Bandscan Malta

https://radiacja.blogspot.com/2018/01/bandscan-malta.html
DXing, czyli odbiór naziemnego radia i telewizji w dużej odległości, był kiedyś zjawiskiem powszechnym na Malcie. Pojawił się w nim nawet na wiele wcześniej, niż pojawiła się na niej jej własna telewizja, 
- ...i z tego właśnie powodu. 
Włoskie radio i telewizja z sycylijskich nadajników przez wiele lat zapewniały Maltańczykom rozrywkę jakiej oczekiwali, a jakiej nie dostarczał im miejscowy nadawca. 
Moje nasłuchy w Rabacie były więc nie tyle sposobem realizacji własnych zainteresowań, co kontynuacją liczącej sobie wiele dekad maltańskiej tradycji:) W artykule przedstawiam wyniki moich nasłuchów, nie telewizyjnych, co prawda, a radiowych UKF FM z pobytu na Malcie. Bardzo ekscytujących!

Wyspiarskie życie bardzo spodobało mi się po pobycie na Bornholmie, dlatego kilka miesięcy później, wiosną 2016 wylądowałem na kolejnym, jeszcze mniejszym skrawku lądu otoczonym morzem.
Malta, w przeciwieństwie do Bornholmu, nie jest częścią większego kraju, a w pełni samodzielnym państwem. Składa się z dwóch głównych wysp: Malty i Gozo, których archipelag znajduje się pośrodku Morza Śródziemnego - 100km od Sycylii, 400km od Tunisu i wybrzeży Libii. Dobre dystanse na próby z dalekim odbiorem UKF FM!

Na miejsce pobytu wybrałem miejscowość Rabat, znajdującą się tuż obok obwarowanej, średniowiecznej Mdiny - dawnej stolicy kraju, w południowo-zachodniej części głównej wyspy. Dziś, oprócz Rabatu i paru innych miejscowości okolica ta, w porównaniu z Vallettą i całą metropolią na północy jest dosyć słabo zaludniona. Cechuje ją też relatywnie duża wysokość terenu n.p.m - powyżej 200m. Obie zalety na pewno pomogły w DXach (spoiler: zyskałem lepszą perspektywę na kierunek północny, lecz południe nadal było chyba przesłonięte ostatnimi 30-40m wzniesienia terenu, sam najwyższy punkt Malty - Ta' Dmejrek ma 253m).

Maleńki kraj ma tylko jedno radiowo-telewizyjne centrum nadawcze. Znajduje się ono w miejscowości Gahrghur, 7km na północny wschód od Rabatu i tyleż kilometrów na zachód od stolicy Malty, Valletty. Operuje ono średniej wysokości wieżą kratownicową (odwiedziny i fotoreportaż w kolejnym artykule!), z której emituje 13 stacji radiowych UKF FM oraz multipleksy telewizji i radia cyfrowego.
Oprócz niego, w kraju istnieje całe mnóstwo lokalnych stacji radiowych FM bardzo małej mocy, rzędu pojedynczych Wattów. Pisałem o nich więcej w poprzednim artykule, charakteryzując maltański eter UKF. Choć lokalne w bardzo małym kraju, stanowiły one całkiem ambitny cel łowów. Ze względu na moc i urozmaicone ukształtowanie terenu, nie ma chyba jednego takiego punktu na terytorium Malty, w którym udałoby się złowić je wszystkie jednocześnie.
W Rabacie, nadawała jedna stacja lokalna małej mocy - Mics FM (jak "mix fm") na 93,3 MHz. "Odkryłem" ją dopiero na miejscu podczas nasłuchów, ponieważ żadne ówczesne wykazy jej nie wymieniały. Sygnał Mics FM był bardzo silny, natomiast w przypadku pozostałych 18 zarejestrowanych stacji lokalnych - proporcjonalny do odległości do nich. Najtrudniej było z odbiorem lokalnych rozgłośni z drugiej wyspy - Gozo. Niewykluczone, że część mikrostacji podczas moich nocnych nasłuchów miała wyłączony nadajnik. Trochę przypomniało mi to łowy pirackich stacji w Londynie.

Morska "izolacja" (językoznawcy, to tautologia!), w połączeniu z niewielką powierzchnią (dwa najbardziej oddalone punkty kraju dzieli tylko 44km - terytorium całego kraju jest mniejsze, niż przeciętnego powiatu w Polsce!), mogłaby sugerować, że Malta może w spokoju gospodarzyć pasmem zarówno dla stacji dużej jak i małej mocy. Ten rejon słynie jednak ze śródziemnomorskiego tropo - propagacji troposferycznej typowej dla tego rejonu świata przynoszącej silne, odległe sygnały. Dodatkowo, mając tak niefrasobliwych sąsiadów jak Włosi, trzeba liczyć się z potężnymi zakłóceniami w naziemnym eterze UKF i telewizyjnym. Sygnały, dla których kiedyś Maltańczycy stawiali nad swoimi domami kilkunastometrowe maszty, okazały się utrapieniem, gdy w ich własnym kraju rozwinęły się media potrzebujące pasma. Mogłem się o tym przekonać na miejscu...

Nasłuch zacząłem już pierwszego dnia, a właściwie nocy (zresztą jak we wszystkie kolejne) - tydzień w tak wspaniałym miejscu to mało czasu. Nie było chwili na zmęczenie! Każdą częstotliwość przesłuchiwałem bardzo dokładnie, często czekałem na ID złapanej stacji, dlatego nawet poświęcając na DXy po kilka godzin co noc, dopiero po kilku dniach dobrnąłem do końca pasma. Niewykluczone więc, że dla każdego odcinka nasłuch odbywał się przy nieco innych warunkach troposferycznych.

By z wycieczki do leżącego na uboczu Europy, a przez to nieco egzotycznego kraju zachować jak najwięcej, oprócz radia z anteną-dipolem, zabrałem także sprzęt do nagrań odbioru i eksploracji pasma. Dzięki temu, "pamiątkami" w postaci materiałów dźwiękowych mogę zilustrować bandscan.

Oto zbiór najciekawszych troposferycznych DXów, jakie złapałem na Malcie:


Link do video na YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=tr2N7Bhy2RI

Pierwszy przykład w kompilacji to odbiór drugiego programu Radju Malta 2 na 105.9 MHz.
Przy odpowiednim ustawieniu dipola (anteny odbiornika), pozwalającym na osłabienie maltańskiego nadajnika (8kW, 7km), na tej samej częstotliwości wdziera się silny sygnał włoskiej stacji z Sycylii  ("m2o" z club i trance). Nawet z RDS! Lokalne maltańskie radio nie jest chronione przed zakłóceniami z drugiego brzegu.
Jak poinformowali mnie dłużej rezydujący na Malcie, 13 lat temu drugi program maltańskiego radia nadawano na częstotliwości 106,6 MHz. Ponieważ w jej odbiorze przeszkadzał wówczas nadajnik stacji M1 Modica na 106,7 z wybrzeża Sycylii, zmieniono ją na 105,9. Nie minęło jednak parę lat, jak włosi uruchomili stację z muzyką elektorniczną i na samej 105,9 MHz. Moje nagranie potwierdza właśnie tę sytuację.

Co ciekawe, gdy poszukiwałem parametrów m2o na 105,9, zaskoczył mnie brak podanej mocy nadajnika. Często brakuje tego parametru w przypadku włoskich nadajników teoretycznie mogących zakłócać sąsiadów, a w praktyce zakłócających - i to bez szczególnie podwyższonych warunków.

W Rabacie mogłem odbierać więcej sycylijskich stacji w lokalnej jakości, niż samych maltańskich. Z jednej z nich pochodzi nawet mój "hymn" tego wyjazdu - piosenka kojarząca się z tym wyjazdem - pewien utwór włoskiego wykonawcy.

Najsilniejsze sygnały z Włoch docierają na Maltę z kompleksu nadajników na Monte Lauro i Buccheri w Górach Iblejskich (Monti Iblei) z odległości 140km oraz pobliskich nadajników Modica/Ragusa/Noto. Kolejnym silnym włoskim "RTCN-em" odbieranym na Malcie jest jeszcze dalsze Cammarata w centrum wielkiej wyspy - 200km, aczkolwiek w jej przypadku było słychać różnice w sile sygnału na rożnych jego częstotliwościach. Ciekawostką jest także całkiem przyzwoity odbiór z nadajników zainstalowanych na stoku wulkanu Etna (Nicolosi).

Podczas lepszych warunków tropo odbierałem najodleglejszy przylądek Sycylii (miejscowość Trapani) z RDS oraz stacje z jej północnego brzegu - zasłonięte górami, a innym razem - lokalne stacje z Kalabrii (południowy region Włoch, czoło "buta" Italii), z niemal 300km z sygnałem na o=5.
Tunezja była odbierana codziennie, a jednego dnia osiągnęła RDS na 96,5. Mój ODX pochodził z jeszcze dalszego kraju - Algieria na dipolu z ponad 600km - nieźle...!

Na Malcie przydarzyło mi się coś podwójnie fartownego - pewna arabska stacja podała swoje pełne ID (co rzadko się na nich zdarza!), po którym okazało się, że odbieram ją w wyniku odbicia jonosferycznego (Es - nie mylić z tropo). Było to późno w nocy, w kwietniu - dopiero na progu sezonu letniej propagacji sporadycznej, która preferuje aktywność w porze dziennej. Tak oto na Malcie złapałem Arabię Saudyjską (2353km via SpE):


Link do video na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Fvg3BD672KY


W drugiej połowie kwietnia, pośrodku Morza Śródziemnego doświadczyłem, jak dla Polaka, w pełni letniej pogody i temperatur. Sądzę jednak, że propagację troposferyczną w tym rejonie stać na więcej, niż dane mi było obserwować. W kolejnych miesiącach czerwony kolor na mapie prognozy troposferycznej niemal nie znika z tego rejonu. Moje wyniki będzie łatwo przeskoczyć, wystarczy tylko przybyć na Maltę latem. Mogę zapewnić, że będzie warto - nie tylko dla DX-ów.

Zarówno lokalne, jak i zamorskie sygnały stanowią atrakcję dla nasłuchowca UKF FM na Malcie. Pośród tych pierwszych celem są liczne stacje lokalne o mikroskopijnej mocy, rozproszone na dwóch wyspach; zaś spośród DXów spoza Wysp - oczywiście jak najdalsze sygnały sławnego tropo śródziemnego. Udały mi się nasłuchy w kraju, w którym kiedyś większość narodu pasjonowała się dalekim odbiorem RTV...Bandscan MALTA (Rabat)
zrealizowany 21-27.04.2016 (godziny nocne)
QTH: Rabat, blisko pl. Misrah Santu Duminiku
odbiornik: tuner Sony XDR-F1HD
antena: dipol 2-teleskopowy "rabbit ears"
pogrubione w polu "stacja" - najsilniejsze stacje, do odbioru na każdym odbiorniku, pogrubione w polu "tx"- nadajniki na Malcie
Skala 1-6: 1 - odbiór na granicy percepcji, 2 - dużo szumu, zrozumiałe tylko fragmenty, 3 - szumiące mono, wszystko zrozumiałe, 4 - niemal czyste mono, 5 -stereo przy najlepszym ustawieniu, 6 - czyste stereo w każdym ustawieniu dipola. Podwójne wartości w kolumnie o=? (jakość odbioru) oznaczają różnice w odbiorze w porównaniu kilku nocy.
Skróty w rubryce "comments": unid - stacja niezidentyfikowana; tent - tentative, przypuszczalnie.


MHz   stacja  o=?   tx   kW DX comments
87,5 RTL102.5 4+/4- Ragusa
120km
87,6 Capital 5 Noto 0,20 132km
87,7 R. Italia smi 5 Cammarata 1,00 206km

gadane it 2 R.Maria Scicli? 106km

unid
87,8 gadane it 2 R.Caris Ragusa? 120km

unid
87,9 __R101__ 6RDS Cammarata 2,00 206km

ita pop 2 Pozzallo 0,05kW 102km?

unid
88,0 ONE Radio 4+ MALTA/Gozo/Victoria 0,30 24km

arab- Zitouna FM 3+ Djebel Zaghouan 80,00 388km TUNEZJA

gadane it
R.Maria, Augusta 169km?

unid
88,1 RTL102.5 4+/5RDS Chiaramonte Gulfi
132km
88,2 ONE Radio 5+ MALTA/Marsa 0,20 9km nieczysta modulacja
88,3 arab 4- Msallata?
368km LIBIA, przester.

unid, pop 4-/3+ RAI1 Marina di Ragusa?

88,4 Margherita 3+ Ravanusa 1,00 159km
88,5 CAPITAL_ 3+/6RDS Modica 0,50 115km

unid pop 3+ Noto? Cammarata?


88,6

88,7 Vibe 6 MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS
88,8 Virgin 3- Modica 0,50 113km lub Etna Nicolosi
88,9 stare disco 3 R.Favara? 174km

unid
89,0 GR Parlamento 5 Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 10,00 142km kompresja

RDS 4- Scicli 0,08 106km
89,1 nośna
MALTA/Ghaxaq 9W 11km tent, późn. zniknęła

RAI R1 3 Caltanisetta
181km
89,2 R101 4+ Ragusa
120km lub Noto

Radio24
Vittoria 1,00 120km
89,3 Trinitarji FM 4 MALTA/Marsa 9W 9km oldies

rock 3 Canicatti?

unid
89,4

89,5 RTL102.5 5RDS Cammarata
206km or Enna
89,6

89,7 BAY 89,7 6 MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS
89,8 Radio105 4- Chiaramonte Gulfi 4,00 132km
89,9 RAI R1 4+ Cesaro 30,00 230km
90,0 _IBIZA__ 5/5RDS Ragusa 1,00 120km

R.Hompesch 3 MALTA/Zabbar 7W 8km
90,1 RDS 4/5 Cammarata 0,60 206km
90,2 Zeta L'Italiana 4- Enna
187km
90,3 *_RDS_*_ 6RDS Modica 0,50 115km
90,4 Margherita 5 Canicatti 1,00 171km

talks 1


unid, Margherita off
90,5 R.Maria 4 Chiaramonte Gulfi 0,25 132km

RAI R2 4 Noto 0,12 132km
90,6 R. St.Katarina 5 MALTA/Zurrieq 9W 9km dance, soft mx
90,7 RTM 4++ Modica
110km tent

Radicale? 3 Siracusa
156km tent
90,8 R. Xeb-er-ras 4= MALTA/Valletta 6W 10km katol., disco

R.Maria
Caltanisetta 0,80 181km relig it
90,9 FM Classic 5- Siracusa 8,00 156km
91,0 Deejay 3 Modica 0,25 113km
91,1 RAI R1 5RDS Cammarata 100,00 206km
91,2 Deejay 3 Scicli 0,05 106km
91,3 Studio 3 Radio 4 Caltagirone 2,50 151km
91,4 KissKiss 3+ Pietrapennata/Palizzi 3,20 275km Calabria
91,5 R.ELLE__ 5RDS Modica 1,00 115km
91,6 R.Amore Nostalgia 4 Etna/Nicolosi 0,40 210km ita pop stary
91,7 Magic Malta 6RDS MALTA/Gharghur 8,00 7km Magic_M_

Radio105
Pietrapennata/Palizzi 3,20 275km Calabria
91,8 Deejay 4 Chiaramonte Gulfi 2,00 132km

m2o 4 Canicatti 12,60 171km
91,9 RAI R2 5/6-RDS Cesaro 30,00 230km
92,0 Deejay 3/4+ Niscemi 25,00 142km

Zeta L'Italiana 3+ Modica 2,00 120km
92,1

92,2 Deejay 5-/4+ Cammarata 2,00 206km
92,3 RAI R2 1-2 Canicatti 0,10 172km ID
92,4 RTL102.5 5RDS Ispica
110km
92,5 RAI R3 5- Noto 0,12 132km lub Trapani/Mt.Erice

m2o 2 Enna 2,00 187km
92,6 R101 3 Siracusa
156km
92,7 ONE Radio 6- MALTA/Gharghur 8,00 7km

R101 3= Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 16,00 143km
92,8 Deejay 5- Noto 1,30 132km
92,9 R.Rete Centrale 5 Caltagirone 1,00 152km club., tent

pop 1-2 Caltanisetta 0,5kW?

unid
93,0 R_ITALIA 6-RDS/5- Modica 0,20 115km R. Italia smi
93,1 R. Italia smi 4+/5 Canicatti
171km
93,2 R. Italia smi 5 Chiaramonte Gulfi 1,00 132km
93,3 Mics FM 6 MALTA/Rabat
0km brak RDS
93,4 Capital 3 Caltanisetta 0,70 182km

arab 1-2


LIBIA?
93,5 RAI R3 4- Ispica 0,08 111km

R. Italia smi 4- Ragusa
120km
93,6 pop 3+/4- Siracusa or Enna

unid
93,7 Radju Malta 6RDS MALTA/Gharghur 8,00 7km R_Malta_
93,8

93,9 RAI R3 6RDS Cesaro 30,00 230km
94,0 R.Buona Novella 4-/0 Siracusa 1,00 155km
94,1 MEDITERR 6RDS Modica 2,00 120km
94,2

94,3 MEDITERR 5RDS Chiaramonte Gulfi 0,50 132km
94,4 Deejay 3/0 Taormina/Castelmola 5,00 234km za Etną, lub Nora

R.Maria 3+/4- Trapani/Monte Erice 0,80 290km
94,5 BKR 4 MALTA/Birkirkara 7W 6km

m2o 3+ Reggio di Calabria 1,00 275km
94,6 RSS*94.6 3/5RDS Santo Stefano Quisquina 0,30 210km
94,7 RAI R1 6RDS Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 200,00 142km
94,8

94,9 R.Maria 3/5 Canicatti 2,00 170km
95,0 Mediterradio 4/5 Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 2,00 143km

Mediterraneo2? 4 Ragusa?
119km tent., country
95,1

95,2 FM Italia? 4- Siracusa?
156km tent, classy pop
95,3 KISSKISS 5RDS Modica 1,50 115km

Margherita
Niscemi
142km tent. - pop ita
95,4

95,5 Deejay 3+/4 Licata 0,40 142km

Radio101 2 MALTA/Gozo/Victoria 0,30 24km tent
95,6 Deejays Radio 4 MALTA/Zejtun 5W 12km

R.Vela 3+ Agrigento 0,70 176km
95,7 R.Bella 4 Scicli 1,30 106km
95,8 R. Elenjani 4 MALTA/Birkirkara 11W 6km tent, stary US rnb
95,9 RAI R2 6RDS Cammarata 100,00 206km
96,0 Dim. Suono Avola 3 Noto 0,40 132km
96,1 Vilhena FM? 3 MALTA/Floriana? 6W 10km US country

unid, relig. 3- MALTA?

modl. po chorwacku!
96,2 RTL102.5 3+/4- Caltanisetta 2,50 183km
96,3 R.MARIA 6RDS Modica 0,50 113km

gadane it
Mater Reggio di Cal?

unid
96,4 pop 3/2 MALTA/Bizebugga? 10W 13km Energy FM?, tent
96,5 RADIO_24 5RDS Cammarata 0,40 206km więcej mocy?

JEUNES__ 4/5RDS Djebel Zaghouan 80,00 388km TUNEZJA
96,6 arab singing 2+ Tripolis?
353km LIBIA
96,7 RAI R2 6RDS/5 Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 10,00 142km
96,8 Virgin 3 Caltanisetta 8,00 181km
96,9 arab 3+/4-/0 Tripolis
353km LIBIA
97,0 RGS Radiogiornale 5/6RDS Trapani/Monte Erice 0,50 290km  __RG____
97,1 pop us 1=97,2 RGS Radiogiornale 5- Gela
133km
97,3 Radio24 5- Siracusa 10,00 155km 2tx

Radio24
Modica 1,00 115km 2tx

ita pop 5- Cammarata?

Flash Lentini? unid

house 3+97,4

97,5 Voce d.Esperanza? 5- Etna/Nicolosi
210km lekki pop, tent.

R.Audizioni Med.? 5-/3+ Rosolini
116km ita pop, tent
97,6 arab - Guelma 3+ Mahouna 10,00 634km arab, ALGIERIA

LatteMiele 5- Cammarata
206km ita pop, tent.
97,7 Deejay 4-/4+ Siracusa
156km lub Enna
97,8 m2o 4- Niscemi 2,50 152km

RTK 3 MALTA/Gozo/Victoria 0,40 24km

spokojna muz.instr. 3 MALTA/Qormi?

Palma di Montechiaro?
97,9 RAI R3 3 Caltanisetta 0,50 183km
98,0 R.Sirio 4- Canicatti 0,30 171km

rock 3 inBlu Ragusa? 120km

unid, Malta?

klubowa 4-


Kottoner, Cospicua?
98,1 arab 3+/4- Zuwara
391km LIBIA

ita gadane 3 R.Maria?

unid
98,2 RSO 3+/4- Solarino
150km
98,3 Radju Bambina 4+ MALTA/Gozo/Xaghra
22km
98,4 Antenna Iblea? 4- Scicli
106km Modica, Ragusa?

Power Station 2- Siracusa
156km klubowe, tent.

SBS Jeddah 5 SAUDI ARABIA, 2353km
(Es) propag. jonosferyczna
98,5 Radju Malta 3 MALTA/Gozo
20+km listed for Gozo

Evangelo 3+/4- Santa Elisab./Mt. S.Marco 1,20 188km

arab 2


LIBIA? Tunisia 2kW?
98,6

98,7 RAI R3 6RDS Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 10,00 142km

arab 4 Libya?

LIBIA? pod RAI!
98,8

98,9 RAI R3 1-2 Palermo 40,00 271km cross Sicilia!
99,0 R.Sicilia Avola 5 Avola 2,50 135km

R. Amore 3=/2 Etna/Nicolosi 20,00 210km
99,1 R.T.M._ 5RDS Modica
113km R.Transmissioni Modica
99,2 RTL102.5 3+/4- Trapani/Monte Erice
290km or Palermo?
99,3 R._KARIS 5RDS Chiaramonte Gulfi 1,60 132km Gozo: R.Prekursur
99,4 La Salle FM 5 MALTA/Birgu 6W 11km

unid club trance 4 [Don Diablo "Hexagon Radio"]

local pirate, Es?
99,5 pop - Imany 3 Scicli, Modica, Ragusa? 0,25


R. Italia smi 1/2 Noto
116km ita pop, tent.
99,6 R.Elle 4+ Pozzallo 0,03 103km tent
99,7 RCV 2 Partanna 0,50 246km tent
99,8 _DEEJAY_ 5RDS Modica 2,00 115km
99,9 RAI R3 4-5 Cammarata 100,00 206km
100,0 R.Maria 3+ Siracusa 1,00 156km
100,1

100,2 XFM 6 MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS
100,3

100,4 Capital 4- Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 2,00 143km też Siracusa
100,5 Margherita 4++ Modica 0,50 115km też Rosolini
100,6 Zeta L'Italiana 4 Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro
143km
100,7 KissKiss 3+ Cammarata 2,50 206km

R.Maria 3- Siracusa 0,80 156km
100,8 CAPITAL_ 6RDS Modica 0,50 115km 6!!!
100,9 Zeta L'Italiana 3 Cammarata
206km
101,0 Radio101 5+ MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS

"susnhine reegae" 3 Ragusa lub Siracusa

tent
101,1

101,2 FM Italia 5 Noto 0,25 132km

ita pop, funky pop 3 Canicatti? RTL Modica?

unid
101,3 R. Italia smi 1+/4- Enna 0,60 187km
101,4 Mediterradio 3 Pozzallo
103km zakł. od 101,8

RTL102.5 3 Vittoria
120km zakł. od 101,8
101,5 Deejay 1+ Marina di Ragusa, tent
103km zakł. od 101,8
101,6
zakł. od 101,8
101,7
zakł. od 101,8
101,8 Calypso Ten18 6 MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS
101,9
zakł. od 101,8
102,0 RADICALE 5RDS Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro
143km zakł. od 101,8
102,1
zakł. od 101,8
102,2 RTL102.5 4 Etna/Nicolosi 1,00 210km
102,3 Radju Marija 6 MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS

pop
Cammarata? Palermo?

tent
102,4 Zeta L'Italiana 3++ Siracusa
156km
102,5 Studio 95 5- Pietrapennata/Palizzi
275km Calabria

R.Maria 3+/4- Etna/Nicolosi 0,50 210km 2tx

R.Maria 2 Ragusa 0,25 120km 2tx
102,6 R.Maria 3 Caltagirone 0,50 151km 2tx?
102,7 RTL102.5 4 Siracusa 30,00 156km
102,8 RTL102.5 6RDS Modica 2,50 115km 6!
102,9

103,0 RTK 6 MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS

CL1 2 Caltanisetta
182km tent.
103,1 inBlu 4- Cammarata
206km tent. ita pop
103,2 RDS 6RDS Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 20,00 143km
103,3 Radicale 2 Trapani/Monte Erice 0,50 290km tent, ita gadane
103,4 VSB FM 4 MALTA/Gharghur2 9W 7km
103,5 RDS 3+/4- Vittoria 0,15 120km
103,6 RDS? 3 Modica 0,10 113km tent, //103,5?
103,7 Campus/BBC WS 6- MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS
103,8 Gela Express? 3 Chiaramonte Gulfi

lub Noto

Radicale 4- Canicatti 0,10 171km tent, gadane
103,9 R_ITALIA 5RDS Ragusa 0,10 121km
104,0 m2o 3+ Siracusa
156km

Lehen il-Belt Victoria 3 MALTA/Gozo 4W 24km Gozo: nośna o=5
104,1 RDS 4 Ragusa 1,00 120km

Unique R. 3 MALTA/Marsaskala
14km klubowa, wide

Voce Amica?
Vittoria
120km tent
104,2 RDS 4 Salemi 0,2kW 259km?!

RDS station
104,3 R. Studio Centrale 4- Etna/Nicolosi 2,00 210km
104,4 R105 6RDS Noto
132km
104,5

104,6 SMASH_R_ 6RDS MALTA/Gharghur 8,00 7km
104,7 R.Maria 3 Noto 0,25 132km
104,8 R101 4=/3- Vittoria 5,00 120km
104,9 unid house, dance 4- Randazzo? 229km?
229km unid, Malta local?

R.Sportiva 2 Caltanisetta
181km
105,0 Galaxy 4+/5- MALTA/Hamrun 9W 8km
105,1 _DEEJAY_ 5RDS Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 250,00 143km
105,2
Gozo: R.Sacro Cuor
105,3 R. Luce 4 Barrafranca
170km

R101 1-2 Agrigento 0,30 177km tent, inny pop
105,4 carr 5 MALTA/Naxxar 5W 4km tent, nośna

Deejay 3+ Etna/Nicolosi 10,00 210km
105,5 gadane it 2


unid
105,6 R.Lehen il-belt Gorgjana up to 5 MALTA/Qormi 13W 6km zdudniona modulacja
105,7 Margherita 3/5 Cammarata 2,00 206km
105,8

105,9 R. Malta 2 6- MALTA/Gharghur 8,00 7km brak RDS

M_DUE_O 5RDS Modica
115km z RDS pod LOC!!
106,0 R.Azzura 3+ Ravanusa 1,00 159km
106,1 unis, spokojna muzyka 3 Amica? Aless./Rocca? 206km

unid
106,2 KISSKISS 5RDS Chiaramonte Gulfi 2,50 132km
106,3 Zitouna FM 2 Djebel ech Chambi 42,00 523km TUNEZJA
106,4 R101 5RDS Modica 1,30 115km

RDS 5- Caltanisetta 0,40 182km
106,5 Virgin 3 Etna/Nicolosi 2,00 210km
106,6 R101 4- Canicatti 0,20 171km
106,7 eMme Uno 3+ Modica 1,00 115km

Radio105 2 Cammarata 1,00 205km tent
106,8 Zeta L'Italiana 5 Etna/Nicolosi
210km

R101 4 Caltanisetta 0,25 182km
106,9 Radju Luminaria 2? MALTA/Gozo/Nadur 4W 20km mlt talks OM

unidambitniejszy pop
107,0 Mediterradio 3- Ispica 0,10 111km

R.Maria 3 Modica 0,80 113km 2tx

R.Maria
Sciacca 0,80 216km 2tx
107,1 R101 4 Enna 0,50 187km
107,2 R.MARIA 6-RDS Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 2,00 143km
107,3 R101
Trapani/Monte Erice 0,50 290km
107,4 MARGRITA 5RDS Buccheri/M.Iblei/Mt.Lauro 6,30 143km Margherita
107,5

107,6 MARGRITA 6RDS Etna/Nicolosi 40,00 210km Margherita

R.City 3+ MALTA/Valletta 12W 10km house, tent.
107,7 Deejay 3 Pietrapennata/Palizzi
275km Calabria

R.Maria 4 Agrigento 0,80 177km
107,8 Radju Marija
MALTA/Gozo/Victoria 0,20 22km

R.Maria 3 unidnośna
Gozo? Ragusa, Noto?

unid
107,9 RDS 5 Etna/Nicolosi 2,00 210km

R.Maria 3 Taormina/Castelmola 6,30 235km 2tx?

UNIDs. Po raz pierwszy podczas moich nasłuchów w podróży, nie udało się ostatecznie zidentyfikować tak sporej liczby sygnałów. Najtrudniejsza sytuacja dotyczyła stacji arabskich, więc powyższy przykład z Arabią Saudyjską to jej piękny wyjątek. Oto najbardziej zagadkowe UNID-y:
- 99,4 MHz - odebrane jednego wieczoru - audycja "Hexagon Radio" holenderskiego DJ-a Don'a Diablo z muzyką club i trance (odcinek trzydziesty któryś, oryginalnie z jesieni 2015). Odbierane równocześnie z lokalnym LaSalle, więc to nie ona, wykluczam także włoskie M2O. Możliwości: pirat, transmitter, Es? Brzmiało jako po processingu.W Holandii audycję Dona Diablo retransmituje Slam!, ale w tym czasie nadawał inny blok.
- 96,1 MHz - katolicka modlitwa różańcowa w języku serbskochorwackim. Odbierane równocześnie z country na tej samej częstotliwości, które przyjąłem za lokalną stację Vilhena.


Na koniec bonusy - wszystkie nagrania z identyfikacją i jinglami stacji z nadajników na Sycylii (12m):
Bandscany innych nasłuchowców:
W Internecie można znaleźć parę innych bandscanów z Malty - nie tak wiele, jak bym się spodziewał - większość odwiedzających wyspy wybiera jednak odpoczynek, niż poznanie tego miejsca, szczególnie od tak nietypowej strony, jak radio:
- http://www.fmtvdx.eu/fmscan/fm_scan_malta.html - logi tropo z przełomu maja i czerwca 2016, półtora miesiąca po mojej wycieczce. Neapol i Grecja via tropo! To jest DX! Plus nieco Esów.
- http://www.ukwtv.de/bandscan/bandscaneuropa2/scansl-r/MALTA.htm - bandscan z Marsaxlokk na wschodnim wybrzeżu, dosyć stary - z  2003. Sporo stacji z Libii (eter w tym kraju zmienił się diametralnie i wiele stacji LJBC Jamahiriya przestało nadawać, aktualnie jest tam trochę "dziko").
- http://alpe-mare.de/Bandscan/BandscanMalta.htm - Mellieha na północnym zachodzie, niedaleko połączenia promowego z Gozo, tylko Italia.
- Bandscany z Lampedusy, małej włoskiej wysepki, nieco ponad 100km na zachód od Malty, m.in. z DXami troposferycznymi z okolic Pizy w Toskanii (blisko 950km), Sardynii, Grecji i Korsyki (France Bleu)! http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=1041 oraz http://www.sardegnahertz.it/html/modules/AMS/article.php?storyid=733

1 komentarz :

Tim Bucknall pisze...

nice work,
in 1996 i had Greece on tropo on 105.4 but when i came back in 2009 the place was totally changed and the band was full of overload,

one year i got Tarnopol Region on OIRT via Sporadic E