachodnich wybrzeży oraz rezultaty odbioru DAB.  BORNHOLM DX - Skywaves DX Forum

Brak komentarzy :