Telewizja i prasa telewizyjna na Malcie

Do egzotycznego kraju na samym południu Europy wybieramy się raczej na wakacyjny wypoczynek i zwiedzanie, niż by oglądać tam telewizję. 
https://radiacja.blogspot.com/2018/02/telewizja-i-prasa-telewizyjna-na-malcie.htmlPodczas tygodniowej wizyty na Malcie w kwietniu 2016r udało mi się połączyć to wszystko, choć obserwacje miejscowej telewizji były dodatkiem do nasłuchów radiowych FM. Nie mogło ich jednak zupełnie zabraknąć, nawet tak małym wymiarze - w końcu w żaden inny sposób nie jest ona dostępna w eterze w Polsce.
W artykule o stronie technicznej i merytorycznej maltańskiej telewizji oraz o prasie z jej programem.


Do Polski nie przyniesie jej do nas żadna ekstremalna propagacja, nie nadaje ona na satelicie, a w Internecie dostępne są tylko wybrane programy, nielinearnie. Na miejscu odbiór okazał się bajecznie prosty.
Rezydując w miejscowości Rabat, naziemną maltańską cyfrówkę łapałem prostą anteną w formie dipola na pasmo UHF (powstałego po zsunięciu ramion teleskopowego dipola półfalowego dla radia UKF FM - "rabbit ears") - ten sam, który zawsze zabieram do podróży. Dipol był podłączony do tunera USB-stick w laptopie. W odległości 7km do centrum nadawczego Gharghur złapałem nim wszystkie 5 dostępnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na Malcie - na kanałach 28, 31, 38, 45 i 66.
Na najwyższym kanale emitowany jest jedyny niekodowany multipleks zawierający publiczne stacje TVM, TVM2, kanał z transmisjami obrad parlamentu oraz stacje prywatne, w tym dwie największe - ONE i NET TV, które nadawały naziemnie jeszcze w czasach analogu.
Poniżej filmik z "zappingiem" po kanałach głównego multipleksu DVB-T na Malcie, skompilowany z moich nagrań (6 minut).Poniżej zamieszczam również podgląd parametrów przekazu. Niekodowany MUX ma pojemność ok. 24Mbps, czyli tyle samo, co w Polsce. Tak samo też jak w większości naszych mux-ów, odnajdziemy w nim 8 kanałów - nadawanych jednak nie w MPEG4, a starszym MPEG2 (jakość obrazu jest całkowicie akceptowalna, jak na SD). Malta dosyć szybko przeszła na nadawanie cyfrowe, już w październiku 2011. Początkowo były w nim także stacje telewizyjne Education22, Favourite Channel, BigBen TV, ITV. Nie wytrzymały one próby czasu i zostały zamienione przez innych nadawców.
Operatorem multipleksu FTA, jak i kodowanych jest GO, który swoją pełną ofertę ma w coraz popularniejszym światłowodzie; zaś w kablu monopolistą jest Melita (o operatorach płatnej tv jeszcze za chwilę). Pamiętam, że chyba w trakcie skanowania chyba widziałem etykietę "Melita" przy którymś mux-ie...


W muxach kodowanych znajdowało się sporo międzynarodowych stacji, znanych też w Polsce. Domyślam się, że na Malcie retransmitowane są ich brytyjskie wersje. W przypadku braku dostępu do nich, a znając nazwy i widząc bitrate, o jakości można jedynie powiedzieć, że dostosowana jest to potrzeb i tematyki danego kanału - np. nadający kreskówki Cartoonito przesyłany jest z 1Mbps, zaś na dokumentalnym Nat Geo Wild bitrate osiągał nawet powyżej 5 Mbps. Dwa programy poświęcone klubom piłkarskim - Chelsea TV i Roma TV nadawano z 440kbps - czyżby były to tylko plansze?

Ono kanały na poszczególnych, kodowanych muxach:
530 MHz - Discovery Channel, National Geographic, Discovery Family, TLC, GO sports 5 - LFCTV, Discovery Science, Boomerang
554 MHz - LA5, Travel Channel, Sky News, BBC World News, Bloomberg, History Channel, Lifetime, Trace TV
610 MHz - Eurosport 2, JimJam, Mediaset Italia, Animal Planet, AMC, Cartoonito, Roma TV, Chelsea TV
666 MHz - Nat Geo Wild, GO sports 4 - Juve TV, GO stars, itv CHOICE, Food Network, CBS Reality, Cartoon Network, H2


dawne anteny naziemne - zdjęcie ze starego przewodnika
Prosty dipol i w pełni zadowalająca jakość odbioru na 8 kanałach FTA - jakiż to kontrast do dawnych zmagań Maltańczyków z odbiorem telewizyjnym!
Należy zacząć od tego, że ich kraj dorobił się własnej telewizji jako jeden z ostatnich w Europie. O wiele szybciej telewizja rozwijała się w sąsiednich Włoszech. Gdy w latach 60 i 70. w Italii nastąpił boom kanałów prywatnych, dachy w maltańskich miasteczkach najeżyły się wysokimi masztami z silnie kierunkowymi antenami zwróconymi na północ. Bariera językowa nie miała znaczenia; zaczęła zresztą znikać, gdyż właśnie dzięki audycjom odbieranym z ponad 120km, widzowie na Malcie i Gozo szybko się nauczyli włoskiego. Język nauczony w ten sposób przydał im się później w bezpośrednich kontaktach z sąsiadami. (Maltańczycy to naród DXerów, co zachwalałem też w poprzednim poście o DXach i wcześniejszym o radiu na wyspach)

Dziś las anten zupełnie zniknął. Po przejściu na nadawanie cyfrowe, jakość odbioru włoskich kanałów telewizyjnych na Malcie znacznie się pogorszyła. Odbiór analogowy również bywał nierzadko zakłócony, ale w akceptowalnym stopniu. I choć w epoce DVB-T również do lokalnego eteru zawitało wiele nowych, miejscowych kanałów, wielu mieszkańców wybrało jednak telewizję kablową oraz ADSL, także z powodu łatwego, niezakłóconego odbioru włoskich kanałów RAI i Mediaset w podstawowej ofercie. Jak wspomniałem, operatorami takich usług jest Melita oraz GO (które niektóre swoje kanały nadaje naziemnie, kodowane). Nie miałem do nich dostępu, ale gdzieś podczas zwiedzania trafiłem na telewizor w restauracji włączony na kanał GO Sports HD1 - poniżej jego unikalny "zap"! (zdjęcie zrobione z drugiej strony ulicy:)Telewizja na Malcie działa jak szkło powiększające. Gdyby przymknąć oko na rozmiary kraju, a w zamian szeroko otworzyć je na program tutejszej telewizji i to jej pozwolić budować nasze wrażenie o tym egzotycznym kraju, trudno byłoby uwierzyć, że na dwóch wyspach dzieje się tak wiele. Meczom piłkarskim drużyn z małych miejscowości towarzyszą nie mniejsze emocje, jak w Bundeslidze, a niejeden polski samorząd powiatowy pozazdrościłby uwagi, jaką maltańska telewizja poświęca tutejszym politykom - w końcu obie władze obejmują podobnej wielkości terytorium. Telewizyjna oprawa, realizacja i sam program też nie odbiega standardami od wielkich i ludniejszych krajów. Uświadamiając sobie jednak (nie)wielkość Malty, widząc przy tym zaradność i kreatywność jej krajowych mediów, mogłyby one zawstydzić niejedną telewizję publiczną w większych krajach, a określeniu "media lokalne" dodać nowej energii i dynamiki.

Na telewizji mającej bardzo mały zasięg terytorialny i ludnościowy, spoczywają takie same funkcje, jak w większych krajach - informacja, rozrywka, edukacja. Żadna prowincjonalność, ani minimalizm nie są przy tym w żaden sposób odczuwane. Wręcz przeciwnie - 8 naziemnych kanałów FTA robi wrażenie nieproporcjonalnie większe, jak dla nieco ponad 400-tysiecznej ludności małej pary wysp.

Poniżej odcinek serii "Zapping International" ("Toutes les teles du monde") francusko-niemieckiego kanału arte, poświęcony telewizji na Malcie. Wyprodukowany był w 2007 roku, więc niestety wielu programów o których jest w nim mowa nie ma już na antenie. Jestem jednak przekonany, że ekipa Zapping International wykonała świetną robotę i poznawczy duch nie ulotnił się po tylu latach. Malta, bardzo przywiązana do tradycji, moim zdaniem zachowała swój charakter, który ukazany tu jest przez pryzmat produkcji telewizyjnej w tym kraju.

Ponieważ oryginał był wyemitowany w j. niemieckim (i francuskim), napisałem do niego napisy w j. angielskim (do włączenia z menu YouTube). Dokument trwa 25 minut, dlatego polecam obejrzeć go po przeczytaniu tego artykułu do końca.

Prasa telewizyjna na Malcie

Pory nadawania programów informacyjnych, kultowych audycji jak talk-show Xarabank, czy lokalnych seriali są świętością. By sprawdzić, co oprócz nich jest jeszcze w telewizji, widzowie sięgają po program.
W tej kwestii, w przeciwieństwie do liczby samych stacji TV, wybór przewodników programowych jest proporcjonalny do rozmiarów republiki - Maltańczycy mają tylko jeden drukowany przewodnik/magazyn telewizyjny - GWIDA (czyt. "głida"), czyli po prostu: "przewodnik". Będąc na Malcie tydzień załapałem się na dwa wydania.


W reklamie wewnątrz, zachęcającej do prenumeraty, można dowiedzieć się, jak wyglądały okładki poprzednich wydań - ich gwiazdami są wyłącznie maltańscy celebryci i celebrytki. Winieta zmienia kolor w każdym wydaniu, by komponować się ze zdjęciem na okładce.Tygodnik pozycjonuje się jako magazyn dla całej rodziny. Listingi stanowią jego "rdzeń" - 24-stronicową wkładkę wszytą wewnątrz, różniącą się papierem od reszty numeru. To bielony, miękki papier matowy, oprócz czerni i bieli zadrukowany z wykorzystaniem czerwieni. Ramówki przedstawione są w najprostszy możliwy sposób. Efektem tego, kolumna z nazwą audycji obok godziny nie jest idealnie wyrównana. Przy tak surowej prezentacji (tylko tytuły pozycji programowych, bez szczegółów), zaskoczeniem jest nieznany u nas zabieg - podany pod nazwą stacji numer jej kanału w najpopularniejszych pakietach.Wybór kanałów obejmuje wszystkie dostępne stacje FTA w DVB-T (oprócz Parlament Channel), siedem najpopularniejszych kanałów włoskich oraz kanały z kabla i światłowodu: BBC (dokładniej BBC Entertainment), Discovery i Melita More. W wydzielonej ramce na prawej stronie podawana jest codzienna ramówka 3 kanałów filmowych, w tym GO Stars. Omówienia znajdują się zarówno na stronach codziennych (polecane są często także pozycje programowe na kanałach włoskich) oraz na koniec tygodnia, gdzie więcej miejsca poświęcono telenowelom i filmom:


Na stronach dziennych omówienia podane są tylko w j.maltańskim, na dalszych stronach zarówno po maltańsku, jak i angielsku - w powyższym przykładzie trafiło się wszystko po angielsku. Mimo, że kraj oficjalnie jest dwujęzyczny, w miejscowej produkcji telewizyjnej występuje niemal wyłącznie maltański, angielski można usłyszeć w filmach i serialach oraz importowanych programach - nie jest on wówczas tłumaczony.

Na wkładkę w Gwida trafiły też felietony (sporo uwagi poświęconej Eurowizji, a obok - rozważania ewangelii autorstwa księdza!), informacje kulturalne, krzyżówka, książka w odcinkach (strona do wycięcia i kolekcjonowania - u nas w popularnej prasie zwyczaj ten zanikł na początku lat 90.)

W reszcie magazynu papier jest śliski i dosyć sztywny, a okładka ma nieco większą gramaturę. Bez względu na to, jak bardzo redakcja stara się dbać o wszechstronność 68-stronicowego magazynu (wywiady z lokalnymi celebrytami, porady, przepisy, kultura), odnoszę wrażenie, jakby cały tygodnik był broszurą reklamową, a wszystkie artykuły w nim były tekstami sponsorowanymi. Moje wrażenie bierze się z kroju czcionki i tekstu, rodzaj papieru i oczywiście dużej liczby samych reklam. Strony telewizyjne też zasługują na lepsze prowadzenie.

GWIDA
68 stron (24-str.wkładka , w tym 14 str. 36 wydzielone pod listingi)
20 kanałów TV (+ rekomendacje od Melita More)
pierwszy dzień: niedziela ("il-hadd")
papier: magazynowy, śliski (wkładka - matowy, szorstki)
wydawnictwo: Content House
Cena: 0,85 Euro
Format: 210 x 295 mm

Niestety, maltańscy widzowie nie mają do wyboru innego tygodnika z programem ich telewizji. W wielu sklepach z prasą, obok Gwidy widziałem często włoski tygodnik TelePiu'. Codzienny program drukowany jest natomiast w dziennikach. Liczba ich tytułów znów zaskakuje - spowodowana jest nie tylko dwujęzycznością Malty, ale także silną polaryzacją polityczną jej społeczeństwa. Wydawane są:
The Times of Malta - anglojęzyczny, politycznie: centrum.
the Malta Independent - anglojęzyczny, sympatyzujący z Partit Nazzjonalista
L'Orrizon - w języku maltańskim, popierający Partit Laburista (Partię Pracy)
In-Nazzjon - w języku maltańskim, wydawnictwa będącego własnością Partit NazzjonalistaNa Malcie sięgałem po dwa dzienniki anglojęzyczne - najczęściej po The Times of Malta, który faktycznie okazał się wyważony w tekstach. Brytyjskim zwyczajem, dzienniki anglojęzyczne mają też wydania niedzielne - The Times ze wszystkimi dodatkami ważył tego dnia prawie tonę! Uroku tego wydania dodała okładka z lepszego papieru reklamująca na wszystkich 4 stronach maltańską specjalność - Kinnie, obok coca-coli, ulubiony napój na wyspach. Polecam - słodko-gorzki smak rewelacyjnie gasi pragnienie. Ale to nie post o napojach.

Zaskakujące, ale czytelnicy dzienników (przynajmniej The Times od Malta i The Malta Independent) dostają program większej liczby kanałów, niż jedynego tygodnika programowego (Gwida) - tyle, że jednodniowy. Przy nich również podawany jest numer kanału, dzięki czemu udało mi się w sporym stopniu odtworzyć listę kanałów pakietu "GO" (w przypadku Melity też, lecz uzupełniłem ją posiłkując się zestawieniem na stronie operatora). Obie listy na końcu tego posta.


Listingi w dzienniku The Times of Malta:

 kolejna strona:

W niedzielnym wydaniu - The Times of Malta on Sunday, listingi trafiają do dodatku kulturalno-rozrywkowego "Escape", gdzie wyglądają następująco (pula kanałów jest nieco inna!):


Na stronach "The Times..." moją uwagę zwróciło też ciekawe zestawienie - mogące pojawić się tylko w tym kraju. Strona z rubrykami i felietonami katolickimi znajdująca się "en face" pierwszej strony działu poświęconego gospodarce i ekonomii.I listingi w "The Malta Independent" (dobry pomysł z prezentacją prime-time):


Na koniec dwa bonusy:

1. Oglądalność stacji telewizyjnych na Malcie (udziały statystyczne):
2. Listy kanałów u głównych maltańskich operatorów płatnej tv:
Melita
100 - promo channel
101 - TVM
102 - NET
103 - ONE
104 - TVM2
105 - Smash
106 - Weather & Info Channel
107 - ITV Shopping
108 - f Living
109 - Parliament
110 - TVM HD
111 - TVM2 HD
112 - Owners Best Network
- (property selling, sprzedaż nieruchomości)
113 - ONE HD
114 - Xejk
115 - NET HD
...
150 - Rai Uno
151 - Rai Due
152 - Rai Tre
153 - Rete4
154 - Canale5
155 - Italia1
157 - Rai News
158 - Rai Scuola
159 - Rai Storia
161 - Mediaset Italia
162 - La5
175 - Italia 2
176 - Iris
177 - Mediaset Extra
178 - Boing
179 - TGCOM24
180 - Rai Uno HD
181 - Rai Due HD
182 - Rai Tre HD
- brak La7?
200 - BBC World News
201 - Euronews
202 - CNN
203 - SKY News
204 - Bloomberg
205 - CNBC
206 - Al Jazeera
207 - Al Jazeera Arabic
208 - France24 in English
209 - France 24 in French
210 - Eurosport News
211 - Russia Today
212 - CCTV News
220 - Sky News HD
221 - BBC World News HD
250 - EWTN (ameryk. relig.)
251 - TV2000 (włoski religijny)
252 - GOD TV
253 - Daystar
255 - AMC
256 - TCM
300 - BBC Entertainment
302 - Fox
304 - Fox Life
305 - Lei (ita, kobiecy)
306 - E! Entertainment
307 - Fine Living Network
308 - CBS Reality
309 - ITV Choice
310 - TCM
312 - AMC
314 - Sundance
315 - Melita More
317 - Movies4Men
318 - Cielo (it)
319 - Canale Italia
331 - Sundance HD
332 - ITV Choice HD
333 - Fine Living Network HD
334 - FOX Life HD
335 - Fox HD
336 - AMC HD
350 - Fashion TV
351 - TV Moda (it)
353 - Food Network
358 - Dove TV (ita. podróżn.)
361 - Ginx TV (gry video)
370 - Fashion TV HD
371 - Luxe TV HD
372 - Food Network HD
400 - Discovery Channel
401 - Discovery Family (2016 - Discovery World)
402 - Discovery Science (410?)
403 - TLC
404 - IDX SD (Investigation Discovery’s ID Extra)
405 - Animal Planet
406 - National Geographic
407 - Nat Geo Wild
410 - Travel Channel
410 - Food Network (błąd w rozpisce?)
411 - Lifetime
412 - History Channel
413 - History Channel +1
420 - Discovery HD Showcase
421 - National Geographic HD
422 - Nat Geo Wild HD
423 - HISTORY HD
424 - Discovery Turbo Xtra HD
425 - IDX HD
426 - Discovery Family HD
427 - Travel Channel HD
428 - Lifetime HD
429 - Outdoor HD
450 - Disney Channel
451 - Disney XD
452 - Nickelodeon
453 - Cartoon Network
454 - Cartoon Network +1
455 - Cartoonito
456 - Boomerang
457 - Boomerang +1
458 - JimJam
459 - Baby TV
460 - Duck TV
461 - Nick Junior Global
462 - Disney Junior
463 - Nicktoons
470 - Nickelodeon HD
500 - MTV Europe
501 - MTV Rocks
502 - MTV Hits
503 - MTV Dance
504 - MTV Music
505 - Trace
507 - VH1
508 - VH1 Classic
510 - Mezzo
511 - C Music TV
512 - iConcerts
514 - Radio TV
520 - MTV Live HD
521 - iConcerts HD
522 - TRACE Urban HD
523 - Mezzo HD
550 - France 2
551 - TV5 Monde
552 - Deutsche Welle
553 - RTL2
554 - TVE Internacional
555 - BVN Europa
556 - Channel One Russia
557 - RTR-Planeta
558 - TRT Turk
560 - ONE (anglojęzyczny kanał rozrywkowy dla bliskiego wschodu i Afryki pólnocnej)
561 - LBC Europe (Liban)
562 - RTL
600 - Eurosport
601 - Eurosport2
602 - Extreme Sports
603 - Fox Sports Europe
606 - Motors TV
612 - Caccia e Pesca
614 - Malta Stars
620 - Fox Sports Europe HD
621 - Eurosport HD
701 - Melita Sports 1
702 - Melita Sports 2
703 - Melita Sports 3
704 - Melita Sports 4
710 - Melita Sports 1 HD
711 - Melita Sports 2 HD
801 - Melita More HD
802 - Melita More
H2?

https://www.melita.com/tv_category/tv-packages/


GO TV
101 - TVM
102 - NET
103 - ONE
104 - TVM2
106 - Smash
106 - f Living (błąd?)
107 - Xejk
Smash?
Parliament?
140 - GO Stars (Interactive)
150 - GO Stars HD
151 - GO Sports 1
152 - GO Sports 2 (Interactive)
153 - GO Sports 3 (Interactive)
154 - GO Sports 4 (Interactive)
155 - GO Sports 5 (Interactive)
156 - GO Sports 6 (Interactive)
157 - GO Sports 7 (Interactive)
158 - GO Sports 8
161 - GO Sports 1 HD
162 - GO Sports 2 HD
201 - Rai Uno
202 - Rai Due
203 - Rai Tre
204 - Italia1
205 - Canale5
206 - Rete4
209 - La5
251 - BBC World News
252 - Euronews
253 - CNN
254 - CNBC
255 - SKY News
256 - Bloomberg
300 - Fox Life
301 - Fox
302 - BBC Entertainment (301)
304 - Lifetime
305 - E! Entertainment
306 - ITV Choice
308 - AMC
309 - TCM
310 - Sundance
311 - MTV Europe
350 - Fine Living Network
351 - Food Network
353 - Travel Channel
353 - Food Network (bład w rozpisce?)
371 - Rai Uno
372 - Rai Due
373 - Rai Tre (Interactive)
374 - Rete4
375 - Canale5
376 - Italia1
380 - La5
La7?
400 - Disney Channel
402 - Nickelodeon
403 - Nickelodeon HD
405 - Animal Planet (brak w GO? w innej liscie)
411 - Disney Junior
413 - JimJam
500 - Discovery (błąd?)
501 - Discovery
502 - National Geographic (505)
504 - Discovery Science
505 - Discovery World (353 w innym)
506 - Lifetime
509 - History Channel (507)
550 - Eurosport
552 - Eurosport2
610 - Mezzo (611)
701 - TCM
702 - AMC
852 - GO Sports 2
853 - GO Sports 3
854 - GO Sports 4
855 - GO Sports 5
856 - GO Sports 6
857 - GO Sports 7

 *Co do Malty na satelicie - przegapiłem krótki epizod z jedynym maltańskim kanałem satelitarnym, Buzz TV na 13E w 2008r.).

No comments :